Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Simpoch

Ten první díl je vlastně přepálená náladovka s neexistujícím dějem a groteskními nebo pitomými postavami. Tohle je lepší. O vagon lepší. Jenže taky díky tomu, že každý ten původní film viděl. Palec hore. Mám velkou radost, že ho udělali. ()

Honzíno

Nefunguje podvozek, urvalo se křídlo, urvalo se i druhý křídlo... klesám! Sorryjako, ale je to opravdu zručně a krásně nafilmovaná hovadina, která je průsvitná jak kostýmy z Oscarů z Vanity Fair party. Tyto scénáře se dají předvídat z minuty na minutu včetně doslovných dialogů a 'silných' monologů. A ještě je to military very friendly. Snad příště, ale neberu Vám to. :) ()

noriaki

Chyběla mi tam TA píseň a F-18 jsou strašně necharismatická letadla. Jinak nemám proti filmu nejmenších námitek, protože tohle je strašná paráda. Kdo viděl Kosinského Only the Brave, tak se o atmosféru a emoce bát nemusel, ale že mě ten plytký a na efekt vymyšlený děj vezme tak za srdce, to jsem vůbec nečekal. Příběh šlape jako nostalgické retro i jako osobní zpověď, která by se bez prvního dílu (téměř) obešla. Kosinskému a Cruisovi se povedlo nemožné, takže ten první mohl imitovat třicet let zastaralé filmařské postupy a ten druhý mohl v šedesáti žít život někoho o třicet let mladšího, aniž by u toho vypadali směšně. Tohle platí o prvních třech čtvrtinách filmu. V té poslední čtvrtině se zapla forsáž naplno, emoce vytryskly proudem a příčetnost zmizela kdesi daleko vzadu. Lepší pokračování - nebo poctu, si Top Gun nemohl přát. Top deset za rok 2022. ()

uhlajz

Naprosta pecka, to jsem fakt necekal a neveril super hodnoceni. Nabuseny emocema a po dlouhy dobe zustali skoro vsichni lidi sedet v kine az do poslednich titulku. ()

Dreaker.24

2. Top gun je skvělý sekvel v tom, že je o tolik lepší než 1. Díl a v tom jak naplno využívá existenci staré klasiky z osmdesátek, téměř všude je nostalgie. Pro tu generaci, která vyrůstala na starém Top gunu nebo  ho zkrátka milují už od mladých let, je to jasných  5🎖, ale pro ty (já), co ho viděli den před zhlédnutím tohohle, je to skvělý film s dobrými herci a scénářem, ale prostě vás to nejspíš tak neskutečně neokouzlí, zavzpomínáte si na včerejšek:), samozřejmě to je myšleno tak, že i když nejste úplně ten největší fanoušek 1. Dílu, tak je možné že vám i tak nějaká ta slzička ukápne, protože to, jak to pracuje s těma vzpomínkama, je senzační a zaslouží si to obdiv. ()

anglanek

Jednička perfektní,ale tohle byla přesně ta trapárna co jsem se bál,že bude. Tomáš vypadá na svůj věk parádně ( možná líp než já) ale to je asi tak vše na co se dalo dívat. Dvě hvězdy dávám jen z úcty k jedničce ()

elanius

(96/2022) / Nebudem sa dlho rozpisovať. Iba o kúsok menšia blbosť ako prvý Top Gun. Maverick je rovnako plytký a patetický film ako prvý diel. 88% je pre mňa nepochopiteľné hodnotenie. Ale som schopný pochopiť, že chyba bude vo mne, ten film je totiž presne to čo chce byť. (5/10) ()

_DAVE_

Maverick je: mnohem emotivnější a méně namachrovaný..  Jennifer Connelly je: pořád kobra..  Nový TopGun je: fantasticky nedigitální... Tom Cruise je:  až nelidsky zachovalý :)..  Joseph Kosinski je: fakt borec..  Američani jsou: pořád stejně nabubřelí...  Vladimír Vladimirovič Putin při závěrečných titulkách :  Láme tužku. .... ()

mickyreed

Nevím, jestli sem neviděl jinej film než většina tady, protože kdybych byl režisér, tak tohle bude pro mě výbornej recept na to, jak netočit pokračování. První díl vznikl v osmdesátkách, kdy lidi byli schopný přijmout takovou dost naivní kravinku o machrování, spadnutí na hubu, klasické lovestory, přátelství a spolupráci - mělo to pár nápadů a cool záběrů a já to chápu. Ale co mi opravdu nejde do hlavy je fakt, že tohle a ještě v horším provedení obstálo v roce 2022 a má to dokonce všude vyšší hodnocení. Některý scény a záběry natočený stejně jak v jedničce a většina na mě působila jen nastrčeně a mimo kontext. Nebyla to inspirace nebo přirozená nostalgie, ale vypočítavá vykradačka. K tomu se někdo rozhodl přimíchat úplně povrchní romanci, o které nevíme, kde má začátek, ale s jistotou víme jak skončí + výčitky z minulosti, nucený dojení slziček, nejlepší studenti Top Gun neví, kdo je a jak vypadá legendární Maverick (jako fakt???), ultra debilních posledních 20 min, kdy z rozbombardovanýho letiště plnýho nepřátel dokáže prostě odletět jejich stíhačkou pan Maverick (:D) a k tomu třikrát v posledních dvaceti minutách, ale opravdu doprdele potřetí (fakt se to tam stalo třikrát!!!) přiletěla jiná stíhačka, která naposlední chvíli zachránila naše hl. hrdiny. Fakt díky za posranej večer všem, kdo na tom pracovali a kteří tomu tady dáváte 3 hvězdy a víc. ()

Pavlínka9

Jelikož Top Gun z roku 1986 má u mě 2* a i tak je to moc :D Myslím si, že Top Gun: Maverick je jen původní srajda v roce 2022. Hraje to na city, je to silně "všichni se usmiřme,to zvládneme, buďme šťastni" s ucouraným výrazem Toma Cruise :D Silně to podporuje vzpomínky na Top Gun hudbou a Cruisem :D Což na mě nefungovalo :D Nicméně je zas potřeba doplnit, že ten film dostal fakt detail - jakože tomu dali v rámci výcviku a výpravy fakt hodně! Herecky je to obsazený skvěle, Kilmer, i když ve stavu, jakém je - je super, že tam je a z Tellera si sedám na zadek již z doby Whiplash. Kdo mě velice příjemně překvapil byl Lewis Pullman, který je k sežrání a říkala jsem si, že mi někoho připomíná :D A ono že jo..NO, má to hodně nominací na Oscara..ale jako vážně? Max. to vidím na nejlepší střih... ()

ywo666

Po dlhej dobe zase poctivy akcny blockbuster. V dnesnej CGI dobe je az neuveritelne, ze hercov realne nechali lietat v stihackach. A lieta sa v nich brutalne. Letecka akcia je fakt mega. Herecky tiez super. Cruise uz vek nezakryje. Ale tesne na to este stale ma. Neuveritelne zachovaly tipek. Rovnako dostojne s vekom zabojovala Jennifer Connelly. Mlady ansabel mi tiez relativne sadol. Nechcem vyvolat prehnane ocakavania. Toto nie je oskarova zaletost, ani druhy Avatar. Pre cloveka, ktory ma rad old school filmarinu s minimom digitalnych efektov a poctivu letecku akciu, je to prave orechove. Davam 5* aj ked mozno nadhodnocujem. ()

hroubek

Je to hodně povedený film, který má krásný 80-90 feeling - jediné co nám připomíná že se film odehrává v současnosti jsou mobily a nové stíhačky. Prostě je to natočený jako svižný akční blockbuster, který si na nic nehraje a moc dobře vím čím je. Herci super, kamera úžasná, soundtrack perfektní, režie přesná a místy hodně skládá poctu Tonymu Scottovi. Den před novinářskou premiérou jsem viděl jedničku a dvojka je ve všech ohledech lepší. Protože to má propracovanější postavy, není tu zbytečný patos a skvěle zde funguji emoce. Bez jedničky by to nefungovalo, přesto je to Top Gun: Maverick lepší a zajímavější film. ()

JohnSmith

Tolik let jsme na pokračování Top Gunu čekali, poslední dva roky to bylo hodně intenzivní čekání, ale vyplatilo se. Nový Top Gun je doslova dokonale natočený. Letecké souboje a vůbec létání je fakt pecka. Příběh je vypracovanější než v prvním filmu, nejde jen o výcvik. Původní nafrněný a namachrovaný Maverick se změnil a je z něj pokorný, milý starší pilot, který je stále špičkou ve svém oboru a létání miluje. K tomu spousta odkazů na původní film (hudba, font titulků, vzpomínka na Dona Simpsona i vzpomínky na předchozí události). Film perfektně drží pohromadě, nemá hluchá místa a uteče jako voda. A že je to chvílemi jak přes kopírák z prvního filmu, no a co? Já se výborně bavil a tom to je. ()

fabecc1222

Tom Cruise si dál plní svoje sny, a tentokráte se prohání stíhačkou v extrémně nostalgickém pokračování typicky osmdesátkového filmu, kdy i jeho pokračování, ačkoliv jsme již o čtyři dekády dál, stále zůstává tím osmdesátkovým filmem. Tam kde budou nostalgikům vybuchovat slzy do očí (Původní hudba, F-14, Kilmer, flashbacky) si i ostatní můžou vychutnávat opulentní vizuálně-zvukový zážitek. Cruise servíruje další ryze kino film, který je třeba si dopřávat na velkém plátně s co největší zvukovou kvalitou. Vykašlete se pro jednou na všechny ty Marvely, a dopřejte si poctivou dávku retra se vším všudy. ()

VanTom

Ať už vypadá sebemoderněji, DNA má druhý Top Gun veskrze osmdesátkovou. (Po)vědomě přiblblý úsměv jsem tudíž nasadil hned při úvodních titulcích; jenomže ve výsledku se jedná spíše o nostalgický remake, a já tak nějak nepotřebuji vidět známé scény znovu, byť aktualizované či s posunutým významem. Emotivně ovšem scénář postavu Mavericka výrazně prohlubuje i "vykupuje", drží konzistenci a nijak nepodlézá mladé (komixové) generaci. Závěrečná akce (jakož i veškerá tréninková) pak bez výhrady strhne, i když se celá mise (včetně leteckých manévrů) pohybuje na hraně sci-fi, nebo, příznačněji, "mission impossible". Tom Cruise to ovšem v kokpitu fakt dává (a filmaři toho umí využít)! [CineStar Anděl – Atmos] ()

VasaX

Podtitul Maverick shrnuje celý film. Pete, neschopný "odejít", tuhle kárku táhne co nejdéle to je možné, ale stává se pomalu zastaralým zbožím, s čímž se nechce smířit. Avšak tu přijde ještě jedna příležitost ukázat, že Top Gun ještě má co nabídnout. Výsledek je skvělý. trocha nostalgie, trocha romantiky, malinko hraní na city (ale opravdu decentně, což ocenila především má žena ale i já) a hromada akce. K tomu nějaký ten humor, trochu napětí - ten mix je prostě skvělý. Dnešní filmy jsou prostě často moc-něčeho-. Tohle je tak akorát všeho. Lehké ale výrazné, zábavné i dramatické a nebere se to zas tak vážně. Návštěva kina za tohle rozhodně stojí. ()

Brain-D

Kino zážitek téměř bez CGI ? Ano! Jde to! Top Gun je po opravdu dlouhé době zpět a ukazuje se v pokračování, které je stejné jako první díl i jiné zároveň. Pokud milujete první díl hlavně díky stíhačkám, tak tady se budete rochnit blahem, protože lepší zážitek se vám nemůže v jiném snímku dostavit. Pokud ovšem toužíte po pokračování romantiky z prvního dílu, tak opravdu i přes kvality Jennifer Connely jiskru cítit nebudete. Maverick je svým způsobem, co bylo pro auta "Le Mans 66´", tohle je pro letadla. 80% ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí