Laputa: Nebeský zámek

• Česko Laputa: Zámek v oblacích (viac)

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým v bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dechberoucích odhalení musejí čelit nejen hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a tajným agentům. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl svou fascinaci létáním, vášeň pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, která s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Díky těmto vlivům se Laputa: Nebeský zámek vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. (Aerofilms)

Scevola

Kto by uz nechcel hladat lietajuce mesto - sen kazdeho maleho dobrodruha. Podlahol som tomuto caru a hladal spolu s nimi. Mimochodom ti pirati boli podareny - najma ich sefka :) 8/10 ()

Corpsegrinder

Tradiční Miyazaki, tohle jako jeho ranější tvorba pořád funguje a je to prostě další milá pohádka která předčí jakejkoliv animák od všech Pixarů a podobně. Navíc pořád nemůžu přijít na to jak to dělá že nikdy ve filmech nesklouzne naplno k dětinskosti i když jeho hlavní postavy jsou v 90% právě děti. S Miyazakim prostě v žádným filmu nešlápnete vedle :) ()

Stružák

Velmi zajímavej příběh, kde se kloubí napětí s Mijazakiho fantazií. Když se do týhle kombinace ještě zakomponuje vynikající hudební doprovod, dostaneme skoro podobnej epos jako Princeznu Mononoke. Oproti ní je ale přece jenom Laputa mnohem víc povrchní a jednotvárná. Ale i tak se jedná o prvotřídní podívanou. ()

aquiver

Mijazakiho tvorbu považuju za jeden z vrcholů žánru fantasy. Laputa je skvělý film, od kterého se inspirovala celá řada tvůrců, jako třeba James Cameron v Avatarovi. K dokonalosti, která přišla s následujícími animovanými filmy studia Ghibli, však ještě cosi chybělo, třeba akční scény se mohly v Laputě buď vypustit, nebo dopilovat. Jsou to ale scénáristické maličkosti a já se i tak do tohoto kouzelného světa rád vracím. 80 % ()

Standito

Fantáziou síce tento Myiazaki opäť vyniká, čo je však horšie, že tentokrát je tu mnoho dejových klišé, ktoré v iných Myizakiho filmoch nemajú žiadne miesto (a svojou príbehovou neotrelosťou ma dokážu fascinovať)...akoby režisér točil na objednávku Hollywoodu a vytvoril svoj najmainstreamovejší film, čo teda nepovažujem za pochvalu, pretože režisér neraz dokázal, že ma naviac. A navyše happyend bol absolútne zbytočný. ()

Bafo

Pri tomdle filmu mi doslo, co je na Miyazakim tak specialniho. Nikdo nedokaze vypravet tak ciste pribehy. To, co vyjadruje, je neco, co vetsina z nas zna mozna z detstvi a spis ani to ne. Nejde ani tak o to, ze tvori perfektni fantasktni svety a jeho predstavivost nezna mezi, to je az sekundarni. Primarni jsou vzdycky pribehy, ktere jsou tak ciste, jak snad jen mohou byt. Jejich sdeleni jsou ale zapadaji i do ramce naseho sveta. Laska, ktera je napriklad v tomto filmu, je sice naprosto neskutecna, je to pravdepodobne neco naprosto neexistujiciho, ale je to ta nejvic romanticka laska, jaka se da predstavit a jaka by asi mela byt - jakoby laska z Platonova sveta ideji, Laska s velkym L. Tvori tak cisty svet az je to kycovite dojemne (kdo v tom chce hledat kyc, ten ho tam lehce najde). Je to pohadka, jsou to svety, ve kterych bysme mozna chteli, mozna nechteli zit, veskera poselstvi jsou az banalne jednoducha a az naprosto komicky dobra (dobra od slova dobro). Mozna se nam Miyazaki snazi skrze sve fantazie rici, jak mame zit. Ja nevim... Jen vim, ze je to krasa... ()

Shedom

Mesto plávajúce po oblohe, levitačný kameň, roboti, tajní agenti, armáda, piráti, akčné pasáže, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani bondovka...neskutočne krásne, čisté DOBRODRUŽSTVO. Toto moje tretie stretnutie s pánom Miyazakim (predtým som videla Princeznu Mononoke a Cestu do fantázie) malo za následok krátku úvahu o tom, či moja režisérska topka nepotrebuje drobnú úpravu a taktiež presvedčenie, že jeho filmografiu definitívne musím v dohľadnej dobe skompletizovať. Začínam ho vnímať ako ekvivalent Malicka v svete animovaného filmu. (Bola by som dnes tým istým človekom, keby som mala možnosť vyrastať na jeho animákoch?) ()

lucijelucije

Laputa je nádherné místo, a celý příběh je skvostný. H. Mijazaki si dal práci, jak s výbornou kamerou, tak i se skvělým scénářem. Prostě nádherné postavy, okouzlující prostředí, zajímavý děj, a ke všemu to všechno do sebe krásně zapadá. Nebeský zámek je ten typ pohádky, který upoutá snad veškerou věkovou generaci. ()

Prochy38

Po delší době moc dobré anime. Teda seriály nepočítám, ale po Cestě do fantazie nebo Howlovi už jsem začínal propadat beznaději. Laputa to ale zachránila. Vždycky trochu znervózním, když jsou hlavní postavy děti, ale v tomto případě se to dalo bez potíží snést. Celý film provází povedená hudba a příběh chytá za srdíčko. Krásné, příjemné, silné, milé, hluboké. ()

angloumene

V porovnání s ostatními Mijazakiho filmy mě Laputa zrovna nenadchla. Opět se zde objevuje obvyklý enviromentální motiv, tentokrát rozšířený o robotickou složku. Naneštěstí zde ale chybělo takovéto pohádkové kouzlo a celý film se tak spíš kodrcal do celkem povedeného konce. Za mě 68 %. ()

Rozjimatel

Tak to som teda nečakal, že dám Mijazakiho filmu iba 3 hviezdičky, po toľkých videných filmoch od neho a všetkých 5-hviezdičkových. Ale nemôžem si pomôcť. Okrem záverečnej časti na Lapute to bolo dosť nezáživné. Jediná zaujímavá postava bola Sheeta (ešte Pazu ušiel), ostatné fádne postavy akoby ani neboli z Mijazakiho sveta (napr. banda pirátov na čele s prsnatou mamou bola zúfalá). A to býva práve silnou zbraňou režiséra - množstvo postavičiek a každá z nich živá a niečím zaujímavá. Ani príbeh za moc nestál a to býva ďalšia silná stránka Mijazakiho filmov. Zato čoho bolo až príliš, boli akčné scény - naháňačky, neustála streľba, výbuchy, to nie je zrovna to prečo sa dívam na Mijazakiho filmy a čo ma na nich fascinuje. Dokonca ani animácia nebola nijak očarujúca (ďalšia silná režisérova zbraň) a to už je na pováženie. Hádam jediná vec, ktorá fungovala počas celého filmu, bola výborná hudba. Obaja ďalší členovia mojej rodiny pri filme zaspali, čo tiež o niečom svedčí. ()

Mikino00

Poněkud slabší film uznávaného režiséra, taková moc velká pohádka o malých dětech. Lidí asi mají rádi pohádky říznuté sci-fi, jak jinak si vysvětlit tolik podobných filmů v Topce. ()

ekomo

Tento animovaný film by měl být vzorem pro všechny současné tvůrce. Jak už tu někdo psal, nejsou v něm žádná slepá místa, každá scéna i postava zde má svůj účel. Především oceňuji nesmírně příjemně podmanivou hudbu a propracovaný příběh, které společně divákovi nenásilně navozují čarovnou atmosféru dětství a nostalgie. ()

Emo-haunter

Velmi pěkný animovaný snímek od mého oblíbeného režiséra Mijazakiho. V pořadí už šestý celovečerní snímek od tohoto režiséra. Po magické Cestě do Fantazii, pohádkovém Totorovi, dětské Doručovací služby čarodějky Kiki, nelogickém Zámku v oblacích, psychedelické Naušice přichází krásné fantasy-scifi, které si mě získalo. Skvělá atmosféra, ve které Mijazaki všemi deseti vyjádřil svou úchylku ke strojům, které jsou zde vyobrazeny doopravdy jeho typickou fantazií. Postavy jsem si oblíbil hned od začátku, jak Pazua, tak dívku Sheetu. Krásně je zde zachycená proměna záporáků pirátů. Hodně magické a temné byly pro mě postavy agentů, hlavně toho hlavního, který se chystal ovládnou poslední nebeský zámek. Samotná Laputa mi silně připomínala prvky z knihy Hvězdý poutník ze série Elyonova země od spisovatele Patrika Carmana. Symbol něčeho starého, opuštěného, po kterém zbyly pouhé vzpomínky. Filmu bych dal 4,5 hvězdičky, ale to zde bohužel nejde, tak dávám pětku, čtyřku jsem totiž dal i Naušice, ale tento snímek byl pro mě přece jenom lepší, a to především v hudbě i ve velké množství akce, kterou tento film nabízí. Opět "uděluji" potlesk pro Mijazakiho :) ()

Terezinka198

Když tak nějak zvážím, co se mi na filmu vlastně líbilo, moc toho ve finále není. Asi jsem měla špatnou verzi, ale z těch upištěných hlasů mě bolí hlava ještě teď, Sheeta nemastná, neslaná, nezajímavá... ale "přehlídka svalů" pobavila. Stejně tak se mi líbil celý ten svět, i soundtrack to mělo povedený... to je ale na hezké hodnocení trochu málo. Pokud v budoucnu najdu nějakou lepší verzi, možná své hodnocení změním. ()

krypton22

Možná hodnocení časem zvýším, ale prvním dojmem je mírné rozčarování ze zvukové stránky filmu. Pro ghibliovskou sestavu typický burácející vodopád imaginace nedokáže zcela přehlušit občasnou syntetizátorovou kakofonii a neodůvodnitelné ticho v několika scénách z druhé poloviny snímku. EDIT: Dokáže :O) ()

FElix06

Animovaná poezie o úctě, lásce a respektu vůči přírodě. Nic jiného, snad kromě nepozemské hudby, není díky Miyazakiho jménu nutno vyzdvihnout. Jen pár jmen je vždy zárukou kvality a ON mezi ně bezpochyby patří. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

06.11.2023

V sobotu 11. listopadu začne 10. ročník festivalu Malé oči. Malí diváci a jejich rodiče se mohou o víkendu vydat na podivuhodná dobrodružství v pražských kinech Aero a Bio Oko. Během listopadu a… (viac)