Laputa: Nebeský zámek

• Česko Laputa: Zámek v oblacích (viac)

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým v bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dechberoucích odhalení musejí čelit nejen hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a tajným agentům. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl svou fascinaci létáním, vášeň pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, která s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Díky těmto vlivům se Laputa: Nebeský zámek vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. (Aerofilms)

hnkflknk

A zase jsem s filmem Hayaeho Myiazakiho letěla do oblak. Při koukání na tento film jsem zažila snad všechny projevy citového uspokojení. Běhal mi mráz po zádech, v křesle jsem se tak nějak rozplývala a dokonce se mi chtělo brečet nad tou krásou. Nevím, jak to tento velevážený režisér dělá, ale dělá to tak, že se mi chce skouknout každý jeho film, protože si už začínám myslet, že jeden ze smyslů života je vidět filmy, jako je tento. ()

werewolf69

Po dosť dlhej dobe som opäť siahol po Miyazakim a urobil som fakt dobre. Už som až zabudol aké dokážu byť jeho filmy čarovne. Po dopozeraní sa mi v "bruchu" diali asi také veci ako keď som po prvý raz videl Princeznú Mononoke, proste skvele. Nádherný dobrodružný film plný krásnych animácii. Veľké plus patrí aj hudobnej vložke, vďaka ktorej som si vychutnal aj záverečné titulky, čo nemám veľmi vo zvyku. ()

psychous3

Dost mě zaskočilo, že anglický dabing si sem tam přidává dialogy, používá hudbu á la Hollywood a dělá z toho úplně jiný film. Doporučuji japonský originál :) ()

KKain

na laputě mi nic nevadilo, ale ani mě na ní (krom steampunkového settingu) nic nezaujalo... prostě celkem zajímavá pohádka bez výraznější dějové linie... jen nechápu, jak může být top50... 13.6.07 ()

voidindigo

Toto je snad nejblíž, co se Miyazaki dostal ke konvencím Hollywoodských akčních filmů - dokonce tak, že hlavní zloduch mluví o tom, že bude vládnout světu a ještě se přitom afektovaně směje. Je také dost předvídatelné, jak se děj bude vyvíjet dál. Tyto důvody způsobují, že "Laputa" je mým nejméně oblíbeným filmem od Miyazakiho. Ale samozřejmě má to špičkovou animaci a pravděpodobně zde Miyazaki (nebo jeho kolegové) vytvořil(i) mnoho z toho, co bylo lépe využito v jeho pozdějších filmech (např. jeho zvláštně mystický pohled na přírodu nebo to, že Sheeta vypadá hodně jako Kiki). ()

RadimFišer

Vizuálně snímky místy obsahující nádheru nebe. Zvuk dokonán takovým způsobem, že se vám zastaví dech. Zvuky děvčete, princezny Laputy jsou přímo nadměrečné a krachuje normální krása světa. Příběh sám, který patří do legend. Jenom ty obrázky sem tam pokulhávají. Ale stejně, vytvořit něco takového muselo dát nezměrné úsilí. Musím se na něj ještě někdy podívat. Nádherná města a údolí dotažené do poslední detailu. Připravil jsem se o klid, když jsem z výšky dvou kilometrů vidět nad domem malinkaté holuby. Miyazaki je král. 5 hvězd za celkové vyladění a šokující snímky. Oproti ostatním však občas pokulhává. Naucica je ještě dál. ()

Rocket

Môj druhý Miyazaki, no tentoraz už za 5. Kým Cesta do fantázie (áno, nezačal som s filmami tohto génia práve chronologicky :) )obsahovala zopár hluchých miest a v kresle ma prakticky vôbec"netrhalo", toto už bola skutočná jazda fantáziou. A tá hudba!!! ()

grerar

Moc jsem nevěřil japonským zvykům v anime produkci šmodrchat a šmodrchat. Jenže tohle je něco poněkud jiného. Jistě, je třeba brát v úvahu jisté spíše než scénáristické tak scénáristovy přehmaty (pročpak se asi v mnoha verzích neobjeví název toho ostrova? viz cs.wikipedia.org pod heslem laputa...). Ale jinak je to takovej krásnej příběh. Jenom si myslím, že je třeba velmi velmi veliké obrazovky nebo spíše plátna, aby mohly vyniknout různé barevně velice precizně vyvedené detaily. Myslím, že je to pěkná pohádka pro děti, rozhodně by neměla mnoho lidí urazit. A dokonce jsem se asi v pěti momentech navzdory napínavosti příběhu smíchy doslova popadal za břicho. 5* ()

Chundys

Normálně bych na to vůbec nekoukal, protože anime a já opravdu kamarádi nejsme, ale jelikož je to v nejlepších filmech, tak musim překonat různé žánry filmů. Laputa mě, ale ohromil, měl jsem ho v originálním znění a ani na minutu jsem se nenudil, možná že je to lepší i jak princezna Mononoke ()

Saur.us

Miyazaki opět v tématu příroda versus technologie aneb agitka za návrat k zelenému. A opět se vrátil k nebeským výšinám ve steampunkovém stylu. Krásné. Lepší 4. ()

Kimm2

Miyazaki nikdy nezklame. A musím říct, že tohle je jedno z jeho nejkrásnějších děl vůbec. Opravdu kouzelný film se skvělou hudbou, scénářem, animací, ale hlavně plný dechberoucí fantazie. A nejvíce se mi líbili ti roboti s dlouhatánskýma rukama. ()

Narciska

Co může roznítit fantazii více než vzdušný zámek v oblacích?? Btw. jsou tam skvělé vedlejší postavy (lupička se zrzavými copy) a taky roboti, kteří si získali můj soucit jak snad žádní jiní z jejich plechového rodu... ()

TostTom

Jednoduše shrnuto moc pěkná pohádka jak pro děti, tak i pro dospělé. Moc pěkný příběh i styl jeho vyprávění. Rozhodně největší plus budou krásné barvy a animace a potom ještě celý svět, ve kterém se to odehrává. 7/10 ()

TomasKotlant

První třetina filmu působí relativně průměrně a oproti novějším Miyazakiho počinům je znát "slabší" výtvarná a animační úroveň, která je ale paradoxně místy dost vtipná a přidává dílu na jistém kouzlu zejména poté, co se naplno otevřou magická stavidla a my se ocitáme v nebeských výšinách nejen fyzikálně, ale i pocitově. ::: Aby dobrá kouzla měla co nejvyšší sílu, tak se musíš naučit i ta nejvíc zlá. A nikdy je nesmíš použít. ::: Světozor, 3. sál ()

bery71

Ach Miyazaki. Ty snad nemůžeš být dospělý. Nerozumím a nechápu. Tedy asi to nevymýšlí sám, ale přesto. Jak je možné vymyslet, takový krásný svět. A mimochodem ne jednou, ale v každém filmu. Znovu, znovu a znovu mě udivuje animace, znovu mě udivují postavy a jejich charaktery, které se stíhají vyvíjet a růst společně s dějem, znovu mě udivují detaily, znovu mě udivuje fantazie, znovu mě udivuje atmosféra přinášená skvělou hudbou. Komentování Miyazakiho filmů je opravdu těžká věc, pro mě po pravdě skoro neuskutečnitelná. Jeho pohádky, smím li to tak nazvat, ve mě vždy vzbuzují nádherné pocity. Nedokážu se na film dívat jako kritik, jakmile vidím logo Ghimbiho studia jsem uvězněn a vyproštěn až titulky. Bravo Hayao, znovu bravo. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

06.11.2023

V sobotu 11. listopadu začne 10. ročník festivalu Malé oči. Malí diváci a jejich rodiče se mohou o víkendu vydat na podivuhodná dobrodružství v pražských kinech Aero a Bio Oko. Během listopadu a… (viac)