Sherlock

Krimi / Mysteriózny / Dráma
Veľká Británia, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Louise Brealey, Rupert Graves, Mark Gatiss, Andrew Scott, Amanda Abbington, Jonathan Aris (viac)

Nové spracovanie kultového detektíva, vsadené do súčasného Londýna.
Jednotlivé časti: 1.-Štúdia v ružovom -Tam kde nie je možné vyriešiť prípad, tam nastupuje Sherlock Holmes spolu s Johnom Watsonom. Herec Benedict Cumberbatch dal postave Sherlocka Holmesa nový rozmer, za čo získal niekoľko televíznych cien. Detektív Holmes má najúžasnejšie odhaľovacie metódy. Má schopnosť analyzovať stopy tak ako nikto iný na svete.
2.-Slepý bankár -V Londýne sa začnú na najrôznejších miestach vyskytovať záhadné symboly a vraždy, ktoré Sherlocka a Watsona pivedú k čínskej zločineckej skupine zvanej Čierny lotos. Zavraždení sa vyskytujú na miestach, kam sa vrah nemal ako dostať, ani odtiaľ ako uniknúť. Okrem tejto záhady sú tu symboly ako odkazy, ktoré sa vyskytujú na miestach činu alebo v ich blízkosti. Jediná žena, ktorá by dokázala symboly rozlúštiť je nezvestná a Sherlock vie, že ju musí nájsť, aby dokázal prípad vyriešiť.
3.-Veľká hra -Sherlock sa nudí, pretože nemá žiadny zaujímavý prípad. Má pocit, že mu zahníva mozog a túži po niečom naozaj pikantnom. Ani sa však nenazdá a začnú sa diať veci. Centrom Londýna otrasie mohutný výbuch, na koľajniciach nájdu mŕtveho úradníka a Mycroft mu oznámi , že pracujú na novom raketovom obrannom systéme, no všetky tajné plány, ktoré boli uložené na fleške, sa stratili. Sherlockov mozog začína znovu pracovať na plné obrátky a jeho dedukčné schopnosti mu pomôžu vyriešiť všetky záhady.
4.-Škandál v Belgravii -John Watson píše blogy, ktorými je už v spoločnosti povestný a vďaka nim zásobuje Sherlocka prípadmi, ktoré ich živia. Sherlockovi sa všetko máli a túži po niečom výnimočnom. To sa mu splní, keď ich s Johnom pozvú do Buckinghamského paláca a v najprísnejšom utajení majú pracovať pre najvyššie postavenú osobu v štáte. Dostanú fotografiu mladej ženy, ktorá je často ústrednou postavou viacerých škandálov v spoločnosti. Má prezývku Domina a vlastní kompromitujúce fotografie, ktoré sa nesmú dostať na verejnosť...
5.-Psy baskervillské -Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.
6.-Reichenbašský pád -Úhlavný nepriateľ Moriarty pritvrdil a hrá sa s Shelockom nebezpečnú hru. V rovnakom čase je hlásené vlámanie do Toweru, kde sú uložené korunovačné klenoty, do trezoru Centrálnej banky a zlyháva bezpečnostný systém v najprísnejšie stráženej väznici v krajine. Všetky tri vlámania má na svedomí Moriarty a dráždi tým Sherlocka, ktorý nevie prísť na to, ako to urobil. Moriarty sa dokonca nechá chytiť a Sherlock proti nemu na súde vypovedá, no i napriek tomu Moriartyho prepustia. Sherlock čelí doteraz najväčšej záhade vo svojom živote, ktorá ho zrejme privedie do záhuby. (oficiálny text distribútora)

Kvasekus

Třetí série je bohužel špatná...oproti prvním dvoum...ani jeden díl z třetí série se těm šesti předchozím ani neblíží. A svatební díl byl úplný šlápnutí vedle. Každopádně první dvě série jsou našláplý jak blázen...nejlepší Sherlock vůbec. O to víc mě ta třetí zklamala. Nemůžu si pomoct no... ()

Krysap

Tohle opravdu nemá chybu. Po třetí sérii jsem ještě víc napnutá na další, než po té druhé. Miluju, jak v tomhle seriálu všechno se vším souvisí a nakonec do všechno krásně zapadne dohromady. Někomu se nelíbila svatební epizoda a zrovna ta se mi líbila nejvíc, i když byla na můj vkus už příliš ukecaná. Cumberbatch a Freeman jsou vynikající. ()

Pathrose

Tohle je ten správný způsob jakým modernizujete Sherlocka Holmese. Bez žádných obstrukcí ho zasadíte do 21. století. Poté se klidně můžete vyřádit s různými efekty a nevyzní to nevkusně. Přesto, naštěstí, tvůrci, oproti filmovému zpracování od Ritchieho o Sherlockovi z 19. století, pracují s efekty velmi chytře. Hlavní důraz se klade na příběh, určitou mystičnost, postavu Sherlocka a jeho vztah s Watsonem. A to je ten správný směr. Skvělá minisérie. ()

tomikan

Study in pink 70% ; The blind banker 80% ; The great game 100% ; A scandal in Belgravia 100% ; The hounds of Baskerville 80% ; The Reichenbach fall 100% ; The empty hearse 90% ; The sign of three 90% ; His last vow 90% ()

wiix

A.C.Doyle vytvoril zaujímavú postavičku aspergera, to už vieme, videli sme aj v starších seriáloch. Napriek tomu je v tomto novom spracovaní niečo iné, viac vtipu, skvelí herci a zaujímavé efekty. Okrem iného, výhľady na Londýn tiež nie sú na zahodenie :-D ()

LordMysti

Za mě 90% ale mám i lepší seriály. Některé díly měla hluchá či méně nápaditá místa a u tohoto typu filmu mi to tak trochu vadí. ()

BigBang

Celkově výtečné. Některé díly vyčnívají kvalitou nad ostatními: hlavně Skandál v Belgravii (první část druhé série) byl pro mě fantastickým zážitkem. ()

Black-star

Brilantní - úchvatné - excelentní..... To jsem nečekala, ale génius Sherlock mě absolutně dostal a pohltil a já chci víc dílů a co nejdřííív! Výborné herecké duo. Prostě pecka, musíte vidět - 100% vás to osloví! :-) ()

rejsek9

Velmi odvážný a povedený seriál, akorát mi trochu vadí Sherlockova někdy až dokonalost (a to nemyslím myšlení a dedukci, spíše pak nechybování nebo vždycky správný úsudek na základě obecné teorie, takže to sklouzává do vždy strefeného vzorečkování) a genialita různých představitelů v seriálu v kontrastu s dobou či průběhem některých událostí... ()

Lupes

Dokud se Sherlock držel díla Arthura Conana Doyla, nově je zasazoval do současnosti a v této souvislosti je i mírně přetvářel, bylo všechno výborné. Na 5*. Samozřejmě lze diskutovat a násilném vnášení současných moderních témat, jejichž obsesí je současnost posedlá. Vedle homosexuality především gender a samozřejmě konspirace. Naštěstí se to zpočátku dařilo dělat jemně a nenápadně. Rovněž téma vztahů a přátelství bylo autory naznačováno až ve druhém plánu, aby neutrpěla Sherlockova sociopatie a podivínství. O to více bylo vše hravé, zajímavé, svěží. Jenže pak se komusi zatmělo v hlavě a vše právě řečené se začalo dít přesně naopak. Začal nezadržitelný pád, který ve IV. sérii posunul celý projekt na absolutní dno možného. Taková škoda. ()

gemi

Někdo tvrdí, že sledovat pořád dokola variace na induktivní (nikoliv deduktivní!) exhibici Herlocka Sholmese je děsná zábava. Já tvrdím, že je to nuda jako prase. Kamerou to připomíná Dr. Who a je to taky podobně zábavné. Dal jsem s velikým sebezapřením jednu sérii a zůstala z ní ve mně akorát lítost nad ztraceným časem. ()

GTS_PUNK

Príbehy o geniálnom detektívovi Sherlockovi Holmesovi z pera Sira Arthura Conana Doyla sa od svojho prvého vydania zapísali veľkými písmenami do histórie svetovej literatúry. Nemožno sa tak čudovať, že postupne si našli svoju cestu aj na filmové plátna a televízne obrazovky. Aj keď vzniklo ohromné množstvo týchto príbehových adaptácií, pravdepodobne žiadna z nich nezaznamenala taký úspech a nezanechala na televíznom poli takú výraznú stopu ako Sherlock Holmes 21. storočia s Benedictom Cumberbatchom v hlavnej úlohe. V roku 2010 prišla britská BBC so strhujúcim seriálovým formátom, na ktorého skvelej scenáristickej štruktúre sa najvýraznejším spôsobom podpísal Steven Moffat. Nielen on, ale celá plejáda tvorcov ponúkla svetu prvú sériu Sherlocka, ktorá sa okamžite stala hitom. Na čom je však postavený celý úspech tohto kriminálneho seriálu, zmiešaného s mysterióznymi prvkami a dávkou svojského britského humoru? V prvom rade je to už spomínaný skvelý seriálový scenár, ktorý vďaka jeho spracovaniu možno označiť za priam unikátny počin. Vynikajúco sa v ňom mieša talent scenáristov a tvorcov, ktorí dokázali pretransformovať klasické doylovské príbehy do moderného kabátu, s výberom špecifických hercov, ktorí do jednotlivých rolí presne pasujú. Príbehovo sa zdá byť všetko premyslené do absolútne najmenšieho detailu, pričom divákovi v niektorých chvíľach nemusí na obraze dávať všetko zmysel, ale nakoniec mu to aj tak bude bravúrne ozrejmené, on sa len bude držať za hlavu, neveriacky sa usmievať a možno aj tlieskať. Môže to znieť až prehnane, ale v istých momentoch to pri tomto seriáli je skutočne tak. Sherlockovská dedukcia par excellence tu takmer nepozná žiadne hranice. Väčšina divákov to obdivuje, niekomu sa to môže zdať ako prehnané science fiction. Treba si povedať, že oba tábory majú v niečom pravdu. Hoci prvé tri série sú takmer dotiahnuté k dokonalosti, až na výnimku niekoľko málo scén v niektorých epizódach, sherlockovské preháňanie, zamotanosť deja a rôzne plot twisty bude divák zbožňovať. Všetko sa ale začne meniť v sérii štvrtej, v ktorej tvorcovia dej už vyložene nasilu "napchávajú" zvratmi a šialenými dejovými prekvapeniami. Tie skôr diváka odradia, ako nadchnú, a prinútia ho sa na celú sériu pozerať ako na tú vôbec najslabšiu. Aj v nej sa však dá nájsť niekoľko svetlých momentov, hoci na kvalitu predchádzajúcich troch sérií sa doťahuje s odretými ušami a do pomysleného cieľa kvality dobieha ako posledná. Bez ohľadu na divácky pohľad týkajúci sa štvrtej série, je spôsob rozprávania príbehu a zobrazenie jedinečných vyšetrovacích metód a dedukcie zrejme tým najvýraznejším znakom celého seriálu, vďaka ktorému si dokázal vybudovať svoju kvalitu. Vynikajúca práca scenáristov by však nebola nič bez hereckého obsadenia, ktoré ju cez svoje výkony predáva divákovi. A veruže, aj na tomto fronte je čo obdivovať. Postavy sú napísané rovnako dobre ako príbeh, zahrané sú ešte lepšie. Benedict Cumberbatch, v hlavnej úlohe ako Sherlock Holmes, predstavuje geniálneho detektíva s väčším citovým odstupom od ľudí, než je obvyklé. Martin Freeman, takisto v hlavnej úlohe ako Dr. John Watson, stvárňuje bývalého lekára z vojny v Afganistane a Sherlockovho pomocníka. Seriál však obsahuje aj množstvo skvelých vedľajších postáv. Spomedzi tých za zmienku stoja určite Andrew Scott, ako Sherlockov úhlavný nepriateľ Jim Moriarty, či Mark Gattis, ako Sherlockov brat Mycroft. Sherlock nie je jedinečným seriálom, pretože skvelo natočených seriálov je pomerne dosť, ale určite ho treba označiť ako výborný seriálový počin, ktorým sa Briti zas a znovu predviedli v tom najlepšom možnom svetle. Pozrieť by si ho mal nielen milovník kriminálneho žánru, ale seriálový či filmový fanúšik vo všeobecnosti. Ponúka z každého rožku trošku pre každého. Jeho stavebným kameňom je určite skvelo napísaný príbeh a postavy, ale celkový dojem dotvárajú aj aspekty, akými sú vizuálne spracovanie, kamera, strih a výprava. Vidno, že aj v tomto smere sa tvorcovia dosť pohrali a vychádza im to. Takže nielen príbehové vnútro, ale aj vizuálny zovňajšok je na vysokej úrovni. A aj keď seriál nemožno označiť ako ten vôbec najlepší, aký bol kedy nakrútený, možno ho posadiť na veľmi vysoké priečky, pretože si na nich právom zaslúži byť. Dôležité je takisto spomenúť, že dlhý predel medzi treťou a štvrtou sériou vypĺňa historicky ladený TV film Sherlock: The Abominable Bride, ktorý je však takou menšou kvalitatívnou predtuchou pred štvrtou sériou. Pozerateľný, ale na "klasickú" kvalitu seriálových dielov sa nechytá. () (menej) (viac)

Likan7

Dost možná nejlepší seriál. Už v Jak prosté jsme dostali ochutnávku jak by vypadal Sherlock napojený do současnosti. Jenže to bylo ještě takový moc "televizní", obyčejnější. Dvojice Gatiss - Moffat tomu ale dali úplně jinou úroveň. Od plnokrevných hlavních postav, přes skvělej scénář až po naprosto fenomenální dvojici Cumberbatch - Freeman. Zvlášť civilnost a "obyčejnost" Freemanova Watsona mě bavila od začátku do konce. Stejně jako Holmesovy geniální dedukce, škoda, že jich postupem času bylo méně a méně. Nikdy nezapomenu na těch pár epizod, který mi vypálily díru do hlavy. Vrchol seriálu na konci druhé řady a geniální komediální Znamení tří si budu možná pouštět stále dokola. Možná trochu chápu rejpaly, že to ke konci ztrácelo tu dokonalost, ale já dokážu leccos odpustit. Sherlocka jsem si užil každým dílem a i když jsme se dostali pouze na 12 dílů, nechal bych to takhle. Lepší závěr a úsměv na tváři se vykouzlit nedal. ()

Nix

Já jakožto fanda Sherlocka jsem byl naprosto pohlcen výkonem Benedicta. Dokonce ani Freeman jako Watson mi tu nevadí. Každý díl má svůj příběh a jakmile přijde Moriarty, atmosféra se změní a Sherlock má co dělat. Ten, kdo vymyslel dát Sherlocka do dnešního světa by si zasloužil medaily. Jen mne mrzí, že poslední dvě série už kvalitou jdou dolů a jde vidět, že tvůrcům už docházel dech. Ale i tak je to solidní zakončení, ale seriál měl skončit druhou sérií. ()

Bounded

Z prvních tří epizod jsem opravdu nadšen. Nejvíce ale z první z nich. Sherlock má fantastickou hudbu, charismatické hlavní představitele a kromě kvalitní příběhové struktury i trochu toho podbízení divákům jak píše Hellboy. Já osobně ale tak zaujatý nejsem a to ze dvou důvodů. Jednak jsem měl tu čest vidět pilot, který představil Holmese jako mnohem chytřejšího a méně arogantního (rozumějte byl osekán o nepatřičné sebevychvalovačné dialogy) a děj měl větší spád, a druhotně mi to prostě už dneska nepřijde jako tak velká troufalost. Většina seriálů se totiž chce zalíbit, chce přitáhnout diváky a to Holmes dělá dvěma způsoby. Za prve ukazuje chytrou zábavu na jejíž vlně se můžete vézt také (a společně vyšetřovat a mít náskok i před Velkým detektivem) a za druhé nám jeho arogancí dává najevo, že hrdina není úplně v pořádku a že pokud jsme přece jenom zaostalejší, můžeme se radovat z toho, že nejsme tak pracovně omezení jako on. Je to zcela redundantní doplněk pro seriál tohoto ražení, ale po pravdě si nedovedu představit, že by dneska mohlo vzniknout něco jiného, protože by to prostě ve zpracování "ze staré školy" nemělo ratingy, a tak producenti musí zasáhnout. Pravda, či ne, tleskám, že mohlo vzniknout takhle osvěžující a "originální dío". ()

Farley

Opravdu překvapení roku 2010. Zatím jen tři díly, ale ty nemají chybu. Já bych si je uměl představit i v kině. Krásně natočené, takové "elegantně moderní", chemie mezi postavama nejen, že funguje, ale přímo na Vás řve. A to teda klobouk dolu, na první tři díly seriálu. Jediný, co se bojim, že tahle adaptace zůstane ve stínu té komedie s Downeym. Škoda, fér to neni, Sherlock je lepší. ()

maruli

Zahanbeně dávám jen 3, asi jsem spíš tradiční typ.. a něco mi tam prostě nesedělo. Jinými slovy, rozhodně to není shit, ale pro mě ani topka. ()

louski

Tak to je něco. Po celou dobu sledování jsem stěží stačil vydechnout. Autoři si opravdu vyhráli a tak nám nabídli nevídané obrázky. Sherlockovi myšlenky promítané na obrazovku jsem si opravdu užíval. Postavy jsou tak skvěle napsané, že od prvního dílu je vlastně znáte celé. Sherlock mezi G. Housem, Sheldonem a dalšími sociopaty vyčnívá jak hora. Těším se na další sérii. Ale pořád si nemůžu zvyknou, že ten borec Watson je vlastně ten stydlivý klučina jenž má neobvyklou práci :-D(Láska nebeská) ()

LetztesBiest

Poněkud stydlivě přiznávám, že ačkoli je Sherlock Holmes notoricky známá postava, knižní předlohu neznám a dokonce jsem ani předtím neviděl žádné filmové zpracování. Když nám tohle pustil učitel ve škole, byl jsem trochu v šoku, protože jsem si říkal: "Sherlock Holmes? Nemá se to odehrávat někdy v 19. století?" Ale netrvalo dlouho a už jsem napjatě sledoval Sherlocka vyšetřujícího vraždy ne proto, že by to byla jeho práce, ale proto, že je to jeho koníčkem a Johna, který po návratu z války hledá spolubydlícího a jeho přítel se mu zmíní právě o Sherlockovi. Ačkoli nemůžu srovnávat s originálem, tak mě naprosto dostala zajímavá zápletka a celkem netradiční vyústění celého případu, zvláště díky povaze hlavní postavy (což je celkově kapitola sama pro sebe), hlavní dvojice John a Sherlock kteří jsou každý úplně jiný a přesto spolu tak nějak vycházejí a v neposlední řadě i skvělé zpracování. Rovněž se mi velmi líbí herci - Benedict Cumberbatch je neokoukaný, zajímavý a skvěle mi do té role sedí a nejinak je tomu i u Martina Freemana. Z mé strany zkrátka naprosté nadšení a když jsem se pak podíval na ČSFD, abych zjistil, na co jsem to vlastně koukal a objevil, že existují ještě dva díly, byl jsem na vrcholu blaha. První díl pro mě sice zůstává tím nejlepším, ale ty další dva jsou rovněž výborné, proto s plným hodnocením neváhám ... druhá série je obdobně kvalitní a její první díl v mém osobním žebříčku překonal dokonce i ten první ... ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

29.11.2018

V nové drákulovské minisérii od tvůrců seriálového Sherlocka se v hlavní roli objeví herec Claes Bang (Dívka v pavoučí síti, Most). Třídílnou sérii dělají Steven Moffat a Mark Gatiss pro BBC a… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017

Po miliardovém Skyfallu nám bondovská série nabídla Spectre, které se dočkalo horšího přijetí a nevydělalo ani 900 milionů dolarů. Filmová logika v takových případech velí zastavit stroje a zvážit… (viac)