Sherlock - Série 1

(séria)
Krimi / Mysteriózny / Dráma
Veľká Británia, 2010, 4 h 27 min (Minutáž: 88–90 min)

Do moderní doby přenesený detektivní génius sira Arthura Conana Doyla se pohybuje Londýnem jako konzultant, na kterého se často obrací inspektor Lestrade. (Netflix)

pakobylka

Neobyčejně sympaticky ujeté. Ve své podstatě nanejvýš pozoruhodná, nečekaně výbušná a po všech stránkách okouzlující záležitost, v níž pospolu v dokonalé symbióze vegetují zavedených pravidel dbalá, přísně pragmatická logika a veškerá pravidla ignorující, lehce frivolní absurdita. Výsledek jejich obětavé spolupráce je stoprocentně nezničitelný ... a vpravdě nezapomenutelný. ()

sirien

Je cítit, že první série byla uvažována jako (možná) jediná - celá je postavená jako tribut původnímu Sherlockovi, v druhé řadě pak samozřejmě Watsonovi (zejm. v druhém dílu) a samozřejmě Moriartimu (ve třetím dílu). A funguje to naprosto dokonale (teda, první a třetí díl dokonale, druhý "jen" velmi dobře). Bohužel, zpětně je první série zároveň nejlepší a kvalitou nejvyrovnanější. ()

Necrotongue

První série mě i na druhý pohled velmi bavila. Jasně se v ní ukázalo, že Sherlock není James Bond, ve chvíli, kdy se ve druhé epizodě tvůrci uchýlili ke spíše akčnímu pojetí, přestalo kouzlo působit a kvalita šla dolů, aby hned následující díl, jehož děj probíhal v mnohem klidnějším tempu, fungoval jako ten nejlepší z první řady. Pořádná porce dedukce a suchého humoru na mě platila mnohem víc než divoce vykopávající členové čínské mafie. ()

peetrejr

Máme tu prvú sériu: táto úvodná séria nás pekne pomaly zatiahne do deja a predstaví nám hlavné i vedľajšie postavy svojským spôsobom. Hodinové časti už niekde v polovičke začínajú byť nudné, lenže príde konečné odhalenie a opäť nový poznatok o Sherlockovej mysli. Dobre, každý vie že Sherlock Holmes je totálny génius a zároveň maniak, ktorý dokáže vyriešiť každý prípad. Tu má Holmes trošku nadprirodzené schopnosti, to však k nemu patrí, len troška mi to príde ako by sa Sheldon Cooper stal Sherlockom Holmesom. Neviem, možno to je iba môj pohľad. Herci sú skvelí, prirodzení, nemám im nič vyčítať. Ako milovník detektívnych príbehov som doslova žral prvú seriu, síce nepozrel som všetky tri časti naraz. Som zvedavý čo nám prinesie ďalšia séria. ()

Shakers

1. séria - 85%. Po dlhých rokoch som sa konečne odhodlal k tomu novodobému Sherlockovi a musím uznať, že to má niečo do seba. Zaujímavé a chytré príbehy majú čo ponúknuť a sympatické duo Cumberbatch - Freeman perfektne zapadajú do roli Sherlocka a Watsona. Už chápem prečo si na tomto seriáli spravili meno. Za zmienku stojí aj dobrá hudba. ()

• Když jdou Sherlock (Benedict Cumberbatch) a Dr. Watson (Martin Freeman) do pasti, kterou narafičili na vraha, Sherlockovi se mění účes. V jednu chvíli je rozcuchaný, posléze učesaný. (Krub)
  • Když Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch) utíká před střelcem v muzeu a sklouzne se po zemi, tak přitom posune dosti velkou sochu vojevůdce i s podstavcem. (Malory)
  • V první epizodě seriálu se dozvíme, že žena v růžovém přijela do Londýna z Cardiffu. Právě tam se ve stejné době (v lednu 2009) natáčel seriál Pán času (od r. 2005), další projekt scenáristy Stevena Moffata. (Itar)