Ripper Street

Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2012–2016), 39 h 30 min (Minutáž: 58–130 min)

Tvorcovia:

Richard Warlow

Matthew Macfadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, MyAnna Buring, David Wilmot, Charlene McKenna, David Dawson, Clive Russell, Amanda Hale, Gillian Saker (viac)

V tomto britském historickém seriálu s kriminální zápletkou nás tvůrci zavedou do tajuplného Londýna do viktoriánského období na konci 19. století na místo zvané Whitechapel, které se stalo známé řáděním fantoma přezdívaného Jack Rozparovač. Sledujeme zde policejní práci detektivního inspektora Edmunda Reida a jeho týmu, kteří se snaží chránit chudou populaci East Endu před vraždami a organizovaným zločinem, a to vše v zájmu vyššího dobra... (Trajektt)

Tom_Lachtan

. Série první: Hm, Rozparovačova štráse má výborné obsazení do výborných rolí, nejen u hlavního trojúhelníku postav policistů (konečně po dlouhé, dlouhé době funkční, originální a zábavná postava patologa), ale i u vedlejších. Charaktery jsou všeobecně v Ripper street fajn a dobře jsou zpracované i postavy ženské, které bývají velmi často v látkách z konce či přelomu devatenáctého století zpracovány dosti pitomě, zde fungují a působí silně, aniž by se k tomu museli uměle dostrkávat a využívat klišé (tedy pokud pominu zaměstnání bordelmamá). Jednotlivé případy jsou zábavné a nadepisodní linka v závěru pěkně graduje, jen by o ní mohlo být v prvních epizodách naznačeno více, neboť pronést dvě "tajuplné" věty o čemsi nepůsobí zrovna dobře a hlavně divák pochňápe okolnosti daleko dřív, než se vyjeví v ději seriálu. Bronn, Hodor a Mormont... Jejich přítomnost mě hodně potěšila (sakra, měl bych přestat tolik žrát Hru o Trůny). Série druhá: nářez od začátku do konce, který je silný v jednotlivých případech, hlavní linii i v osobních osudech jednotlivých postav. Edmund Reid hraný Matthewem Macfadyenem je sice stále občas křečovitý a jeho dušínovské a vizionářské promluvy působí občas nechtěně směšně, ale i jemu bude konečně dopřána v závěru kapka temných stránek. Pátá hvězdička zcela jasně přidána, neb to dobré v první řadě je ještě lepší a to co v ní dobré nebylo zcela pominulo, jeden z nejlepších televizních zážitků a nechápu, že BBC zatrhlo další díly. ()

R´Hell

Srovnání se Sherlockem překvapivě není vůbec od věci. S tím seriálovým má Ripper Street společný typ znělky a spád děje, s tím filmovým prostředí. Však sám seriál se odehrává v době, kdy svého detektiva Doyle vpustil do ulic Londýna. Zarputilý a spravedlivý inspektor Reid, se sympatickou tváří Matthewa MacFaydena, seriál táhne, ale jeho přátelé mu, až na Američana, pouze sekundují. Ripper Street chybí opravdu výrazný hrdina, nejlépe ten záporný, úplně nejlépe sám Jack. Uvidíme, jestli se dočkáme. Prozatím je to příjemná, tematická a poctivá kriminálka. Nic víc, nic míň. ()

snaked

1. řada: jedna z nejzajímavějších krimi sérií 2012/2013, více v článku zde: http://25fps.cz/2013/ripper-street/ // Bohužel 2. řada mi nepřišla tak dobrá (že by Reidova manželka vysedávala U Medvěda? opravdu?), ale pokud se BBC přece jen rozmyslí a 3. řada bude, zkusím ji a budu doufat, že se to zas zlepší. (edit: 3. řadu jsem zatím nezkusila) ()

DwayneJohnson

Ripper Street je naprosto neškodný seriál, který neublíží, ale rozhodně ani nějak dvakrát nenadchne. Kladem jsou rozhodně sympatičtí herci a také v rámci možností znázornění tehdejší doby, zbytek je jen nuda a šeď. Příběhy nejsou zdaleka nějak originální, mně přišly i trošku hloupé a zdálo se mi, že seriál někdy i sklouzává do žánru komedie, což nevím, jestli bylo úmyslem tvůrců. Další, možné pokračování, si já osobně rozhodně nechám ujít. ()

Styxos

Naprosto peckoidní záležitost. Zatímco první řada se místy táhla, dvojka už pořádně přitopila pod kotlem a jednalo se o zábavu od začátku do konce. Tvůrci skvěle míchají kartami osudů všech hrdinů a pořádně potěmňují - někteří se vrací do světla (Drake), jiný ukazují, že dokážou být pěkní parchanti, když přijde na věc (Reid, Susan) a jiní nalítnout (Jackson). Taky pokládá otázky, kdo jsou policajti? Kde je hranice mezi policajtem a zločincem? Protože tohle byla drsná doba, kde se drbani mlátili obuškem na ulici anebo jim při výslechu rozkřápli hlavu o mříže cely. Bude zajímavé sledovat, zda se tohoto tématu budou tvůrci držet i v další řadě. Jedinou věcí na škodu je, že hlavní linie byla u druhý řady trochu slabší. ()

• Ve 4. epizodě 3. série "Your Father. My Friend" Reid (Matthew MacFadyen) vyjmenovává oběti Rozparovače a ukazuje na fotky. Zazní jméno Catherine Eddowes, fotka ale ve skutečnosti patří Elizabeth Short, které po smrti dali novináři přezdívku Black Dahlia, a byla zavražděna až v roce 1947 v USA. (RitterQa)
  • Policajná stanica a verejný dom "The Brown Bear" sa stále nachádzajú na ulici Leman Street. (Carol Pifková)
  • V 6. časti s názvom “Tournament of shadows“ vytiahne Drake (Jerome Flynn) putá, ktoré sa vo viktoriánskom období ešte nevyrábali. (Carol Pifková)