Psychiatr

• USA The Alienist (viac)
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Predloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (viac)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

Trajektt

Abych to napsal laicky, tak psychiatr předepisuje léky a psycholog léčí slovem a je takzvaná vrba, která nechává pacienty žvatlat ty svý bludy a občas jim do toho něco kvákne. Takže jestli se nepletu, tak náš hlavní hrdina je spíš psycholog než psychiatr, ale to je asi chyba překladu anebo neznalost děje tohoto seriálu, protože si myslím, kdyby se to mělo překládat doslova, tak je to něco jako mimozemšťan, ale nechám to bejt, protože to vůbec není důležitý. V tomto americkém kriminálním seriálu se setkáme s partičkou kolem psychologa Laszla Kreizlera, kterého by někdo mohl srovnávat s jeho britským imaginárním kolegou Sherlockem Holmesem s tím rozdílem, že náš hrdina žije v americkém New Yorku koncem devatenáctého století. Po dokoukání prozatímních dvou sérií si člověk musí položit jednu otázku a to je„Kolik zvráceností, ujeťáren, oplzlostí, obsesí a celkově lidských zvěrstev nás obklopuje v dnešní , ale i v minulých dobách na tomto světě?" A právě proti těmto neduhům se snaží bojovat náš hrdina, který jde na to jinak než místní tupá policie a používá při tom mozek společně s novými kriminalistickými odvětvími, které jsou v té době teprve v zárodku a proto se zdají mnoha lidem nepřípustná dokonce někdy až mimozemská. Laszlo si k sobě přizve pár forenzních expertů a na popud budoucího prezidenta Spojených států amerických Teddyho Roosevelta založí tajnou skupinu, která má vyřešit případy sériových vražd v prozatímních dvou natočených sériích. V obouch sériích uvidíme ta nejhorší zla, která jsou konána na těch nejnevinnějších a nejbezbrannějších z nás a to na dětech. V první sérii jsou to nezletilí prostituti, kteří se převlékají do ženských šatů a pak se nestydatě producírují a prodávají zejména ujetým zbohatlickým floutkům. V druhé sérii tvůrci trochu přitvrdili a na paškál si vzali únosy novorozeňat s někdy až neslavným koncem, proto bych doporučoval budoucím, ale i přítomným rodičkám, aby se na tato představení nekoukali a to především z důvodu občas i drastických záběrů se kterými se tvůrci moc nemazali a ve kterých vyplácali na natočení těchto scén přehršle mnoho filmového kečupu. Jinak si myslím, že mě první série bavila o trošku víc i když to tam asi nebylo úplně psychologicky vysvětleno anebo jsem možná tupej jak poleno, že jsem to nepochopil. Ale za to v druhé sérii, která byla tak trochu nasáklá feministickou propagandou, na což si furt nemůžu zvyknout, ale u které mi to vše zapadlo do včetně posledního dílku skládaného puzzle. Za dvě zábavné doufám, že prozatimní série dávám zasloužených 80%. ()

Arsenal83

Jeden z najnudnejších seriálov, ktoré som za posledný rok videl, pritom veľmi dobrí herci, ale dej točiaci sa okolo chlapčekov šatičkách ma vôbec nebavil. Navyše je tu veľa scén, ktoré nekorešpondujú s duchom doby na konci 19. storočia - feminizmus, rasová otázka. Videná len prvá séria, možno druhá je lepšia, ale do tej druhej sa už nepustím. ()

misterz

Výborný seriál o pátraní po vrahovi, ktorý traumatizoval celé mesto (veľmi dobre vykreslené) v podobe nezvyčajne brutálneho zabíjania mladých chlapcov (prostitútov). Je pravda, že nie každý diel ma zaujal rovnako, pričom od finálneho rozuzlenia som čakal trošku viac, no to samotné krimi pátranie a skladanie jednotlivých dielikov do výslednej skladačky bolo mimoriadne zaujímavé a bavilo ma po celý čas. A hlavne si dali autori záležať na výprave, ktorá sa odrazila na výbornej atmosfére, rovnako vydarenej a možno i ešte o čosi temnejšej ako bola napríklad v seriály Knick (2014), ktorý sa tiež odohráva v rovnakej dobe a v rovnakom meste (NY). Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Gimli

Silně vtahující seriál, zejména díky skvělým hercům a vymazlené výpravě, kde se myslelo na nejmenší detaily, jako je třeba koňský trus na ulicích. Výprava tak tvoří významnou složku zábavy při sledování jednotlivých epizod, které jsou scénáristicky dobře zvládnuté a příběh neztrácí dech ani poutavost. ()

Tosi

Neuvěřitelně silnej seriál od samýho začátku. Od prvního dílu je atmosféra tak dobrá, že divák nemá problém se ponořit do pátrání po člověku, který v New Yorku na konci 19.století sériově vraždí chlapecké prostitutky. To je samozřejmě pro fajnšmekry jako já dost zajímavý samo o sobě, ale stejně tak důležitý jsou tři hlavní vyšetřující postavy v čele s působivým Danielem Brühlem. A v neposlední řadě dodávám a oceňuji, že to šlo bez všeho nadpřirozenýho. Křišt'álově čistějch pět. ()

• Natáčení probíhalo v Budapešti a ve studiích Korda v Etyeku. (SONY_)
  • V původním románu je postavička John Moore (Luke Evans) zpravodajem zločinu. V televizním seriálu je ilustrátor. V jedné epizodě Moore koupí psací stroj a řekne Sarah Howard (Dakota Fanning), že má zájem stát se spisovatelem. (em.redrum)