Sherlock

Krimi / Mysteriózny / Dráma
Veľká Británia, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Louise Brealey, Rupert Graves, Mark Gatiss, Andrew Scott, Amanda Abbington, Jonathan Aris (viac)

Nové spracovanie kultového detektíva, vsadené do súčasného Londýna.
Jednotlivé časti: 1.-Štúdia v ružovom -Tam kde nie je možné vyriešiť prípad, tam nastupuje Sherlock Holmes spolu s Johnom Watsonom. Herec Benedict Cumberbatch dal postave Sherlocka Holmesa nový rozmer, za čo získal niekoľko televíznych cien. Detektív Holmes má najúžasnejšie odhaľovacie metódy. Má schopnosť analyzovať stopy tak ako nikto iný na svete.
2.-Slepý bankár -V Londýne sa začnú na najrôznejších miestach vyskytovať záhadné symboly a vraždy, ktoré Sherlocka a Watsona pivedú k čínskej zločineckej skupine zvanej Čierny lotos. Zavraždení sa vyskytujú na miestach, kam sa vrah nemal ako dostať, ani odtiaľ ako uniknúť. Okrem tejto záhady sú tu symboly ako odkazy, ktoré sa vyskytujú na miestach činu alebo v ich blízkosti. Jediná žena, ktorá by dokázala symboly rozlúštiť je nezvestná a Sherlock vie, že ju musí nájsť, aby dokázal prípad vyriešiť.
3.-Veľká hra -Sherlock sa nudí, pretože nemá žiadny zaujímavý prípad. Má pocit, že mu zahníva mozog a túži po niečom naozaj pikantnom. Ani sa však nenazdá a začnú sa diať veci. Centrom Londýna otrasie mohutný výbuch, na koľajniciach nájdu mŕtveho úradníka a Mycroft mu oznámi , že pracujú na novom raketovom obrannom systéme, no všetky tajné plány, ktoré boli uložené na fleške, sa stratili. Sherlockov mozog začína znovu pracovať na plné obrátky a jeho dedukčné schopnosti mu pomôžu vyriešiť všetky záhady.
4.-Škandál v Belgravii -John Watson píše blogy, ktorými je už v spoločnosti povestný a vďaka nim zásobuje Sherlocka prípadmi, ktoré ich živia. Sherlockovi sa všetko máli a túži po niečom výnimočnom. To sa mu splní, keď ich s Johnom pozvú do Buckinghamského paláca a v najprísnejšom utajení majú pracovať pre najvyššie postavenú osobu v štáte. Dostanú fotografiu mladej ženy, ktorá je často ústrednou postavou viacerých škandálov v spoločnosti. Má prezývku Domina a vlastní kompromitujúce fotografie, ktoré sa nesmú dostať na verejnosť...
5.-Psy baskervillské -Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.
6.-Reichenbašský pád -Úhlavný nepriateľ Moriarty pritvrdil a hrá sa s Shelockom nebezpečnú hru. V rovnakom čase je hlásené vlámanie do Toweru, kde sú uložené korunovačné klenoty, do trezoru Centrálnej banky a zlyháva bezpečnostný systém v najprísnejšie stráženej väznici v krajine. Všetky tri vlámania má na svedomí Moriarty a dráždi tým Sherlocka, ktorý nevie prísť na to, ako to urobil. Moriarty sa dokonca nechá chytiť a Sherlock proti nemu na súde vypovedá, no i napriek tomu Moriartyho prepustia. Sherlock čelí doteraz najväčšej záhade vo svojom živote, ktorá ho zrejme privedie do záhuby. (oficiálny text distribútora)

Narya89

Tak tenhle seriál mě asi minul svým poselstvím. Jako oprášit starší příběh o detektivovi z Baker Street se skvělými deduktivními schopnostmi - ok, zasadit ho do moderní doby -dejme tomu, ale proč to musí být tak extremizovaný???Sherlock, který odvodí všechno o člověku už podle hodinek a oblečení, nikdy se nemýlí...navíc teda herec mi vůbec nesedl, což taky dělá dojem...Watson mi přišel jako zbytečná postava, protože byl lehce mentálně pozadu...a tak, hlavně prostě nemam ráda modernizaci u příběhů jako tohle, kde si Sherlocka vybavuju jako staršího pána s vestou a dýmkou, který rozvážně rozmotává spletité nitky případů. Tohle na mě prostě nepůsobilo autenticky, ale až moc přehnaně, že jsem Sherlockovi prostě vůbec nevěřila a považovala ho za extrémně nepříjemného mimozemšťana z kosmu. No, možná jsem k tomu kritičtější částečně taky kvůli vysokému hodnocení, protože jako aby to mělo stejně jako Dexter, to mi přijde jako hodně vysoká laťka na třídílný seriál...dokonce tak vysoká, že ji tento seriál podle mého názoru spíše podlezl než přeskočil. ()

Compadre

První díl jsem zhlédnul téměř náhodou a další dvě pokračování (proč je tak málo dílů?) už jsem si nesměl nechat dál ujít. Skvělá dedukce hlavního hrdiny je neuvěřitelná. Podívá se na vás a ve vteřině pozná i to, koho jste oddělali minulý pátek třináctého...skvělé. Navíc jednostlivé mordy jsou mimořádně zajímavé..zkrátka super ()

Beatle

Dokáži si představit, že fanoušci originálního Sherlocka Holmese od Doylea, asi mají tuto verzi raději, než tu od Ritchieho. Já nikdy nebyla fanoušek Holmese. Popravdě nejsem fanoušek nafoukaných a arogantních sociopatů, ale jen díky Ritchieho verzi jsem začala přemýšlet nad tím, že by možná nebylo od věci si alespoň něco přečíst --- nebo respektive brát Holmese alespoň trochu na vědomí. SHERLOCK z BBC hrnečku, je velice milým překvapením. Nejen proto, že scénář psal také Steven Moffat, kterého znám především jako tvůrce DOCTOR WHO, ale také kvůli Martina Freemana. Avšak i přes rozdílnost...je zde jedna narážka, kterou mě nejspíš nikdo nevymluví, že je náhoda. Občas je totiž v hudbě v seriálu SHERLOCK slyšet tak trochu nápadně nenápadně náznak melodie, která připomíná ústřední melodii z právě Ritchieho SHERLOCKA HOLMESE. Ale co. Dle mého je největší chybou brát Ritchieho HOLMESE jako Holmese. Jeho kreace je prostě pro masy konzumovatelná, milá, vtipná a trochu labilní verze Sherlocka Roberta Downeyho Holmese Jr. Nedá se to říct jinak, proto je to prostě a jednoduše adaptace. Zatímco seriál SHERLOCK udělal jen to, co se dalo očekávat. Zasadil Sherlocka do moderní doby a dal mu do ruky mobil, na stůl housle a laptop, ale zanechal geniální mozek. A ono to prostě funguje. Je to opravdu sympatický kousek. Budu doufat, že jich bude více. A modlit se, aby si udržel stejnou náladu a hlavě sympatickou práci kamery. Benedict Cumberbatch je skvělý Holmes. Opravdu bych ho za kamaráda nechtěla (zatímco Downeyho verzi ano). Ale celkově. Seriál měl prozatím za celé tři díly luxusní obsazení plné známých tváří a skvělých herců. Jediné, co mě stačí dodat je, že asi trochu lituji, že Benedicta Cumberbatche tehdy neobsadili místo Matta Smithe do role Doctora. Vsadím se, že by tam byl stejně skvělý a stejně pasoval, jako v minisérii SHERLOCK. ()

sochy.zirafka

Je vůbec možné, aby v současnosti vznikla opravdu kvalitní produkce? Až do druhé sezóny jsem zůstal značně skeptický, ale byl jsem vyveden z omylu. No, vyveden je asi slabé slovo. Spíš ze mne ten klamný pocit byl vymlácen vynikající a nápaditou reimaginací kultovního britského detektiva. I kdyby Sherlocka někdo natřel na růžovo, pořád bych se na něj díval a pořád bych byl neskonale nadšený. Freeman, Cumberbatch, Scott - chvála jim. ()

Mishqo

wow...perfektný seriál...hlavné postavy si zamilujete takmer okamžite...Sherlock (Cumberbatch) je jedna veľká osobnosť a Watson k nemu sedí jak uliaty..no proste dvojica na pohladanie...prekvapilo ma zasadenie do súčasnosti ale môžem to považovať len za pozitívne prekvapenie...dôvtip a humor nechýba...tie hlášky vás niekedy dostanú do kolien...pri poslednej časti prvej série som nedýchal od napätia a pri finále druhej som zase nechápal... už sa teším na tretiu sériu :) ()

zdenny

V tomto mini miniseriálu mi vůbec nevadilo zasazení do současné doby. Spíš naopak, vnímám to jako velmi dobrý, snad i inovativní nápad. Jsou totiž diváci, pro které Londýn 19. století není dost atraktivní. Tímto tahem, si myslím, získal Sherlock širokou fanouškovskou obec. Protože se na něj podívali i lidé, o kterých jsem psal výše a protože se na něj dívali i lidé, kteří byli zvědaví, jak se tvůrcům podaří udělat atraktivními příběhy Sherlocka Holmese zasazené do 21. století. Myslím si, že se to povedlo velice dobře. Myslím si také, že měli tvůrci i šťastnou ruku při obsazení hlavních rolí, přičemž především role Sherlocka Holmese byla Benedictem Cumberbatchem zahrána velice dobře. Tento herec působil velice charismaticky, třebaže ztvárňoval postavu Holmese jakožto člověka nadmíru egoistického, asociálního a arogantního. Zřejmě je pravda ale taková, že člověk s tak mimořádnými detektivními schopnostmi a tak pronikavou inteligencí asi jiný být ani nemůže. V seriálu bylo ale jemně naznačeno, že Sherlock je i člověkem s lidským srdcem, o čemž jsem přesvědčen i já. Nejlépe by se dal Sherlock Holmes charakterizovat jako pragmatik bažící po zapeklitých případech, neboť jeho mozkové závity musí být neustále v patřičných otáčkách. Prostě takový Dr. House. PS: Já stále věřím tomu, že proběhnuvší tři díly byly jen testem diváckého zájmu. Že prostě budeme mít možnost Sherlockův humor sledovat i při řešení dalších ne jen tří případů. PPS: Tento komentář jsem psal ještě dřív, než bylo jasné, že další tři díly už jsou na světě. ()

JayD

Naprosto brilantní seriál, plný tajemna, výborných postav a velmi chytře napsaný a zahraný podtržen výbornou hudbou. Nejlepší Sherlock kterého jsem kdy viděl. Smekám. ()

VanTom

Opravdu se podařilo přenést Sherlocka do současnosti. Nejen svými úžasnými pozorovacími a deduktivními schopnostmi a zjevnou genialitou, ale také nespolečenskostí, arogancí a sebestředností je celá jeho osoba extrémně zajímavá, zábavná a díky výbornému Benedictu Cumberbatchovi (skoro) neustále sympatická. Watson zůstává spíše udiveným pozorovatelem, což ovšem Martin Freeman zvládá ideálně. Vývoj jejich přátelství a nejednoznačných vztahů s ostatními postavami (hlavně bratrské pošťuchování s Mycroftem) se nakonec stává základním kamenem čím dál komediálnějšího (a pak i víc a víc "psycho") vyprávění. Od 3. sezóny totiž zapeklité detektivní případy ustupují dost stranou, všechno se hrozně komplikovaně proplétá a za každou cenu to musí být OSOBNÍ (podtrhnout a 3 vykřičníky!!!). Takže se neustále řeší temná minulost Watsonovy manželky Mary (která mi k srdci nikdy nepřirostla) a úklady Moriartyho, jenž stojí za vším i dlouho po své smrti. Nicméně stále dokáže Sherlock strhnout i v nejslabších dílech a z hlediska technické stránky může z fleku do kina. Jednotlivé epizody: Studie v růžové 4*, Slepý bankéř 3*, Velká hra 5*, Skandál v Belgravii 4*, Psisko baskervillské 3*, Reichenbašský pád 4*, Prázdný pohřebák 4*, Znamení tří 4*, Poslední přísaha 5*, Přízračná nevěsta 3*, Šest Železných dam 3*, Skomírající detektiv 4*, Poslední případ 4*. ()

IdentityS73

I když by se už z principu do této doby Sherlock vůbec nehodil, tohle se podle mě opravdu povedlo. Benedictu Cumberbatchovi role vážně sedí. Tenhle Sherlock se podobá pravému Sherlockovi více, než nedávno točený dvojdílný film...takže námitky kvůli "uvedení Sherlocka do nové doby" opravdu nemám a podle mě jsou neoprávněné- říká se to jen z principu... Nedočkavě očekávám 3. sérii. ()

ravalah

Uzasny komplet. Herci uchvatni, scenar perfektni a konec prozatim posledni epizody (3serie) jsem videl asi 10x a zkoumal proc se stalo to, co se stalo. To jsem snad jeste nikdy u niceho neudelal 9,5/10 ()

sskrblik

Po prvé "sérii" vznáším rozsudek. Odsuzuji se k dalším třem dílům nepodmíněně! Stručně v bodech: 1) má to spád - 2) je to dynamické - 3) líbí se mi Londýn, který je zachycen ze všech možných úhlů - 4) vizuální zpracování je neokoukané - 5) český dabing mi nevadí - 6) příběhu a rozluštění se dá s trochou nadsázky více věřit než v kterékoliv CSI - 7) "gay" duo Watsona a Sherlocka hrají výborně - 8) lepší než Sherlock Guyie Ritchieho - 9) 1.díl ***** 2.díl *** 3.díl ***** ()

Jolinar

Po prvním suverénním díle, který byl na 6******(!) se úvodní bezmezná fascinace vytratila. Doufala jsem, že se více využije Sherlockova podivínství, které zahrnuje netaktnost, sebestřednost, aroganci a neobratnost ve společenském stylu (tak jako u Dr. House a Sheldona Coopera). Scén, jako ta v Buckinghamském paláci mohlo být mnohem více! Dále mě lehce zklamala postava Johna Watsona, od které jsem očekávala, že do vyšetřování bude zasahovat aktivněji a bude pro Sherlocka větším přínosem. To, proč ho Sherlock přijal do svého života, mělo být podpořeno a vysvětleno více událostmi než jen tím, že Sherlock sehnal ideálního spolubydlícího, který ho neruší a dělá, co mu na očích vidí. John je pro Sherlocka výjimečný, myslím ale, že scénáristé ho tak úplně nevykreslili. //// To jsou ale samozřejmě jen drobnosti, aby tu taky něco kontrastovalo s tou adorací kolem :-) I'm sherlocked! ()

venalce

Moderní Sherlock jako funkční sociopat s Aspergerovým syndromem? Geniální! Co si budeme povídat, Britové svému Sherlockovi rozumí a jsou schopní převést ho do současnosti, aniž by urazili originál. Naopak, pokud znáte originál, užijete si tenhle seriál o to víc. Všechny ty narážky jsou prostě dokonalé! Nemluvě o perfektně sehrané (a zahrané) ústřední dvojici. Dát takovou dvojku herců dohromady se vám podaří tak v jednom případě ze sta (tedy, pokud máte štěstí). Zkrátka nepřišli ani vedlejší postavy jako třeba Mycroft, Moriarti nebo paní Hudsonová. Vše je vypilováno k naprosté dokonalosti, kterou byste čekali od klasického britského seriálu. Je to prostě skvost. Nejlepší díly: 1x01, 2x01, 2x03, 3x03 ()

philip.j.fry

Nejprve,po první epizodě,jsem se na tento seriál díval skrz prsty. Nějakej chytrej maník s Bilbem řeší případy?To víte že jo.Postupem času se mi ale neznatelně začal Benedict a Martin zarývat pod kůži a zůstali tam. Shelockovy dedukce jsou úžasné,to se chci taky naučit.ak teď nevím,koho mám radši-Sherlocka nebo Johna?Co je Moriarty zač?Je to dobrý seriál?Je to vůbec pětihvězdičkový seriál?Takové úvahy ve mě postupovaly až do chvíle,než jsem spatřil psa.Psa Baskervilského a já věděl,že je rozhodnuto.To vůbec nejúžasnější napětí,ten příjemný strach a snaha rozluštit tajemství Baskervilu mně přivedly k úvaze,že tento vynikajicí seriál si přece jen pět hvězd zaslouží.A co víc,stal se mojím oblíbeným seriálem a mám ho v Top 3.A bonus,Irene Adler má charisma a je sexy.Ale stejně,působí to na mě takovým divným nedomrlým pocitem...Tento pocit zesílil po poslední epizodě druhé série,kdy se mě uvažováním zavařila hlava,a otázkami se to jen hemžilo.Tenhle seriál je prostě jiný než ostatní seriály a ve mě zanechává cosi jako,jako nerozhodnost a podivnosti.Coming soon,third season!Ale vím jistě jediné a toto vím naprosto jistě:I am Sherlocked. Update po třetí sezóně:Fakt nevím,proč jsem shlédnutí třetí série tak dlouho odkládal.Asi jsem se bál,že bude nějaká divná či co,prostě,za jediný večer jsem sjel celou sérii a musím říct že je fakt výborná.I když zbylé dva taky mají něco do sebe,tady dominuje(Domina-haha,odkaz na Irene Adler)epizoda Sign of Three,kterou můžu co se kvality týče řadit mezi takové epizody jako Scandal in Belgavria nebo Hound of Baskerville. Opravdu skvělá. I když třetí epizoda je krapet překombinovaná(hodně překombinovaná),série se vyvedla a cliffhanger jak sviňa to jen potvrzuje. Did you miss me? ()

Eleanor05

Bylo by to jen další nudné zpracování s houslemi, dýmkou a tureckými papučemi,... nebýt... zasazení děje do současnosti, výborného scénáře a naprosto ÚŽASNÉHO Benedicta Cumberbatche v titulní roli. Hoďte za hlavu všechna pomalu se táhnoucí klasická zpracování, nebo stupidní karikaturu z dílny Guye Ritchieho, tohohle Sherlocka Holmese si prostě nejde nezamilovat! (A doktora Watsona samozřejmě také :) /// 1. série - 90%, 2. série - 70%, 3. série - 10%./// PS: Poslední série naprosto postrádá jakýkoli příběh a skládá se především z uměle vystavěných, rádoby vtipných dialogů hlavních postav. Ta tam je jakákoli zábavnost, realističnost, temnota, či dokonce řešení kriminálních případů. Zbyl jen sitcom ála Big Bang Theory, jenomže tenhle většinu stopáže není ani vtipný. V rámci spravedlivého hodnocení snižuji celkový rating seriálu... ()

hroubek

Když jsem se, poprvé seznámil s televizním Sherlockem, tak to bylo jako rána z nebes. Něco takového jsem vůbec nečekal a měl jsem co dělat, abych to stíhal všechno. Byl jsem vykulený a během několika málo minut do mě bylo na chrleno takových informací v takovém vizuálním podání, že jsem to málem nerozdýchal. A to bylo pár minut z prvního dílu. Pak už jsem si na to zvykl a byl jsem připravenější, přesto mě seriál ve všech svých třech řadách neustála překvapoval. Nejen svými zápletkami, ale hlavně vztahem mezi Sherlockem a Watsonem, který je tady hlavním hnacím motorem. Benedict Cumberbatch se pro roli Sherlocka snad narodil, jelikož je skoro alfou a omegou většiny dílu a jeho charisma nezná hranice. Ale bylo by ne fér, aby všechnu slávu slíznul jen Cumberbatch, protože bez skvělého Watsona by byl jen poloviční. Martin Freeman není, tak výrazný, ale to účel, jelikož on má představovat toho racionálnějšího a pro obyčejného smrtelníka normálnější postavu. Celému seriálu se velmi daří držet tempo vyprávění a každý případ udělat hodně zajímavý, a kde samotné rozuzlení bude odměna pro všechny diváky. Sherlock je jeden z nejlepších seriálů, který teď běží a byla by velká chyba ho minout. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

29.11.2018

V nové drákulovské minisérii od tvůrců seriálového Sherlocka se v hlavní roli objeví herec Claes Bang (Dívka v pavoučí síti, Most). Třídílnou sérii dělají Steven Moffat a Mark Gatiss pro BBC a… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017

Po miliardovém Skyfallu nám bondovská série nabídla Spectre, které se dočkalo horšího přijetí a nevydělalo ani 900 milionů dolarů. Filmová logika v takových případech velí zastavit stroje a zvážit… (viac)