Sherlock

Krimi / Mysteriózny / Dráma
Veľká Británia, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Louise Brealey, Rupert Graves, Mark Gatiss, Andrew Scott, Amanda Abbington, Jonathan Aris (viac)

Nové spracovanie kultového detektíva, vsadené do súčasného Londýna.
Jednotlivé časti: 1.-Štúdia v ružovom -Tam kde nie je možné vyriešiť prípad, tam nastupuje Sherlock Holmes spolu s Johnom Watsonom. Herec Benedict Cumberbatch dal postave Sherlocka Holmesa nový rozmer, za čo získal niekoľko televíznych cien. Detektív Holmes má najúžasnejšie odhaľovacie metódy. Má schopnosť analyzovať stopy tak ako nikto iný na svete.
2.-Slepý bankár -V Londýne sa začnú na najrôznejších miestach vyskytovať záhadné symboly a vraždy, ktoré Sherlocka a Watsona pivedú k čínskej zločineckej skupine zvanej Čierny lotos. Zavraždení sa vyskytujú na miestach, kam sa vrah nemal ako dostať, ani odtiaľ ako uniknúť. Okrem tejto záhady sú tu symboly ako odkazy, ktoré sa vyskytujú na miestach činu alebo v ich blízkosti. Jediná žena, ktorá by dokázala symboly rozlúštiť je nezvestná a Sherlock vie, že ju musí nájsť, aby dokázal prípad vyriešiť.
3.-Veľká hra -Sherlock sa nudí, pretože nemá žiadny zaujímavý prípad. Má pocit, že mu zahníva mozog a túži po niečom naozaj pikantnom. Ani sa však nenazdá a začnú sa diať veci. Centrom Londýna otrasie mohutný výbuch, na koľajniciach nájdu mŕtveho úradníka a Mycroft mu oznámi , že pracujú na novom raketovom obrannom systéme, no všetky tajné plány, ktoré boli uložené na fleške, sa stratili. Sherlockov mozog začína znovu pracovať na plné obrátky a jeho dedukčné schopnosti mu pomôžu vyriešiť všetky záhady.
4.-Škandál v Belgravii -John Watson píše blogy, ktorými je už v spoločnosti povestný a vďaka nim zásobuje Sherlocka prípadmi, ktoré ich živia. Sherlockovi sa všetko máli a túži po niečom výnimočnom. To sa mu splní, keď ich s Johnom pozvú do Buckinghamského paláca a v najprísnejšom utajení majú pracovať pre najvyššie postavenú osobu v štáte. Dostanú fotografiu mladej ženy, ktorá je často ústrednou postavou viacerých škandálov v spoločnosti. Má prezývku Domina a vlastní kompromitujúce fotografie, ktoré sa nesmú dostať na verejnosť...
5.-Psy baskervillské -Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.
6.-Reichenbašský pád -Úhlavný nepriateľ Moriarty pritvrdil a hrá sa s Shelockom nebezpečnú hru. V rovnakom čase je hlásené vlámanie do Toweru, kde sú uložené korunovačné klenoty, do trezoru Centrálnej banky a zlyháva bezpečnostný systém v najprísnejšie stráženej väznici v krajine. Všetky tri vlámania má na svedomí Moriarty a dráždi tým Sherlocka, ktorý nevie prísť na to, ako to urobil. Moriarty sa dokonca nechá chytiť a Sherlock proti nemu na súde vypovedá, no i napriek tomu Moriartyho prepustia. Sherlock čelí doteraz najväčšej záhade vo svojom živote, ktorá ho zrejme privedie do záhuby. (oficiálny text distribútora)

Splasher

Samozřejmě že má i své mouchy, ale moje překvapení nad provedením a fakt, že jsem neviděl lepší seriál s datem výroby 2010 - to vše mě nutí s naprostou lehkostí ohodnotit plným počtem. ()

sir-dave

Excellent! Radost pozorovat s jakou lehkostí, dedukcí řeší Sherlock Holmes své případy. Oproti této verzi se mohou jít všechny ostatní rovnou zahrabat, i novější hollywoodská verze mírně zaostává. Snad jen malá výtka ke Cumberbatchovi. Charismatem na Roberta Downey Jr. nemá a vždy jsem si Sherlocka představoval jako postaršího pána.. Po prvním díle to člověk už pomíjí. ()

tomeek

Nepočítám se mezi nějaké skalní fanoušky Sherlocka Holmese, ale několik filmů jsem viděl (nepočítám ty od Ritchieho), tuším i seriál a případ o psu Baskervillském musí znát snad každý, kdo zná jméno S.H. Pod tlakem okolí jsem se rozhodl, že zkusím nový seriál od BBC a jsem velice mile překvapen... Případy jsou posazené do současnosti (Watson píše blog, Sherlock odvyká díky nikotinovým náplastem), to ale neznamená, že na atmosféře a kouzlu ubralo! Atmosféra jak ďas, napínavé jako kšandy, super šílený Cumberbatch v hlavní roli a neméně skvěle "lidský" Freeman. Typicky britsky vymakaná kamera (podobně jako Misfits) a obrazové vychytávky (psaní sms přímo v obrazu) jenom přilepšují... Po první sérii musím hodnotit "jenom" 4*, protože mi tam vadí ty nekonečné cesty taxíkem po Londýně, které bych zkrátil na polovic, jinak by to bylo asi za plný počet. 3. díl Velká hra je vynikající. Už se těším na další tři díly! Po druhé sérii: Fantastický Andrew Scott jako Moriarty! Zakončení série jak prase! ()

mr.filo

4 a půl dílu. Filmy mi z hlavy podvědomě vytahují původní prvky Doyleho a propojují se s moderním provedením. Britsky brilantně skvělé! (Nakolik mi hudební podkres má připomínat Sherlocka od Guy Ritchieho mi je záhadou, podobnost je veliká) Odkazy na literární dílo jsou fantastické! Jak jinak by měl Joh Watson psát o Sherlockovi, než na svém blogu ?!) EDIT: epizoda "Baskervilští psové" je asi nejslabší díky technickému zpracování psa; což zdatně poslední epizoda (druhé série) vytlačila z mozku. ()

phoebe.h2

Když si vzpomenu, jaké obavy ve mě způsobovaly zvěsti o tom, že se má točit moderní zpracování Sherlocka Holmese, musím se smát. Protože z tohohle seriálu se stala moje srdcovka. I přes příznivé ohlasy jsem Sherlocka stále odkládala,až do té doby, kdy jsem náhodou na youtubu shlédla jedno fan video ke třetímu dílu druhé řadu. Přestože jsem si tím vyspoilerovala značné množství, vůbec mi to nevadilo. Protože ta minuta a půl mě přesvědčila o tom, že jsem si delší dobu nechávala unikat tak skvělý seriál, který má výborný děj, dobře napsané dialogy a hlavně brilatní obsazení. Benedict Cumberbatch (dlouho jsem neuměla vyslovovat jeho jméno, natož jak se píše :D)vás přesvědčí hned jeho první scénou. On je opravdu Sherlock. Úplně vás pohltí a během dílu jsem se několikrát přistihla, jak mu žeru každé jeho slovo. Martin Freeman pro mě nebyl žádným překvapením, protože patří mezi mé oblíbence. U jeho postavy jsem ráda, že tvůrci udělali Johna Watsona pořádnou postavou a ne nějakou karikaturou, jako jsme toho byli svědky v jiných adaptacích. Skvěle se se svým hereckým kolegou doplňují. Sherlocka doporučuji. Je to jeden z nejkvalitnějších seriálů, které se vysílají a má hlavu a patu. Už aby byla třetí řada. ()

ProfesorLotr

Tak, tohle se BBC opravdu povedlo. Ani mi nevadí, jak je to převedeno do současnosti. Martin Freeman hrál sice výborně, ale nějak mi k němu ta role vysloužilého vojáka neseděla. Originální nápady, mírně vychýázející z předlohy. Vtipný, tajemný, čas od času malinko složitý děj, který člověka rozhodně vtáhne do kriminálního Londýna. Benedict má opravdu krásný hlas, typicky hodící se k záporné postavě, to jsem si myslel dokud jsem neviděl tento seriál, teď si myslím, že toho klaďase zahrál na jedničku. Hudba je velmi podobná hudbě k filmovému Sherlocku Holmesovi, což mi vůbec nevadí. Zkrátka, moc se mi to líbilo. :-) 90% ()

URBAN

Mám Sherlocka a hlavně jeho uvažování rád a tento serál se mi taky líbí , ale nevím proč je zasvěcen do dnešní doby , kdyby byl zakomponován do svojí opravdové doby líbilo by se mi to více aspon myslím , ale že by to vadilo něják hodně to nemyslím jen je to taková malá chyba na kráse , postavy , příběh to všechno je skvělé a určitě tento serál dokoukám . ( 2.12.13/MAC/pilot/****a půl ) ( 2.12.13/MAC/2díl/***a půl ) ( 3.12.13/MAC/3díl/****a půl ) - /První série : **** a půl/ - První díl druhé série mě moc nezaujal jak by řekl Sherlock : NUDA !! Nebo ne nuda , ale když srovnám geniálnost první série a tento díl tak je to nic moc , ale dobrý jen den dabing trochu hapruje . V první sérii se mi dabing líbil mnohem více . ( 4.12.13/MAC/1díl/*** ) ( 5.12.13/MAC/2díl/***a půl ) ( 5.12.13/MAC/3díl/****a půl ) - /Druhá série **** ()

Scratt

Velmi dobrý detektivní seriál, avšak v mých očích z "velké trojky" BBC až za Wallanderem a Lutherem. Sherlock je nepřekonatelný v dedukci a vnímání detailů, ale chybí mu jistý uvěřitelný lidský rozměr, který hlavní postavy zmíněných druhých dvou seriálů poskytují měrou vrchovatou. 1.série: A Study In Pink - 100%, The Blind Banker - 70%, The Great Game - 90%. 2.série: A Scandal In Belgravia - 70%, The Hounds Of Baskerville - 95%, The Reichenbach Fall - 85%. 3.série: The Empty Hearse - 75%, The Sign of Three - 80%, His Last Vow - 60%. ()

alchac

Jednou vám takhle nejlepší kámoš dohodí rande naslepo a podle popisu to vypadá na pěkně ujetou kravku. Ale řeknete si tak co, nějak to protentokrát vydržím a pak pápá. Přece kámoše nepošlu do hajzlu předem, když je podle něj pro mě jako stvořená. No a najednou se uprostřed večera přistihnete, že té divné náně visíte na rtech (a rádi byste, aby naopak ona někde v soukromí co nejdříve visela na vás), voláte jí pětkrát denně, počítáte minuty, než jí zase uvidíte, a tak vůbec se chováte jako totálně zamilovaný debil, protože ona je The Ona. Počítám minuty do prvního dílu třetí série... ()

vesper001

Aby bylo jasno: na Sherlocka se vůbec nedívám proto, že by mě snad bavily detektivky, nebo bych měla ráda předlohu, ale jen abych zjistila, co na Benedictu Cumberbatchovi lidi vidí. Já při delším pohledu na jeho obličej začínám šilhat. :) S01E01: „Sériové vrahy miluju. Vždycky se je na co těšit.“ První díl patří (zatím) k těm nejlepším. S01E02: „Mlčte, snižujete IQ celé čtvrti.“ Honba za žlutými šiframi a žlutými pašeráky. Plus za tajemno, mínus za logický lapsus – londýnská muzea zřejmě nemají alarmy ani hlídače, takže se v nich dá po nocích hrát na schovávanou i na kovboje. S01E03: „V lednici je hlava.“ „Kam jinam jsem ji měl dát?“ Drsné, nepředvídatelné, brutální. Watson, již zocelený stereotypním střídáním pohrom a mezních situací, které život po boku Sherlocka přináší, se konečně trochu odkope. S02E01: „Nerad jsem v menšině. Tupost je pak příliš koncentrovaná.“ Konspirace, britská královská rodina, sado-maso, letadlo mrtvých a domina Lara Pulver, která podlehne Sherlockovi. Nebo naopak? Perfektní. S02E02: „Cherchez le chien.“ První díl, který jsem viděla, byl docela zklamáním. Pes baskervillský je Doyleovo asi nejznámější dílo, ve filmových přepisech tedy nejde ani tak o vraha, jako o psa. Možnost genetické mutace vypadá zpočátku zajímavě, a temné finále jakžtakž vyváží rozvleklou střední část – této epizodě by ale nejvíc pomohlo zkrácení stopáže na polovinu. S02E03: „Nejsem blbej.“ „A na to jsi přišel jak?“ Spoileroidní začátek nevadí a díky existenci další série ani ten drsný konec. S03E01: „Jsem pověstně nezničitelný.“ Skoro to vypadá, jakoby John Sherlocka nakazil svou jedinečnou schopností pociťovat emoce. S03E02: „Jsem vysoce výkonný sociopat. S číslem na vás.“ Příběh rafinovaně provedené vraždy zarámované do svatební fotografie novomanželů Watsonových. S03E03: „Vědět znamená vlastnit.“ A vědět, že časem bude čtvrtá série, znamená mít se na co těšit. S04E01: „Je to blázen?“ „Ne, kretén.“ Sherlock je zpět a je plně funkční. Watson má mimčo a potíže v ráji. S04E02: „Já jsem prostě šmejd.“ A já jsem zmatená. Tohle bylo tak stylové a sofistikované, až to hezké nebylo. Slabé. S0403: Mlčení jehňátek, Saw, Psycho. Po minulém díle jsem doufala, že je to fakt poslední případ. Teď doufám, že ne. I když, mohl by být. „Moji hoši z Baker Street“ to dali! ()

MJMilan

Novodobé zpracování starodobého génia by se možná zdálo jako klišé. Bylo by tomu tak, kdyby si na tomto zpracování nedali tvůrci tak záležet a děj nebyl neskutečně propracován, stejně jako samotné, všem známé postavy, včetně postav záporných. Moderní prvky pak dávají klasickému příběhu zcela nový rozměr. ()

Sharlay

Zase takový zázrak to není. On totiž Sherlock od BBC, předělán do nového moderního hávu, s neuvěřitelným tempem a velmi zdařilým aktualizačním pojetím na mnoha místach pokulhává. Pozornější divák si musí všimnout, že spousta sekvencí postrádá své střihové sylogismy (byť Sherlock sám logicky postupuje zcela jasně a zřetelně, nicméně pouze on sám, a to pouze během svých vlastních replik), tudíž o nějaké detektivce nemůže býti řeč. Jde jen o nepřirozeně urychlené sledy scén, které jsou ve výsledku pospojovány pouze kvůli efektu a bohužel mnohdy zaostávající, pokud mají diváka udržet alespoň v nějaké povědomosti, kam celý ten sled vůbec směřuje. Nejvíce je to patrné asi ve druhé sérii, kde v každé epizodě již asi v polovině nemáte vlastně tušení, zda začátek přesně odpovídá tomu, co vám děj nabízí v té půlce a na konci už si ani pořádně nevzpomenete, jak to celé začalo, protože narozdíl od původních Doylových povídek je seriál Sherlock neuvěřitelně překombinovaný (příliš přefabulované a syžet de facto nikde). Kdybychom počítali, kolik pravidel "desatera" Ronalda Knoxe seriálový Sherlock porušuje, asi bychom jako diváci museli bezvýhradně připustit, že tentokráte s námi páni z BBC hrají nepoctivě. A o to mi jde, Sherlock je velice rušivý, pokud nad ním chvíli přemýšlíte. Dokonce i když se zamyslíte nad řešeným případem, tak vás něco vyruší (směšné grafické předěly; postava Sherlocka, která je režírována tak, aby za každou cenu strhávala pozornost výlučně na sebe; hudba, co ve výsledku ani trochu nepodtrhuje a ani nedotváří atmosféru jednotlivých scén, je totiž stále stejná, v momentě překvapení i v momentě nějaké Sherlockovy kontemplace, prostě všude - s tím, že hraje pořád; příliš trhané zvraty, či navazování scén a chování jednotlivých postav - Sherlock a Watson utíkají před policí, ale když pak druhý den přijde Watson domů, pani Hudsonové to vůbec nepřijde divné a v klidu si s ním povídá, jak se má + zničehonic okamžik kdy zrovna někdo přišel a BUM všechno je jinak, nebo "tady je nějakej dopis" a BUM, kompletní přetočení nosné linky příběhu atd. atd. atd.). Ačkoliv je Sherlock ve výsledku jakž takž povedenou adaptací, která se ve výsledku umí velice vznešeně tvářit, tak mě, jakožto pozorného a zkušenějšího diváka, svou patinou neoblbne a vidím, že jde prostě jen o další TV pokus, jak zpracovat látku, k níž už se dnes dá přistoupit graciózně jen velmi těžko, neboť pro masovější publikum naší doby, které je zcela zblbnuté dynamikou dnešní doby a tu přemrštěnou dynamičnost dnešní doby chce mít úplně všude, pro takové publikum se ryze kvalitně točit nedá a televizní stanice ani nechtějí (výjimku tvoří HBO, jež na poli inteligentní a audiovizuálně brilantní tvorby dominuje - a snad ještě stanice Showtime a trochu i Netflix). Když se na všechny ty Sherlocky co tu zatím byli podívám zpětně, tak v horizontu tohoto fenoménu mi prostě a stále přijde jako nejlepší jeho zpracování onen Sherlock ze Sovětského svazu, natáčený v letech 1979 až 1986, od Igora Maslennikova, protože jeho Sherlock měl prostě úplně všechno, vůbec nic navíc a hlavně, měl charisma (a charisma v něm měl i Moriarty, který je ve zpracování BBC jen úchylným, rozmazleným, přerostlým a infantilním dítětem). () (menej) (viac)

CinemaRanger

Sherlock Holmes v 21. století. Úžasné pojetí, jsem rád, že se to neodehrává v minulosti, protože si zde můžeme prohlédnout obraz Sherlocka, který své dedukční schopnosti používá v době počítačů, mobilů a všech možných elektronických udělátek. Také jsem rád obsazení hlavních postav těmito herci - jedni z mých nejoblíbenějších. Steven Moffat prostě zase udělal grandiózní seriál. ()

Laerry

Pokud byl v dětství vaším idolem a hrdinou brilantní detektiv s bezchybnou dedukcí, Sherlock Holmes, musím vaši představu nekompromisně zničit - v dnešní době by byl takovýto člověk považován za asociálního morbidního sociopata, s frigidními sklony, který bydlí v jedné domácnosti s dalším mužem, což by mnohé vedlo k zavádějícím závěrům... A právě z tohoto úhlu pohledu je nahlíženo na známou fiktivní postavu v nejnovějším seriálu z produkce BBC. Zapomeňte na upjatou viktoriánskou Anglii - a nechte se pohltit shonem moderního Londýna, ve kterém žije jeden génius, který je jednoduše znuděn tím, že nemá žádnou pořádnou záhadnou vraždu k vyřešení. Nelekejte se ale slova "moderní" - v Sherlockovi je skloubeno sice 21. století (Holmes rád využívá posílání textových zpráv; píše o svých morbidních experimentech na svůj populární blog "Science of deduction"; dokonce nekouří svou pověstnou dýmku, ale má nikotinové náplasti), ale obraz je stylizován do pošmurných temných uliček, které tu byly i před více než sto lety. Navíc seriál je čistokrevně britský a nepostrádá tak tu "správnou atmosféru", která se jen těžko imituje. Od Stevena Moffata (scénář prvního dílu, spoluautor seriálu) se nic jiného než absolutní dokonalost čekat nedá a opět nezklamal. ()

miguel_111

Príbeh o detektívovi Sherlockovi Holmsovi zasadení do dnešnej doby výborný nápad a ešte lepšie prevedenie. Hlavný predstavitelia boli zvolení na jedničku možno až na hlavného zloducha pána M, ktorý mi tam nejako nesadol. Holms ma vycibrené dedukčné schopnosti a používa najnovšie moderné vymoženosti a techniky pri riešení prípadov, ale je to parchant ako vyšitý a práve na ňom je veľmi pekne vidieť aká je tenká čiara medzi hrdinom a zloduchom. Watson je sympaťák, ale v tomto seriály hraje len druhé husle. Zápletky jednotlivých dielov sú na vysokej úrovni a nechýba ani veľmi kvalitný britský humor. Už sa veľmi teším na ďalšiu sezónu tohto najväčšieho seriálového prekvapenia roku 2010. Pre mňa 90% ()

Copacabana

Som naozaj rada, že ma táto nová adaptácia Sherlocka neobišla, pretože by to bola veľká škoda. Vynikajúci casting, atmosféra, charakter detektíva, príbehy, a to všetko prepracované do najmenších detailov. Moderné a originálne spracovanie vidím v tom, že sa divákovi premyslene ukazuje inteligentnosť SH, a to tak, že jeho myšlienky sú prakticky predostreté rovno v obraze, vďaka čomu lepšie rozumieme postave a jej konaniu. Podľa všetkého to už vyzerá tak, že sa stanem pravidelným divákom tohto seriálu, a samozrejme sa už neviem dočkať na pokračovanie v r. 2012. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

29.11.2018

V nové drákulovské minisérii od tvůrců seriálového Sherlocka se v hlavní roli objeví herec Claes Bang (Dívka v pavoučí síti, Most). Třídílnou sérii dělají Steven Moffat a Mark Gatiss pro BBC a… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017

Po miliardovém Skyfallu nám bondovská série nabídla Spectre, které se dočkalo horšího přijetí a nevydělalo ani 900 milionů dolarů. Filmová logika v takových případech velí zastavit stroje a zvážit… (viac)