Sherlock

Krimi / Mysteriózny / Dráma
Veľká Británia, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Louise Brealey, Rupert Graves, Mark Gatiss, Andrew Scott, Amanda Abbington, Jonathan Aris (viac)

Nové spracovanie kultového detektíva, vsadené do súčasného Londýna.
Jednotlivé časti: 1.-Štúdia v ružovom -Tam kde nie je možné vyriešiť prípad, tam nastupuje Sherlock Holmes spolu s Johnom Watsonom. Herec Benedict Cumberbatch dal postave Sherlocka Holmesa nový rozmer, za čo získal niekoľko televíznych cien. Detektív Holmes má najúžasnejšie odhaľovacie metódy. Má schopnosť analyzovať stopy tak ako nikto iný na svete.
2.-Slepý bankár -V Londýne sa začnú na najrôznejších miestach vyskytovať záhadné symboly a vraždy, ktoré Sherlocka a Watsona pivedú k čínskej zločineckej skupine zvanej Čierny lotos. Zavraždení sa vyskytujú na miestach, kam sa vrah nemal ako dostať, ani odtiaľ ako uniknúť. Okrem tejto záhady sú tu symboly ako odkazy, ktoré sa vyskytujú na miestach činu alebo v ich blízkosti. Jediná žena, ktorá by dokázala symboly rozlúštiť je nezvestná a Sherlock vie, že ju musí nájsť, aby dokázal prípad vyriešiť.
3.-Veľká hra -Sherlock sa nudí, pretože nemá žiadny zaujímavý prípad. Má pocit, že mu zahníva mozog a túži po niečom naozaj pikantnom. Ani sa však nenazdá a začnú sa diať veci. Centrom Londýna otrasie mohutný výbuch, na koľajniciach nájdu mŕtveho úradníka a Mycroft mu oznámi , že pracujú na novom raketovom obrannom systéme, no všetky tajné plány, ktoré boli uložené na fleške, sa stratili. Sherlockov mozog začína znovu pracovať na plné obrátky a jeho dedukčné schopnosti mu pomôžu vyriešiť všetky záhady.
4.-Škandál v Belgravii -John Watson píše blogy, ktorými je už v spoločnosti povestný a vďaka nim zásobuje Sherlocka prípadmi, ktoré ich živia. Sherlockovi sa všetko máli a túži po niečom výnimočnom. To sa mu splní, keď ich s Johnom pozvú do Buckinghamského paláca a v najprísnejšom utajení majú pracovať pre najvyššie postavenú osobu v štáte. Dostanú fotografiu mladej ženy, ktorá je často ústrednou postavou viacerých škandálov v spoločnosti. Má prezývku Domina a vlastní kompromitujúce fotografie, ktoré sa nesmú dostať na verejnosť...
5.-Psy baskervillské -Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.
6.-Reichenbašský pád -Úhlavný nepriateľ Moriarty pritvrdil a hrá sa s Shelockom nebezpečnú hru. V rovnakom čase je hlásené vlámanie do Toweru, kde sú uložené korunovačné klenoty, do trezoru Centrálnej banky a zlyháva bezpečnostný systém v najprísnejšie stráženej väznici v krajine. Všetky tri vlámania má na svedomí Moriarty a dráždi tým Sherlocka, ktorý nevie prísť na to, ako to urobil. Moriarty sa dokonca nechá chytiť a Sherlock proti nemu na súde vypovedá, no i napriek tomu Moriartyho prepustia. Sherlock čelí doteraz najväčšej záhade vo svojom živote, ktorá ho zrejme privedie do záhuby. (oficiálny text distribútora)

Luk Skywalker

Tak takového Sherlocka jsem ještě neviděl. První je moderní zpracování v současném Londýně a druhé, že Sherlock je sociopat a nerd, který si nebere servítky a pro urážku nejde daleko. A mimochodem suchý humor zde funguje v podobě hutných hlášek. Navíc tím, že je tu brácha Sherlocka šéf tajné služby, tak tento seriál není jen moderní pojetí Sherlocka Holmese, ale dává seriálu i další zápletku(y). ()

John8

Opravdu velice povedené přenesení klasického super detektiva do moderní doby, 3 epizody po 90 minutách které pravda svou kvalitou trochu kolísají (1. - 90% 2. - 70% 3. - 100%) které ale jasně předvádějí, že se všechno nemusí skenovat laserama a fotky se nemusí milionkrát zvětšovat, aby se případ vyřešil. Navíc s předvedeným koncem, myslím že se rohzodně s metodou Dedukční setkáme i v budoucnu a upřímně, už se těším. ------------------------------------------------- [Edit] Série 2 začala přesně tam kde 1. skončila a nic méně jsme po ni nemohli chtít, staří známí se pouští do nových případů které jsou ještě lepší nežli a temnější nežli ty dosavadní (4.-85% 5.-95% 6-100%) s excelentním koncem který mi zanechal slzu v oku.------------------------------------------------------ Série 3. ... Nevyplatilo se mi na ni čekat... nechci tím říct že jsou díly vesvé podstatě nejak příšerné, hodnotím je z úhlu pohledu člověka který na nové epizody čekal přes 2 roky a těšil se na pořádné užití metody dedukční nečekal jsem že najdu sitcom o vtipných šlamastikách Shelyho a Johnyho, opět chápu že pro někoho kdo viděl celou sérii v celku jsou to díly odlehčené a zábavné, mě ale řešení záhad epizod (Knoflík, Nic, a KULKA!!! [*VZTEK!!!*] ) jednoduše nestačili. hodnocení (7-45% 8-75% 9-50%). Doufám že série 4 se tohoto formátu už držet nebude, rád bych se dozvěděl jak mohl vyřešit případ úhel čokoládové vločky na zmrzlině :) ()

Pr4d3d

Trochu netradiční pojetí světoznámé legendy, ale jak vidno Sherlock má i v dnešní době co dělat. Poradí si s mobilem, internet je pro něj hračka a hrozně rád jezdí v taxíku. Cumberbatch a Freeman se k sobě hodí skvěle, ještě lépe než dvojice Downey Jr. a Law ve nedávné filmové adaptaci. A celkově seriál překonává novodobé filmové zpracování. ()

Radek.SCH

Ale no tak, tohle že má být NEJ seriál posledních let? Po prvním dílu to tak možná vypadalo, ale postupem času se začalo čím dál víc odklánět od Doyla a řešit doslova kraviny, přičemž čím dál víc prostoru se věnovalo osobnímu životu postav. A třeba taková postava Dominy a její "příběh" byly naprosto nepovedené, a to nemluvím o Moriatim. A Sherlock? Po pár epizodách vás jeho monotónní vševědoucí monology přestanou bavit. - 60 % Tak a po třetí sezóně už nikdy nic z tohoto vesmíru vidět nechci. ()

owwidius

Hodnotim po zhliadnuti prvych 3 dielov. Zasadenie Sherlocka do sucaneho Londyna je zaujimavy napad a vcelku to funguje. Skvela je hlavne forma ako to je natocene, napr. hrajky s SMSkami. Sherlock ako postava je riadny typek ale jeho dedukcia je niekedy trochu pritiahnuta za vlasy. Pribehy su fajn, i ked ako vravim divak nema sancu stihat Sherlockovi a rozmyslat ale len nechat sa tahat... Takze skvela forma, ale miestami som sa prichytil ako mi je jedno aka scena bude nasledovat a len som bez napatia cakal co bude dalej... 7/10 ()

Ben Nevis

Ráda bych dala lepší hodnocení, opravdu, ale svědomí mi to nedovolí. Herci jsou vybraní dobře, technické stránce nelze nic vytknout, jenom ten příběh pokulhává. Co fungovalo před sto a více lety, nebude fungovat v dnešní době. Čínský zločinecký syndikát dneska nikoho neohromí. Kdo probohá běhá po barech s tajnými dokumenty na flashce??? Veškerá mystika je fuč a Holmesovy dedukce jsou k smíchu. Sherlock je sociopat typu Sheldona z Big Bang Theory (ještě má klony k maniodepresi) a Watson za ním běhá jako pejsek, což z něj dělá rovněž psychopata. Druhá sezóna: máme tady Supermana a Lexe Luthora, protože přece "každý superhrdina potřebuje svého zloducha". Jenom škoda, že jsem se chtěla dívat na detektivku pro dospělé diváky a ne na adaptaci komixu. ()

rekkky

Velmi kvalitně zpracovaný kriminální seriál. Vizuální stránka perfektně zapadá do prostředí současného Londýna a působí až neuvěřitelně reálně což může být také ovlivněno eliminováním vizuálních efektů, které jsou vlastní spíše hollywoodské verzi. Zvraty ve vývoji vyšetřování jednotlivých případů, herecké výkony hlavních představitelů, perfektní dialogy, dynamický střih, populární analyzování místa činu a hlavně všudy přítomné zápasení dobra (v zastoupení geniálního detektiva SH) se zlem (existence Mortiartiho). Nejen tohle jsou hlavní body, které posunují seriál k takové oblíbenosti, kterou se může pochlubit. Člověk očekává, že za vším je něco více než jen vraždy, ale v sázce je mnohem více. Přesto látka není vůbec okoukaná a závěrem je třeba říci, že producenti přesně vystihli co si přeje divák vidět v kriminálním seriálu zasazeným do současnosti. ()

Trešlson

Jediné co po dvou viděných sérií vytýkám je nevyváženost jednotlivých "dílů" (myslím, že se tu jedná spíše o televizní filmy než o seriálové epizody) a to především slabším prostředním dílem v obou sériích. Nicméně i přes tento neduh musím uznat, že zbylé čtyři epizody jsou něčím naprosto úžasným. Nikdo nemůže popřít bezpochyby originalitu této série a co chválím já navíc je určitě ústřední herecké duo (na Benedicta Cumberbatche jsem si tedy musel zvyknout), kde je nám Sherlock prezentován jako kříženec Sheldona Coopra z Big Bang Theory a Dr. House a dr. Watson je zkrátka dr. Watson, tedy spojka Sherlocka Holmese s okolním světem. A co mě opravdu hodně nadchlo je celkové vizuální zpracování jednotlivých epizod, které jde ruku v ruce s celkovým pojetím tohoto seriálu a je také nápadité a originální. Velmi se těším na další tři části. ()

BenderG

Excelentní převtělení starých principů do moderní doby. Cumberbatch a Freeman jsou výborná volba. Jedinou nevýhodu bych viděl v počtu episod v sérii... Season 1&2 100% *3. série tak trochu ztrácí lepší dějovou probarvenost. I přes nespočet perfektních scén (hlavně s Cumberbatchem), jenž jsou směsicí geníálního střihu, hereckého výkonu a celkové režie, Sherlock ztrácí... Season 3 80% ()

GOREGASM

1. série *****(90%) Kdo oslavoval Guye Ritchieho za resuscitaci ikony Sherlocka Holmese, musí minimálně stejnou poklonou počastovat britské tvůrce Sherlocka seriálového. Bezchybná chemie Holmese a Watsona v parádním podání Cumberbatche a Freemana téměř zastiňuje všemi opěvovanou dvojici Downey jr. - Law a oba dva herci jsou společně s geniálně vypointovanými dialogy a Sherlockovými dedukcemi tím nejchutnějším, co BBC Sherlock nabízí. I usazení do současnosti je provedeno bez rušivých elementů a nic nebrání sledovat s otevřenou pusou genialního vyšetřovatele, který chrlí své závěry s nadlidskou dokonalostí a ani sám Watson se nezmůže mnohdy na víc než strohé potvrzení Sherlockovy geniality. Tvůrcům přičítám k dobru také příjemně inovativní vizuální vychytávky a nebýt slabšího druhého dílu, šlo by bezezbytku o stoprocentní rozjezd. 2. série *****(95%) Přímé navázání na kvalitu první série, kdy kromě diskutabilního konce není co vytýkat. Ultramoderní režie plná na televizní tvorbu nevídaných nápadů, perfektně vypointované případy a Sherlock Holmes himself. Prezentace jeho postavy je opravdu bezchybná, přičemž se tvůrcům podařilo skvěle obsadit i postavu Moriartyho, jehož šílené povaze dodává Andrew Scott tvář nevyzpytatelného zlosyna. Jen se bojím, že s tím zakončením to tvůrci kapánek přepískli, a pouze proto nehodnotím sty procenty. 3.série *****(90%) Overtwisted as hell, ale začněme hezky popořadě. Elegantní způsob, jakým se tvůrci vyvlíkli z oprátky, kterou si zcela záměrně nasadili na konci druhé série, zaslouží potlesk. Zároveň podvědomě přebírá roli více než rovnocenného partnera Watson, jemuž dává fantastický Martin Freeman doslova křídla a jeho postava dostává ve třetí sérii zasloužený prostor. Cumberbatch je opět nadlidsky geniální, ale místy už jsou jeho dedukce a celkový masterplan skutečně přitažené za vlasy, což ale promíjím, protože ústřední tandem ustojí snad vše. Nicméně... už jsem to nakousl... scénář třetí série je přinejmenším diskutabilní, a přestože opravdu dokáže zaskočit a skutečně překvapit, pro příště bych doporučil držet se více při zemi, protože některé detaily začínají v kontextu celku ztrácet logiku. Méně je opravdu někdy více a já pevně věřím, že to kluci pro příště decentně rozmotají, protože obdivuhodnější dvojici vyšetřovatelů asi dlouho neuvidíme. ()

char_t

Well, to je překvapení, milý Watsone! Ritchie se může jít zahrabat, jeho nesmyslná zběsilost se nemůže s touhle novodobou interpretací vůbec rovnat. Jen trochu zamrzí hrátky s inteligencí diváka - Sherlock chvíli sype z rukávu neuvěřitelné dedukce, aby o chvíli později minul hlavní myšlenku a dal tak šanci divákovi, který se tak může cítit chytřejší než génius sám. Třetí řada jde trochu dolů, u prvního dílu už jsem držel prst na 4*, ale druhý těch 90% ještě udržel. Ale Sherlockovy dedukce už začínají být tak zběsilé a nesmyslné, že už to asi dlouho nevydržím...Čtvrtá řada už se od původní detektivky hodně vzdaluje, po předcházejícím vánočním speciálu jsme to ale mohli čekat... Poslední případ ale všechno důstojně zakončuje, snad tedy zůstane opravdu poslední... ||| S1 95%, S2 90%, S3 75%, S4 65% ()

mala_kea

Skvost nad skvost. Na tohle by byl pan Doyle svérázně pyšný. Žádné přihlouplé řečičky, žádné přihlouplé bouchání nášlapných min. Každá věta poctivě skládá dokonalost celé série. Záporák je naprosto skvělý a Watson jakožto válečný veterán si nehraje na hrdinu ala Jude Law. Guy Ritchie může i s celým štábem Lynovi a Haynesovi políbit řiť. Konečně někdo dokázal, že i klasika se dá překonat. ()

figliar

Sherlocka som nikdy nejako nemusel, až kým Guy Ritchie neprišiel so svojimi filmami. Seriál som tiež nejako neobľuboval, až kým sa hlavnej role nechopil Benedict Cumberbatch. Vyzdvihuje inteligenciu, zložitosť a aroganciu postavy, tak ako aj pôsobí príjemne a nad vecou. Situovať príbeh do prítomnosti sa pre tento krát oplatilo. 90 minútový diel a tri epizódy v jednej sérii iba prehlbujú atmosféru a nechávajú diváka naďalej v napätí a veľkom očakávaní, ako sa dej bude vyvíjať. Odporúčam. ()

7ynek

Velmi povedené... =) Kdo má rád Sherlocka, tak se mu to jistě bude líbit, aniž by ho nějak urazilo převedení do moderní podoby. Naopak kdo nezná, tak mu možná "nový kabát" bude připadat bližší. Kromě dílu s čínským cirkusem, mi všechny přijdou velmi povedené. No a Sherlockova záhada přežití na konci 2.série... Teorií nikdy nebude dost. =) Budeme si muset počkat, co nám geniální sociopat nabídne jako vysvětlení. Nicméně, pořád je to jen seriál a tam je možné všechno... třeba nosí pod kabátem převlek supermana. ;) ()

Leleta

Příjemná detektivka o geniálním podivínovi se zřejmým Aspergerovým syndromem a jeho věrném podržtaškovi, kteří se "shodou okolností" jmenují jako slavná dvojka A. C. Doyla. Cumberbatch je jako sociopat Holmes skvělý a Freeman mu dobře nahrává bez toho, aby se omezoval na pouhé "Ó, Sherlocku, jak to víš?". Vizuál s "myšlenkami" a smkami poletujícími kolem Holmesovy hlavy mě zaujal už u prvního dílu (btw, mile mě překvapilo, že v české verzi si dali tu práci a přepsali do češtiny i texty smsek na displejích, ale kdo by na to koukal s dabingem :)). Úplně stejně by ale tenhle mix podle mě fungoval, i kdyby se zrovna hlavní protagonisté nejmenovali zrovna Holmes a Watson, ale třeba Jones a Thomson, a asi bych za to byla radši. Ale holt je to reklama zadarmo. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

29.11.2018

V nové drákulovské minisérii od tvůrců seriálového Sherlocka se v hlavní roli objeví herec Claes Bang (Dívka v pavoučí síti, Most). Třídílnou sérii dělají Steven Moffat a Mark Gatiss pro BBC a… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017

Po miliardovém Skyfallu nám bondovská série nabídla Spectre, které se dočkalo horšího přijetí a nevydělalo ani 900 milionů dolarů. Filmová logika v takových případech velí zastavit stroje a zvážit… (viac)