Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA / Švédsko / Veľká Británia / Nemecko, 2011, 158 min

Reportér Mikael Blomkvist pátra po praneteri švédskeho priemyselníka, ktorá záhadne zmizla v roku 1966. Spojí sa s nekonformnou hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorá je aj napriek výstrednému vzhľadu punkerky vynikajúcou špecialistkou a detektívkou. Pre svoju tragickú minulosť nenávidí spoločnosť aj ľudí, a má na to vážny dôvod - kedysi bola sama ich obeťou, obeťou sadistických a psychopatických mužov, čo nenávidia ženy.
Keď si finančný reportér Mikael Blomkvist chce očistiť meno po tom, čo ho obvinili z verejného ohovárania, nečakane sa naňho obráti magnát Henrik Vanger, jeden z najbohatších podnikateľov vo Švédsku, a požiada ho, aby mu pomohol rozlúštiť tajomstvo dávneho zmiznutia jeho milovanej pranetere Harriet, ktorá sa stratila ako 16-ročné dievča ešte v roku 1966. Priemyselník Vanger je presvedčený, že ju zavraždil niekto z členov jeho rodiny. Mikael sa vydáva na odľahlý ostrov pri švédskom pobreží bez toho, aby tušil, čo tu naňho čaká. V tom čase spoločnosť Milton Security poverí svoju výstrednú, ale veľmi výkonnú a úspešnú detektívku Lisbeth Salanderovú, aby preverila osobu Mikaela Blomkvista. Pri plnení tejto úlohy sa Lisbeth s Mikaelom stretnú a spoja svoje sily pri vyšetrovaní vraždy Harriet. Hoci sa Lisbeth dištancuje od sveta, ktorý ju opakovane zradil, jej hackerské schopnosti a dokonalé sústredenie sa ukážu ako kľúčové a vďaka nim nakoniec dokáže spolu s Mikaelom odhaliť šokujúce tajomstvo rodiny Vangerovcov. (TV JOJ)

Vironey

Vznik tohoto filmu je samozřejmě nesmyslný, nicméně dávám stejné hodnocení jako originálu, a to ze dvou důvodů - Trent Reznor a Stellan Skarsgård. Úvodní "videoklip" je bomba a Trentova hudba dala celému filmu mnohem hlubší rozměr. Stellan je zase mnohem démoničtější záporák než Peter Haber a každá scéna s ním vyvolává nepříjemné mrazení v zátylku. Film samotný je strojově bezchybný - od scénáře přes herecké výkony až po režii, ale stejně je to pouhá recyklace již vytvořeného. ()

Gerret

Švédské zpracování trilogie se mi líbilo a tak jsem byl hlavně zvědavý, jak se jim to podaří ztvárnit v tomto snímku. Musím uznat, že v něčem se mi tento snímek líbil více a v něčem jiném zase ten původní. Všem doporučuji podívat se na obě zpracování, kvůli porovnání. Mě k porovnání už chybí jen knižní předloha, ke které se snad časem dostanu. Rooney Mara zahrála svoji roli fakt skvěle a líbila se mi o něco více než Noomi Rapace. Hodnocení 80%. ()

Jacob23

Fincher vali jako vzdy.Jeho styl je naprosto vytribeny,podporeny skvelou kamerou a vytecnou hudbou(jako vzdy.)Opet vytecni herci.Velmi jsem se bavil-atmosfera ostrova je xenofobne dokonala.Nic proti Meryl Streep ale Rooney Mara mela dostat kazdopadne tohohle Oscara,protoze si dokaze pro sebe ukrast kazdou scenu v tehle velmi narocne roli.(knihy sem necet a orig.verzi si uz ani poradne nepamatuju)..jestli se podari takhle remakovat i Oldboy.. ()

ghatos

Nejde o to, že by to nebyl čtyřhvězdičkový film. Problémy spočívají v krátkém uvedení od premiéry originálu, v související velké podobnosti a hlavní herečce. USA verze je svižnější a má lepší hudební podkres. Horší je to v temnějších polohách. Velmi těžko se mi také zvykalo na Rooney Maru. Není to taková kočka - je prostě jiná než původní Noomi Rapace. Samo o sobě je to dobré, kdo neviděl původní verzi si může přidat hvězdičku. Jako remake to ztrací na hodnotě. 65%. ()

Ichabod

Hurá. David Fincher natočil po dlouhé době film s opravdu strhujícím námětem. Technicky filmu nejde nic vytknout a herci jsou výborní. Daniel Craig je sympatický, zrovna tak i Christopher Plummer nebo přesvědčivý Stellan Skarsgard. Bohužel nějak se mi z hlavy nepodařilo dostat fantastickou Noomi Rapace, které nesahá Rooney Mara ani po nehty. Ale přes dlouhou stopáž je film strhující, technicky dokonalý a snad ještě přehlednější než originál. Hudba Trent Reznora je výborná a zrovna tak i úvodní titulky, které mne nakopnuly podobně jako ty z filmu Se7en. ()

Musak

To je fakt umění natočit znovu ten samej film. Kdybych neviděl originál, dám 4* zcela jasně. Chápu remaky po 15 a více letech od originálního filmu. Chápu remaky japonských hororů, ale co nechápu, je udělat remake po dvou letech od originálu... a to ještě stylem ctrl+c, ctrl+v s jedinou obměnou obličejů postav a jazyka, kterým se ve filmu mluví. Nebo to je tak, že americké publikum není schopno vstřebat originální film s titulkama, tak se jim musí film znovunatočit v jejich rodném jazyce? Viz koment od verbala: "...další hraný dabing..." Hlavně, že z Hollywoodu furt slyšíme jak je kopírování špatné, ale sami si s tím vůbec nedělají vrásky. ()

strelenaL

Americký remake triologie Millenium. Já jsem fanouškem té švédké verze, ale musím uznat že se Fincherovi povedl celkem dobrý filmový zážitek. Přidal trochu víc temna, syrovosti. Úžasný hudební doprovod od T.Reznora. Celkově bych řekla že ať je sice Daniel v podání novináře Mikaela Blomkvista celkem dobrý není vžádném případě tahoun celého příběhu. Hlavní a jedinečnou esencí tohoto filmu je právě Rooney Mara alias Lisbeth Salander. Uvnitř křehká navenek však velmi tvrdá slupka. ()

blackJag

Nový pohled na švédskou detektivku, naštěstí nenesoucí obvyklé exploatační znaky hollywoodské produkce, kdy se ve světě jen šustne dobře udělaný biják a Amíci ho už, už připravují jako jalový remake. 80% ()

mkubalikova

Jako fanynka Stiega Larssona jsem z americké adaptace prvního dílu naprosto nadšená. Vystavění příběhu, atmosféra, herci, hudba - vše Fincherovi funguje. Držím palce, ať dostane budget na další díly... 90% ()

Ravi

Vynikající detektivku, aby člvěk pohledal. Ale povedlo se! Zajímavé osudy lidí, které se proplétají spolu s jejich světy. Film člověka vtáhne a nepustí, skoro si na konci říkáte: Cože? Konec? Nj nemohl jsem se zbavit dojmu, že vzhledem k rozvláčnemu ději to nabralo trochu rychlý konec, ale co už. Máte rádi vyšetřování sériových vrahů? A co takhle prokreslenou psychologii? Jo? Tak se koukněte. 80% = 4/5 ()

Kosmik 1

I mě se líbily úvodní titulky. Pěkně na nich tvůrci zamakali. Jinak místy docela brutální a sadistický film. U pár záběrů jsem málem oněměl a jen zíral. Zbytek sice dost dlouhý, ale nudu jsem nepocítil. Slušná kriminálka. 70% ()

Mr.KarlAdler

Nesporně skvěle odtočený film, řemeslně na úrovni, kterou ale ostatně od Finchera vždycky očekávám. Craig to zvládl, do role se položil a na Bonda jsem zapomněl (i když původně tam obavy byly), Rooney Mara obdržela za svou Lisbeth nominaci na oskara a opět si myslím, že to byla trefa do černého (doslova). Podobné role se totiž dají buď totálně zazdít, nebo svkěle zahrát, něco mezitím se objeví skutečně jen málokdy. No, Amíci jsou detailisti, v tomhle ostatní jednoduše poráží. A já miluju severská, syrová prostředí. Takže zrovna třeba takový tajuplný záběr na zimní příjezdovou cestu k Vangerovic statku asi první rundou z hlavy nevyleju. Hudba je neortodoxní a atmosféra dusná. Jako neznalec příběhu a švédského zpracování jsem byl proto právem nadšený. Až po zhlédnutí Oplevova původního filmu jsem si uvědomil nedostatky těchhle amerických převzetí. Vtisknou mu kompletně svůj styl - v oblékání, točení scén, spoustě idiotských reklam... a stráví kvanta času cílenými zbytečnostmi (tak třeba chudák rozporcovaná kočička). Férově musím uznat, že jeden film ten druhý předčil. A abych tomu dal formu - (nakonec s lítostí) jedna hvězda dolů. ()

TheRoller

"May I kill him?" Knihu som nečítal, originál verziu som nevidel. Na každý Fincherov film sa teším ako dieťa v análnom štádiu vývinu na vyprázdnenie. To sú fakty, s ktorými som išiel do tohto filmu a možno som mal od nich upustiť. Možno som si mal najskôr prečítať knihu alebo som sa len jednoducho nemal tešiť ako idiot. Časť, kým je dej rozdelený na dve linky a každá si ide po svojom je skvelá - Fincher z každého rohu, prostredníctvom všetkého a všetkých kričí, akým úžasným je režisérom. Perfektné striedanie brutálnych častí Lisbeth (tiež sa mi páči to meno) a pokojných pasáží Mikaela. Človek už čaká vzájomný stret, ako dejov, tak postáv s iskrou, nábojom, čaká, že preváži tá brutálna časť a vkuse sa bude niečo diať a oni si nakoniec jednoducho povedia: "No dobre, tak odteraz budeme spolu." Miestami to naberalo nádych Zodiaca a.k.a. veľa informácii k ničomu, našťastie to neprerástlo do rozmerov hodných facky. Atmosféra, ktorá by mala byť najväčšou zbraňou, očakávania naplnila, ale ani o chlp ich neprekročila. Predsa len, to že je všade naokolo zima, fúka studený vietor a padá sneh ešte neznamená, že ten chlad prechádza aj na diváka. Hudba (okrem záveru), nech sa nikto nehnevá, stála za väčší prd ako mäso z Tesca. A to už je čo povedať. Daniel Craig definitívne potvrdil moje domnienky, že vie zahrať všetko, len nie Bonda a ja ho normálne začínam mať rád. Rooney "Fuck you you fucking fuck" Mara herecky skvelá, žensky na hrane s "to by šlo" a "ani zadarmo". Napriek tomu, že to vyzerá, že sa mi to absolútne nepáčilo a moje filmárske ego je hlboko ranené a sklamané, opak je pravdou. Ako celok to bol dobrý film, na môj vkus trochu dlho do cieľa smerujúci, ale dobrý. V záverečnej scéne sa dokonca na chvíľu objavil pocit v oblasti dutiny brušnej, ktorý mi inštinktívne charakterizuje film hodný 5* a stále dočasne prevláda nad útvarom zvaným cerebrum, takže na triezvejší názor si budem musieť počkať... IMHO nebyť to Fincherov film, málokto (vrátane mňa) by hodnotil 4* a vyššie. 85% ()

Bagr_007

Kdo povolanější než Fincher by tohle měl točit. Škoda, že předloha není zrovna filmovému zpracování nakloněná. Takže ve výsledku je to herecky i režijně na 100 %, ale i přes velkou věrnost knize, by to chtělo ještě natáhnout o pár (desítek) minut. ()

vyfuk

Fincher jako vyšitý. Nemusím zmiňovat, že mě celý film držel a ani ne vteřinu nepustil. Úžasné herecké výkony - Rooney ukazuje svůj herecký talent, Craig, že dokáže i pohodovější role, Stellan, že umí být úchyl a Wright že zvládá i malé role. Perfektně propracovaný příběh s tím, že Larsson je zřejmě úžasný člověk blbý intelektu. Pokud je kniha alespoň stejně dobrá jako film. Je nepřečtení zavádějící. I když jsem se bál, že příběh nepochopím, vše mi bylo nakonec vyjasněno a ukázalo se to vše v perfektním světle. Pevně doufám, že se dočkáme dokončení celé trilogie, jelikož toho je budoucnost kriminálních thrillerů. ()

Autogram

Porovnávaniu sa nevyhnem. Kým pri Švédskej verzii som sa obzeral od nudy, posúval film a do deja som sa nevedel dostať, tu sa mi to nestalo. Fincher mi sadol oveľa viac a tiež herci sa do svojich rolí viac hodili. Oproti Noomi je Rooney sympatickejšia a napriek vyziabnutosti aj krajšia a nový Bond sa zahral na nestopercentného Bonda, ako je už zvyknutý. ()

JustMeeKatie

K tomuhle filmu jsem párkrát zabrousila, ale až do včerejška jsem nikdy neměla odvahu si ho pustit. Bylo mi jasné, že když "Muži, kteří nenávidí ženy" natočil David Fincher půjde o dobře natočený film. Knižní předlohu jsem sice nečetla, ale řekla bych, že film jí zůstal docela věrný. Není to teda zrovna snímek, na který by se dalo koukat několikrát do týdne, ale na druhou stranu vám docela utkví v paměti. A to díky mysterióznímu a lehce zátěžovému příběhu na psychiku. Musím pochválit i herecké obsazení, které bylo zvoleno fakt skvěle. Asi nejlepší byla tedy Rooney Mara, která se v roli Lisbeth úplně ztratila a byla k nepoznání! ()

Jaro.Krafcik

Opäť originálny preklad názvu ktorý človeka jednoducho pobaví. Film má aj napriek dĺžke dosť bavil a oči som mal nalepené na obrazovke dlhšiu dobu. Asi to bolo výborným výberom hercov alebo skvelej kamery. Mohlo tu byť viac akcie, ale na kriminálku to aj stačilo. 4* ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.08.2022

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)