Žena v klietke

• Česko Žena v kleci (viac)

Po tragickej prestrelke, pri ktorej jeden z jeho kolegov zahynul a ďalší ochrnul, bol komisár Carl Morck preložený na novozriadené Oddelenie Q, ktorého úlohou je vytriediť nevyriešené a odložené prípady. Jeho jediným kolegom v pivničných priestoroch je nový asistent Assad. Napriek výslovnému zákazu Morck takmer okamžite začína na vlastnú päsť riešiť prípad populárnej političky, ktorá pred piatimi rokmi záhadne zmizla počas plavby na trajekte. (STV)

Dudek

Ženě v kleci se dá opravdu hodně věcí vytknout. Nepříliš silnými postavami a slabou interakcí mezi nimi počínaje, překombinovanou motivací zločince konče. Nicméně vypravěčská struktura je rozhodně zajímavá a zejména ve druhé polovině tahle jednoduchá kombinace aktuálního a minulého dění akceleruje ke klasickému, leč stále funkčnímu finále. ()

classic

Bez zbytočných spoilerov, bez vyzradenia pointy - zaujímavá, severská - detektívka s kvalitnou ústrednou dvojicou vyšetrovateľov v novo - otvorenom oddelení Q, kde najprv prvý kolega, tvrdohlavý, ale zásadový detektív Carl stratil v akcii kolegu, tak teraz je preložený práve na nové oddelenie, kde mu pripadne nový kolega, asistent Assad. Na tomto oddelení sa otvárajú staré - nevyriešené prípady, keď Carla zaujme prípad zmiznutia Merete Lynggaardovej, ktorá za záhadných okolností zmizla, pričom svedkom bol jej trochu pribrzdený brat, menom Uffe. Mimochodom, Merete je politička, a tak sa vynárajú otázniky, kto to ma na svedomí, kto má v tom prsty ? Libanonský herec Fares Fares ( nechápem, ako môžu mať títo ľudia rovnaké meno i priezvisko: Abdullah Abdullah a pod ), je chválitebný ako Assad, ktorý povzbudzuje, inak depresívneho kolegu Carla Mørcka, predstaviteľ Nikolaj Lie Kaas, dánsky herec vštepil svojej postave veľký intelekt a odhodlanie vypátrať skutočnosti, keď problémy sa dostavia tak, že najvyšší im bude hádzať kolená pod kolená... Dobrá detektívka s dobrou atmosférou, akú severania dokážu sprostredkovať, po záverečných titulkov budete vskutku spokojní, nie je to zlý film, ani nijako svetoborný, ja by som usúdil ako lepší priemer, kde sa teším na pokračovania dobrodružstiev detektívov na striebornom plátne, lebo do literatúry sa pustiť nehodlám, kde si myslím, že by to bolo asi zaujímavejšie, ako sledovať to na plátne, ale nakoniec: Skúste to, nič za to nedáte, len 90. minút voľného času, ktorý nebude stratený, zahodený, ... ()

Marigold

Hodně modelová, stylová, až přestylizovaná detektivka, která nadhled, sarkamus a spád předlohy nahrazuje celou řadou formálních i motivických klišé. Mikkel Nørgaard má prst na tepu doby, vždyť se podílel na seriálovém politickém dramatu Borgen. Oproti otřesně zbabranému a impotentnímu Hypnotizérovi je Žena v kleci mnohem fotogeničtější, dravější a ostřejší, byť někdy jde snahou vyvést diváka z míry zbytečně za hranu samoúčelnosti. Zásadnější problém mám s postavou Carla, který je ve filmové verzi učebnicovým příkladem severského samotáře a depkaře... jenže knižní předobraz je mnohem humornější a živější, což ho odlišuje od generického zásobníku mračících se frajerů na vodce s xanaxem. Lie Kaas to možná doma uhraje na svou star power, ale jeho Carl prostě není zajímavá postava a interakce hrdiny s filmovým parťákem Asadem šlape proti knize tak na čtvrt plynu. Klidně bych si tuhle detektivku dokázal představit o něco delší, odvážnější a vymazlenější. Kdyby tolik pozornosti, kolik věnují trhání zubu, zaměřili tvůrci na postavy, mohlo to být něco víc než solidní seriálový pilot s metrosexuálním vizuálem. [65%] ()

Morholt

Policista poznamenaný ztrátou kolegy je přeložen do skladu, aby roztřídil staré případy. Zde naráží na zdánlivě jasnou sebevraždu, která se ovšem ukáže být zcela něčím jiným. Jeden z těch slabších severských thrillerů, který postrádá tolik ceněnou skandinávskou syrovost a působí spíše jako epizoda z tuctového kriminálního seriálu. Co se dá celkem ocenit je pointa, ačkoliv se může někomu zdát přitažená za vlasy, a celkem slušný herecký projev hlavního hrdiny. Ale čekal jsem víc. 60% ()

hellstruck

Já chci seriál z Oddělení Q! Aneb odložené případy, které nevyřešil hloupý kolega... S charismatickou dvojicí "Šmoulou Protivou" a Arabem jsem se setkala již ve Složce 64, do které jsem se pustila, aniž bych měla ponětí o existenci jeho předchůdců. Žena v kleci je trochu slabší, ale stále poutavý příběh pro všechny milovníky kriminálek. SPOILER Ani mi nevadil happy end, kdy našli pohřešovanou živou v tlakové komoře (i když spíš polomrtvou). ()

• Ve filmu se objeví i zmínky, které se vážou k České republice. Jednak je při scéně v trajektu dobře patrné auto značky Škoda, a také komisař Mørck (Nikolaj Lie Kaas) vypije v baru několik piv, kde mj. dostane na výběr i české. (Cheeter)
  • Herec Fares Fares v skutočnosti žije vo Švédsku a pre úlohu Asada sa musel naučiť po dánsky. (Arsenal83)

Dánové rozjeli filmové série

Dánové rozjeli filmové série

21.12.2014

Dánská kinematografie platí za velmi kvalitní a úspěšně se prosazuje i v zahraničí. V poslední době se tamní produkce zaměřila i na adaptace domácích úspěšných knižních sérií do filmový podob. Zatím… (viac)