Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA / Švédsko / Veľká Británia / Nemecko, 2011, 158 min

Reportér Mikael Blomkvist pátra po praneteri švédskeho priemyselníka, ktorá záhadne zmizla v roku 1966. Spojí sa s nekonformnou hackerkou Lisbeth Salanderovou, ktorá je aj napriek výstrednému vzhľadu punkerky vynikajúcou špecialistkou a detektívkou. Pre svoju tragickú minulosť nenávidí spoločnosť aj ľudí, a má na to vážny dôvod - kedysi bola sama ich obeťou, obeťou sadistických a psychopatických mužov, čo nenávidia ženy.
Keď si finančný reportér Mikael Blomkvist chce očistiť meno po tom, čo ho obvinili z verejného ohovárania, nečakane sa naňho obráti magnát Henrik Vanger, jeden z najbohatších podnikateľov vo Švédsku, a požiada ho, aby mu pomohol rozlúštiť tajomstvo dávneho zmiznutia jeho milovanej pranetere Harriet, ktorá sa stratila ako 16-ročné dievča ešte v roku 1966. Priemyselník Vanger je presvedčený, že ju zavraždil niekto z členov jeho rodiny. Mikael sa vydáva na odľahlý ostrov pri švédskom pobreží bez toho, aby tušil, čo tu naňho čaká. V tom čase spoločnosť Milton Security poverí svoju výstrednú, ale veľmi výkonnú a úspešnú detektívku Lisbeth Salanderovú, aby preverila osobu Mikaela Blomkvista. Pri plnení tejto úlohy sa Lisbeth s Mikaelom stretnú a spoja svoje sily pri vyšetrovaní vraždy Harriet. Hoci sa Lisbeth dištancuje od sveta, ktorý ju opakovane zradil, jej hackerské schopnosti a dokonalé sústredenie sa ukážu ako kľúčové a vďaka nim nakoniec dokáže spolu s Mikaelom odhaliť šokujúce tajomstvo rodiny Vangerovcov. (TV JOJ)

hroubek

Osobně jsem si dost dlouho myslel, že se americká verze nevyrovná té švédské. Nejenže, se vyrovná, ale dokonce je malinko lepší. A může zato Fincher, který má mnohem víc zkušeností a jiné vedení herců. Problém švédské verze byl v tom, že jste si těžko vytvořili nějaký vztah k postavám a obsah knihy byl taky chvílemi neúprosný. Ve Fincherově podání jsou postavy více lidské, ale jsou vykresleny moc jednoznačně až na postavu Lisbeth. Budování napětí ve filmu funguje na výbornou a pro člověka, který četl předlohu je to nádhera. Jedinou vadou na kráse je doslovný konec. Chápu, že důležitý a nejen kvůli případným dalším dílům, ale jako ukončení jedné kapitoly. Přesto si myslím, že mohl být o pár minut kratší. Jako člověk, který četl knížku jsem si film náramně užil i přes pár změn. ()

Moviemaker

Pokud svíráte pevně v ruce opěradlo vašeho sedadla v kině téměř po celou dobu stopáže filmu, tak si říkáte že asi tu není něco normální. Ano je to pravda, snímek Muži, kteří nenávidí ženy vás nutí z každou sekundou sledovat víc a víc... až z toho bolí ta ruka kterou neustále svírate své sedadlo... jenomže této skutečnosti si všimnete až v té chvíli kdy vás personál kina žádá aby jse již opustil sál. Vevnitř totiž pořád cítíte to napětí u srdce. Ano Fincher je konečně zpátky a to hnedka s rukávem z hodně pestrým a citově silným kouskem. Žanr Thriller by si mohl rovnou natetovat na tělo jako Rooney Mara the Dragon Tattoo. Právě ona dodáva svým excelentním syrovým hereckým výkonem tu pravou tvář. Davide Davide, kdypak máš v diáři napsanou dívku která si hraje s ohněm? ()

JohnSmith

První co mě zaujalo byly úvodní titulky, hodně dlouho jsem něco tak pěknýho neviděl. První polovina filmu je taková vlažná,nic moc se neděje a přiznám se,že jsem málem usnul. Nicméně od chvíle, kdy Lisbeth vyškolila svýho kurátora a spojila se s Blomkvistem to bylo perfektní. Jsem zvědav na další zfilmované díly. ()

Millanium

David Fincher natočil řemeslně poctivě zvládnutou adaptaci slavného románu The Girl with the Dragon Tattoo. Narozdíl od původní švédské adaptace mi ale nijak nevyrazil dech. Atmosféra filmu je úžasná, stejně jako hudba. Menší výhrady mám ke scénáři. Kdybych neviděl původní verzi, tak by mě utekla spousta souvislostí, které si myslím, že z tohoto zpracování pochopit nelze. Roomey Mara hrála statečně, ale k roli Lisbeth mi více seděla Rapace. Pro mě o chlub slabší, než původní verze, ale pořád výborný film. 85% ()

Narya89

Od tohoto filmu jsem měla i díky slávě jeho knižní předlohy asi trochu větší očekávání. Ale jak to obvykle při srovnání knihy a filmu bývá, myslím, že i zde film pokulhává. Především byl hodně zmatečný, nejasný, několik klíčových aspektů nebylo ani v závěru vysvětleno vůbec. Postavy - Lisbeth mi přišla až moc přehnaně stylizovaná do mužské role, Mikael nebyl ani úžasně inteligentní, ani důvtipný, jak se ukázalo v závěru, zkrátka mi k srdci nepřirostly. Plus Fincherovy násilnické a odcizené sexuální scény a celkově chlad prýštící z tohoto filmu, ve mě navzdory mnohým pozitivům nezanechal úplně nejlepší dojem. ()

0lie

Po vizuální stránce velice povedené, jak jsem si to od Finchera představoval, ale nic víc tam ze sebe nevydal..jednu chvilku mi přišlo, že naprosto kopíruje švédskou verzi, která je mi i teď bližší..čekal jsem, že si to víc poupraví a zdepresivní škoda tohle nové zpracování neni špatný film, ale raděj ať David točí novou vlastní látku.. ()

Mishqo

ej no zatracoval som tento film ako asi každý remake (aj keď David Fincher vie robiť zázraky) ale dočkal som sa skvelého prevedenia...síce mi Noomi chýbala ale Rooney predviedla skvelý výkon a rozhodne Craig bol lepšou voľbou ako pôvodný Nyqvist, malo to lepšiu atmosféru (temnejšiu) a lepšiu hudbu, napätie porovnateľné ale v celkovom dojme u mňa Fincher o chlp (možno menši možno väčší) zvíťazil ()

Ace.Anita

Fincher by si měl dát bacha. Ještě tak dva, tři filmy, a programátoři budou mít dost materiálů na to, aby vyvinuli aplikaci na iPhone. Bude se jmenovat "I, Fincher" (ale psát se to bude normálně iFincher) a podstata bude v tom, že do vašich videí z party automaticky přidá tmavomodrý filtr a hudbu Trenta Reznora. To bude verze for free. Pak bude ještě placená, kde si budete moct manuálně nastavit, jestli chcete přechody hloubky ostrosti z ucha hrníčku na joint, nebo na rozbitou frkačku. A pokud zavoláte do dvaceti minut, dostanete premium verzi, ve které vám lidi z Applu udělají nějaké mindblowing intro. A to se vyplatí. ()

MarekLucin

Původní švédskou verzi miluju a proto mi chvíli trvalo, než jsem přišel na chuť Fincherově zpracování.Fincher, Craig, Mara, Reznor.Ti všichi ze sebe vydávají maximum.Hypnotické a řemeslně perfektní. ()

swe

Knihu jsem nečetl a švédskou verzi neviděl. První hodina a půl se nese v duchu standardně perfektní Fincherovské práce se skvělým materiálem. Film je to hodně drsný a špinavý, plný nechutných lidí, mrazivého násilí a sněhu. Komplikovaný detektivní příběh o rozkrývání tajemství rodinného klanu se mi tuze líbil, Craig se své role zhostil se ctí a Rooney Mara jako podivínská hackerka Lisbeth sahá po oscarovém triumfu, který ji ze srdce přeji. Bohužel, někde ve 3/4 to začalo ztrácet šťávu a posledních 20 minut byl jen setrvačný dojezd. Cítím spíš zklamání a doufám, že o režii dalších dílů se postará někdo jiný. SPOILER: Že přijde Blumkvistovi záchrana v pravou chvíli a vrah blbě uprchne jenom proto, aby následovala efektní naháněcí scéna...to mi k Davidovi F. opravdu moc nesedělo. ()

sochy.zirafka

Jako vždy odvedl Fincher precizní práci, a ač už film kalibru Sedmičky či Fight Clubu nenatočí, nemám vůči jeho současnému směřování sebemenší námitky. V porovnání se starší adaptací knihy působí TGWTDT ještě depresivněji, tak říkajíc "severštěji," což je samozřejmě bod k dobru. Jsem velmi rád zejména za zprcování scénáře. Film je celkově více koherentní, takže už nevyvolává takové zbytečné zmatení. Obsazení? Špičkové! Netřeba cokoliv dodávat. Co se týče hudby, Ross a Reznor opět odvedli prvotřídní práci. (Zejména úvodní remake Zeppelinů mne nadchl. Týpek v tričku NIN ještě víc). Těším se na další díl! ()

Nyck

Nebudu říkat, že mě neovlivnila knižní předloha, protože to tak prostě je. Na druhou stranu, tenhle snímek mi krásně dotváří představu o tamějším prostředí a ke skvělému příběhu dodává audiovizuální stránku. Kdo četl, tak mu film dotváří zážitek, a odpustí mi i některé vypuštění pasáže, kterých však mohlo být i víc a nikdo by neřekl ani popel. Trochu mi vadilo vypuštění okolí městečka - románek s Cecílií a celkově větší provázanost s členy rodiny, ale chápu, že ten film by pak neměl 158, ale 250 minut :) ()

drake31

So žiadnou z dostupných predlôh som nebol v kontakte a trailery a obsah ich išli taktiež mimo mňa. Fincher je značkou kvality čoho sú dôkazom všetky jeho filmy, takže som sa nebál že pôjde o veľký prepadák alebo sklamanie. Tento film je skvelou detektívkou, ktorá má skvelú atmosféru, vynikajúci cast, efektívnu hudbu, ale príbeh je tu ten najdôležitejší - pohltí a stiahne vás a neuvoľní až do konca. Nie sú tu žiadne väčšie zádrhele ani hluché miesta, tempo je solídne a dva a pol hodiny ubehne ako voda. Potetované dievča je však dielom ktoré ma silu zaujať len na jedno pozretie, a ďalšie projekcie by kazili dojem ... dúfam že sa mýlim lebo si to chcem dať ešte raz. ()

sheldonka.

Fincher má úžasný smysl pro detail a v Mužích to jde hodně vidět. Daniel Craig a Rooney Mara byli samozřejmě skvělí v každé minutě, to je bez debat. Navíc všudepřítomná potemnělá atmosféra dodala filmu správný nádech. Vůbec jsem nevěděla, co od tohoto filmu čekat, ale David Fincher mě ještě nikdy nezklamal a tento film není vyjímkou. ()

dANo

Jednoznačne horšie ako pôvodný švédsky film a to hlavne v zmene kvalitnej detektívky s prvkami temného thrilleru na obyčajný chladný thriller, kde krimi zápletka tvorí vedľajšiu líniu a to už ani nehovorím o tom, ako bola do diania slabo vtiahnutá Lisbeth. Bol som veľmi zvedavý na tento remake, ale musím jednoznačne priznať, že som sa sklamal, aj keď Fincher je pre mňa ´pán režisér´. A 4-tú * dávam len vďaka výbornej technickej stránke filmu. ()

VanTom

Asi jsem očekával víc, výsledný snímek se totiž příliš neliší od předchozí švédské verze. Snad jenom obsazení (Daniel Craig i Rooney Mara (Lisbeth v jejím podání je přece jen hezčí, sympatičtější a víc "dívčí")) se mi líbilo výrazně více; jinak těžko odhadovat, kam zmizel megalomanský rozpočet. Příběh strašně dlouho začíná a ještě déle končí, vraždy jsou objeveny a vyřešeny tak nějak mimochodem. Což je ale dáno spíše předlohou, ani druhé filmové zpracování mi totiž neodhalilo, co je na Larssonově knize zvláštního a výjimečného, že se z ní stal takový fenomén (že by k ní filmaři opět nenalezli klíč?). Takto zůstává řemeslně bezchybná, přemýšlivá, mrazivá detektivka, což ale také není vůbec málo. ()

M.Habarta

Fincher je borec! Bez ustání dokazuje, že si místo na vrcholu žebříčku současných režisérů bez výjimek zaslouží. Co film, to vybroušený kus dokonalé filmařiny. Fincherova kvalita se pochopitelně zrcadlí i v této adaptaci prvního dílu slavné knižní trilogie. Úchvatná Rooney Mara, zde zcela nahá, a přesto nepřitažlivá, potom milá a pak zas vražedně děsivá. Místy jsem se ztrácel v množství postav a lehce zamotaném a krapet nudném detektivním případu, ale Fincherova (a Reznorova!) genialita se zde projevuje natolik, že nakonec váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.08.2022

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

Claire Foy je nová Lisbeth Salander

18.09.2017

Série Milénium bude v kinech oficiálně pokračovat bez Rooney Mary a Daniela Craiga. Tedy série... americká verze se dočkala jediného dílu, po němž přišla dlouhá pauza a teď se bude rebootovat.… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)