Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

Picoun7

Ani zledovatělá vozovka a tím pádem i velice nepříjemná situace na pozemních komunikacích České republiky, kterou jsem musel zdolat při své cestě za touto Cestou vody, mne neodradila. Otázka, kterou si kladlo moje spirituální filmové "JÁ", ta zněla: Je ten humbuk okolo Avatara 2 opravdu oprávněný?! Ano, očekával jsem, že mě Cameron svým vizuálem odzbrojí a taky odzbrojil. Očekával jsem, že to bude krásně malovaná pohádka ze země jménem Pandora, a taky byla. Jen tam bylo na můj vkus až moc incidentů, které ve mně křičeli: Proč, že tam zrovna tohle muselo být? Povídání si s rybičkami, tekutina po které se nestárne a celkem dost záchran na poslední chvíli, které doopravdy z duše nesnáším! Ještě bych k tomu dodal, že to má mnohem více infantilnější nádech než jednička, která na mě tímhle dojmem vůbec nepůsobila. To je už v celku slušný výčet, který tomu v mém měřítku sráží hodnocení směrem dolů. Chvílemi to také připomíná dokumentární snímek, ale co vlastně už... Cameron, který má při pohledu na vodu pravděpodobně ruku v kalhotách, ten si tu jede svou akvaristiku s kamerou v ruce a je zapotřebí zmínit fakt, že to ten kluk prostě zandavá s grácií sobě vlastní. Kochání se tímhle světem, to je orgasmická záležitost. A když si člověk uvědomí, že on si tu jen tak vytvoří celý svůj vesmír, vdechne mu pořádnou dávku životní energie a zbourá všechnu konkurenci, která jen dychtí po peněžním toku nasměrovaném do svých kapes, tak je to prostě hodné velkého obdivu. Musím se i přiznat, že pár let zpět bych tu emoční "ždímačku", která přichází ve finále, nedal. Lo'akův motivační proslov k otci, no nechybělo moc a šlo to ven... Modrásky tedy hodnotím veskrze pozitivně, mohlo to být lepším dílem, ale to už je taky otázkou vkusu, takže se uvidíme na třetím, čtvrtém a pátem pokračování. Zřím Tě, Jamesi. 80% ()

borohub

Já se divím, že film ve kterém téměř neexistuje příběh (ke všemu trvá přes 3 hodiny) může mít tak vysoké hodnocení. Jednička hodně sázela na wow efekt, protože vizuály byly naprosto skvělé. Tohle platí vlastně i u dvojky, jenže doba se posunula a tohle fakt už nestačí. Jediné co ve filmu trošku stojí za to je ta poslední bitva a i ta po pěti minutách začne nudit. Myslím si, že kdyby byl film o hodinu kratší tak by divák o nic moc ochuzený nebyl a výsledný dojem by byl lepší. Upřímně, kdybych to viděl v televizi tak to asi nedokoukám. 50% ()

Estwen

Vizuálno a technika opět dokonalá. Ekologický apel byl očekáván. Příběh opět jednoduchý a jeho struktura učebnicová. Velkohubé kecy o smyslu života a tradičních hodnotách - úplně mimo mísu, to byl výlet snad do padesátek, pro současného diváka až zarážející. ()

Mire

Nechce sa mi písať siahodlhú recenziu, tak to skrátim: podľa mňa dôjstojný nástupca jednotky, ktorý latku rozhodne nepodliezol a po technickej a vizuálnej stránke je to jasné maximum, tam konkurencia proste neexistuje. Jednotku som v kine v 3D bohužiaľ nevidel, pri dvojke som už tú chybu neurobil a po vtiahnutí do deja na obrovskom IMAX plátne ma to už nepustilo až do konca filmu a tie tri hodinky som bez problémov vydržal ako priklincovaný v kresle (škoda, že ma potom pár dní z neho bolel chrbát...). Hviezdička dole za to, že sa už nekoná taká revolúcia, ako v prípade jednotky a za to, že príbeh je predsa len vyvarená verzia jednotky (ktorá originalitou scenáru tiež neoplývala - ale to je predsa známy fakt). Vlastne sa obávam, že sa podľa tejto šablóny pôjde až do zamýšľanej päťky. Ale strhujúce podanie a forma, v ktorej je film zhmotnený je dokopy za silné štyri hviezdičky. Bežte na to do IMAX kina ak máte možnosť, za ten parádny zážitok sa to rozhodne vyplatí. [Videné v kine Cinemax (Bory Mall) v Bratislave 20.12.2022] ()

marek29

Nerad dávám sci-fi, kde "lítají příšery" pětku, ale tady se nedá jinak.. Fajn společnost, prima poutavý kino a uteklo to dřív, než bys řekl Titanic. Záběrů z vody bylo tolik, že nebýt jich, mohlo to mít o 30min míň. Ale i tak - přesah, velkofilm, sice předvídatelná zápletka, ale to u Titanicu byla taky, že? ()

adamix

Film bol natáčaný trinásť rokov, scenár bol naškriabaný za jeden voľný večer. Keď už nás Cameron toľko napínal a odkladal svoje pokračovanie slávnej jednotky, rátal som s tým, že si to ten hype a predovšetkým dlhý čas aj zaslúžilo a že film bude prinajmenšom geniálny, ale nestalo sa. scenáristickú jednoduchosť s tuposťou postáv zahladzuje nádherný a realistický vizuál, na ktorom vidieť tie milióny. Chovanie niektorých postáv a predovšetkým ich rozhodnutia nedávajú zmysel a pubertálne odrhovačky ktoré zaberajú približne hodinu filmu do jedného z najdrahších filmov histórie proste nepatria nech si to Cameron ospravedlňuje ako len chce. Vzkriesenie Langovho záporáka do novej Naavijskej podoby vrátane prítomnosti jeho syna sú dva najväčšie tohtoročné retcony, ktoré si Cameron a spol. pri písaní scenára len tak vycucali z prsta. Jake Sully nebol a nikdy nebude postava, ktorá má držať celý príbeh pokope a ktorá je niečím zaujímavá a nepomohla tomu ani otcovská figúra a spoločne s Neytiri len splývajú s okolím, než aby vyčnievali. Okrem toho akcia je dobrá, ale je jej málo a ani za vrchol by som ju nepovažoval. Hornerove skladateľské skúsenosti tu chýbajú a aby sme film aj nejako hudobne vnímali, Franglen tu začne recyklovať Hornerov soundtrack. Film má z pekla šťastie, že vyzerá tak nádherne, ináč by na to všetci kašlali nehľadiac na to aké má Cameron preslávené meno. Film je veľmi zdĺhavý a jeho úchvatný vizuál klame, pretože čím viac sa nad tým začne človek zamýšľať, tým väčšie je sklamanie. Jim len mrhá svojim talentom a využíva ho do príbehu, ktorý má síce srdce a pôvab, ale chýba mu hlava. A obávam sa, že zvyšné avatarské filmy nie sú dobrým rozhodnutím. Pre dokonalé zobrazenie sveta Pandory a Jimom zmysel pre detaily nechám filmu tri zaslúžené hviezdy ale druhý krát si to už nepozriem, pretože by to určite išlo s hodnotením a výslednými dojmami dolu vodou. Oplatí sa vidieť v kine, obzvlášť v 3D a skrz všetky nedostatky si to zaslúži aspoň tie 4* kvôli vizuálu, srdcu a úsilia, ktoré do toho Cameron vložil. Kritika vyššie neznamená, že film je zlý ale chýbajú v ňom určité elementy, ktoré by zážitok a kvality filmu výrazne zlepšili. ()

Mkartaylas56

Naprosto čirá esence blockbusterové tvorby. James Cameron ukazuje, kdo je této tvorby pán a přivádí nás zpět na Pandoru v tak opojném stylu, že jsem místy nevěřil vlastním očím. Někteří mohou namítat, že je to opět vesměs jednoduchý velkofilm, ovšem to je naprosto liché. Protože je rozdíl, když se takovýto film natočí poctivě a je následně funkční, což tento splňuje na jedničku. Nabízí jak explorativní či přímo dokumentaristické pasáže, kde se nám odkrývá další, především podvodní, část krásné pandorské přírody, tak i část akční, která je tu opět naprosto epická. Celé vizuální zpracování je dle očekávání dechberoucí a já jednoduše žasnu nad množstvím práce, co snímku předcházela. Příběhově tu lze najít mnoho podobností s jedničkou, avšak mnoho věcí je tu také nových. Především téma rodiny je tu velmi silně akcentované a pro diváka zajišťuje asi největší množství emocí. V návaznosti na to lze pochválit práci s postavami, které jsou sice vcelku klišovité, ale skvěle fungují a snadno si je divák zapamatuje a oblíbí. Rovněž notný akcent je kladen na environmentalismus, což známe už z prvního Avatara, a i zde jde o silný emoční prvek, přizpůsobený novému vodnímu prostředí. To je naprosto nádherně zpracováno, ale tím bych se vracel k vizuálu. Určitě mám i nějaké výtky, kde bych zmínil třeba občasné nelogické chování postav, do očí bijící klišé či scénář, který (jak jsem psal) je funkční, avšak po 13 letech vývoje jsem v něj vkládal trošičku větší naděje. Obecně jde ovšem o pohlcující, emocemi nabitý zážitek, po kterém vzrostl můj zájem o další pokračování. James Cameron v něm prokazuje své obrovské režijní kvality a kompletně nakopává zadek současným, především komiksovým, velkofilmům. Zkrátka poklona a ti co stále váhají s návštěvou kina, tak by měli ihned pádit do nejbližšího kinosálu, protože jde o obrovskou filmovou událost a kdekoliv jinde by to ani zdaleka nebyl tak krásný zážitek. ()

Jereme

Super podívaná, technicky dokonalé, parádní atmosféra... No prostě Cameron. Jednička se mi přece jenom dostala pod kůži více. Asi to je tím že zde, možná jen můj pocit, jsou ne tak dobře napsané postavy. Vlastně hloubku a to i částečně kvůli odkazu na první díl má akorát Neytiri. Jack je tentokrát slabší a z jejich dětí byly velmi nadějní ten mladší syn a adoptivní dcera, ale bohužel ti nebyli tak úplně dotažení. Z těch nových postav je tak nejkomplexnější asi ta velryba 😏. Taky se mi zdá, že tu je vice nelogických rozhodnutí jejichž jediným smyslem je dostat hrdiny tam, kde je režisér potřebuje, což mě sem tam taky mrzelo. Ale jo jinak skvělý zážitek, je to film co rozhodně zaslouží první shlédnutí na velkém plátně. ()

helrohir

Po vizuálnej a technickej stránke ide asi o vrchol momentálnych filmových možností. Hlavne vodné scény sú dokonalým očným prežitkom. Každý záber dýcha krásou aj epickosťou. Príbeh je však naozaj veľmi jednoduchý, ba priam banálny. Spomínané podvodné scény sú naozaj krásne, ale práve v týchto pasážach objavovania podmorského sveta sa príbeh zadrháva a zbytočne naťahuje. Záverečné akčné scény sú, podobne ako v jednotke, najvýživnejšími pasážami filmu. Len opäť následný "pobyt" na potápajúcej lodi je opäť zbytočne naťahovaný, a Cameron si pri písaní scenára asi neraz spomenul na Titanic či Priepasť. V každom prípade, v kine to bol zážitok, a hoci jednotka zostala neprekonaná, opäť ide o veľmi dobré a vizuálne dokonalé dobrodružstvo. 80%. ()

inmax

Dal bych plné hodnocení ale na to ve filmu není oproti jedničce nic moc nové. Podobný děj, jen místo vzácného kovu (kvůli kterému v jedničce káceli domovinu NAVI) ale který je teď už nuda a lidi touží po elixíru nesmrtelnosti, který se dá vytáhnout jen z mrtvé velryby. Prostřední část, kde se představuje mořský kmen je až moc natahovaný a desátý záběr na další světelkující rybu už dost nudí. A na konci nesmí chybět otevřená vrátka pro pokračování, což zvlášť u 3 hodinového filmu "potěší". Nechci v tom zbytečně moc rejpat ale bylo tam až moc nevysvětlených věcí... např. proč se lidstvo touží přestěhovat na planetu, kde bez dýchací masky přežijí max 10 minut? kde je rodina Spidera? to neměl nikoho jinýho kromě táty nebo je to pokračování Sám doma a zjistili, že není v kosmické raketě s nimi až za letu bez možnosti to otočit nazpátek? A vzpomenul bych ještě na hudbu, tam jsou nejvýraznější jen opakující se motivy z jedničky, mořský národ má zřejmě nějaké své nové téma ale to jsem vůbec nezaregistroval. ()

darthvader77

Jednoznačně kontroverzní film, který ale bez diskuze překonal svého předchůdce. Jak jsem napsal před 10 lety ten film měl až stupidně jednoduchý námět bez problém vykrádající Pocahontas a tím pro mne byl nejpřeceňovanějším filmem historie, který do slabšího průměru dotlačil pouze vizuál a finální bitka.  Druhý díl má mnohe originálnější scénář, který byť nepochybně má také mnohé inspirace, tak už nejde zaškatulkovat do něčeho tak jendoduhécho jako Disneyovka. To neznamená, že film je bez problému. Jake Sullyho použití Joestar tajné techniky moc nedává smysl, když vezmem v potaz, že eventuálně lidé by dobyli celou planetu, což znamená, že by nebylo kam se schovat a to jím Toruk Makto masivně ulehčil tím, že odstoupil z funkce velitele. Ale těžko říct nakolik lze Camerona vinit a nakolik to ovlivnili anti-white saviours blbci. Jakmile se člověk povznese nad to tak dostane celkem dobrý film, který expanduje universum rozvíjí další generaci hrdinů. Nejlepší částí filmu je Quaritch, který z jednodimenzionálního záporáka se stává někým mnohem hlubším emocionálnějším a lidštějším. Scéna kdy truchlí nad svou smrtí a vzteky rozdrtí lebku je jedna z nejcoolovějších. A celý film prostě byl jak když vám někdo honí ale nenechává vás vystříknout. Ale na druhou stranu dokážu pochopit, že to je myšleno jako part 1 spíše než plnohodnotný samostatný snímek. Triky byly naprosto fantastické. James Cameron je jediný režisér, který by měl používat 3D (všechny kapky, svítící létající potvory atd, voda, ryby) absolutní fantazie a oceňuji, že jsme viděli nové prostředí než zůstávat pořád na tom stejném alá Star Wars. Za mne teda lepší a zajímavější než první díl a dobře to připravilo půdu pro další části, ale stále má zásadní chyby, které to tahnou z pěti hvězd. ()

Paatej

Nikdy jsem netrpěl přehnanou láskou k těmdle modrejm dlouhonohejm divňákům a asi i proto, že mě tehdá film naprosto minul v kinech (bez jakékoliv chuti to vidět), jsem ho viděl o dost pozdějš, kdy bez opulentnosti 3D vše ostatní vypadalo jen jako tuctovej blábol, s jediným pozitivem, a to vypiplaností Jamese Camerona. Na dvojku jsem šel tudíž spíš tak trochu omylem. Nečekal jsem nic, dostal jsem fanstasticky vypadjící něco málo. Příběhově plochá podívaná s už od jedničky mě naprosto seroucí hlavní postavou, která si mě ale získala tím, že ostatní současné blockbusterové sebrance ukázala prostředníček, když sundala nohu z plynu a nechala na plátně se věci organicky odvíjet. Bohužel tím mizí během druhé třetiny tenze, kterou ve filmu vytváři pozemšťani a mariňáci. Už ale samotná premisa honění jednoho vyvrhela mi přišla dementní, jen se pak musim sám sebe ptát - co pak takovej Robin Hood? William Wallace? Když ale trochu přestanu přemejšlet, vytěsnim scénáristickou berličku jménem Spider, stupidního záporáka a debilního podzáporáka, "vidím tě", shluky náhod a... vysvětlí mi někdo, jak zvládli všichni ty mariňáci v klidu ochočit svoje ptáky? Nebo je to vážně tak easy? Tehdy pak musim uznat, že ty víc jak tři hodiny mi utekly jako voda (no pun inteded) a že jsem skoro až do konce čuměl s otevřenou hubou, jak to kurva ten Cameron udělal, že to vypadá tak jak to vypadá. Příběhově ** kinozážitek **** Podruhý to asi vidět nechci. ()

george82

Takhle. Na jedničku to nemá. Jednak tam to bylo o poznání něčeho nového a překrásného. Za mě měla jednička i větší hloubku. Ve dvojce jsou sice vodní záběry super, ale pár věcí mě zklamalo, překvapilo a vyděsilo. Celkově pouze 3 hvězdy. Sorry Jamesi. ()

tkey

Ve dvou slovech? "Slušná dvojka". Pokud to člověk bude brát jako film s dvojkovým syndromem, kde nemůžeš vyplácat všechny svoje esa, aniž by si měl alespoň trilogii, tak ok :-) ()

pity

Chtěl jsem jen dát hvězdičky a nic nepsat, ale .... Vizual skvělej, hudba jedničkově skvělá, ale postavit děj nejočekávanějšího filmu desetiletí na neposlušných dětech mě zklamal. Misto chemie mezi hlavními aktéry jedničky, zde máme skoro až otravný dětský tábor. Víc charizma má hlavní záporák. Je to škoda, zahozený obrovský potenciál. Třeba smradi vyrostou a další díl se vrátí do původních kolejí. ()

Boysor

Po shliadnutí tohto diela musím usúdiť že Cameron sa prekonal. Áno je to tak. Náš inovatívny režisér Cameron sa prekonal vo všetkých smeroch. Dej sa odohráva okolo rodiny sullyho ich sveta ako ďalších kmeňov a samozrejme istej hrozby a to sme my ľudia. To že sa to odohráva okolo rodiny rodinkárstva neťahá toto dielo ku dnu ba naopak posúva ho za hranicami príbehu kde vidíme a vieme sa vcítiť do role Jake Sullyho a jej družky Neytiri. Ich deti sú veľkým prínosom pre toto dielo hlavne Tuk ktorú som si neskutočne obľúbil. Prišla mi ako taká zlatá a nevinná bytosť. Samozrejme veď je to dieta ale i tak proste človek si ju vedel obľúbiť. Takisto aj iných členov rodiny vedel človek s nimi súcitiť porozumieť im aké má rodina problémy a s čím súvisia. Cameron síce prezentuje ekológiu ako takú ale povedzme si narovinu je to jasný úkaz toho akí sme my ľudia hyeny a vieme si zničiť to vzácne a drahé čo nám je dané. Ako u jednotky. Ale tu zabodoval vo všetkom čo predčilo moje očakávania. Akcií je tu neúrekom či už v strednej alebo záverečnej pasáži kde človek len veril aby sa to skončilo pozitívne. Hudba bola tak melancholicky hltajúca že som zas cítil feeling z jednotky. No niečo enormné. Človek už len tu hudbu počuje a naskakuje mu husia koža. Samozrejme dej je dychberúci kde prídu isté zvraty a nie je plochý na to aby sme nevideli postavy sa vyvíjať. Každá postava ma svoje emócie a motiváciu robiť isté veci  po svojom ale spája ich to jediné a vzácne a to je rodina. Logičnosti v tomto prípade idú stranou aj ked po shliadnutí som už začal nad tým premýšľať a nebodaj som chcel dávať hodnotenie dole tak som si povedal že je to tak perfektné že ani tu chybičku človek neuvidí kým nad tým nepremýšľa. Vizuál ako taký to je ala Cameron, ten to zahral na perfekcionistu kde aj ked by videl miniaturnú chybičku tak hned by ju zmenil na jeden veľký exemplár. A to už by človek nič k tomu nedodal proste by žral každú jednu scénu. Dvomi slovami: Podmorská onánia. Herci ako samotní sú neskutoční a vidieť u každého progress. Ako sa vedeli vcítiť s postavou ako sa nadalej vývijala akú motiváciu mali a samozrejme aké problémy museli naďalej riešiť aby ochránili to najvzácnejšie.  No ja vám poviem pravdu no plakal som. Tlačili sa mi síce slzy do oči ale veru plakal som. Až takú stopu som zanechal po pozretí tohto unikátneho diela. Na záver len dodam že potrebujem ísť hneď na druhú projekciu aby som mal ešte lepší pocit (ako u jednotky ktorú som videl viac krát) čo po prvej projekcíí bol nad očakávania ale i tak aby človek zažil podobný feeling ako u jednotky. Proste chcem to vidieť zas a znovu. BODKA!!!! 10/10 TOP!!! Inak Sullymu pristáli riadne tie dredy stál sa z neho iný sympoš ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara