Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

J.e.r.e.c

Zážitek. To mi přijde jako nejvýstižnější označení druhého Avatara. Možná nepřekvapující, ale pořád fascinující, strhující a dojemný jako žádný jiný film v podobné váhové kategorii. Byť se samozřejmě můžeme bavit o tom, jestli Avataři nestojí úplně mimo všechny kategorie, protože jakýkoliv jiný blockbuster vedle nich zákonitě vypadá jako chudý příbuzný. Dějové schéma variuje jedničku, ale plnými hrstmi přihazuje nové motivy, přičemž tentokrát se hodně pozornosti soustředí na rodinné záležitosti. To sice zní děsivě, ale Cameron právě tady názorně ukazuje, proč je tak velkým filmařem. Navzdory všem technickým cukrblikům jeho největší síla vždy spočívala a pořád spočívá ve schopnosti vyprávět příběh – jednoduše, ekonomicky, s jasným dějovým obloukem, v jehož rámci si hrdinové musí vyřešit nějaké osobní problémy a vyzrát/dospět. Není to žádný velká věda, ale natočit to tak, aby film nepůsobil jako vyměklá rodinná srágora, která do vás otravně tlačí životní pravdy, to už je kurva umění. Tady se to ale povedlo náramně a proto je druhý Avatar ještě víc než ten první filmem pro celou rodinu. A to myslím jako pochvalu! Absolutní palbu ovšem tentokrát nedám, kvůli délce. Ta je prostě lehce přepálená. Jedničku jsem viděl podruhé v IMAXU poměrně nedávno, a tam není navíc ani minuta, která by brzdila tempo nebo se opájela Pandorou víc, než by bylo zdrávo. Tentokrát to Železný Jim holt kapánek přeťápl a někde kolem půlky jsem se pocitu určité únavy materiálu, že je toho všeho už trochu moc, nevyhnul. Jenže pak se to znovu rozjede a finální gradace mocně zatlouká do sedačky, přičemž navíc chytře nechává pár pootevřených dvířek do budoucnosti, aniž by tak činila na úkor vlastního vyvrcholení, což je opět umění, které jen tak někdo neovládá. James Cameron po dvanácti letech opět usedá na trůn... To nikdo nečekal, že ne? Viděno v IMAXu ve 3D 90 % ()

Skratik

Vizuálně to je asi to nejhezčí, co nám kdy kinematografie nabídla. Cameron nabízí malebné výjevy, ale i epické scenérie, představuje nespočet zajímavých kreatur a vodních stvoření a vše halí do barevného hávu jak od fauvistického umělce. Sledování filmu spíše připomíná procházení se po galerii. Bohužel příběh filmu je již znatelně slabší. Cameron měl osm let (2009-2017), aby přišel s pořádným příběhem, dalším antagonistou a zajímavým charakterovým obloukem protagonisty. Jenže se podle všeho zaměřoval primárně na ten audiovizuál, protože příběh je velmi podobný jedničce a není tak naplňující jako v prvním filmu. Další velký problém je délka filmu. Cameron se absolutně utrhl ze řetězu, protože 3 hodiny 10 jsou šílený a hlavně jsou cítit. A toto není případ Návratu krále, kde je každá scéna nutná, zde by šlo snadno vymazat z fleku dvacet minut filmu a nic by se nestalo. Domnívám se, že zde chyběla pořádná oponentura- někdo, kdo by řekl Cameronovi "hele kámo, todle už je fakt moc, šeš génius, ale všeho s mírou". To stejné se stalo například s Thorem 4 nebo Wonder Woman 2, kde se oba režiséři utrhli ze řetězu, jelikož neměli kvalitní oponenturu a jejich práce ve finále je mess. Film sám o sobě je na kino skvělý- na tři hodiny teleportuje diváka do jiného vesmíru, ale nevím, jestli bych si ho pustil jen tak na pc. 75% ()

noizcore

Technicky dokonalý film, kterému podráží nohy přepálená stopáž, stupidní děj a slušně řečeno neuspokojivý konec. A zajímalo by mě, koho napadlo použít ten šílený font na titulky (Papyrus?). 3/10 ()

neo250

Cameron potvrdil, ze vie natocit zaujimavy film. Schvalne pisem zaujimavy, pretoze to je vsetko. Zaciatok posobi ako repriza - prideme na Pandoru, dame si prolog a pridu ludia zo zeme. Dej filmu sa vacsinou zaobera spoznavanim vodneho sveta ako problemu medzi vracajucim clovekom, co je skoda. Po tomto spoznavani cakate ze pride nejaka akcia. Ano pride, no partia "typkov" z prvej casti v podobe Avatara, ktora sa snazi zneskodnit Jake-a a jeho rodinu. A tu zacina schovavacka s nahanackou. A to je vsetko. Obrovské plátno v kine, 3D i Pandora vás vtiahnu dnu, veľa veci je premyslených, stále tu funguje jazyk Na'vi. Hudba už však ťahá za kratší koniec. Ocakaval som od toho viac. Nebyt v kine, tak mozno dam horsie hodnotenie. ()

Najt

Ať si každý říká co chce. Tohle byla naprostá audiovizuální pecka. Avatar je technicky nejdokonalejší film současnosti. Film, který je NUTNÝ vidět v kině. Tam Vám to dá nový rozměr. Ono koukat na to na ntb, nebo tv v průměrné kvalitě je přesně to, co film neskutečně degraduje. Na komedii, detektivku, nebo drama Vám je jedno, kde koukáte, ale u Avatara to jedno není. Ten je zkrátka na tohle dělaný a já se nedivím. Kdy jindy navštívit kino, když ne na Avatara. Jde o to, že film nabízí neskutečně zpracované efekty a potrpí si na detaily. Když k tomu přidáte 3D, které já osobně tolik nemusím, tak tohle je jeden (možná z 10) filmů, které ve 3D vyšly a které je ve 3D potřeba vidět, tak potom dostanete trhák, který Vás vcucne a jen tak nepustí. 192 minut uteklo jak voda a scény, kdy na začátku navštívíme Pandoru, nebo kdy vykolejí vlak, nebo nějaká ta bitva, tak ty efekty Vám dodají pocit, že to co vidíte není digitální, ale opravdu reálné. Jako by jste byli součástí a byli tam. Cameron používá ty nejpokročilejší a nejdražší efekty, jaké dnešní doba nabízí a tohle vidíte právě jen na kinoprojekci a ve 3D formátu obzvlášť. Co se týká obsahu, tak tady to bylo trošku horší. Ano u Avatara forma vyhrává nad obsahem. Příběh je moc jednoduchý a přímočarý, akce je celkem málo a tentokrát jsem postrádal i hlubší emoce a epický hudební doprovod. V tom byla jednička lepší. Ale i tak jsem byl spokojen. Vezměte si, jak dlouhý je ten film a co se v něm stalo by se vešlo do poloviční stopáže a i přes to film dokáže udržet divákovu pozornost. Ten svět je prostě tak velkolepý a nádherný, že Vás Cameron nechá se kochat. Tím pádem se scény natahují. Seznamuje Vás s postavami, vnímáte ten časový posun od jedničky a vše se táhne, jenže příjemně. Film právě moc nespěchá, nechá Vás se adaptovat a hýčká Vás. Vnímáte tu nádheru, máte čas všimnout si těch detailů a skvělý scénář to pak jen podtrhuje a jednoduše se nenudíte. Slabší příběh a míň obsahu je tady vyváženo dechberoucím vizuálem. Na druhou stranu se ve filmu stále něco děje, ať už na straně nebešťanů, nebo NaVi, či dalšího kmene, který navštívíme. Postavy se opět učí sžívat se s přírodou apod. Taky je potřeba si uvědomit, že toto nebylo žádné finále, ale teprve druhý díl z pěti. Takže těch střetů, vyústění a posunu v příběhu ještě bude. Proto i možná tentokrát ubyla akce, a místo toho nám je naservírovaná další cesta, cesta vody. Kdo si tohle neumí uvědomit, není filmově zralý a ty 3* a níž je jen hnidopichování a komerční propast, do které tihle neandrtálci spadli. Pro mě je tohle i přes výtky plný počet. ()

Pulper

Vizuálně pecka. Lepší než jednička a většina spíš kladného hodnocené je za to. Scénář o něco propracovanější, ale tak od dvou třetin-tří čtvrtin to začíná skřípat. Spousta logických lapsů. Ke konci už to bylo zbytečně natahované. K té vizuální stránce. Nová zvířátka fajn, ale co si budeme povídat, zase jsou to obměny potvůrek, které všichni známe a těch jakože wow nových druhů bychom našli jen pár. Hodně se mi (vizuálně myslím) líbil ten lov na "velryby". Jejich extrémně vysoká inteligence a schopnost dorozumívat se s humanoidy mi nejdřív připadaly trochu moc, ale nakonec to bylo docela fajn. Co mě tedy neskutečně nakrklo, bylo finále se záporákem. To už fakt Cameron dělá z diváků blbce. ()

dkas

Film se dá rozdělit na tři, zhruba stejně dlouhé, části. Pozor spoilery! Nejprve první, která v podstatě navazuje tam, kde minulý díl skončil a přenáší nás do "přítomnosti" nového filmu. Rodina se rozrostla, ale přišlo opět cosi shnilého z nebe. Tak se přesunujeme do druhé části, kde se seznamujeme s vodním světem a to musím přiznat, že byla radost se koukat. Spíše to vypadalo jako takový dokumentární film z produkce BBC nebo National Geographic. Tato část mě bavila hodně, i nějaké vztahy mezi dospívajícími se tam tvořily. A pak tato část postupně přešla až do závěrečné, nejakčnější, která chvílemi otevřeně kritizovala lov velryb, tu jakoby z oka vypadla z Titanicu (hele, stejný režisér, už ví jak to natočit), tu zase takové klišoidní. No, chvílemi to bylo trochu přehnané, ale celkové vyznění filmu spíše pozitivní. Doufám, že bude zrát jako předchozí díl, na který se rád podívám. ()

Milda003

Bylo jasné, že jedničku překonat nelze... Vizuální efekty podmořského světa jsou hezké.. ale mám pocit že ten film nemá hlavu ani patu.. mnohdy nelogické na sebe nenavazující scény .. Asi toho hodně prostřihali... I tak to má 3 hodiny ... ()

ANTYCHRYST

Nekonečných a neustále se prodlužujících 13 let trvalo .. pokračování modraku. Viděno v 3D a samozřejmě zážitek.. grafika..hudba vše vymazlene..no a když se konečně objeví mořští avatarove..tak to je pak teprve pastva pro oči:) jen ta delka je fakt ubijejici..přes 3 hodiny uz je hodně..bohatě by stačilo 2,5 hodky.. Tak jsem zvědav jak dlouho si Tentokráte počkáme na pokračování:) myslím zedo roka je to tady :) 90% ()

Franche

Nuda, vodní svět, nuda. Vše, co se týkalo života ve vodním světě absolutní top. Nádhera. Vše co se odehrávalo mimo něj bylo slabší.  Chválím jeden (alespoň pro mě) nečekaný ,,zvrat”. ()

MasterD

Dobrej shit. A krásně vyhozených 13 euro v Imaxu. Vizual krásný a za pět hvězdiček, ale příběh na lepší dvě hvězdičky, hlavně konec (respektive druhá půlka filmu) totální rozbředlý shit, co by líp napsalo 11 leté dítě. Připomíná mi ta snaha o další Avatar filmy snahu rozdělit Hobbita na 3 filmy: rozbředlá nuda (a to byl Hobit fakt lepší než Avatar 2). Ještě se tam fakt měl objevit Vin Diesel a na konec říct: "For family." ()

LilinkaW

No dobře, tak si to shrneme - outsideři co se učí adaptovat se v cizí kultuře, environmentální agitka, padouši, co chtějí ukrást cizí planetu a jejich jedinou charakteristikou je vojenská přesila a nutnost vše kolem sebe spálit na uhel, kouzlo síly kmene a rodiny, objevování krás přírody... co mi to jen připomíná? Ano, první díl. Recyklace příběhu prvního dílu je zde naprosto očividná (ostatně ani sám režisér tuto skutečnost nezapírá), postavy se chovají stále stejně stereotypně a ve výsledku se tak nejedná o nic jiného než o ztělesnění mokrého snu milovníka CGI. Já už si bohužel asi připadám příliš stará na to, abych se dlouhé hodiny dívala na spořič obrazovky s rybičkami, nehledě na to, jak moc jsou ty rybičky pestrobarevné a nádherné. Fandit Avatarovi mi tak připadá jako fandit novoročním ohňostrojům, po dlouhé přípravě to udělá párkrát bum a na několik minut to zazáří, jen s tím rozdílem, že tady to bum stálo několik milionů dolarů a taky se to představení protáhlo na více jak tři hodiny. A pak u ohňostroje tvůrce alespoň nepředstírá, jak je velký environmentalista, když dá svému týmu "na vyváženou" veganskou stravu. ()

Duke90

Pokud už vás první Avatar dostal do kolen, nebo jste byli minimálně nadšení aspoň na 80-85%, pak máte téměř nulovou šanci, že byste dlouhá léta připravované pokračování nedocenili ještě víc! Druhý Avatar vlastně opět přináší onen krásný vizuální zážitek umocňující citlivý příběh v "pozadí". Jen vše musíte znásobit asi pětkrát. Kdo tedy ještě neviděl si po tomto násobku aspoň může představit, jaká jízda tu po předchůdci z roku 2009 čeká. Je tu spousta úžasných detailů a díky výpravě obřích rozměrů si opravdu při sledování připadáte jako na jiné planetě. Slasti a spíše převažující strasti rodinky Jake Sullyho jsem nyní vnímal podstatně víc, než závěrečnou konfrontaci s bezohlednou korporací v jedničce. Měl jsem pocit, jako bych při sledování znovu dospíval a sdílel s oběma kmeny nové zážitky. Je to prostě další jedinečný projekt hnidopišského chlápka, který nikdy nedělá věci na půl, špatně nebo dobře. Buď je dělá nejlépe a nebo je raději neudělá vůbec... ()

MAAUZ

Doporučuju projekci HFR 3D oproti IMAXu nebo klasickému 3D, jedná se o zcela jiný požitek z Avatara. Nejede na tom celá stopáž, ale ve snímkování a ostrosti je znatelnej rozdíl. Chápu, že Cameron neměl kdysi technologii na svou vizi dalšího pokračování, od prvního dílu uteklo skoro 15 let. I tak ho stále beru za velkého vizionáře. Po stránce digitální a doslova dechberoucích mořských bojů se film držel vysoce “nad hladinou”, po příběhové lince spíš někde “na hladině” nebo místy “pod ní”. Avatar není story-based movie, spíš je zaměřený na detailing, který je vymaxován. Např. při scénách hluboko pod vodou se mění spektrum barev a krev je tu tmavá až zelená (palec hore) nebo komunikace mezi houbami/stromy a tohle živé propojení. Je toho bambilion a při každém dalším shlédnutí člověk odhalí další drobnosti, které nám chce James sdělit. Každopádně jsem od dvojky nic neočekával a dostal více jak tříhodinovou zábavu. ()

Amonasr

Efekty fantastické, ve 3D tím spíš, příběh průměrný, i když zejména bojové scény měly patřičné napětí. Ovšem naprosto přepálená stopáž a nekonečně natahovaný závěr - už asi hodinu před koncem mi začínalo být jasné, že kromě bojů na plátně budu svádět stále intenzivnější boj i se svým močovým měchýřem, aby mě nepotkal osud Tychona de Brahe. Tenhle film není pro starý. Alespoň ne v kině. ()

ForGump

Cameron je obdivuhodný člověk, je to průkopník, který bude navždy zapsán významným písmem v dějinách kinematografie v kolonkách o sci-fi. Druhý Avatar opět vypadá jako jiná dimenze filmu. Jenomže pro mě to bylo tři a čtvrt hodiny dost k uzoufání, nedalo se to vydržet prakticky, protože zápletka je jedna velká nuda a klišé. Je mi to trochu líto, že vlastně v posledních třech Cameronových filmech se o ničem jiném než ploché zápletce nedá ani mluvit. V Titanicu je uvodní melodrama naštěstí přebyto závěrečnou katastrofou a oba Avatary nabízí stejně tak omleté ploty o rodině skoro jako vystřižené z FaF ságy, ale alespoň se je na co koukat. Vše je podkresleno stále stejnými hudebními motivy od Jamese Hornera, zde jeho nástupcem Simonem Franglenem a je to všechno prostě furt dokola a nebaví to. Triky jsou boží, ale už je to jako dlouhá videohra, která se nedá ovládat. Opravdu pláču nad tím a ptám se, proč Cameron musel svůj zralý profesní život zasvětit Avataru s tím, že se od něho již asi ničeho jiného nedočkáme. Za mě je to promarněný velký talent, který mohl zazářit na daleko širším spektru látek. 50% ()

Telemachus

Jo, vizuál pěkný, bro! A co krom toho, bro? Scénář byl jeden z nejslabších za poslední dekádu, bro. A ryze americké teen problémy na úplně jiném světě, bro? To bylo k smíchu, bro! Asi úplně stejně, jako tohle "bro" za každou jednou větou těch děcek, bro. Co dodat, bro? Tenhle film je absolutní vítězství formy nad obsahem, bro. A rád bych podotkl, bro, že ne všichni lidi, ani ti v ti v armádě, bro, nejsou vraždící anti-eko maniaci lovící velrybí matky pro tekuté zlato, bro. Na další díl se už nedám zlákat do kina, škoda peněz, bro. ()

Cooller

z nějakeho duvodu se rozhodli odstranit námět původního "avatara" který mi přišel že byl jako snimek zaměřený na ten spiritualismus a souznění Navi s planetou potažmo lesem a skutečně to sdělovalo nějaky přiběh nějake odlišné kultury. Bohužel, tohle uplně odpadlo a Navi polidštěli tak moc, že to ve výsledku působí spíš už jen jako "vesmirny western" kde "sky people" jsou obyčejní kolonialiste a "navi" domorodí indiani co jim niči železnice ve snaze branit buh vi co, tentokrát totiž odpadl i ten strach o "všematku" aka magicky strom Eywu. Velice často mi taky přišlo, že ty charaktery vyloženě až zbytečně nuceně sexualizují, v každé druhe ženske sceně vypadají ty postavy pomalu jako Megan Fox prohybajici svojí kočiči pateř nad rozpalenym motorem. Nový avatar rovněž nepřinaší žadne nové zaporaky, nepřinaší ani žadnou akci, na to že to je film na skoro 3,5 hodiny, tak se rozhodli opět recyklovat původní díl co nejvic to pujde a co huř, když už se tenhle zaporak vratil zřejmě diky planum Klause Schwaba k digitalnimu životu, tak mu nedali ani prostor se nějak projevit, jediny způsob jak vlastně poznat zaporneho avatara od kladneho jsou tak jen hadry, zaporaci jsou totiž oblečení. Toho Tarzana, ktereho roli jsem za cely snimek vubec nepochopil co tam mezi nima žil vlastně cely život a pak je naprosto bezduvodně zradil... ale nějaky drive point to asi potřebuje. Já jsem nebyl nikdy ani nijak velky fanoušek jedničky, ale tomu srovnání se nedá vyhnout, obzvlastě když na to chtěji navazovat a proti tomuhle je jednika masterpiece. Takže verdikt za 1* a to bohužel jen za ty mimozemsky prdelky jinak by tam skutečně nebylo na co koukat, dal bych i druhou kdyby se mě opět další film nesnažil přesvědčit že musim čist nějaky sračky na obrazovce protože velryby taky přece mluví a pod vodou nefunguje vlastně nic jineho než stara dobra znakovka. Hudba ani vizual mě na 2023 neoslovil, proti využiti efektu nemam vubec nic a zde tomu využiti neni tolik co vytknout, je to opravdu dobře zachycene, ale nudné... u filmu jako je tento je nejduležitější přiběh a ten je prostě chtě-nechtě těžce podpruměrný a opravdu jej nezachrani hezky zmapovaný CGI svět plný potetovaných zviřat co stejně nejsou nic než vyplň prostoru a nic do přiběhu nepřináší. ()

pushover

Sága dle námětu Karla Maye pokračuje. Cameron umí utratit spoustu prachů za CGI, ale přijít s originálním příběhem ne. Dal bych i hvězdu navíc, ale Sam Hawkins chyběl, takže smůla. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara