Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

kiros179

Technicky dokonalé, tam není co vytknout.  Přípěhově plitké, bez jediného překvapení a nějaké postavy absolutně nesmyslné až k nesnesení (Spider - wtf).  Čekal jsem více, tak možná příště.  65% ()

DoubleJack

Když ono je to tak nějak stejné jako první Avatar a to se všemi plusy i mínusy. Na jednu stranu uchvacující přírodní scenerie neprobádané Pandory, na druhou stranu šablonovitý děj plný patosu. Zatímco ale v případě prvního dílu, nápadně inspirovaný klasikami jako Tanec s vlky nebo Poslední samuraj toto vše šlo pro vší tu krásu okolo odpustit, po druhé se to jenom přeci skousává o poznání hůř. A i když ke mě celý rodinný aspekt promlouval nadmíru silně a příjemně, zastihl jsem se, jak potají sleduju hodinky a tlačím nekonečnou stopáž k závěru. Uvidíme, kam se vydá trojka, Bro. ()

ratpile

Zlatá Pocahontas. Přímočařejší jednička byla sice klišé, ale právě ona jednoduchá proflákla premisa, byla dostatečným mazivem pro vizuální orgie. Dvojka je méně úderná, vizuálně si za ta léta člověk zvykl na ledacos a vůbec to na mě působilo tak nějak méně bombasticky, utahaněji a animovaně. V porovnání s komiksáky se stále jedná o mnohem poctivější zábavu, tentokrát však zapomenutelnou. ()

LAZARUS111

Jedna hviezdička kvôli vizuálnej stránke. Príbeh je nudný a opakujúci sa na to že to má 3 hodiny. Zase je to o zlých ľuďoch a chudákoch domorodcoch. Ak to bude to isté aj v ďalších dieloch tak to hodnotenie bude horšie a horšie. ()

Cermicek

Hele ten vizuál je pořád TOP! Jasný v dnešní době nabušených videoher a například trailerů od Blizzardu už tolik nevynikne jako jednička, ale pořád je to extra-klasa a v porovnání s ostatníma filmama digitál nevypadá tak nepřirozeně a neohrabaně..zkrátka se na to dobře kouká podobně jako na animáky a to i přes tu metrákovou stopáž! Co už je ale horší je příběh a vykreslení postav.. To je fakt nuda, lautr nic novýho/nekonvečního, zkrátka velkej podprůměr aka takový to, hele já si po hoďce dojdu na pizzu a vrátím se na posledních dvacet minut a stejně budu vědět, o čem celej tenhle blockbuster je a vlastně přijdu jen o tu prostřední natahovanou část, která stejně žádným způsobem děj a příběh neovlivní..🤷‍♂️. Long story short = určitě se pořád vyplatí si modráky zkouknout, ale už u toho rozhodně nebudete tak odvaření jako u jedničky (zvlášť pokud jste jí viděli v IMAXU). ()

Loksian

Film bez problémů naváže na první díl, dokonce i doplní potřebné informace k celistvosti celé série. Vizuální aspekt je naprosto ohromující (ve 3D ještě lepší) a tam, kde první díl dosáhl pomyslného limitu, druhý díl objevuje úplně nové možnosti s využitím podvodního světa. Dějově se film dosti podobá prvnímu dílu, nicméně to není na škodu. Nespočet nápadů jak rozšířit faunu a floru Pandorského prostředí se ukáže ve velmi hojném množství. Jediná slabší stránka filmu je pouze plochost postav a jejich charakterů. Nejde o postavy špatně napsané, ale nedostávají dostatečný prostor, aby ovlivnili děj. Důvodem je počet postav, kde se nám představuje celá rodina a zároveň nový vodní kmen. Ve finále se pokračování vyrovnává prvnímu dílu jak po vizuální, tak hudební stránce a James Cameron  si tak připsal další extrémně úspěšný a výdělečný kousek 9.5/10 ()

T081 odpad!

Pseudo ekologická agitka toho nejhoršího kalibru. Za barevnou fasádou, která už nemá čím oslnit, se ukrývá směsice nedotaženosti, patosu po americku a nehorázného pokrytectví. Pojďme si to rozebrat pěkně popořádku: 1) EZO BLÁBOL = ve filmu uslyšíme mnoho mouder o životě, o přírodě, o vodě. Hlášky typu "Voda spojuje všechno. Život i smrt. Světlo i tmu." se překvapivě podobají českému zářezu "Život je jako velryba. Překvapí tě a zmizí." ze snímku Dvě slova jako klíč. Minimálně k závěru Avatara 2 Formánkova hláška přímo pasuje. Stejně tak celá filozofie filmu při bližším pohledu značně pokulhává. Máme tu energii Pandory, která všechno spojuje, vše žije v harmonii, vše si je rovno. Když zlí lidé zabijí velrybu, pandořané pláčou. Pandořané ale zabíjí menší ryby a mají z toho radost (nejspíš proto, že malé ryby jsou k jídlu. Proč ale nejíst velryby? Bylo by z nich mnohem víc masa. Vážně, jeden jediný argument proč ne. Argument že kvůli velrybí moudrosti neberu, i malá ryba má svůj život, který žádný pandořan by v duchu filozofie neměl narušit). Hraní si na rovnost a pak svého rovného sežrat se rovná kanibalismu. Pokračujme. Pandořané mají copánky, s kterými se propojují na hlubší bázi vědomí. Zároveň zcela nekonsenzuálně strkají své copánky do zvířat (často musí mnoho Pandořanů jedno zvíře k "spárování" násilím držet) a pak zvíře bez jeho svolení užívají ku svým vlastním potřebám. Během války pak hodní Pandořané střílí na spárované ptáky zlých lidí transformovaných v Pandořany. Jako za dřívějších válek, kdy nejvíc trpěli koně. To ovšem film nijak nereflektuje. Inu, všichni mají hubu plnou keců o rovnosti, a přesto si jsou někteří rovnější. Což není naposled, kdy si scénáristé s prominutím serou do huby. 2) PATRIOTICKÝ KONZERVATISMUS = hlavní postava, Jake Sully aka Toruk Makto má během filmu v rádoby působivých a hlubokomyslných voiceoverech plno keců o roli otce. "Otec má ochraňovat rodinu. To je to, co mu dodává smyslu." Onu ochranu ve zdejším podání představuje despotické vládnutí, neschopnost komunikovat a správně vychovávat své děti, přičemž synové se otci mermomocí snaží zavděčit, aby je plně docenil, což vede k tomu, že se zbytečně vystavují nebezpečí (pak ale aspoň má otec co ochraňovat, když jsou děti v nebezpečí, což mu tedy dodává smyslu). Hlavní hrdina tak připomíná plejádu charakterů ve stylu Willa Smithe ("He was DEFENDOR of his family.") a dalších, potenciálně násilnických otců-králů světa. Celý film je kromě toho přeslazený americkým smyslem pro rodinu ("Rodina drží při sobě."), kdy se modrá rodina k sobě tulí a velice se objímá. Fyzická blízkost a opakování hesel "Rodina drží při sobě" ovšem nedokáže vyřešit neschopnou komunikaci ze strany rodičů, především otce, ochránce rodiny. To film ale neřeší, protože je sám plný neschopných dialogů. 3) POPCORNOVÉ KLIŠÉ = nejen neschopné dialogy, celý příběh je neschopný a vystavěný na principu všech možných klišé, jaké nám Hollywood za století existence daroval. Lze tak dost snadno dopředu předvídat děj, aniž by člověk měl vysokoškolský titul. Děj totiž doslova nemá čím překvapit, snad jen tím, jak plytký a zbytečný je. Krásně se do takového paskvilu přimíchává klasická estetika amerických filmů, kdy stylem snímání záporným postavám téměř bytostně přejeme potrestání. V zemi, kde emoce měly vždy navrch před racionalitou a kde zbraně drží většina obyvatel, tak pochopitelně musí mít úspěch drastická odplata, čemuž odpovídá smrt všech padouchů poté, co uloví velrybu (jejíž lov nápadně připomíná lov žraloka z Čelistí - v tomto případě jsme ale na straně ryby, nikoliv člověka). To, jak s námi film manipuluje, abychom cítili rozkoš a zadostiučinění, když zlý člověk zemře, je jednoduše hnus. 4) hnus také je, jak stereotypně se prezentuje domorodé obyvatelstvo. Samozřejmě, že prskají na nepřítele, samozřejmě, že zle vyplazují jazyk, samozřejmě, že hulákají jak na lesy. Ať už byla cílem prostinká metafora na původní obyvatele Ameriky, nebo to představuje jen neschopnost scénáristů přijít s něčím originálním, obojí je špatně. Kdyby se aspoň celý film chápal jako sofistikovaná parodie ve stylu Hvězdné pěchoty, pak prosím, nakročeno k tomu má výborně. Ale Avatar 2 se bere až moc vážně. A nejhůř je, že celý film v procesu nikdo nezastavil. Že se vycamrala kvanta vody, aby se blábolilo o udržitelnosti a ekologii. Že patologický narcis a egomaniak Cameron dostal znovu příležitost ukázat, jakým je "králem světa". V duchu jeho filmu tak Cameronovi, tomu hlavnímu záporákovi, tak přeji jen to nejhorší, jen ať jsou další jeho vyhřezlá pokračování Avatara propadáky, jen ať skončí v dluzích, exekuci a nakonec jako žebrák na ulici. Půjdu-li kolem, žádný drobák neupustím. () (menej) (viac)

Saesulkun

Aha, takže stejný postavy, stejný prostředí, stejná zápletka. Budou rádi, když jim dám 2 hvězdy. Snad ty 3 hodiny nějak přečkám. Teda natočit po 13 letech remake jedničky, to se budeš muset příště Jamesi víc snažit... Po hodině: Ten podmořskej svět je fakt krásně udělanej, přece jenom, je to Avatar, ty 3 hvězdy si to nakonec zaslouží. Neměla tam hrát Winslet?... Po hodině: Tvl, já už se tady hodinu usmívám jak měsíček na hnoji. Jak to ten Cameron dělá? Tak ono to asi přece jenom ty 4 hvězdy dostane. Tak Winslet asi bude až v poslední hodině... Po hodině: To už je konec? To to nějak uteklo. Takhle blaženej pocit už jsem u filmu dlouho neměl. Jasná 5, stejně jako u jedničky. Tak ta Winslet tam asi nehrála. No to nevadí, stejně se mi nelíbí. ()

smatana.sk

Keby tie Sullyovie decká poslúchali rodičov a neliezli tam, kam im to výslovne zakázali, tak by nebolo o čom točiť - teda s jednou obrovskou výnimkou: vizualizácia planéty Pandora. Dal by som tomuto filmu štyri hviezdy, aj keby tam tri hodiny iba rybárčili, lovili, prechádzali sa po lese, jedli spolu pri ohni a rozprávali si príbehy. A možno by som dal takémuto filmu päť hviezdičiek, pretože exoskeletony, úteky z vybuchujúcej lode a nekonečné súboje a prestrelky som bol nútený vidieť už tisíckrát. ()

Dinsberg

Film, který rozhodně vybudí velké vášně při svém sledování. Ale bohužel jen při něm. Nezpůsobí žádné pofilmové trauma nebo aspoň stopku v zamyšlení. Cameron perfektně zvládá technickou stránku filmu, ale jako by už neměl co vyprávět. Dokud film běží, je to jízda, ale jakmile skončí, nezůstane v člověku nic. Maximálně touha vidět trojku (což je samozřejmě žádoucí komerční efekt). ()

PeterJon

Lepšie než prvý diel, neprerušované konštantnými virtuálnymi vstupmi a výstupmi do sveta Pandory cez Avatarov ako v jednotke a tým pádom väčšie zžitie s obyvateľmi útesov Metkayina.  Okrem klišé postáv Jake Sully a Neytiri udržiava pozornosť pri ešte dlhšej stopáži Colonel Miles a náčelník Tonowari a k srdcu mi prirástli Kiri a Lo’ak s Tulkunom. Prekvapivo aj  na nevkusnú neónovú faunu a flóru si už pomaly zvykám.  Pre deti opäť krásna rozprávka 3,5* ()

Toustovač

Jsem prase a viděl jsem to natřikrát. Doma, na projektoru, což jde, ale nafetovanej IMAXem tudíž nejsem. Jsem ochotnej připustit, že to mohlo ovlivnit moje hodnocení. Co mi vadilo/nevadilo na jedničce je fakt, že je to prostě vykradená pohádka. Tohle už pohádka není, což mě nutí se blíže podívat na postavy a příběh. Omezím se na hlavní rodinku. Jake: Family. Neytiri: Mama bear. Vostře si podá tejpky na lodi a Zoe Saldana mi přijde jako jediná, co tam nějak hraje, jen toho nemá moc. Bráchové: Hmmm, starší, mladší, dávej na něho pozor, pročs na něj nedával pozor, neměj za něj pořád zodpovědnost, nebuď debil, já chci bejt jako táta, ty nechceš bejt jako já. Ségry: Adoptivní Kiri / inkarnace místní biosféry, předvede toho jenom trochu. Roztomilá, s postupem času nesnesitelná a několik záchran vyžadující Tuk ("Nemůžu uvěřit, že jsem zase přivázaná" - Já taky nemoh). Proč jí furt tahaj s sebou do akce, fakt nevim. Můj hlavní problém s příběhem je, že jsme ve druhým dílu, po třinácti nebo kolika letech, a mám pocit, že jsem viděl jen tříhodinovej úvod, protože má bejt dalších "osm" filmů, takže času dost.  To, co z příběhu nepovažuju za přípravku na další díly, mě nevzalo až na výjimky vůbec a logika dostává klasicky nařezáno. Radši nebudu pitvat. Mimochodem, další filmy byly ohlašovaný už kdysi dávno po jedničce a počkali jsem si tak dlouho, že jsem osobně ani nečekal, že dvojka ještě vůbec bude, takže uvidíme, že. ()

fordhont

Na Avatarovi mě vždycky bavilo objevování tamní přírody. Na film, který chce oslavovat přírodu a poukazovat na absurdnost násilí, mi tam přišlo až moc střílení. Příběhové zvraty místy šablonovitě kopírují první díl. ()

Hawaj

Příběhově za 3,5* efekty za 4*. Cameron stále posouvá hranice možného dál a dál a to se mi líbí. Podvodní virtuální efektové záběry opravdu točené pod vodou, donutili trikaře vyvnout novu techniku aby omezili rušívé odlesky světel nad hladinou a hladiny samotné. Sigourney Weaver hraje svou 17 dceru a výsledkem je že důchodkyně Sigourney dosáhla nejdelších časů ponoření na nádech ze všech herců! ()

liquuid

Mame tu pokracovani po delsi dobe. Krasny vizual podmorskeho sveta, zajimavy pribeh, prelevani vyhod. Prislo mi to ale az prilis natazene a uz ve mne neni ten wow efekt jako u jednicky. Mel jsem celou dobu pocit, jak kdybych neco takoveho uz videl. V mych ocich se jedna o krasny film pro celou rodinu, ktery nadchne vizualem, nastve delkou. Jednicka byla veledilo a bohuzel je videt znacny rozdil. Vyloveni padoucha po takove dobe, co nedychal pod vodou, to mi prislo taky jako skoda. 77% ()

Veskoslav

Obrazová orgie. Naprostá. Špička (bohžel pár scén vypadá jak z nějaké počítačové hry) Ale ten zbytek. To je tak, když vypatláte 90% rozpočtu na triky a výpravu a zbylých 10 % vám zbyde na scénář, co má každé druhé dražší porno pomalu lepší. Navíc v poslední 1/3 jsem už naprosto fandil lidem a přál si minimálně jaderný holocaus poloviny planety. A obzvlášť nesmysl, že opět něco jako orbitální bombardování neexistuje. Přál bych si, aby se Cameron vrátil do let, kdy točil nejenom vizuálně skvělé filmy, ale i filmy, co mají i nějaký inteligentní děj. Bohužel tady je to čistě u vizuálu a začíná to nechutně připomínat sérii Transformers... Mimochodem by mě fakt zajímalo, co někteří zdejší diváci viděli, ale úroveň emocí a té "rodinné" provázanosti je na úrovni Ordinace v Růžové zahradě atd....Naprostá tragédie. A i to, že film defacto získává na začátku od fanoušků vysoké hodnocení a přesto se nedostal přes 80 % spíše vypovídá, že doba už je někde jinde a virtuální orgie roku 2009 už v roce 2022 nestačí. Aspoň některým:) ()

heczot

8,5/10 - Tak 1/3 se odehrává v lese, krásné spojení rodiny a že rodina drží spolu, který provázelo celý film. Opětovné nasazení záporaka bylo trochu divné, mohli tam dát jiného a ne ho opět oživit, převtělit se a zase útočit a skoro téměř nic nedokázal tím, že se převtělil do Avatara, dokonce se mi zdál, že byl i slabší a tolik neútočil jako v jedničce, proto to bylo trošku divné. Další 2/3 se přesunuly do oceánu, kde hledali útočiště, seznámili se s vodními obyvateli, opět poznali jejich zvyky, synek se skamarádil s obří velrybou, záporák pak zaútočil až tam. V 3/3 už jen pak útočí, válčí, pak se celá loď potopí, na které byli, ale konec nebyl zase tak dobrý, jeden ze synů zemřel a záporák nakonec přežil, ale to mně docela naštvalo. Nejlepší na filmu byly scenérie, krásná modř, příběh, ale scénář byl prostě velmi jednoduchý a toho bojovaní nemuselo být tolik. Ve výsledku krásný film, ale jednička byla možná lepší. ()

Lukyys11

Tento snímek se dá nazvat jedním slovem a tím je MASTERPIECE! Pandora se nám vrací v plné parádě a James Cameron dle mého splnil všechna fanouškovská očekávání a dokázal udělat opravdu něco neuvěřitelného a nezapomenutelného. Určitě tu probíhá vývoj určitých postav, který může být velmi důležitý do budoucích pokračování Avatara. Také nám je představeno i spoustu nových postav a během těch tří hodin si určitě alespoň jednu z nich oblíbíte. Nechybí tu ani pár vtipných scén, ale více tu jsou ty emotivní. Scény pod vodou jsou dechberoucí a speciální efekty jsou opravdu na vrcholu. Ani jedna scéna filmu není nudná a užijete si pořádnou tříhodinovou jízdu plnou úžasných vodních scén, napínavých soubojů a emocí. Už aby tu byl třetí díl. ()

blondboss

Cameron sa opäť raz utrhol z reťaze. Na tento snímok som čakal ozaj s napätím a veril som, že sa pokračovanie nestane len slabým vývarom jednotky. To sa našťastie nepotvrdilo a ja som zostal omámený. Avatar prináša tri rozdielne rozmery filmu. V prvej tretine vás Cameron trošku klišoidným a predvídateľným spôsobom prepojí s prvým dielom a vovedie do pomerne jednoduchej dejovej linky, aby ju v druhej tretine doplnil monumentálnym a nezabudnuteľným (zväčša podmorským) vizuálnym divadlom, ktoré doslova berie dych a Pandora nám je predstavená v jej najkrajších podobách. Následne nás Cameron v tretej tretine doslova prikove k sedadlu v jemu podobnom akčnom orgazme, ktorý miestami nemá páru a tak celkom vtipne si tu režisér nepriamo zaspomínal aj na svoj obľúbený Titanic. Každopádne Avatar nesklamal a ja sa teším na ďalšie pokračovania, aj keď otázkou ostáva, kam sa to dá dejovo posunúť. Skôr to bude o vizuálnom galapredstavení. 85 % ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara