Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

Kinofil

|| PG-13 || 20th Century Studios/Disney || Rozpočet: $350 mil. || USA: $681 919 456 - ČR: 295 600 477 Kč - Celkem: $2 312 335 665 || "Lidské emoce vyjádřené Avatarem." Všichni víme, o co šlo Cameronovi se dvojkou v první řadě - posouvat limity filmové techniky a motion capture na novou úroveň. V tom Avatar 2 diváka naprosto ohromuje a potvrzuje, že je mílovými kroky daleko před konkurencí. O ten zbytek tu pak více méně nejde. Kdo vyráží na Avatara kvůli příběhu, přičemž zrovna nefandil ani jedničce, ten bude hodně zklamaný. Premisa z velké částý kopíruje předchůdce s výjimkou toho, že se tu budou vyřizovat také osobní účty a nějaké ty syn-otcovské problémy. Nejde ale o nic zásadního, originálního ani překvapivého. Je to ten typ příběhu, u kterého se dá snadno vypnout a soustředit se na atrakci. A Avatar 2 přesně takto k divákovi přistupuje. Cameron se v dlouhé 3h stopáži často zapomene i na půl hodiny pod vodou, kde nám představuje nový, nádherný a do detailu propracovaný svět. Ve 3D je to pak absolutní krása (a povinnost), na kterou si téměř můžete sáhnout a zároveň sledujete něco jedinečného, co tu ještě nebylo a dlouho zase nebude. O tom tento zážitek je. CGI je na nejvyšší úrovni, co jsem kdy vyděl a ty prachy jsou vidět v každém záběru. Cameron strávil 13 let převážně pipláním techniky než zpracováváním příběhu, a tak po filmařské stránce tomu není absolutně co vytknout. Herci taky skvělí včetně dětských postav, které nejsou nijak otravné a díky nim se divákovi naskytá pohled dětskýma očima. Na akci se samozřejmě nezapomnělo, je precizně nasnímaná, osvětlená, přehledná a občas i poměrně na PG-13 drsná, jak bývalo u Camerona zvykem. 3h pak utečou jako voda. Sice se na závěr musím ptát, zdali těch x avatařích sequelů má smysl, když to příběhově není, kam moc posouvat. Technologicky však stále ano. A když vidím, v čem se babrá konkurence v podobě Marvelu, DC, Star Wars apod., která jako by ztratila veškeré know how, má to smysl. Jen jako všichni doufám, že nebudeme čekat dalších 13 let. 80%. ()

BadExHuman22

Tak byl jsem na dvou promítání, jak v originále tak i v dabingu a minimálně na dvě ještě půjdu. Naprosto skvělý film! Cameron to opět dokázal. Já osobně miluji cokoliv kde hraje roli voda, moře atd. takže tady jsem byl úplně odvařený z celé té tématiky. Není lepší jak jednička ale ani horší, je to prostě naprosto skvěle udělané pokračování. O technickém zpracování, hudbě atd. ani nemusím mluvit, naprostá bomba! 95% ()

ZHODNOTITEL

Výrazně slabší, přebujelejší než první díl. S příchodem nových postav jako v každém pokračování přichází celá série nadbytečných zápletek. První díl jel v jednoduchém a zajetém vzorci vyprávění dobrodružného filmu. Druhý začíná svým způsobem logicky/autotmaticky ale překlopí se v komerční salát. Nejhorší na tom byly ty tři hodiny utrpení. Pamatuji si, že u prvního dílu jsme jako diváci hltali to digitální zpracování a tvůrci se pyšnili technologií, kterou to natáčeli, a že na ní roky čekali atd. To dnes po více jak deseti letech už nemá žádnou váhu. ()

Kytarka

Hezká, bohatými barvami a kouzelnými efekty opředená pohádka o podvodnících. Tedy, lidmi i nelidmi žijícími (částečně) pod vodou. Dějově by to mohlo mít klidně hodinku a nic by se nestalo, ale ty scenérie byly fenomenální a velmi uvěřitelné. Je znát, že peníze šly hlavně do vizuálna. Ocenila jsem milé dějové reference na předchozí Cameronovy filmy, zejména Titanic z toho občas celkem vyčuhoval a vyluzoval úsměv minimálně na jedné tváři. Dávám čtyři hvězdy, tu jednu ubírám za vážně o něco slabší děj, nežli co by se z toho dalo vytřískat. ()

Sefik

Kdo neviděl ve 3D jako by nebyl, 90% zážitku tvoří dokonalý obraz, vše je jako živé a neskutečně nádherné. Škoda, že chyběl nějaký zajímavý příběh a naopak stopáží přebýval ten, co nám Cameron naservíroval je hodný pro slabší chovance Jedličkova ústavu... :-( ()

RobinPM100

James Cameron opět nezklamal. Jediná otázka, která zbývá je, zdali je to lepší než jednička. Musim říct, že za mě ne, jedničce bych vypálil 10/10, tohle je 9/10, nicméně čas vám uteče královsky, to je právě největší Cameronova síla, nic není vata, vše se do filmu hodí a je to vtahující - u jinejch filmů bych vystříh klidně celou hodinu. Nyní k filmu, defakto jak se říká, neměň něco co funguje, tohle se drží podobný šablony jako jednička, jen ve vodním světě a Jake Sully je tentokrát na vedlejší koleji, místy lehce pohádkové, jako když si syn "džejka" dává pokec s Pandoří velrybou :-), ale to je detail, Cameron prostě rád jede na emoce. Dočkáme se starých známých jako je kolosální zmrd plukovník, kterej nám tu lehce zmodrá. Vizuál je opravdu dechberoucí, ale taková už byla i jednička. Nezbývá, než doufat, že bude 3ka, 4ka i 5ka, jelikož Camerona prostě žeru :-) ()

heavy66

Technicky dokonalé, ale příběh mě, na rozdíl od prvního dílu, za srdce nevzal. Uprchlíci před válkou, vybíjení velryb (v zájmu korektnosti měli do bílé posádky přidat alespoň jednoho Japonce), ničení přírody, to jsou důležitá témata, která je potřeba připomínat, ale fantasy animák pro to není ideální platformou. Zkrátit o 30-40 minut, mohlo to být lepší! Souhlasím s komentářem Enšpígl, protože váhám mezi tři a čtyři. No dobře, tak čtyři! ()

ShotgunED

Upřímně je mi líto tomu dát průměr, takže výrazně horší 4 hvězdy. Ano Cameron je výborný filmař a dokáže pracovat s náznaky, oslími můstky a kliše dost obratně i když ne vždy se to úplně zadaří. Ale očividně vše podřídil tomu, aby se dostal a zůstal tam, kde to miluje a to je pod vodou. Technicky je to na takové výšši, o jaké se ostatním může zdát, ale i tak scény z povrchu jsou občas rozmazané oproti vodě, kde je vše ostré a vyčištěné a občas jsem měl pocit rendrovaných minifilmů z PC her. Ale to vzal čert. Celý motiv souznění s přírodou versus technokracie je posílen o motiv soudržnosti rodiny, ale i to je až druhém místě. První housle tu hraje příroda a její krása a tak polovina filmu je jen souborem scén z National Pandora Geografic bez vlivu na vnitřní velmi osekaný příběh. Camerone zkus už prosím něco nového. ()

a0001 odpad!

Primitívny scenár. Niekedy až príliš dememtný dej. Dokonalý príklad toho, že konzumnému divákovi stačí drahý vizuál. Treba si uvedomiť ako by to hodnotili ak by to bolo lacné Béčko. Realita? Krásne natočená sr4čka. ()

J.Mayen

Moc pěkný vizuál s úžasný i efekty, možná si dovolím tvrdit, že snad ty nejlepší, které jsem kdy měl možnost vidět. Bohužel mě zklamal příběh (scénář) a obávám se že následující plánovaná pokračování nebudou jiná. Škoda, ale zde je vidno, že se jedná spíš o to jak zneužít úspěšnou a celkem i originální jedničku. ()

PaTeXx

192 minut absolutního optického vodního orgasmu - tak bych definoval celý druhý počin na Pandoře. Je jasné, že Cameron nikdy nebyl žádný příběhový mág či vizionář (jako třeba Nolan nebo Fincher), ale má prostě extrémní cit pro kvalitní vizuál. To mi v podstatě potvrdil příběh, který místy nebyl úplně "nejoriginálnější", a občas vzbuzoval pocit, že danou situaci už jsme někde viděli. Kvůli tomu vlastně srážím jednu hvězdu. Vyvrcholení mě po příběhové stránce nijak zvlášť nenadchlo a ještě teď kroutím hlavou nad chováním jedné konkrétní postavy - Spidera. Co z toho, když to Cameron vykompenzuje takovou úchvatnou modří, které se zkrátka nejde nabažit. O podvodním světě není ani třeba mluvit, ale za zmínku stojí i například vojenská technika a stroje, u kterých lze spatřit určitý pokrok i vzhledem k časovému skoku ve scénáři. Taky je potřeba říct, že těch 192 minut byla ideální doba na jakési emoční "poznání" postav mimo hlavní páreček. Díky tomu jsme dostali možnost si k charakterům (především k dětem Jacka a Neytiri) udělat alespoň minimální vztah (v mém případě trošku značnější než minimální) a emotivní rollercoaster může začít, samozřejmě i s velkým přispěním fantastického hudebního doprovodu. Pokud si vybavuju správně, tak většina soundtracku byla převzata z prvního Avatara od Hornera, možná nějak nepatrně upravena, čímž musím tvůrce jedině pochválit. Někdy je lepší nevymýšlet píčoviny a nenechat se uchlácholit přemírou snahy, když můžete vsadit na úspěšný originál. Tímto vším můžu s HRDOSTÍ říct, že Avatar: The Way of Water se výrazně přiblížil kvalitám revoluční jedničky. Veškeré skepse byly definitivně zničeny. ()

kacir

Krásne pokračovanie, skvelý príbeh, zas nádherný svet. Tri hodky v kine s 3D ubehli ani neviem ako. Vravel som už predtým, je to Cameron, nebojím sa. ()

Mikecat

Wau. Pan Cameron sa opäť ukazal vo svojej uzasnej pomalej akcii. Zo suse sa premiestnime do velkolepeho oceanu plneho krasnych scenerii v 3D uplne peckovych. Modre avatary sa miesaju s tymi zelenymi o akciu nieje nudza, dej ma tempo tie 3 hodiny ubehly ako voda :)  Zaverecna bojova scena na vojnovej lodi je fakt skvela ako aj cely zaverecny boj v mori pri utesoch. Hlavne motto: rodina, nieco prekrasne.ws. Kino Max 3D. ()

papuchalk

Opravdu reálně uvažuju o 3 hvězdách pro tento film, což je pro mě hrozně překvapující. Je to rouhání, protože při sledování tohoto spektáklu v kině prostě nejde mít reálný námitky, když to všechno tak božsky vypadá, hýbe se, a je to zcela viditelně sto světelných let dál než jakýkoliv jiný film, který jsem kdy viděl. Můžu odpřísáhnout, že i odvyprávěný je to opravdu mistrovským stylem. Jenže. Když se nad tím zpětně zamyslím, tak celé to stojí na neskutečně pokročilém vizuálu, který vás prostě pohltí, ale příběh samotný je velice průměrný a pochybuji, že budu mít někdy chuť pustit si znova tu tříhodinovou rodinně výchovnou ságu jen na televizi. Zatímco jedničku jsem zbaštil komplet se vším všudy, a i malý detaily dodávaly příběhu něco navíc a nepůsobilo to jako klišé, třeba vozíčkář opět chodící ( otom sní asi každý invalida), bývalý mariňák (a zrovna toho navíjové potřebujou), anebo že záporáci pijou při boji z hrníčku kafe.. tak v avatarovi way of water mě některý věci štvaly, a nebylo jich zrovna málo. Tak zaprvý, je tam strašně moc zrecyklovaných věcí. Příkladů bych tady mohl psát na dvě stránky. Proč vodní lidi taky musí mít podvodní strom života, a není to něco jinýho? To je tak těžký vymyslet útesový korál života. Cokoliv jinýho než zase strom. Zde je vidět kompletní absence snahy vymýšlet co nejvíc nových detailů z Pandory a rozvíjet mytologii, univerzum. Pár nových živočichů a vodních strojů to moc nevytrhne. Záporáci zase pijou z hrníčku. Achjo nuda. Spousta hloupě a násilně zrecyklovaných hlavních postav. Zopakovaná stejná honička s monstrem, které se snaží k unikající postavě prokousat přes větve. Zrecyklovaná hořící vesnice, jasně, letící hořící piliny vypadají tak efektně! To se bude dávat asi už do každýho dílu. Okouká se to a ztratí to ten fatální význam zničení domova. Darth vaderovské otcovsko synovské téma zrecyklované z jiného filmu... Když už jsme u jiných filmů, recycklace scén z Titaniku. To jediné u čeho mi recyklace nevadila, byla hudba. Nové hudební melodie mne nudily. Šedivá, nic nenavozující hudba. Zatímco když se vynořila stará známá melodie z jedničky, hned mi naskočily emoce. Štvala mě hystericky vřeštící Zoe Saldana, už to prostě vypadá jako klišé. Štval mě militantní otcovský přístup Jakea, ve dvojce už přece nemusíme akcentovat, že to je bývalý mariňák! Prošel proměnou na Navi. Co mě ale asi vadilo nejvíc, je to zaměření na rodinu, a že hlavními hybateli příběhu byly hlavně děti. Jasně, generace lidí co viděli jedničku (tehdy 20-30 let) mají dnes vlastní děti, a tak je pravděpodobný, že půjdou jako celá rodina. Taky jsem šel. Jenže co asi Cameronovi nedošlo, že já si přesně od tohodle každodenního otcovství, kdy denně řeším desítky minihádek a bojů mezi mýma dětma, potřebuju pořádně odpočinout.  Počtem postav a rodinnýma vztahama mezi nima to bylo těžce přeplácaný. Štval mě ten neustály výchovný tón dialogů, kdy se vzájemně rodiče a děti poučovali co se má, a co se nemá - máma tátu, táta děti, děti tátu, táta mámu, brácha bráchu, ségra bráchu, vodní lidi lesní lidi, a tak dále. Dál bych vytknul totálně nesmyslně přepálenou délku filmu, strašně to odrazuje od dalšího shlédnutí. Nejvíc mě Avatar II bavil v momentech, kdy se příběh zastavil, a kamera jen zabírala podvodní svět a hrála krásná hudba. Bavil mě ten úsek, kdy film vypadal jako reklama na moře, nebo jako část dokumentu z National geografic. Bavily mne scény s tou verlybou, izoloavané od ostatního dění. Dojímal jsem se nad tím, a cítil jsem se úžasně. Jakmile nastal střih, a vše se vrátilo do toho příběhu, znervozněl jsem. Emoce dokázal na konci Cameron vyždímat vrchovatě, ale mě to už lehce nakřáplý dojem nezlepšilo. Nevím zda se těch 13 let čekání na druhý díl povedlo vyplnit účelně. Technikou ano, umístěním filmu do vody ano, ale příběhem nikoliv. Mám obavy o další pokračování Avatara. Nejlepší by bylo, kdyby hned nazačátku Jake Sully zjistil, že musí rodinu opustit, a projít celý třetí díl sám, nějakou zásadní životní proměnou (klidně zpátky na člověka i na Zemi), aby se s rodinou nakonci zase shledal jako Navi. Přísahám, bavilo by mě tohle interní drama jedné postavy víc. Jestli se tahle rodinná sága bude dál prodlužovat, nabalovat další rodinná a vztahová klišé, tak to už nebude pro mě. Stručně v jedný větě: šel jsem na sci-fi a nedostal ho. () (menej) (viac)

Don Maty

Nebolo to zlé.Ale ani nič svetoborné. Videl som to 2x. 3D a 2D. Vôbec mi tá 3D verzia teda nevyrazila dych. Práve naopak, pri 2D verzii som si naplno užil digitálnu krásu sveta Pandora. Okrem tej digitálnej krásy tam však toho veľa nebolo. Príbeh bol recyklácia jednotky a strašne ale strašne tomu chýbal poriadny záporák. A niektoré postavy boli doslova zbytočné. A najsmutnejšie je, že ak niekto umrel, nechalo ma to úplne chladným. Je strašne vidieť, že to je celoživotné Cameronove dielo a je v ňom cítiť rukopis takmer všetkých jeho predošlých filmov (čo je super). Veľa veľa klišé (Sullyovci držia spolu - skoro som si vystrelil mozog) ale nádherný vizuál a mierne nadštandardný dej....4* ()

Marcas

Jedno slovo. Dechberoucí. Tak se dá popsat druhý Avatar. Tři hodiny utekly jako voda a já jsem byl do posledního kousíčku spokojen. Ano, příběh je opět poměrně lineární tak jako u jedničky, ale stále jsem ho doslova hltal. Postavy, zasazení a hudba, to všechno tu tak krásně sedí, že je to až neuvěřitelný. Cameron to opět dokázal a já chci zase víc. Jenom doufám, že tentokrát nebudu muset čekat 13 let. Jo a btw ta voda tu vypadá neuvěřitelně sexy! ()

LordArthas

Skoro 3 týdny narvaný IMAX ve všech časech a jazykových mutacích a když se člověk dostane na řadu, tak se mu to čekání zaplatí nesčetněkrát! Hodnocení je do značné části ovlivněné IMAX kinem, jelikož není lepšího zážitku než tam. Neuvěřitelný posun ve 3D oproti jedničce, půlka filmu v zásadě o ničem, ale cloveku se tají dech z té krásy pod vodou, úplně jak kdyby člověk stal v tubusu uprostřed oceánu. Toto úchvatné rozjímání pročístne akce a už se film nezastaví, nebylo na něm žádné místo, kde by se člověk nudil a je to zážitek od počátku až do konce. Není to příběhový skvost a oproti jedničce se upozadil silnější projev emočního návalu, ale tohle je čistokrevná ukázka technické vyspělosti, pokroku a nádherného světa ze kterého se tají dech, tohle je přesně ten důvod proč se chodí do kina a do IMAXu, tohle je zážitek a nejspíš nejlepší film roku 2023! 😍 ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara