Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

Kothy

Nebylo to špatné. Minimálně vizuální stránka byla perfektní. Ale přece jen mi to přijde trochu přehodnocené. Na můj vkus je to asi moc reálné... Minimální děj. Ale na druhou stranu je to dost originální pojetí. Takový film tu ještě nebyl. Je v tom vidět Cuaronův podpis. Některé pasáže byly hodně povedené. Třeba ta část s hasičákem se mi líbila. Škoda, že tam George Clooney nedostal víc prostoru, měl dobré fóry. Ale musím uznat, že Sandra Bullock má na svůj věk perfektní postavu. :) "Už jsem vám vyprávěl tuhle historku?" :D ()

Dzeyna

Dle mého názoru je to celkem kravina a celý film je víceméně bezvýznamný. Jelikož se vlastně člověk nic nedozví a ani se tam nic zásadního nebo akčního nestane. Ani Sandra a George mě nijak neoslnili, až na Georgův smysl pro humor, to bylo snad jediné plus. Pro mě podprůměrná podívaná. ()

boshke

Platit za 3D už fakt nikdy nebudu. Za tři filmy jsem si ty nekřesťanské prachy zaplatil (Avatar, Hugo, Gravitace), bezpočet jsem jich viděl díky ČSFD projekcím, ale zatím ani jeden mne nepřesvědčil o tom, že to není jen způsob, jak vytahovat z lidí prachy navíc. Nejvíc 3D bylo úvodní video, které mi sdělovalo, jak skvělý zážitek to bude. Samotný film moc 3D nebyl, za to byl poměrně rozostřený. Ve slavném IMAXu, vážení... Film sám o sobě mne krutě nebavil, i když nějaké světlé momenty tam byly. Sem tam jsem klimbnul, ale když jsem se probral, zjistil jsem, že Ryan pořád funí, pořád má skafandr a pořád se rejpe v nějakých přístrojových deskách nebo lítá vakuem. Dvě stovky v prd*li... 30% ()

AllShallFall

No já nevím no. Jako děj je to více než zajímavý. Stát se to skutečně někomu a vyprávět mi to někdo, tak budu s otevřenou držkou čumět. Je to dobré psycho. Ale takhle ve filmu mi to nějak moc nedalo. Celé je to vizuálně pěkné, herecky vydařené. Teda chtěl jsem samozřejmě napsat, že Sandra Bullock byla dobrá, nikdo jiný, ani Clooney se tam moc neohřál. Takže vlastně ani nevím co na tom filmu hodnotit. Oscarů je tam požehnaně, ale vůbec nevím proc. Jak jsem zmínil, příběh děsivý, ale ve filmu to bylo dost nudné. Začátek spíš vypadal jako nějaký dokument od National Geographic. Shrnu-li to všechno, tak mě to nechalo absolutně chladným. Čekal jsem parádní sci-fi snímek. podle hodnocení jsem si myslel, že to bude bomba, ale je to zklamání. Asi tak jako Na hraně zítřka. Nuda. Je mi líto. ()

swamp

Po dlouhých sedmi letech přichází Alfonso Cuarón s dechberoucím snímkem, který stojí za to prožít. Jedinými brzdnými tryskami je vesmírná smršť patetických řečí doktorky Ryan a některé fyzikální přešlapy. Nehledě na to zde máme rozhodně nejzajímavější (což nemusí nutně znamenat nejlepší) film roku. ()

Dalda

Musím uznat, že lepší film odehrávající se ve vesmíru jsem si nemohl přát. Moje počáteční obavy z nedostatku obsahu se brzy vytratily a příběh jsem sledoval napjatě až do konce. ()

Okara

Je zcela bez debat, že Gravitace staví svůj atmosférický dojem primárně na perfektním kosmickém vizuálu. Jelikož jsem se jako vrchní ostuda dostal ke Gravitaci až teď a vše o tom, co mohou zachytit oči, již bylo víceméně napsáno, rád bych se tedy alespoň zaměřil na druhý smysl schopný zachytit složku filmu. Druhou polovinou audiovizuální stránky snímku je tedy zvuk, kterého ovšem paradoxně ve vesmíru není. Což je tedy první obrovské překvapení, kontrastující v podstatě se všemi filmy, které byly kdy natočeny. Ono totiž člověka zarazí, když roj vesmírného odpadu začne nadzvukovou rychlostí demolovat kosmickou stanici a následné výbuchy jsou bez jediného decibelu. Co tedy vlastně můžeme v Cuarónově majstrštyku slyšet? Kromě samotných protagonistů a řídícího centra v Houstonu nám tedy zbývá pouze hudba na pozadí. A subjektivně si myslím, že právě ta se podílí značným podílem na výsledném dojmu. Vzhledem k faktu, že široká veřejnost včetně mě mnoho snímků zasazených dějově kamsi nad Zemi nezná, není tedy příliš s čím soundtrack srovnávat. A co je nové, neoposlouchané, to prostě nadchne. Dojem mám tedy asi takový, jako když jsem poprvé viděl americký Love a vesmírná hudba A&A se mi do hlavy zaryla poprvé. Steven Price ovšem za pomoci nekonvenčních nástrojů stvořil doslova nadpozemskou symfonii, a tak se za pouhé zvukové stránky můžete přesunout kamsi mimo zemský povrch. V případě gradujících scén naopak započne dunět dramatická, dynamická hudba a film jako celek tedy není zpomalený a nudný, naopak v potřebných pasážích nabere na tempu, aby záhy zvolnil a jako na sinusoidě napínal diváka až k prasknutí. Což není nic nového, jenže zde jsou amplitudy o poznání větší a husí kůži jsem měl nespočetně krát. Celkové vyznění filmu je pak sice klišovité, nicméně právě díky prostředí je v čemsi jiné. Aneb začneme si vážit věcí teprve když je ztratíme. Deprese s pozitivním úžasem a já jsem stádovitě ohromen. P.S. Tento film bych pustil povinně dětem, jejich snem je být astronaut. Nejlepší soundtrack z filmu 80% ()

DwayneJohnson

Myslel jsem, že už ten pocit nikdy nezažiju. Nadšeně odcházet z kina, nevnímat lidi v davu, s pocitem, že jsem viděl něco dokonalého. Po včerejším kino zážitku můžu zodpovědně prohlásit, že jsem viděl naprosto skvělý film, na který nikdy nezapomenu. Gravitace, ta není o příběhu, nic takového tu nenajdete. Není ani o hereckých výkonech. Sandra, i když hraje naprosto skvěle, na tohle zůstala úplně sama. Je to film o vůli, o touze, o naději, který mi Alfonso naservíroval na zlatém podnose a já ho s povděkem přijal. Pro mě největší letošní zážitek a zatím film roku 2014. ()

Geralt z Rivie

Po první traileru jsem si říkal: Jít na tohle do kina? To asi ne. Ale hodnocení mě přesvědčilo, že musím jít. A měl jsem dát na svůj první dojem. Což o to napětí tam bylo, u pár scén jsem tajil dech, ale hodnota filmu se zasekla na 3 hvězdách. --- Rozpočet / výdělek / rozdíl / počet dní odehraných v kinech: $100 / 726 / 626 milionů / 271 dní < 7,26 > násobek rozpočtu. ()

Campbell

Jojo není nad to koukat na film kde hodinu a půl lítá kosmu jedna baba a do toho jí sem tam kecá Clooney který udělal v první půlce filmu papá nebo počítač. Stačí takovýhle námět a všichni jsou vycákaný. Já ne já se děsně nudil a říkal jsi jaká to je nudná srajda. Koukal jsem na tv nebyl jsem na 3D a jestli tohle je budoucnost filmu koukat na filmy jen v 3D abych si užil zážitek tak film jako takový umírá. ()

predators

IMAX není nutností, ale vřele doporučuju! Jinak tomu je v případě 3dé technologie, která už nutností je!!! Moc si to bez ní nedovedu představit. Jinak je to řemeslně natočené, prolínání kamerových záběrů, úhlů pohledů, spolu s digitální technologií jde o dokonalý pohled na svět, jak jej vidí jen pár vyvolených. Soundtrack naprosto dokonalý! Sice to už bude slušný sponzoring, ale toto si v kině ještě jednou nenechám ujít! A nenechal... :-) 100% ()

Slartibarkfast

Vesmír. Nekonečné rozlehlé vzduchoprázdno, ve kterém nemůže existovat život a panují v něm extrémní podmínky. Představa toho, že se v něm ocitnete sami, je velice děsivá a skličující. A přesně o tom vypráví tento film. Nápad celkem jednoduchý a zajímavý. Když vzpomenu Odyseu nebo Moon, je to obdoba takovýchto "osamělých" vesmírných dramat. V těchto ale nemuseli aktéři řešit akutní nebezpečí a nepotýkali se s tak intenzivním strachem o život. Na jednu stranu to dává filmu dávku akčního napětí, které doprovází ticho i při mohutných explozích, jelikož ve vesmíru se nešíří zvuk, což se mi líbilo a dodávalo všemu na věrohodnosti. Bohužel se to vše nějak odehrálo mimo mě. Byl jsem spokojen s provedením, ale hlavní záměr režie mi nějak unikl. Kdyby měl celý film 20 minut, asi by měl stejný efekt. Zkrátka to bylo takové velké a pěkné nic, rozplizlé do hodiny a půl. Samozřejmě zakončeno po emericku, což ve výsledném efektu ještě víc ubralo na kráse celkovému hodnocení. 3D efekty tu byly pramálo platné a rozhodně nečekejte další Star Trek, protože kdybych na to šel ve 2D, rozdíl bych patrně postřehl tak ve dvou scénách. Váhal jsem, zda ocenit toto dílko dvěma, nebo třemi hvězdami a nakonec přimhouřil oko. Bohužel, v mých očích se žádná velká estráda nekonala a do teď mi v uších zní hekání, sípání a štěkot Sandry Buldokové, která mne neskutečně srala celý film. Stručně řečeno - předražený a přeceňovaný spořič obrazovky. 55% ()

Eawy

Ako by som to vysvetlila bez toho, aby som nevyzerala ako necitlivá osoba, myslím, že sa to bohužiaľ nedá. Gravitácia musí byť v 3d podobe celkom dobrý vizuálny zážitok, pri ktorom by som si 100% niekoľko krát zakričala. Bohužiaľ, som ale tento film nepozerala v kine, alebo našťastie. Upozorňujem na možné spoilery. Bez toho aby sme chápali, čo hlavná hrdinka v skutočnosti robí vo vesmíre a prečo človek ako ona (čo nedokáže riadiť moduly, lebo vždy havaruje), je na nejakej výprave vo vesmíre. Nelogickosť a odfláknutosť neexistujúceho príbehu vám počas sledovania filmu pripadá ako zlý vtip. V kraťasoch a tričku na ramienka si užíva beztiažový stav v ruskej stanici na orbite.....Nevšimne si, že jej tam začne horieť, pri čom pravdaže oheň nepohltí všetok kyslík v stanici. Hlavná hrdinka úspešne zničí ruskú stanicu, preto odchádza aby zničila aj tú ázijskú. Misia je splnená a úspešne rozbíja aj tú. Okrem iného ovláda všetky správne gombíky, ktoré sú popísané v brožúrkach vyzerajúcich ako kniha z knižnice v našom meste vydaná v roku 1956....Vážne? Vážne? Vážne? Počas filmu som si neželala aby hlavná hrdinka prežila....prečo by aj? Všetci sa v podstate kvôli nej dostali do nepríjemnej situácie a odišli z obežnej dráhy (nemôžem povedať zo sveta, lebo tam prakticky neboli). Poslednú hodinu som dúfala v koniec. Naozaj. Ale predsa len dávam dve hviezdičky. Sandra Bullock svoju úlohu zvládla dobre, neviem si predstaviť síce to natáčanie, ale snažila sa, vrámci svojich obmedzených možností. Duhá hviezdička za soundtrack....bol super! Takže asi 45%.......a mimochodom Kowalskeho som nevedela brať vážne ani tých 20 min. čo vo filme bol...vždy som si predstavila toho penguina z Madagaskaru... ()

nascendi

Ako fanúšik sci-fi žánru som sa na Gravitáciu primerane tešil, lebo na výpočet kvalitných filmových sci-fi mi postačuje jedna ruka. Gravitácia je príťažlivá námetom i spracovaním. Nanešťastie sa v nej napínavé scény a úžasné pohľady podfarbené dobrou hudbou striedanou desivým tichom striedajú s nezmyselnými alebo prinajmenšom nereálnymi zábermi a scénami. Dosť ma vyrušovalo aj mudrovanie lekárky bez poslucháčov. Celkovo za najväčší nedostatok filmu považujem prílišné prispôsobenie sa mentálnej úrovni potenciálnych divákov. Napriek tomu považujem Gravitáciu za mimoriadny film, ktorý by som si celkom rád pozrel aj v kine, ak by tam nebola tá komunita, ktorá v súčasnosti chodí do kina predovšetkým chľastať kolu, požierať pukance a v prítmí trepať svoje nezmysly. ()

Zodd

Sandra Bullock není zlá herečka, ale ani přední - zde ovšem je uvěřitelná a též vesmírný survival. Jenže na druhou stranu… byl jsem na tom v kině, ale vrtá mi hlavou, proč vlastně v roce 2013 vznikne film, který po nasazení do distribuce ztratí na mnohém, jelikož počátky IMAXu byly o nějakou dekádu zpátky. Nic proti, v kině rozhodně fajn, i ten nový efekt čtvrtého rozměru. Viděl jsem od Cuaróna víc, než bylo tohle či Harry Potter. No, jeden film a tomu jsem dal maximum. Ale kdy po tomto díle štěkl pes, jakmile ho přestali dávat v kině? ()

cukorek

Začnem tým najlepším čo ma vo filme oslovilo a to je dokonalé vytvorená ilúzia vesmíru. Na tomto si teda dali autori ozaj záležať a každý moment či pohyb v beztiažovom stave ma nadchol. Obeťou sa však stáva priemerný výkon hercov a slabá nápaditosť pri zrode príbehu. Zhruba od polovice, keď Ryan Stone ostane napriek svojmu amaterizmu sama kormidlovať svoj osud k úspechu, dochádza k prehnane nadsadenej dávke šťastia a film sa rozpadá ako odpálená ruská družica. Taktiež zvolená hudba občas pôsobí ako keby som bol čerstvo namydlený nejakou omamnou látkou, ktorá otupila moje zmysli natoľko, že to načo sa pozerám pôsobí skutočne nudne a nezáživne. K najlepším filmom roka by som to určite neradil, ale je pozoruhodné čo všetko sa v tom vesmíre deje, na všetkých tých družiciach a staniciach a čo všetko dopadne naspäť na našu malú zem. 60% ()

PetrPan

Věřím, že tři dé muselo být lepší než moje elektronková televize po babičce, která sice prošla generální opravou , a tak je konečně slyšet slabě i zvuk a obraz už přeskakuje jen v 30 s intervalech,přesto je sledování filmů někdy velmi frustrující záležitost. Gravitaci jsem si ale skutečně užil, připadal jsem si jako napjatý Američan v roce 1969, televize vesele popraskávala a já se za blikotavého svitu obrazovky ponořil do černobílého příběhu kosmonautů na oběžné dráze naší modré planety. Zhruba po 10 min jsem se zděsil, že můj prastarý přístroj opět vypovídá službu, nicméně brzy jsem pochopil, že to otáčení obrazu patří k filmu a závada není na mém přijímači, uklidněn jsem tedy opět usedl a jal se sledovat další události... otáčení obrazu jsem vydržel dalších 10 min než jsem si svůj omyl konečně uvědomil, byla to chyba mé televize, stačil jeden mírný úder a obraz se ustálil. Což bylo dobře, právě v té chvíli došlo k výbuchu orbitální stanice a obrazovka se zaplnila plameny, trochu jsem se podivoval skutečnosti, že ve vesmíru hoří a i ten zápach spáleniny mi byl trochu podezřelý, ale říkal jsem si - možná je to 4D...ovšem když se požár přestal omezovat na obrazovku a já si uvědomil, že nemám 3D brýle, bylo už málem pozdě. Vyvázl jsem jen s popáleninami II.stupně, nemám televizi a dům mi zítra přijde posoudit statik, Gravitaci jsem dokoukal ještě v nemocnici a musím říct, že to byl skvělý divácký zážitek. ()

Ratemus

Jednu za Bullock a Clooneyho a druhou tak nějak za ten vizuál, ale to je vše...Když už jsem si myslel, že bude konec, uběhlo teprve 15 minut filmu, takhle jsem se naposledy nudil u filmu Vesnice. Je pravda, že je to narvané efekty a nejspíš nad tim strávili filmaři moře času, ale výsledek mě absolutně neoslovil. Opravdu nechápu všechny ty Oscary a nominace...mimochodem znalci fyziky a astrofyziky si musí trhat vlasy, tady nesedí vůbec nic. Jedna velká nuda. ()

silentname

Jeden z mála filmov, ktorý by som vedel označiť ako zážitok. Nepamätám si kedy som naposledy pozeral film a mal pocit, že som skutočne vo vesmíre a prežíval skutočnú drámu spolu so Sandrou Bullock. To je skutočný zážitok. George Clooney je fajn, no myslím si, že pár scénok s ním nebolo úplne zvládnutých, ale myslím si, že to zvládal okey. Ale ten pocit reálneho zážitku, vynikajúce efekty, úplne ohromujúce 3D a moja schopnost to sledovať s otvorenými ústami od začiatku až do konca je dôvod, prečo dávam hodnotenie 5* ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)