Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Riley

Ta holka očividně přesvědčila každého Alespoň ve filmu tedy. Stačilo říct pár právnických slov a i ten největší drsňák padl na zadek. Mě bohužel přesvědčila jen o tom, že mi je naprosto protivná, stejně tak protivná jako opilec Rooster Cogburn, stejně tak protivná jako srab LaBoeuf a stejně tak protivná jako celý tenhle film, který byl do toho všeho ještě protivně předvídatelný. Vrcholem celé té protivnosti byl člověk myslející si že je krocan.....OMG. Kdo sakra ty nominace na Oscary vůbec určuje? Jestli měla být kdy na nějakého oscara nominována dětská herečka, měla to být Dakota Fanning za I am Sam či Natalie Portman za Leona a nebo asi tak tisíc jiných a lepších. Občas mi totiž přišlo, že Hailee jen odříkává naučené repliky. Abych řekla alespoň něco pozitivního k tomuto nominacím oplývajícímu filmu, tak je to skutečně kouzelný soundtrack a dost pozitivních posledních patnáct minut, kdy jsem si dokonce přála, aby ti protivní lidé nezemřeli. Jinak to ale chce opravdovou kuráž tohle dokoukat. ()

BoXBe

Opravdová kuráž je povedený příběh o jednom odvážném dobrodružství, vyprávěný v akurátním tempu a s velkorysostí, s jakou se tak jednoduché dějové linky už dávno zapomněly točit. Snad to mohlo mezi Damonem a Bridgesem více jiskřit, protože jejich hašteření bylo čímsi spíše navíc než pro dobro věci, ale jinak to je fajn film. Takové ovanutí starými dobrými časy, kdy film dělal vypravěč a ne triky a balamucení diváka cukrkandlíky ve 3D. ()

Deverant

Původní True Grit i remake jsou si vlastně překvapivě podobné ve svých nedostatcích. I když se Coeni pokusily zahustit projížďku po rezervaci Cogburnovým neustálým žvaněním (ve stylu lovce odměn Conwaye Twilla z Jarmuschova Dead Mana) a LaBoeufovým odpojováním a zase připojováním (což ale působí ve srovnáním s verzí z r. 1969, v níž se nic takového neděje, trochu otravně), stále jsou oba filmy kompozičně nevyrovnané a sázejí na postavy, že vyváží hlušší místa. Což je v obou případech poměrně úspěšný tah. A to i přes diametrální rozdíly mezi filmy v tom, jak v nich postavy fungují. Hathawayův snímek je velmi tradiční western, což znamená, že už ve své době se víc než co jiného jen ohlíží zpět. John Wayne je tu prostě John Wayne (jen maličko opilejší, ale pistolníka-opilce si chtěl zahrát už deset let předtím v Rio Bravu, kde tu roli nakonec dostal Dean Martin), ale těžko se dá předpokládat, že by po něm diváci očekávali nebo chtěli něco jiného. Všichni ostatní, včetně Mattie obíhají jako satelity kolem Wayna. A za zmínku stojí i to, že Hathawayova rezervace zdaleka není tak pusté a nehostinné místo jako ta Coenovic, je tu k mání domácí strava, lékařské ošetření a lze se tu nechat i oholit. Vůbec práce s krajinou je ve filmech takřka opačná – Hathawayovy březové háje a zelené louky pokračují ve Fordově a Mannově tradici význačnosti krajiny a prostoru, i když nijak originálně a poměrně sterilně. Coeni oproti tomu pracují spíš s mizanscénou než krajinou, ve tmě, sněhu a skaliscích vždy jde hlavně o postavy._____________ O Coenovské verzi by se dalo říct, že kombinuje tradiční pozici původního filmu, ovšem vědomé si revizionistických westernů, s jejich (možná čím dál tím méně) indie poetikou (což True Grit /2010/ v některých ohledech přibližuje zmíněnému Mrtvýmu muži). Jejich postavy jsou navzájem daleko víc rovnocenné a jsou také daleko vyhraněnějšími individualitami. Staví se proti sobě s větším zaujetím, proti vlastně jen přátelskému škádlení u Hathawaye (proto i LaBoueufovi „odchody“). A ano, jsou také hrubější, drsnější, špinavější a „zlejší“ (a jestli Bridgesův Cogburn připomíná nějakou Waynovu postavu, pak je to Ethan Edwards z The Searchers, kdyby se ovšem dal na chlast)._____________Pozoruhodné jsou dva momenty, ve kterých je film z r. ´69 znepokojivější respektive bizarnější než jeho remake (a ne že by se Coeni o bizarnost nesnažili – už od návštěvy pohřebního ústavy a proti originálu zdůrazněného ponouknutí k líbání mrtvého otce). Tím prvním je popravu ve Fort Smith, která nezačíná kajícným proslovem jednoho z popravených, ale takřka radostným zpěvem náboženské písně shromážděnými diváky. Samotná exekuce je potom posunutá o jeden malý detail, kdy místo rychlého zlomení vazů všech odsouzenců jeden z nich ještě chvíli třepe nohama, což Mattie doprovodí povzdechem. Tím druhým je výrazně odlišný závěr, přičemž říkám rovnou, že ten Coenovský považuji za horší a banálnější (jako ostatně celý voice-over vypravěčky který k němu směřuje). V závěru původní True Grit se totiž Mattie loučí s Roosterem u Rossovic rodinného hřbitova, kde mu líčí, kde bude kdo z jejích sourozenců a jí samé ležet, a kde by chtěla nechat spočinout i Roostera. Cogburn je tímto fatalismem mladé dívky zneklidněn a odvětí, že zatím se do hrobu nechystá, aby vzápětí odjel na novém koni, s furiantským skokem přes ohradu na důkaz svého mládí._____________Vcelku se dá říct, že oba filmy jsou lehce nadprůměrnými zástupci svých odnoží žánru. True Grit /1969/ je konzervativním a neinovativním pokračovatelem Fordových filmů s Waynem v době, kdy už režiséři jako Peckinpah nebo Leone (zcela rozdílným způsobem) posunuli western někam jinam. True Grit /2010/ je jedním z těch několika málo, ale zase pravidelně se objevujících pohrobků, kterými je western jako mrtvý žánr obdařen. A jeden z těch lepších (ovšem pro mě osobně nedosahuje nostalgických kvalit, plynoucích ze žánrové čistoty, Costnerovy Open Range). () (menej) (viac)

campix

Když už se mi do ruky dostala jedna westernová klasika, tak jsem sfoukl i jednu žhavou novinku tohoto v dnešní době již téměř vymřelého žánru. Originální film jsem neviděl, ale zpracování od bratří Coenů se mi líbilo. Dá se říci, že Opravdová kuráž je jedním z jejich nejlepších filmů. Nemohu říkat, že je kuráž nejlepší western za posledních x let, protože jsem téměř žádné neviděl, a tak zůstanu jen u toho, že se jim povedl velmi dobrý snímek. Charaktery jsou zajímavé, dialogy fungují a stále se něco děje. Bohužel mi zde naprosto nesedl Matt Damon, bral jsem ho jako karikaturu pravého Rangera, prostě výsměch žánru, ale zbytek obsazení výkony a prostřední část se povedla. Nemůžu říci, že si to Damon nezasloužil :D. I přes konec, který vyzněl tak nějak do prázdna, dávám čtyři hvězdičky. ()

Šimpy

Tak co? Tak 4 hvězdičky. Takřka dokonalý western o pomstě. Navíc výborný výkon hlavní pedstavitelky. Jen mě zamrzí její starší verze, která nás uvádí do děje a na konci má svůj závěr. Trochu mi vadilo, že smyslem jejího života byla pomsta a pak už nic. Naprosto prázdný a neužitečný život, podtržený i tím, že se nikdy nevdala. Otázkou zůstává, zda kvůli té ruce nebo kvůli své povaze...prostě zakončit to příběhěm staré panny, není to pravé pro mě.... ()

mortak

Coenovi vzali americkou klasiku (jak kniha, tak film), převedli ji vcelku věrně na plátno, jen to udělali poněkud cyničtěji a realističtěji. Což se může zdát málo, ovšem pokud si představíme, že by to nějaký český filmař udělal po Vávrovi třeba s Aloisem Jiráskem a jeho husitskou trilogií, uvědomíme si, jak odvážný je to vlastně počin. Duch Johna Waynea tvoří jeden z pilířů republikánské Ameriky, stejně jako komunisticky pojatý husitský boj tvoří páteř českého národního vědomí. A oboje potřebuje být systematicky ničeno. ()

TomPrusik1

Opravdová kuráž je opravdu povedený western, který zaujme nejen ULTRA fanoušky westernů, kteří mají 20x přečteného Vinnetoua a tvrdí, že westerny jsou nejlepší na světě. Příběh hezky rychle utíká, nikde se nezastavuje a je moc dobře napsaný rukami bratrů Coenů. I kostýmy jsou dobře udělané a díky tomu se hned zažerete do atmosféry a máte sto chutí sednout na koně a jet sejmout pár banditů, který vás fakt naštvali. Nutno vynachválit herce, zvláště Jeffa Bridgese, který skvěle hraje sou postavu a dostává mě svýma chlapáckýma hláškama. Prostě hraje zde opravdu dokonale. A ještě se tak hodí k té holce, že mi to připomínalo Aryau Starkovou a Ohaře z Hry o Trůny. Jó radost koukat. No prostě jsem uvažoval o 5 hvězdičkách. Ale pak mi to vyvrátil fakt, že je ve filmu spousta nesmyslů a nelogismů, že vy to přesvědčilo na 4 hvězdičky. Někdy se totiž postavy chovají jako idioti, Třeba,když Rooster Cogburn (Bridges), starý znalec a profík na Divokém západě, užene kobylu, která už mele z posledního a on furt dál a dál a rychleji a rychleji. Těch věcí by se našla ještě řada. Ale i tak 75% ()

forsythia

Ta holka mi děsně lezla na nervy. Chvílemi mi připomínala mou dceru (ta mi taky sem tam leze na nervy, ale mám ji upřímně rodičovsky ráda). Když tak o tom ale přemýšlím, tak prostě o některých věcech by se filmy točit nemusely. ()

majo25

Trochu divný námet s dievčatkom v hlavnej úlohe, ktorý nabádal k tomu, že by sa ozdaj malo jednať o rodinný western. Našťastie tieto obavy zašli, aj keď pár momentov tam sprvu bolo. Od začiatku som chcel, aby konečne niekto tú malú fúriu prehol a vyrobil jej na zadku pár huriek. A div sa svete - najlepšia scéna filmu - bajúzatý Damon zhodil fúriu z koňa, zobral konár a nakládol jej dostatočne - hneď sa mi film pozeral lepšie. Inak sa jednalo o zaujímavo poňatý western s dobre napísanými postavami, hviezdne obsadenie nesklamalo, vkusným humorom a kvalitnou akciou. K tomu vynikajúce extériové zasadenie a dobrodružný dej, ktorému nechýba ani cit pre detaily či dupnutie na plyn emócii v prípadoch, v ktorých sa to hodí. ()

moviefilm

Skutočne úžasný film s najlepším možným záverom. Herecké výkony na jednotku, hlavne dvaja hlavní predtavitelia, ale aj Damon a Brolin sa nestratia. Deakins ako obyčajne exceluje a dúfam, že konečne mu Akadémia udelí zaslúženú poctu. Jediná výčitka, ktorú vyslovím je, že film je málo Coenovský, až na už spomínaný záver a scénu s Damonovým jazykom. A pritom možnosti na ukázanie svojho talentu a štýlu Coenovci mali... ()

Noviik

Hodně povedené, jak jsem ostatně čekal, ale na druhou stranu musím říct, že mě to trochu zklamalo. Čekal jsem další film kvalitou minimálně na úrovni Tahle země není pro starý, toto jsem se ale nedočkal. Jeff Bridges byl naprosto skvělý, hudba také, lokace taktéž nádherné, ale něco tomu chybělo, něco v tom příběhu, co by mě dostalo na kolena. Během filmu jsem si uvědomil, že chci film bratří Coenů v tomto stylu, ale s Clintem Eastwoodem, splní se mi to? :) ()

alchac

Tak koooooonečně nějaký pořádný western, no to to trvalo! Coenové mě velice potěšili. A klobouk dolů - pustit se do remaku je vždycky ošidná věc, protože všichni budou s předlohou nemilosrdně srovnávat, a tady si navíc dovolili předělat opravdovou klasiku, kterou původní True Grit (u nás známý pod názvem Maršál) bezesporu je. Coenové ovšem obstáli na výbornou a předlohu rozhodně překonávají na všech frontách. Zmizela přehnaná rozvláčnost a naivita příběhu, a také postavy jsou propracované do větší hloubky. Zatímco původní film do značné míry sází pouze na dobovou westernovou ikonu Johna Wayna, tady je daleko více prostoru ponecháno postavám malé Mattie Rossové a Texas Rangera LaBouefa, který na mě ve "Waynovské" verzi působil doslova a do písmene jen do počtu. Tedy ne že by Rooster Cogburn i tady nevynikal, to zas ne, ovšem zde zejména díky opět úžasnému Jeffu Bridgesovi - rozhodně nebyl horší než Wayne. Tedyyyyy, ehm... mnooo... no dobře, byl o dost lepší než John Wayne, i když se mi to nepřiznává zrovna lehce. Přitom jsem si strašně přál, aby nebyl lepší. Byl jsem vyloženě silně předpojatý, ale nic nepomohlo - Wayne pro mě tento pomyslný souboj prohrál a dalo by se přímo říci "Wayne je mrtev, ať žije Bridges." Rozhodně bude velmi zajímavé sledovat letošní udílení Oscarů a já upřímně doufám, že Bridges si stejně jako Wayne za roli věčně namazaného U.S. Marshalla Cogburna sošku odnese (i když vzhledem k tomu, že vyhrál loni... no co si budeme povídat, že...). Velmi kladně hodnotím rovněž fakt, že i když Coenové neklasicky "přitvrdili" (zejména závěr filmu) drží si film klasického westernového ducha a není jen něco, čemu soukromě říkám "Matrix na divokém západě". Samozřejmě nemám nic proti Matrixu, pouze tím narážím na některé nové za western se vydávající filmy, které ovšem s westernem mají společné pouze klobouky, kolty, koně (někdy) a americký středozápad 19. století (občas). Coenovský True Grit je zkrátka a dobře skvělý western se vším všudy, který dokazuje, že tento filmový žánr ani na prahu třetího tisíciletí rozhodně nepatří do starého železa. A já dodávám - jen houšť a větší kapky :) ()

misulka03

Nevím jestli to dělá velké plátno nebo řím to je, že mě takovéto filmy vždy dostanou. Byl to nádherný film, který by si nepochybně zasloužil nějakého toho Oscara proměnit. Maličká Hailee Steinfeld byla dokonalá, a právě díky ní a skvělé hudbě, z které mi jde mráz po zádech, zvedám hodnocení na 5 hvězdiček :) ()

bartias

Typická odtažitost bratrů Coenových od tématu na jednu stranu Opravdové kuráži sedí. Na druhou stranu by možná bylo lepší, kdyby od ní tentokrát upustili. Přes dechberoucí herecké výkony Jeffa Bridgese, Matta Damona a mladé Hailee Steinfeld i rychle mizícícho Joshe Brolina, se s jejich postavami nedá soucítit. Coenovic western zato působí vyloženě autenticky. ()

zombkiler

Tento film si nezaslouží ode mně nic jiného než potlesk.Výborný scénář, úchvatná příroda a hlavně skvělé herecké výkony, chtěl bych hlavně poukazát na Jeffa Bridgese v roli Cogburna.Po Seriozním muži, který byl trochu slabší se Coenovi u mě opět vyzdvihly jako režisérka elita současnosti. ()

tomeek

Řemeslně výborně zpracované westernové dílko, které ale bohužel oplývá strašlivou zdlouhavostí a "tarantinovskými" dialogy - nejukecanější western, jaký jsem kdy viděl. Příběh je opravdu hrozně vleklý a to, k čemu děj směřuje, nakonec proběhne během deseti minut a "je po všem". Hořkosladký závěr je typicky Coenský, ale celý film opravdu drží jenom skvělý Jeff a opravdu hodně dobrá Hailee. PS: Tohle je nominované na Oscara za zvuk a TRON Legacy ne?! ()

sir-dave

Jako pokus o znovu oživení žánru dobré, přelomové určitě ne. Zapomeňte na přestřelky ala 100 mrtvých banditů a indiánů. Těch je tady všehovšudy 2-3 a True Grit na nich nestojí. Čeho je tady moc, je ukecanost. Občas už jsem některé dialogy vypouštěl a pozoroval krajinu. Malá odhodlaná Hailee Steinfeld trumfla jak Damona tak Bridgese. Klaním se. ()

tom88

Výborný coenovský western s naozaj skvelými hereckými výkonmi. Jeff Bridges je zasrane dobrý a jeho výkon v TRON: LEGACY sa môže schovať. Malá Steinfeldová sa tiež vytiahla a vyzerá na novú vychádzajúcu mladú hviezdu. Matt Damon aj Berry Pepper klasicky potešili a samozrejme Josh Brolin je zase opäť cool. Jednoducho Skutočná guráž pôsobí naozaj realisticky a Coenovci sa remeslu dokonale rozumejú. Réžiu treba len pochváliť, odviedli výbornú robotu tak isto ako kameramani aj zvukári. Western na vysokej úrovni či obsahovej, tak aj technickej. Miestami síce trocha pomalší film, no každopádne sa bolo na čo pozerať celý čas. Prostredie je skvelé a cítil som sa pri filme tiež tak. Dá sa do filmu vžiť a divák si to určite užije a pochváli. Aj vďaka atmosfére žmúrim očkom a dávam najvyššie hodnotenie. 85% ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)