Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

arbitr

Tihle bratři umí, to je jistá věc a podle mého opět nezklamali. Co na tom, že se jedná o remarke Maršála s Johnem Waynem. Jeff, Matt a Josh dorostli v herecké osobnosti ještě větších kvalit než byl matador westernových filmů první poloviny dvacátého století. Mile překvapila i hlavní ženská (dívčí) role, vtipně napsané dialogy, scenérie "divokého západu" a hudba Cartera Burwella . Žhavých kandidátů na oskara je zde víc než dost. ()

ivan_drago

Nejlepší western od Nesmiřitelných, syrový, zbytečně se nekecá, dialogy jsou vycizelované a postavy neuvěřitelně opravdové. Film se opírá o vynikající herecké výkony Jeffa Bridgidese a Matta Damona. Coen bros v nejlepší formě a jasný Oskarový favorit. ()

Samuel7

Výborný film - netroufám si ovšem říct, jakou měrou tomu dopomohli Coeni, protože co jsem slyšel i předloha je prý skvělá. Ať už tento remake originál překonal nebo ne, je to rozhodně nejlepší western, co jsem během tohoto tisíciletí viděl. O Hailee a Jeffovi tu píše každý, já bych ale neopomíjel ani Matta Damona. Kromě těchto skvělých herců zaujali i dlouholetí spolupracovníci Coenů - kameraman Roger Deakins a skladatel Carter Burwell, kteří ze sebe vydali to nejlepší a tak je pro mě True Grit zatím nejvydařenějším audiovizuálním dílem těchto bratrů. ()

capák

Po dlouhý době jsem ve filmu bratří Coenů nenašel jejich typickej rukopis. Chyběla mi klasická coenovská atmosféra, vypilovaný charaktery postav (snad s výjimkou maršála Cogburna v podání famózního Jeffa Bridgese), černej humor, bizarní situace, neustálý fuckování a propracovanej scénář. Naopak jsem dostal poměrně jednoduchej, ale zato zajímavej příběh s několika vynikajícíma hereckejma výkonama, svižnejma dialogama, slušnou kamerou a příjemnou hudbou, určitej vtip a nadhled se tady koneckonců našel taky. Především jsem ale dostal kvalitně odvedenou práci. Kromě Bridgese musim vyzdvihnout Hailee Steinfeld, takovej výkon se ve čtrnácti letech jen tak nevidí a jsem rád, že Akademie tuhle nadějnou herečku podpořila nominací. Zaujal mě i Josh Brolin, ten se ve filmu objeví sice jenom na pár minut, přesto je ale jeho pohled ve scéně u potoka nezapomenutelnej. Neřekl bych, že jde o nějaký oživení westernu, True grit je spíš obyčejný, ale poctivý drama z prostředí divokýho západu, který rozhodně stojí zato. ()

st.verka

Tenhle film vlastně táhla svým výkonem Hailee Steinfeld. Byla úžasná, doufám že ji brzy znovu někde uvidíme, v téhle holčině je hodně talentu. Ostatní jako by se vedle ní naprosto ztráceli. Zejména Matt Damon, na kterého jsem se těšila tam příliš prostoru nedostal. Ale western to byl podle mne tak na 50%. ()

Mrkvič

Po těch ohlasech bych očekával něco úžasného, ale ono prd. Původní Maršál, kterého jsem si pouštěl před pár měsíci, mě bavil mnohem víc. Hlavně nominovaná mladice byla děsně nevýrazná ve srovnání s roztomile užvaněnou zrzavou holkoklučinou. Samotný začátek byl o mnoho chudší než originál a několik vynechaných scén ochudilo diváka i o pár vtipných a zajímavých momentů. Co zase bylo navíc, mě moc nezajímalo. Pro znalce originálu je tak zajímavý snad jen Bridgess, který si takové role prostě užívá, takže zážitek je to na 2*. Objektivně ale prsknu 3*. ()

Sonnik

Punishment comes one way or another. Coeni nezklamali. I když zde vůbec nejde, kromě parádní režie vidět jejich klasický rukopis, tak se člověk náramně baví. Kuráž není vůbec srandovní, až na některé momenty (zubař, indiáni) a už vůbec není napínavá. Je to jenom zatraceně ukecaný oldschoolový western, kde se hraje podle starých pravidel, a který má skvěle trefené ústřední tři postavy. Samozřejmě vládne SKVĚLÝ vágus Cogburn, ale ani zarputilá Mattie a trošku parodický Damonův ranger nezůstavají pozadu. Coeni ukázali novou tvář a vyšlo jim to. Po McCarthym další skvělá adaptace. Jen škoda trošku nevyužitého Brolina. "Them men wanted a decent burial, they should have got themselves killed in summer." ()

markuc

Prijemne filmove podivani od bratru Coenu, skvely pribeh, vyborna kamera, super casting - fakt povedeny western (coz se v posledni dobe neda casto rici) - potesilo i typicky Coenovych rukopis (i kdyz v tomto filmu nebyl tak zretelny). ()

Dado

Osobne filmy s podtónom westernu nejako zvlášť neobľubujem, preto som sa ani o True Grit príliš nezaujímal. Presvedčili ma až pozitívne hlasy kritikov a 10 nominácií na Oscara a musím povedať, že zhliadnutie tejto snímky rozhodne neľutujem, hoci prvú polhodinu preplnenú siahodlhými rozhovormi som sa vyslovene nudil a premýšľal nad prerušením sledovania. Akonáhle sa však hlavní hrdinovia konečne vybrali hľadať Toma Chaneyho, film nabral na obrátkach. V prvom rade by som chcel vyzdvihnúť skvelé herecké výkony, či už sa jedná o Jeffa Bridgesa, Matta Damona, Josha Brolina alebo Haille Steinfeld, ktorá má pred sebou viac než sľubnú hereckú kariéru. Film taktiež perfektne zachytáva prostredie doby, v ktorej sa odohráva a oplýva vynikajúcim príbehom. Taktiež nesmiem zabudnúť na čierny humor, predovšetkým dvojice Bridges a Damon, rovnako pozitívne pocity si odnášam aj zo zvukovej stránky filmu. Rozhodne by mu však neuškodilo trochu viac napätia, najmä vo veľkom finále. Slovenský dabing je pomerne kvalitný, prekvapením je voľba Zuzany Porubjakovej, ktorá bola v čase jeho výroby takmer dvakrát taká stará ako Hailee Steinfeld v čase natáčania filmu, avšak vzhľadom na danú postavu to bola vhodná voľba. Potešilo aj obsadenie Ivana Šandora na Matta Damona, keďže obsadzovanie dvorných dabérov je v poslednom čase pomerne často neobľúbenou činnosťou dabingových režisérov. (80%) ()

ecceHOMMO

Hoci nepochybne ide o kvalitné westernové dielko bratov Coenovcov, ktorej nechýba ani guráž....pôsobil na mňa film až príliš chladne - a nevzniklo medzi mnou a protagonistami také puto ako som očakával. ( postava H. Steinfeldovej to miestami zachraňovala...). ()

Qitek

Nádherná kamera. Krásný příběh podepřený o luxusní herecké kreace, především Jeffa Bridgese. To všechno zabalené v hávu pomsty, kterou ve filmech snad nadevše miluji. Při první projekci v kině jsem se bohužel neubránil pocitu nudy, která mě až nepříjemně často popichovala do ramene, abych neusnul. Při druhém sledování jsem měl už příjemný úsměv na rtech a musím přiznat, že dvě tři scény jsem si opravdu na plný koule užíval. Ale pocit nudy mě opět popichoval do ramene a já definitivně nejdu pře tři hvězdy. Velká škoda. ()

flawi.f

Někdy je mým jediným kritériem, podle kterého hodnotím film pouze to, jestli mě prostě bavil nebo ne. A je to třeba případ Opravdové kuráže. Vzhledem k poměrně nízkému hodnocení jsem měla strach, že mě bude nudit třeba jako Bratříčku, kde jsi? , takže jsem do něj nešla s přehnaným očekáváním. Ale ve finále musím uznat, že jsem byla opravdu mile překvapena! I když po scénáristické stránce trošku pokulhává, tak tento drobný nedostatek plně vyváží herecké výkony. Opravdová kuráž není kdovíjakým veledílem, ale mě jednoduše hrozně bavil, takže nemám důvod proč tomuto snímku neloupnout 5 hvězd. ()

Mirokukii

Skvostná Hailee by si zasloužila na plakátu minimálně stejně velký titulek, né-li větší, jako mají její slavnější kolegové. Je to remake (což nevidím rád, přičemž jsem původní dílo neviděl, ale mám ho na seznamu) a tak je tento film především o postavách. Se zápletkou, ikdyž já ji vnímám jako velice zajímavou, spíše prostého typu. Holt western. Výborné postavy, krásná kamera. Příběh prostě nenudí, vzhledem k hereckému koncertu ani nemůže. ()

Lachtaan

Po mých loňských zkušenostech s dokonalými Hostiles a skvělým Brimstone jsem hodně přičichl k westernům a neprávem se jim zase pekelně dlouho nevěnoval. Úplně náhodou jsem protentokrát sáhnul zrovna k jednomu z těch hvězdně obsazených a hlavně napsaných a natočených zvučnými jmény Hollywoodu. Nemůžu zastírat, že jsem se místy i nenudil, přeci jen to ryze unylé tempo nemusí každého oslovit, přesto se mi ale toto období amerických dějin zamlouvá zdaleka nejvíc a doufám, že další westerny na mě nebudou moc dlouho čekat. [viděno na Netflixu 10.6.2020] ()

Javad

< TRUE GRIT je Film s veľkým F! > Mladá štrnásťročná herečka Hailee Steinfeld sa herecky vyrovná takým starým mazákom ako Jeff Bridges a Matt Damon. Bratia Coenovnci absolútna režisérska špica. Cartel Burwell skomponoval super soundtrack. Film má výborný príbeh. 100% ()

rowdys

Skvostný western za plný počet s ako vždy skvelým Bridgesom. Originál som síce nevidel a tak nemôžem porovnať, no napriek tomu dávam bez okolkov fullhouse. Coenovci to zase raz rozbalili ako sa patrí a pravdepodobne Hollywoodu ukázali budúce veľké meno, ktoré si poriadnu kariéru vďaka hereckému nadaniu narozdiel napr. od toho zubatého cementu z Twilightov zaslúži. Preto dúfam, že keď si na konci januára budem prezerať oscarové nominácie, tak narazím i na meno Hailee Steinfeld. ()

Teebo

Tak konečně mohu vyškrtnout Coeny z mého osobního, stále nabobtnávajícího seznamu nepochopených filmových osobností. V první řadě chválím skvělý a někdy hodně černý humor, spousta místních komentářů bude jistě obsahovat nějakou hlášku z filmu (mně asi nejvíc v hlavě utkvěla poprava hned v úvodu a indiánův "proslov"). A za druhé bych rád vyzdvihnul všechny postavy ve filmu, od hlavních rolí až po mihnuvší se bandity. Zvlášť to čtrnáctilité děvče mělo spoustu potenciálu štvát mě po celý průběh filmu, naštěstí opak byl pravdou. A až na zbytečných posledních 5 minut výborný závěr (zejména pád do propasti a následná jízda za doktorem). ()

Cocacolix

Nejvíc oceňuju perfektní výběr herců. Především hlavní role, ale třeba i Josh Brolin nebo Barry Pepper. Na exteriérech by se dalo vytěžit ještě dost (třeba by stačilo vykrást Jesseho Jamese) , ale jinak to pro mě byla lahůdka ()

uiu

Filmy bratří Coenových jsou zvláštní. O to zvláštní je fakt, že se rozhodli udělat remake filmu z roku 1969. Původní snímek neznám, takže nemůžu posuzovat, jak moc se drží předlohy, nebo se na film vrhli s čistým kusem papíru a udělali to podle sebe. Nicméně je to typická Coenovka, syrová a těžce stravitelná, do toho jim nahrává divoký západ, kde s vámi nikdo v rukavičkách nejedná. Hlavní hrdinka filmu je Mattie Rossová, které je sice jen 14 let, ale mentálně je to opravdu chytré děvče a obchodně schopné. Rozhodne se pomstít otcovu smrt a získá si respekt několika starších mužů, kteří v ní už nebudou vidět jen malou holku. Hailee Steinfeld je nominovaná na Oscara za vedlejší ženskou roli, i když myslím, že její role ve filmu je hlavní a ocenění jí přeji i sošku. Jeff Bridges hraje věčně ožralého maršála, co chraplákem něco mumle v opileckém rauši (tedy nic nového, jeho výkon je stejný jako v kterémkoliv jiném filmu - tím neříkám, že hraje špatně, naopak, hraje dobře, ovšem více si cením těch méně zvučných jmen, která si musí prorazit cestu a ukázat divákům, co v nich je, než se stále dívat na staré známé "jedničky", které už časem svou dokonalostí omrzí) a Matt Damon, ačkoliv je jeho role nepodstatná se snad konečně vymanil ze škatulky, kam ho dostali všichni ti agenti bez minulosti. Po dlouhé době skutečný western, který stojí za to. A že těch opravdových kuráží je tam hodně. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)