Bývalý agent CIA Bryan Mills (Liam Neeson) pred dvoma rokmi v Paríži nemilosrdne pozabíjal gang obchodníkov s bielym mäsom, aby zachránil život svojej unesenej dcéry. Otec jedného z únoscov mu prisahal pomstu. Bryan sa zatiaľ úspešne vracia do života svojej exmanželky Lenore (Famke Janssen) a dcéry Kim (Maggie Grace). Ponúkne im, že s ním môžu odcestovať do Istanbulu, kde má trojdňovú prácu a potom si môžu urobiť peknú dovolenku. Netuší však, že má v pätách albánsku mafiu. Pokojná dovolenka netrvá dlho a Lenore je priamo pred zrakmi Bryana unesená. Kim sa snaží pred prenasledovateľmi uniknúť. Bryan pochopí, že vyjednávanie s únoscami nemá nádej na úspech. Pre Bryana sa začínajú neúprosné preteky s časom. Musí využiť všetky svoje znalosti a schopnosti, aby ochránil svoju rodinu. (TV Markíza)

Rssa

No, dost velké zklamání, které se ale s ohledem na režiséra packala dalo čekat. Není tak naléhavé jako jednička, přiběh má obří chyby a lapusy, postavy se chovají nereálně. Celkově to vyšumí doztracena. 45 % ()

showxman

Dvojka se snaží jít ve stopách jedničky, ale selhává téměř ve všem. Úvod je nudný, akce, když už na ni přijde, je plytká a záporáci jalový (na Albánskou mafii jsem ale nikdy velké nároky neměl:). Potěšila snad jedině scéna, kdy se dcerka pokoušela lokalizovat unesené a hudba. No a pochopitelně konstanta kvality Liam Neeson. "Umíš střílet? -Ne. Tak řiď." ()

Hanys_

Zbytečné pokračování jednoho z nejlepších akčňáků poslední desetiletky. Neeson fain, Maggie zase sexy, ale tentokrát to prostě nefunguje - i kvůli faktoru jménem Megaton. 4/10 ()

dopita

Zbytečné pokračování vycucané z prstu. První polovina filmu ještě docela ušla, pak už to stálo za prd. Poslední půlhodina je vyloženě odfláknutá a to jak scénáristicky tak režijně. ()

F.W.Colqhoun

Nikdo nedokáže vlézt americkému publiku tak hluboko do zadku jako evropský impresário. Režisérsko-producentsko-scénáristická dílna Luc Besson má kuráž dopoštět se toho, co by přes americké autocenzurní síto, zjemnělé reflexí [nejen] zámořského publika, z dobrých důvodů neprošlo. Taken byl manuálem klišé, opisujícím z Komanda, Hitchcocka, zahraničního zpravodajství CNN a katalogů cestovních kanceláří. Jeho výjimečnost a úspěch spočívala v naprosté žánrové čistotě, vyhrocené na samou hranici parodie. Odplata je manuálem dvojek, konstruovaných podle rozpolcené premisy: použijme všechno z jedničky a udělejme to jiné. Záplekta permutuje a žánrová čistota se v nastálém bordelu špatně hledá. Kouzlo je pryč, ale... Nejspolehlivějším způsobem ocenění filmu je zacházet s ním jako se školou stereotypů pro méně všímavé - sledovat projevy francouzské představy výdělečného filmu pro Amíky může být zábava i pro nás. Komediálně dokonalej tatík s tváří a čím dál zjevněji stárnoucím tělem Liama Neesona okouzluje hlavně v momentech charakterního herectví, zejména info o začátku dceřina sexuálního života přijímá s tváří Humberta Humberta. Když se všechno zvrtne kvůli nepříteli lidstva muslimům, které kromě sadističnosti, špatného vkusu, hlouposti, proradnosti a tupých výrazů značkuje pro jistotu kérka s půlměsícem, rodinka rozpoutá v zámořské destinaci [zlovolnou Paříž plnou arabáckých kuplířů a úplatných euro-ouřadů střídá démonický Istambul, o němž si tatík cestou v letadle memoruje netušené info, že leží na dvou kontinentech] peklo, při němž dceruška vyhazuje z okna ubikace granáty, jen aby taťka s našpicovanýma ušiskama zjistil, kterým směrem je hotel. Bodycount jde do desítek, ale nepočítá se to, jde o Albánce. A nějaký turecký cajty. Takto konzumováno, k nezaplacení. Ostatně ekonomické výsledky v USA naznačují, že se Besson ve svém zámořském publiku opět nezlamal. Snad to berou Istambulané stejně sportovně jako já. Vroucně se modlím za trojku v Praze. ()

noby

Ze začátku jsem se skutečně zhrozil, co to s tím provedli. Relativně brzy se ale film naštěstí dostal do stavu, o kterém se nebojím říct, že nedělá prvnímu dílu ostudu. Nemyslím to ovšem jako metaforu podobnosti, kvalit jedničky skutečně nedosahuje. Myslím to ale doslova - je hloupější, je slabší, ale ostudu nedělá. Asi jako když se světoznámému géniovi narodí syn, který je prostě jenom obyčejný. ()

bloodline

Čo predvádza pán Megat(ĺk)on snáď nepotrebuje komentár... Ak už Colombiana nezmietla jeho talent (ak vôbec nejaký) a ponuky (ak vôbec nejaké) do zabudnutia, v tom prípade sa Taken 2 týči do nebies ako Hérostratova ruka s horiacou fakľou nad Artemidinou hrdosťou uvelebenou v Efeze, kričiac do vetra celému svetu, že Taken ako koncept zlyhal. V súčasnej remake-sequel-prequel dobe pôsobí jedna nadupaná lastovička bez nasledovníčok ako ohrozený druh, ale ľudia by pri takomto odpade nemali zo seba robiť trhací kalendár na lístky do kina. Prejdem, ale k meritu veci. Silné momenty ešte silnejšie konkurujú šafranu z čias stredovekých, "výkon" réžie nepotrebuje funebráka ani plačky, kameru a strih v akčných scénach obsluhovali porno herci v "akcii" a zlatý klinec v závere prvotiny vystriedal grambľavý ujo z výpredaju A.D.I.D.A.S. na konci minulého storočia. Napriek tomu pána Megatonu producenti tľapkajú po pleci, kritike zostali nemé tváre, a diváci dali pekne napapkať lastovičke, aby zniesla zlaté vajíčka za ideálny pomer výroba/kvalita sťa Made in Albania. Samozrejme z toho hnusu nejde necítiť vol. 3. Vnuci, vnučky, ženy, bratia koňov otca matere cigánske (pardon albánske) už brúsia šable :) Z ľútosti protekčných 2 a 1/2* ()

Ilhan

Přestože Megaton je nesrovnatelně horší režisér než Morel, nebylo to nakonec zklamání, jak jsem čekal. Megaton udržel duch jedničky a přestože akční scény nebyly dle očekávání zdaleka tak dobré jako v jedničce, stále to byla slušná akční jízda, zejména co se týče automobilových honiček. Nepouštějte ho už k bojovým akcím, posaďte ho za volant a nechte ho, ať si hraje, to mu jde. Klidně bych si Megaton dokázal představit třeba jako režiséra Need for Speed. ()

HArna

Problémem každého pokračování uspěšného filmu je velká očekávání.Bohužel,drtivá většina pokračování jsou horší a to se týká i odplaty.Nejtvrdší ránu obstaral příbeh-scénář. ()

J.Bourne

Jednička byla super, ale tohle už bylo slabší. Vůbec mě to nechytlo. Chybí tomu jakýkoliv překvapení, nebo napětí. Liam je sice opět stylovej, ale jinak bída. No a to pohazování granátů? No nevim nevim páni tvůrci... ()

Junglista

Bylo jasný, že pude o něco hloupější vaření z vody (a taky že jo), ale nebylo to zase tak hrozný. Besson měl timhle scénářem maximálně podloženej stůl anebo už to neni on. Naprosto průměrnej akčňák a nebejt Liama, bylo by to horší. Další pokračování už ale vůbec nechápu... ()

farfalla

Pokračování ´Taken´ z roku 2008. Rychlý styl Bryanovi Millsovi (Liam Neeson) zůstává. Začátek je v podstatě stejný. Manželka Lenore (Famke Jenssen) a dcera Kim (Maggie Grace) ho znovu neberou vážně a jen tak si zajedou do Istambulu, aby ho překvapili na služební cestě. Lenore byla v prvním filmu tak protivná, že je s podivem, že přežila až do pokračování. Nyní už je příjemnější, ale to jenom proto, že i druhé manželství se ji hroutí. Kim je lehkovážná jako předtím. Albánci však na Bryanovu čistku v Paříži nezapomněli a stařešina Murad Krasniqi dá dohromady muže své vesnice a zorganizuje komando, které má pomstit smrt synů mnohých rodin, včetně jeho syna. Istambul je divočejší než Paříž, a tak si Bryan může dovolit i občasné výbuchy. Tentokrát zachraňuje manželku, které se Albánci zmocnili. Naštěstí v Kim má šikovnou pomocnici. Ta bude mít také příležitost si pořádně pocvičit řízení auta, což se jí bude hodit po návratu do Ameriky. První ´Taken´ měl velmi osobitý styl, který příjemně překvapil, ale také se rychle okoukal. ()

Greenpeacak

"Netuším, kde som. Choď k oknu a hoď granát na susednú strechu!... Dobre. Teraz si zober fixku, šnúrku z topánok a sprav do mapy kružnicu s polomerom 4,5 centimetra!...A teraz mi povedz, ktorým smerom fúkajú vlajky! ... Výborne! Som tu!" Tento film sa mal volať "Rise of MacGyver". Neeson mal ešte dcére cez telefón nadiktovať, ako možno vyrobiť bombu zo šupiek od banánu a sponiek. Niekde pred stredom ma uzemnila ešte scéna, kde pred šachovým stolíkom v absolútnom pokoji začne šmátrať vo vrecku a začne telefonovať, zatiaľ čo naňho únoscovia mieria zbrane. ()

MaaaR@

Takovej ten film, u kterýho vám je fuk, jestli nějaká z postav umře. Spíš se bojíte, aby to z tý hromady nudy nepotkalo vás. ()

Ripley

Oliver Megastřih znovu dokázal jak je neschopný režisér a Lucínek poslední dobou rutinní scénárista.S produkcí je na tom však velmi dobře.Moc dobře ví,že takové filmy nepotřebují velké rozpočty a nenároční díváci byli,jsou a budou a že jich není málo. ()

Sufferer

Luc Besson sa zjavne nedrží hesla, že v najlepšom treba prestať. Opäť sa doterigal s navlas rovnakou príbehovou niťou, na ktorú tentoraz namotal (staro)nových chlapcov z Tropoje. Čo si budeme klamať, ani prvý Taken nebol zrovna umelecké dielo, lenže solídna Morelova réžia a Liam Neeson aka Bryan Mills dokázali hravo zamiesť tuposť a tuctovosť scenára pod koberec. Odplata už také šťastie nemá. A nielen čo sa logiky týka. Zlomový bod únosu už nemá taký prekvapivý moment, oslie mostíky, za pomoci ktorých sa postavy presúvajú z miesta na miesto, bijú nehorázne do očí a to nehovoriac ešte o stroboskopicky neprehľadnom strihu. Mimo to už ani samotná akcia nemá tú dynamickosť či správny náboj. No vďaka tomu, že ostošesť naplnila kasy, pripojí Besson ďalší vagón za rozbehnutý rušeň s nápisom zlatá baňa, avšak do tretice už tento koncept neobstojí ani len ako zotrvačný akčný relax. (Kino) ()

Teabag

Za mě dobrý. Taken 2 je v docela rychlém tempu plynoucí žánrovka se skvělým Liamem Neesonem. Samozřejmě, že scénář je trochu přitroublý, ale to se dá s trochou benevolence přehlédnout. O dialozích to přeci jen není... Jinak souhlasím s tím, že střih je docela nepřehledný (Tom Hardy). 3* ()

agass

No zase tak špatný to nebylo, i když člověk dopředu ví, jak to celé skončí. Bryan Mills neztratil nic ze svého charizmatu a jeho dcera je furt stejná pipka jako v prvním díle. Líbilo se mi dobře zvolené prostředí Istanbulu a pár albánskejch ksichtů v čele s Radem Šerbedžijou. Jen ty bitky a honičky mohly být natočený líp, ale to už k Megatonovi tak nějak patří. ()

ondrula

Řekl bych, že je to především parazitování na nebývalým úspěchu prvního dílu. Liam tedy zase zachraňjue dceru a při té příležitosti likviduje bandu umaštěných Albánců. Je fakt, že to celý nedosahuje kvalit jedničky, ale jedná se o důstojný pokračování (byť znásilněně nastavovaný). Prostředí Istambulu je zobrazený důvěryhodně, tady tak, jak skutečně vypadá, a akční část snímku - tedy jeho podstata - je natočená pečlivě a se zjevnou snahou. Zdejší hodnocení kolem 2* mi připadá hodně podhodnocený. Nebývale charismatický Murad a scénka s horskýho hřbitova je pro mě asi nejlepší nekrofilní scénou ever. ()

Liam Neeson se vrátí v Taken 3. Za dvacku.

Liam Neeson se vrátí v Taken 3. Za dvacku.

26.06.2013

Tohle bude především o číslech, jak už to u sequelů úspěšných filmů bývá. Liam Neeson se původně už nechtěl vrátit jako nelítostný agent přinucený zabíjet Bryan Mills. Říkal něco ve smyslu: „Nemůžete… (viac)

Hollywood z nás loni vytřískal víc peněz

Hollywood z nás loni vytřískal víc peněz

03.01.2013

Navzdory sténání o upadajícím zájmu diváků a poloprázdných kinosálech mají producenti v zámoří za sebou vynikající rok. V USA zaznamenali nárůst tržeb z kin o 5,6 % ve srovnání s rokem 2011, a to… (viac)

Kevin Costner má tři dny na zabití

Kevin Costner má tři dny na zabití

16.12.2012

O tomhle projektu už jsme psali, ale postupně nabírá obsazení a přesnější tvary. Nejdřív fakta: půjde o další produkci EuropaCorp., tedy společnosti Luca Bessona. Ten jako obvykle poskytl námět a… (viac)

Liam Neeson je zabiják

Liam Neeson je zabiják

20.11.2012

A snaží se ochránit svou rodinu před mafií. Že vám to něco připomíná? Ne, tohle není zpráva o dalším pokračování 96 hodin. U projektu studia Warner Bros. The All-Nighter lze očekávat, že půjde o… (viac)