Konspirační teorie o 11. září 2001

(TV film)
  • Veľká Británia 9/11: The Conspiracy Files
Veľká Británia, 2007, 51 min

Kolem útoků na „dvojčata" se vytvořily desítky domněnek a podezření. Dokument BBC se v tom pokusí vyznat a objevit pravdu. Konspirační teorie o 11. září 2001 – investigativní dokument BBC pátrající po tajemném pozadí útoku na newyorská „dvojčata". Konspirativní teorie shromáždily desítky informací, které s patřičným výkladem vedly k závěrům o pojistných podvodech, tajných řízených demolicích budovy č. 7, což vše vedlo k vládnímu spiknutí a válce v Iráku a Afghánistánu. Na internetu zhlédly filmy typu Loose Change stamiliony lidí. Teoretici spiknutí upozorňovali především na to, že v budově číslo 7 byla tajná pracoviště CIA, odkud prý byl celý útok na New York řízen, a proto musela být budova zničena také. Upozorňovali také na to, že pouhé dva měsíce před útokem si realitní magnát a majitel dvojčat Larry Silverstein nechal budovy pojistit proti teroristickým útokům na 3,5 miliardy dolarů. Tým autorů dokumentu rozebírá krok za krokem spletitý vývoj událostí a přináší nová svědectví. (Česká televize)

Nautila

Dokument, který se sice pokouší vzít vše z obou stran, přesto ale stejně nic neříká, nepřináší nic nového a nakonec do nás instaluje názor, že všichni konspiranti jsou ve skutečnosti sobeční fanatici, co nemají soucit s pozůstalými. A to jemně, nenápadně, aby stále zůstal pocit, že tenhle dokument je objektivní. ()

T2

Zaujímavo zostavení dokument, ktorý sa pozerá na danú vec z rôznych pohľadov a snaží sa vysvetliť pády budov cez rôzne teórie vypodložené odborníkmi, či zúčastnenými osobami pri tejto pohrome, len škoda že neprišiel v tomto dokumente žiadny konkrétny výsledok, ktorý by z určitosťou niečo konkrétne potvrdil. /55%/ ()

Djkoma

Pravda je opravdu někde tam venku, ale tento dokument dokazuje, že jde vcelku objektivně poukázat na podivnosti v zatím nejdůležitějším incidentu 21. století. Docela mě rozesmálo několik argumentů ve smyslu "tohle by jste nezaplatili nebo nestihli", protože pokud přistoupíme na jednu z teorií o spiknutí americké vlády, tak by peníze zvládli nemožné (vždyť jsou jedinou hybnou silou světa...). Dokument ukazuje obě strany mince, konspirace i jejich chyby, skutečnost i její nedostatky a to by stejně jako všechny ty konspirační snímky na internetu mělo vést k jedinému, aby se lidé zamysleli a nebrali automaticky informace z médií a vlády jako jedinou čistou pravdu tohoto světa... ()

Aluska88

Velmi poutavý a obsahově zajímavý dokument. Očekávala jsem smršť konspiračních teorií o pádu "dvojčat" a zatím mi byly po většinu stopáže nabídnuty teorie o zřícení budovy č. 7, o jejíž existenci jsem dosud neměla nejmenšího tušení. Takže o samotných Twin Towers jsem se toho příliš nedozvěděla, z čehož jsem byla mírně zklamána, ale informace, které mi tento dokument předložil, si rozhodně získaly mou pozornost. ()

*CARNIFEX*

Dokument BBC, sledujúci udalosti z 11.9 z pohľadu oficiálnej správy ale i množstva konšpiračných teórii, bude zrejme "najobjektívnejším" snímkom všetkých čias. Z mnoha hasičov našli iba jedného, ktorý vypovedá, že on žiadne výbuchy nepočul. Majiteľ demoličnej spoločnosti, ktorý obstaráva všetky štátne zákazky, zrejme tiež nebude najvhodnejším, kvázi objektívnym svedkom. Veliteľa hasičského zásahu mrzia tvrdenia, že sú jeho podriadení považovaný za spolupáchateľov, no úprimne, ja som v žiadnom z mnoha dokumentov, ktoré som o 11 septembri videl, nič také nepostrehol. Jeden z kľúčových svedkov vypovie, že pri opúšťaní budovy 7, bol upozornený jedným z hasičov, aby sa nepozeral pod nohy, pričom si uvedomil, že kráča po ľudských telách, no následne to popiera. Mimochodom, už je mŕtvy. Zomrel po návšteve nemocnice, kde sa dostavil pre bolesti brucha, dva dni pred tým, ako mal vypovedať pred komisiou, ktorá vyšetrovala teroristické útoky v New Yorku. Dokument spracovala BBC, tá BBC, ktorá chybne informovala verejnosť o páde budovy 7, napriek tomu, že v pozadí moderátorky stále stojí. Skúsim sa zamyslieť nad tvrdením reportérky, ktorá na svoju či obhajobu kolegov uviedla, že to bolo spôsobené prevzatím chybnej informácie od agentúry Reuters či panikou v okolí. To druhé by som zrejme bral, možno aj to prvé, ale kurva išlo snáď o mačku na strome? Že si nikto nevšimol, ako 150 metrová budova stále stojí? Richard Clarke s 30 ročnou praxou mal v jednej veci ale pravdu. Ľudia nemajú ani potuchy o tom, ako vláda naozaj pracuje. Nie k jednému prevratu v iných krajinách sa museli pod ťarchou dôkazov priznať. Tak isto netreba zabúdať na aféru Edwarda Snowdena z 2013, ktorý zverejnil množstvo tajných dokumentov o odpočúvaní ľudí po celom svete. Proste, niet sa čo čudovať, že ľudia čoraz viac veria dokumentom s konšpiračnými teóriami, ako vládam veľmocí, ktoré majú na svedomí také svinstvá ako riadené prevraty, vojny, atentáty na prezidentov a podobne. Mimochodom, najlepšie dôkazy sú voľne dostupné na YouTube, kde vidieť i počuť policajtov, ako evakuujú ľudí z priestorov v okolí WTC 7, pričom informujú, že budova bude "strhnutá", nie že sa zrúti. A čo výpovede svedkov či samotného novinára CNN, ktorý v priamom prenose tvrdí, že lietadlo, ktoré narazilo do jednej z dvojičiek nebolo klasickým letom aeroliniek, ale vojenské lietadlo bez okien. Desiatky ľudí vypovedalo: "narazilo lietadlo bez okien, bez emblémov, lóg". Nikto netvrdí že divák musí veriť všetkému čo sa hovorí, čo je neustále v dokumentoch tohto druhu omieľané, no je naozaj veľmi náročné veriť oficiálnej verzii. ()

kulyk

Tak je to sichr, paneláky shodila Godzila, nasraná, že jí amík tou řachou u Nagasaki před lety narušil rande s Iljou Muromcem, kazišuk jeden. No nic, prej staví nový, větší.... klídek klucká z CIA, můj keffiyah je zatím v prádelně. ()

Ded@M@tes

Teorie o pátrání po pravdě, jak to vlastně bylo a co se ve skutečnosti doopravdy stalo. O teroristických útocích na newyorská "dvojčata" a tajných řízených demolicích budovy č. 7. Rozebírání svědectví a událostí. Za jakým účelem nechal realitní magnát a majitel dvojčat Larry Silverstein pojistit budovy v hodnotě několika miliard, pouhými dvěma měsíci před teroristickými útoky, nad tím rozum trochu zůstává stát. ( Hodnocení: 6/10 ) ()

Davies182

Může se zdát, že tvůrci dokumentu měli zmatek v tom, co chtějí říci. Vždyť na začátku nás přesvědčují o tom, že pád WTC7 byl naplánovaný a budova byla zničena systematickou detonací, a na konci dokumentu vše převrací naruby v tvrzení, že za všechno přeci jen mohly vysoké teploty, které zapříčinil požár vzniklý z padajících trosek dvojčat. Jenže tento dokument nemá diváka zmást a donutit jej kroutit hlavou nad tím, co chtěli tvůrci jeho prostřednictvím sdělit - vše staví především na tom, že divák si sám shrne všechna fakta, a udělá si vlastní názor. Je již pak jen na něm, zda se přikloní k mírně "sci-fi" konspiračnímu podtextu, nebo k tomu přírodnímu, a to sice, že náhody se opravdu dějí (viz. Magnolia) a přírodní živly jsou nevyzpytatelné. Já osobně mám ale po shlédnutí v hlavě ještě větší bordel (doslova), a spíše se mi to celé jeví tak, že nikdo vlastně neví what the hell happened on September 11th, 2001... Toto 51minutové dílko bych pak doporučil lidem, kteří se buďto o problematiku zajímají, a nebo rádi přemýšlejí nad zdánlivými banalitami. Jinak je to myslím vcelku zbytečný dokument. ()

Smok

Nebudem tu rozoberať otázku, či konšpiračné teórie na pád dvijičiek sú pravdivé, alebo nie, toho je plný internet a viac menej je mi to jedno. Snažím sa ohodnotiť dokument z dielne BBC a ten je dosť šedivý a priemerný. Osobne mám radšej dokumenty, ktoré mi danú oblasť priblížia a fakty fundovane ozrejmia. V tomto prípade sa tak nestalo. ()

Mariin

Dokument na mne působil jako účelový, aby měl divák pocit, že je informován a vše si může přebrat sám. Ale v podstatě nic moc neobjasnil. Jeho struktura (dnes bohužel u dokumentů tak častá) , spočívající ve střizích a skákání z jednoho na druhé, se mi nelíbila. ()

iamek

Od BBC jsem čekal něco lepšího a propracovanějšího. Nejdříve slyšíme, že celý útok je spiknuti, ale o 15 minut později je vše vyvráceno. Pravdu se asi nikdy nedozvíme. ()

Roman.Ticka

Zajímám se o konspirační teorie, sice jen okrajově, ale říká se, že na každém šprochu... No nic, bylo to takové kecání o ničem, pravdu se stejně nikdo nedozví a nezapomeňme, že existuje chytrá strategie o matení (ne)přítele, např. tím, že i samotné konspirační teorie mají taky svůj přesný cíl a záměr. Do roku 2007, než začala světová krize, bych nepochybovala, dnes už nepochybuju o tom, že pro peníze je člověk schopen udělat cokoli. A pro velké prachy všecko. Ono to pomaličku vyleze tak za sto let, jak se už i několikrát stalo, v době, kdy nikdo z blízkých příbuzných už tu nebude a těm pravnukům to bude šumafuk, veřejnosti egál. ()

Ištván87

Já osobně nesnáším konspirační teorie ohledně 11. září. Ty reálné. Takže ty hromady keců o tom, že američané si strhli dvojčata sami mi vždycky přišly dost přitažené za vlasy. Tady se snaží ukázat, že ty teorie nejsou absolutně nijak podložené, což je sice pravda, ale tenhle dokument je tak trochu stavěn na podobných principech jak zločin jménem Fahrenehit 9/11. Sice narozdíl od výše zmíněného ukazuje většinu dostupných informací a nejen ty, které se mu hodí, ale stejně je taky zaujatý. Nicméně jsem rád že alespoň někteří lidé sdílejí můj názor... Nevěřím, že by Američané strhli dvojčata sami. Je to prostě jenom další projev toho, že lidé chtějí za vším vidět nějaké dalekosáhlejší pozadí... ()

becki_tu

Konspirační teorie ohledně 11. září byly, jsou a budou. Jenže pořád je zde skupina nezávislých expertů, kteří vcelku věrohodně vysvětlují "nesrovnalosti", se kterými přicházejí právě tvůrci nejrůznějších konspiračních teorií. Ano, teorie o tom, že za vším stála americká vláda, tajné složky a dokonce složky záchranných sborů je zajímavá, ale na druhou stranu se mi prostě nechce věřit, že by se tak velký "podvod" podařil před veřejností a médii ututlat. ()

rawen odpad!

Naprosto neuvěřitelně zaujatý dokument - prasárna.... PS: dodělali to těma záběrama na slzy pozůstalých po zemřelých hasičích - psychopropraganda nejhoršího kalibru, to se mám jako cítit provinile že se vůbec opovažuju o tom přemýšlet!!??? ()

Kryton

Dokument, kde dostávají prostor jak fanoušci konspirací, tak i zastánci oficiálního vyjádření. Na konci si může každý udělat svůj názor. Dokument to však za vás neudělá. ()

NinonL

Dokument se mi líbil. Neláme věci přes koleno, snaží se hledat nesrovnalosti s oficiální verzí, ale i rozpory v konspiračních teoriích. Pojistit si mrakodrap proti útoku teroristů pár měsíců před 11. zářím byl docela zajímavý tah. Nebo TV reportáž o pádu třetí z budov, když ta ještě stála za reportérkou :-). ()