Zeitgeist Movement: Orientation Presentation, The

všetky plagáty
USA, 2009, 97 min

Réžia:

Peter Joseph

Informační dokument o záměru společnosti ZEITGEIST, která již na sebe upozornila trojicí dokumentů. Její teze spočívá v celospolečenské změně tím, že bude odstraněn kapitalismus a díky pokroku ve vědě se všichni budeme mít dobře (nebudou války, hlad a nespravedlnost). (sator)

Frajer42

Páni, kampak to ten svět na CSFD spěje, když už jsem nucen hodnotit prezentaci. Teď o trošičku vážněji. Celá tato prezentace se strašně dobře poslouchá a strašně dobře se na ni kouká. Je z ní chrlen jeden zlepšovák světa za druhým, avšak v celém projektu Zeitgeist spatřuji minimálně jeden nedostatek, je naprosto neuskutečnitelný. Ačkoli to všechno zní hrozně pohádkově a málokdo by v takové pohádce žít nechtěl. Bohužel jsem však toho názoru, že tento projekt skončí tam, kde začal - na papíře. Jedná se ve své podstatě o komunismus, ovšem o komunismus s naprosto neomezenými zdroji a možnostmi. Ale kdo ví, třeba až mě za pár set let rozmrazí, třeba se do nějakého takového světa probudím. P.S: Prezentace je to pěkná, ale očekával bych ji tak o 3 a více hodin delší, do 97 minut se všechno asi nacpat nedá a já bych klidně i těch 5 hodin s jednou přestávkou na WC pozornost u takového tématu udržel. 3* ()

easaque

4* další dokumenty Petera Josepha navazují na prvotní Zeitgeist a rozvíjí témata do větších podrobností. Oproti původnímu se rozhodně zlepšilo zpracování, takže je koukatelnější. Takže se tady dozvíte více o dalším vývoje. Uvědomuji si, že některé názory jsou utopistické a v dnešním světě neuskutečnitelné, přesto je dobré znát směr, kterým by se mělo lidstvo dát na cestu, aby vývoj byl smysluplný a dlouhodobě udržitelný. Je to agitka, to si nebudeme namlouvat a snaží se nás ovlivnit jako ostatní. Svět vždycky byl, je a bude o tom, že ho budou dál posunovat lidí s velkou mocí a způsoby jejich manipulace můžou být tak krásně skryté. Ale je dobré znát i různé názory a trénovat své kritické myšlení. Proto všechny tyto filmy hodnotím velmi kladně a většinou potvrdil moje názory a pohled na svět [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

blondboss

No ja som jednoducho fascinovaný. Iné vhodné slovo sa tu nedá nájsť. Ide tu v podstate o obyčajnú (mimochodom precízne spravenú) PowerPoint prezentáciu, ktorá hovorí z veľkej časti o projekte Venus. Možno si niekto bude myslieť, že som blázon, že na základe jednej prezentácie a sérii filmov začnem veriť, že sa naozaj môžme mať lepšie na tejto planéte, ale ono to tak naozaj je. Základným mottom celej prezentácie a zároveň celého snaženia sa tímu Venus je zmena ekonomiky z monetárnej (peňažnej) na ekonomiku založenú na zdrojoch. Prezentácia je rozdelená do troch častí - v prvej sa hovorí v podstate o teoretických východiskách monetárnej politiky a o tom ako žiaľ funguje, v druhej časti sa vypovedá o dynamickej rovnováhe človeka a prírody (aká by mala byť a aká je) a v tretej časti sa konkrétne rozoberá projekt Venus a ja som z toho proste nadšený, lebo sú tu detailne rozobrané všetky možnosti, ktoré ľudstvu poskytuje veda a informačné technológie. Toto je naozaj povinnosť pre každého pozrieť si to a zamyslieť sa nad tým, v akom hroznom systéme to žijeme a aký skvelý systém by sme si mohli do budúcnosti vybudovať. Ide predsa o našu budúcnosť. 100 % ()

Astu.

Všechno je to moc hezký, tak nějak krásňoučce naivní, desítky hypotéz, zjednodušenejch faktů a zaručených rad jak vytvořit utopii, ve které bude všechno prostě fungovat a všichni budeme mít stejně dobře, ale tvůrci nechápou, že člověka dělá destruktivní sobeckou sviní prostředí z menší části, než z jaké to má zakódován sám v sobě bez nějakýho vnějšího vlivu. S drtivou většinou myšlenek a postojů v této prezentaci souhlasím, ale nejsem schopný se k těm zjednodušeným vzorcům postavit bez otázek (s že jich bylo) a s těžkou skepsí, protože IMHO lidská nátura se změnit nedá...pro mě osobně byla nejzajímavější a nejpodnětnější kritická první třetina, potom se začal budovat ráj na Zemi a moje držka se víc a víc roztahovala v pochybovačný škleb... ()