Americký řidič (McQueen) se vrací na závodiště do Francie, kde byl před rokem zraněn a zjistí, že pociťuje silné sympatie k vdově po muži, který zemřel při stejném neštěstí. Autentická místa ve Francii a úžasná kamera nabízejí fascinující pohled na nejneobyčejnější auta světa a výjimečné charaktery lidí, které svět motorů a pach benzínu přitahuje. Steve McQueen sám závodil a vyzkoušel i obtížný závodní okruh Le Mans dlouhý 8,5 míle (cca 13,5 km) - často v rychlosti překračující 200 mil za hodinu (320 km/h). (oficiálny text distribútora)

Choucas

Skvělé, Nádherné, Strhující a mohl bych v superlativech pokračovat. Spolu s Grand Prix naprostá top star mezi filmy o závodění. Kamera super, závod natočenej opravdu výborným způsobem a to tam ještě řídí legendy jako Jackie Ickx, Richard Attwood, Helmut Kelleners a další. Výbornej zvuk, atmosféra, žádný zbytečný řeči. Čistý závodění! Jen ta ženská tam byla trochu navíc, nicméně jako automobilový nadšenec sem unešen, ženskou promíjím a dávám 5. ()

A.J. Rimmer

snímek pro příznivce automobilových závodů. Ke škodě ostatních diváků opravdu pouze jen a jen pro ně....vlastně si nepamatuji na film, kde by hlavní hero poškádlil své hlasivky a vypudil z nich svou první hlášku až ve 31. minutě. Jedinou hlubokou myšlenku v celém filmu vypotila lepá blondýna, když přednesla otázku v pravdě filozofickou, zda-li pak stojí za takový nesmysl natáhnout brka (nesmyslem není myšlen tento film, ale závodění jako takové:) Standa McKrálovna svou postavou zachraňuje celý film, bez něj by se místní hodnocení vyšplhalo stěží přes 50% ()

pqj1971

Kdo jen trochu „smrdí benzínem" musí tenhle film nejen vidět, ale i mít ve své videotéce! Kdo má rád filmy postavené na dialogu, ten si moc „nepošmákne", ale kdo chce vědět, jak se cítí závodník, co se mu honí hlavou, ten možná alespoň trochu nahlédne do závodnické duše. Úvodní scéna, kdy Steve McQueen přijíždí po roce do místa legendárního závodu a zastaví u opravených svodidel, je nesmazatelně zapsána v mé hlavě. Když jsem Le Mans navštívil a jel po téže silnici, běhal mi mráz po zádech. Stejně jako když jsem zahlédl v dálce ono ve filmu opakovaně zabírané ruské kolo... Samozřejmě nesmí chybět love story, ale to tomuhle filmu klidně odpustím, protože záběry z trati jsou prostě fenomenální, zvláště ty noční, včetně natočení nehod a střihu. Start závodu, to se každému musí roztlouci srdce stejně jako závodníkům, kteří tohle skutečně prožívají. Právě scéna startu je pro mne jedna z nejsilnějších v celém filmu. A když vezmu, že se točil při závodě samotném, i když Steve nakonec nemohl vytvořit posádku s hvězdným exmistrem světa Jackie Stewartem, protože ho pojišťovna nebyla ochotna pojistit... Ne, k tomu není co dodat. To se musí vidět! :-) ()

STiG24

Přesně ten typ filmu, na který si dnešní scénáristé netroufají. Zkrátka dnes musí film uspokojit co nejširší divácké publikum - Romantika pro ženský, auta pro chlapy. Tady to byly auta pro chlapy. Surový pohled z kapoty na okruh, týmová taktika, strategie. Steve McQueen při pohledu zpět sice připomíná dnešního Jasona Stathama, jakožto automobilového mistra světa, jen ty efekty tehdy spočívaly ve skutečném autě, skutečné rychlosti a skutečném benzínu. 85%. ()

mydlo

ještě jako hluboký tenager v hluboké totalitě.....byl to neskutečný zážitek.Dokonce mám strach se na to teď s odstupem času podívat,abych nepřišel o tu atmosféru,kterou jsem jako kluk prožíval.......ale budu muset ()

Wolf28

Film jsem si pustil už po xté před startem le mans 2014 dělám to už pár let a snad ještě pár let budu je to parádní film a super srovnání historie jezdilo se ještě bez šikan ()

Scott67

Režijním záměrem bylo evidentně zachycení atmosféry závodů se vším všudy. A tady se to povedlo na více než sto procent. Je tam úplně všechno. Krásné vozy, rychlost (mimochodem točeno v reálné rychlosti) souboje na trati i v boxech, všudypřítomné hezké ženy, havárie...atd. Co na tom, že hlavní hrdina promluví až po čtyřiceti minutách ? (možná rekord) V době, ve které film vznikl, nebylo počítačových efektů a tak se havárie točily se skutečnými auty, řízenými rádiem. Výsledek stojí za to. Vzpomínám si na první uvedení v kině Jadran Panorama. To bylo opravdové maso. Samozřejmě dabing je zde spíš na škodu. Původní zvuk vede..... ()

Pucmeloud

Znovu jsem jej dnes viděl...v jednom záběru měl servisák na ruce pásku s logem "Le Mans 1970". A já jsem si uvědomil, že ač je filmu skoro 45 let, lepší film z prostředí automobilových závodů jsem dodnes neviděl. Jak dokázali tak dokonale natočit zpomalené záběry těch havarií s tehdejšími trikovými možnostmi, je mi opravdu záhadou. Na dokumentární záznamy to nevypadalo...no pro mě nádherný film. ()

__:krux:__

porshe, ferrari, matra; gulf, elf, martini, shell, firestone... Kéž bych tohle viděl v šestnácti v pořádnym kině. Hamilton je robot, tohle sou závodníci. Bohužel tahle se žije a závodí už jenom v nižsích soutěžích, který jsou mimo zájem publika i televize. A McQueen byl srdcař! ()

DonChobotsky

Frantici pořádající závody a.k.a Le Mans. Ne, že by byl film nezáživný, ale asi bych čekal něco lepšího od věci, který má tady na ČSFD hodnocení okolo 80%...Šel jsem do toho s tím, že se podívám na McQueena, jak zas balí nějaký kočičky na pich a ono ani to hovno :/ Žadná přidaná hodnota - 60% je víc než dost. ()

Trucker

Udělat film o závodech aut takhle nudný, to opravdu muselo od celého štábu vyžadovat značné úsilí. Stále stejné opakující se záběry na jedoucí auta připomínají přímý přenos z jakýchkoli závodů a pro "zpestření" je to proloženo lacinými romantickými pohledy a dialogy o ničem. Už jen ten sáhodlouhý úvod před titulky je varování, že tenhle film je vážně ztráta času. ()

Marcimor

Tato recenze nemůže být objektivní - jsem petrolhead tělem i duší. Už v šesti letech mě táta v neděli v noci budil a koukali jsme spolu na záznamy hodinových sestřihů závodů F1 na tehdy ještě socialistické ČT... A také jak recenzovat film, jehož děj vypadá asi takto: Hlavní hrdina přijíždí do místa závodu - hlavní hrdina jede závod - hlavní hrdina po závodě odjíždí pryč... Přesto jde bezesporu o nejlepší film o závodění všech dob. Troufám si tvrdit, že nic lepšího už natočeno nebude.  Protože toto je ESENCE závodění z doby, kdy se jezdilo doslova na život a na smrt. Z doby, kdy mnohasetkoňová monstra na konci rovinky Hunadieres dosahovala skoro 400 km/h. Z doby, kdy se auta stavěla v dílnách "na koleně" a rozhodujícím kritériem byl maximální výkon motoru a minimální hmotnost auta a slovo bezpečnost prakticky neexistovalo.  Závod 100% Atmosféra 100% Vášeň, rychlost, bouračky 100% Pach benzínu a spálené gumy 100% Řev motorů 100% ()

Baerdeller

Film prezentuje velmi pomalé až dokumentární záběry zobrazující dobovou návštěvu závodu Le Mans v 70. letech. Tyto záběry jsou prostřídané agresivními oldschool závoděním, které i dnes docela ujdou. Pokud koukáte na moderní závody, tak vás rozdíl v (ne)bezpečnosti chování prakticky všech zúčastnění praští do očí. K tomu připočtěte velmi lehce nastíněnou romantickou linku mezi hlavním závodníkem a jednou manželkou jednoho z jeho zesnulých soupeřů... Ale tady se nenechte nachytat, tahle nezávodní linka má v součtu pár jednotek minut a jde jen o vedlejší křoví. Prim tu hrají ty záběry závodících aut. A sic jsou na svou dobu velice zdařilé, tak dnes už sami o sobě podle mě nedokáží utáhnout 110minutový film. Osobně mi zaujalo jen posledních cca 10 minut závodění a velmi mi potěšilo závěrečné rozuzlení... Ale kdybych chtěl sledovat dlouhé záběry kroužících aut, tak se podívám raději na aktuální závod, nikoliv film. I když pravda, že aktuální závody jsou dnes o dost sterilnější a méně akční... Když už jsme u srovnávání dob, moderní závodní filmy jsou už také jinde a to i když pominu technickou stránku. Mám na mysli hlavně zapojování příběhu a obecně propracovanějšího scénáře. Ford v Ferrari (2019) a nebo hlavně Rush (2013) nabídnou krom epických závodních scén i silné osobní příběhy a emoce s nimi spojené. To mi osobně tady chybí, respektive je vykresleno opravdu minimálně. Steve McQueen je okay skoro všude, ale... imho spousta jiných jeho filmů zestárla mnohem lépe. Nevidím moc důvodů, proč na Le Mans v dnešní době koukat. Napadají mě jen dva - 1) Sentimentální připomenutí doby, která se už nevrátí 2) Jste velký fanda motosportu a chcete nahlédnout do časů minulých. ()

andy60

Film bez příběhu a téměř i bez dialogu (prvního krátkého dialogu se dočkáme v 35. minutě). S nastíněním charakterů jednotlivých postav se tvůrci neobtěžovali vůbec, takže co zůstává? Kroužení monopostů po okruhu, a občas nějaká nehoda. Když jsem film před mnoha lety viděl v kině Alfa, byl jsem doslova nadšený. Dnes, kdy se nabízí srovnání, např. s filmem Rivalové, Le Mans prohrává na celé čáře. ()

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (viac)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)