Americký řidič (McQueen) se vrací na závodiště do Francie, kde byl před rokem zraněn a zjistí, že pociťuje silné sympatie k vdově po muži, který zemřel při stejném neštěstí. Autentická místa ve Francii a úžasná kamera nabízejí fascinující pohled na nejneobyčejnější auta světa a výjimečné charaktery lidí, které svět motorů a pach benzínu přitahuje. Steve McQueen sám závodil a vyzkoušel i obtížný závodní okruh Le Mans dlouhý 8,5 míle (cca 13,5 km) - často v rychlosti překračující 200 mil za hodinu (320 km/h). (oficiálny text distribútora)

KalifX

Dech beroucí, strhující drama, které pro spoustu "normálních" lidí není ničím jiným než sestřihem z nějakých šílených závodů aut. Ano, tento film není scénáristickým šperkem. Příběh se bojácně schovává před hromovým řevem závodních vozů. Ale jako svědectví ze světa automobilových závodů je naprosto neodolatelný! Dávám poctivých 5 hvězdiček. A pokud bych měl jakékoli pochybnosti o správnosti svého hodnocení (jakože nemám:), tak okatá přítomnost hodinek TAG Heuer Monaco (pravda, v té době ještě před fůzí s TAG pouze jako Heuer) mě jako milovníka kvalitních časoměřičů s rodokmenem vždy znovu přesvědčí:) ()

gizi

Film je tak perfektně provedený, že je pro mě lepší než skutečný závod. I když nejsem žádným automobilovým fanouškem, závod mě tak vtáhl, že jsem ho úplně prožíval. Perfektní střihy synchronizované jazzovou hudbou to jen podtrhují. Je pravda, že film nepřináší téměř nic víc než závod, ale na druhou stranu výborně. Lze souhlasit s komentářem Djkoma a Boss321, ovšem já to vidím na 90%. McQueen je osobnost, které stačí mlčet a dívat se a přesto je skvělý. Ovšem ten nový dabing k němu vůbec nešel. Jinak na film vzpomíná má mamka, která ho viděla za mlada snad jako první hodně širokoúhlý film a pamatuje si to jako jeden ze svých filmových zážitků. ()

Grifindoor

Ten řev vytočených motorů mam stále v hlavě, tohle dnešní filmaři prostě neumí, je vidět, že tenhle nářez točili lidé, co o autech a závodění něco ví, narozdíl třeba od tvůrců série Rychle a zběsile, kteří rozumí autům méně než křovácká babička;-) ()

harmonikar

Slávny film,ktorý som už veľmi dávno nevidel,naposledy ešte v detstve.Až teraz sa mi pošťastilo ho vidieť na ČT2 v rámci projektu Chodníky slávy.Patrí im za to veľká vďaka.Vo filme si zahrala legenda filmového plátna-Steve McQueen,vášnivý automobilový a motocyklový pretekár.Film obsahuje len minimum dialógov,príbeh je strohý.Všetka pozornosť sa sústreďuje na samotné preteky.Tie zábery zo závodnéj dráhy sú naozaj úchvatné a atmosféra pretekov má v sebe nezabudnuteľné čaro.A v HD kvalite to bol fascinujúci filmový zážitok.Steve McQueen je jedným z najväčších filmových hrdinov môjho detstva. ()

matej.perun

Konecne som sa po istych osobnych utrapach k tomuto filmu dostal. Nemozem si odpustit prirovnanie k miestnemu milaciku davov - Rivalom. Rozumiem, ze ti neboli primarne o samotnych pretekoch, ale o vykresleni komplikovaneho vztahu a priatelstve dvoch spickovych pretekarov. A u mna to proste nefungovalo, obzvlast vo svetle vsetkeho toho hypu okolo. Zato Le Mans ma priklincoval do sedacky a nepustil kym si Steve "neprebral" svoju trofej. ()

Peabody

ano potvrzuji že na 70 v Alfě to byl mimořádný zážitek. Ovšem příběh byl natolik o ničem, že mi to až vadilo, přece jen mám raději film než auťály. Ale chápal jsem ty, co nad tím jásali. A McQueen ano, on snad navíc opravdu jezdil závodně. ()

Kivis

Tak konečně jsem jakožto fanoušek motorismu zaplnil obrovskou díru ve "vzdělání". A přišlo docela velké zklamání. Autentické záběry a dokumentární linka filmu jsou precizní, ale vše, co se odehrává mezi tím, je docela slátanina. Uvítal bych alespoň trochu zajímavého filmového děje. Kdyby z toho autoři udělali čistý dokument, asi bych u titulků jen ohromeně čučel, jako film je Le Mans ale tuctová slabota bez špetky nápadu. Když budu chtít nasát atmosféru nejslavnějšího automobilového závodu světa, ve výsledku si raději znovu pustím český Le Mans Phenomenon než tuhle legendu. ()

Flashheart

Scénáristi ve stávce, herci na sedativech. McQueen tam byl jen jako PR a protože to byl jeho koníček, jinak jeho a všechny ostatní mohli zahrát komparzisti nebo za volantem kaskadéři. Elgu Andersen mohla v pohodě zastoupit i vosková figurína. To samé platí o scénáři, jediná otřesně neošizená postava byl hlasatel, zbytek tam odrecitoval pár náhodných replik z odjinud. Kdyby aspoň ten závod dával dobrý smysl, dal bych 2 hvězdy, ale ten konec je tak přitažený za vlasy, že můžu dát maximálně 1 hvězdu za prvotřídní kameru, střih a výpravu a to jen v bezprostřední blízkosti okruhu. Těžké zklamání. ()

Bogrant

Film, ktorý sa aj napriek veľkej, 300km/h rýchlosti, bojí zaradiť vyšší prevodový stupeň. Konieckoncov, možno to bol zámer, že viac sa bude sústrediť na pretekanie, históriu a podstatu Le Mans, a menej na vývoj postáv, ktorých tu je málo a ešte menej toho nahovoria. Skôr dokument, ako hraný film. Hlasne nazvučený, pozoruhodne natočený s jednou dobre zvládnutou búračkou. Nič viac toho neponúkne. ()

Chicharron

Někdo by to mohl označit jako "art movie", ale na mně to působí jako trochu rozvleklý dokumentární film o LeMans, kde se překvapivě moc nemluví a zvukovou kulisu filmu tvoří po většinu stopáže jen řev motorů závodních aut. Dialogů je ve filmu poskrovnu a jsou tak trochu o ničem...film musel být v době, kdy spousta domácností měla jen černobílou TV pecka a vidět v kině auta v barvách legendárního týmu Gulf musel být pro fanoušky rychlých kol zážitek..., ale dnes kdy si závody můžeme pustit kdykoli na youtube, řekl bych že film nemá moc co nabídnout, zejména když jej srovnáme s moderní produkcí jako je Rush aka Rivalové nebo LeMans 66. Tyto dva filmy překonávají LeMans z roku 1971 prakticky ve všem, zejména moderní dikcí vyprávění, střihem a taky Daniel Brühl  a  Christian Bale jsou o parník lepší herci než byl Steve McQueen, který ve filmu jen tupě zírá do dáli a špulí pysk a to je vlastně celý jeho herecký repertoár. Raději bych ve filmu viděl jeho hereckého kolegu z té doby -  Paula Newmana, který, bohužel, svým sofistikovaným herectvím a mimikou překonával Steva McQeena rovněž... ()

hombre_71

Pro mě opravdu nejlepší film o závodění, díky McQueenovu perfekcionismu vymazlený a vypiplaný k naprosté dokonalosti. Sekvence, když se vteřinu před startem jakoby zastaví čas, vše ztichne ....a pak začne peklo - prostě nemám slov ! ()

DoktorQQ

Cca. 35 let po prvním shlédnutí film působí stejně autenticky jako v době ČS premiéry. Televize sice není původní 70mm projekce, ale nápaditost kamery, tempo střihu a odpovídající hudební doprovod stále bere dech. Steve McQueen zůstává mlčenlivým sympaťákem a celý film je docela uvěřitelný, už jenom pro to, že ve finále hlavní hrdina nevítězí... Zajímavé je také srovnání tehdejší atmosféry těsného kontaktu závodníci - zázemí - diváci s dnešní sterilitou Velkých cen, kde diváci jsou 200 a více metrů od dění....Spolu s Grand Prix a Rallye Modrý průsmyk můj nejoblíbenější závodní film ()

GilbertL

Příběh jednoho ročníku/závodu 24 hodin Le Mans s mým oblíbencem Stevem McQueenem jako průvodcem. Přípravy organizátorů, sjíždění a ubytování se diváků, chystání závodních vozů a do toho příběhy lidí okolo závodů - ať už závodníků samotných nebo jejich blízkých. Právě v tom spatřuji ten děj (příběh), kteří zde někteří uživatelé postrádají - je to vlastně jen výsek z života těch, kteří se pohybují okolo rychlých kol. Nic víc, nic míň. Co se technické stránky filmu týče, kamera, střih, režie nemají chybu. Dnes v době digitálních efektů mohu jen smeknout před prací techniků a kaskadérů, záběry závodů a zvláště havárek jsou prostě neuvěřitelné. Nejlepší film o závodění, jaký kdy byl natočen, na němž je vidět, že byl tvořen s láskou a precizností (vždyť to celé "řídil" vášnivý závodník McQueen:)). "ZÁVODĚNÍ JE DŮLEŽITÉ PRO LIDI, KTEŘÍ TO DOBŘE UMÍ. KDYŽ ZÁVODÍŠ, JE TO - ŽIVOT. VŠE OSTATNÍ, CO BYLO PŘEDTÍM I POTOM, JE JEN ČEKÁNÍ." ()

RadekDomin

Nevím jestli existuje kategorie lyrických filmů. Pokud ano, tak Le Mans do ní určitě patří. Připravte se na praktickou absenci děje. Ta tenká dějová linie, která se scénami proplétá je dle mého názoru spíš ke škodě. Pokud máte rádi auta (skutečně rádi skutečná auta, předplatné časopisu tuning se nepočítá) očekávejte silný zážitek. Film je vlastně zinscenovaný průběh vytrvalostního závodu z doby kdy šlo skutečně o závodění a ne o peníze. Přeju příjemný zážitek a pokud budete po půlce filmu cítit vůni spálených pneumatik a mít na jazyku chuť benzínu tak vězte, že patříte mezi skutečné motoristy. ()

Varoglam

Tento film vypráví o….vlastně celkem o ničem. Jsem jen fanda Porsche, kterých je v tomto filmu dostatek, burácející motory, skvělí Steve McQueen a menší drama na okruhu se zdařilými záběry. To stačí pro fandu a 5 hvězd k tomu. ()

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (viac)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)