Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

DonTommy

Hledat u Rolanda Emmericha něco jako logiku je stejně marný boj jako hledat automat na kondomy ve Vatikánu :) takže nemyslete a bavte se, bavte se tím že americký prezident neví o oblasti 51, bavte se tím jak se Will Smith honí ve stíhačce a potom pere s ufounama, bavte se zničeným Bílým domem. Protože tohle je ještě opravdu dobrá zábava, což se o Emmerichových dalších dílech už vážně nedá říct... ()

Looka

Vím že je velmi moderní, evropské a intelektuální takovýhle typ filmu poplivat a ohrnout nad ním nos, jenže mě to tenkrát opravdu přibilo do sedačky a omráčilo. (na rozdíl od následující smršti Armagedonů, Posledních dnů a Godzill) ()

Taffey

Roland Emerich se pouští do režírování témat, která já miluju. Hvězdná brána-bída, potenciál nevyužit. Den nezávislosti - naprostá bída, fraška. Godzilla - docela slušně udělaný film. Den poté - slušně uděláno ale bez náboje. Den nezávislosti mi připadal hned na poprvé jako reklama na americkou neporazitelnost. Když to nepřežili vesmířané se svými silnými loděmi, co pak ubohý zbytek světa? Toto všechno jsou témata pro Jamese Camerona. Ten by jim dal pořádnou šťávu. Moje dvě hvězdičky filmu lichotí. Do herecké školky bych poslal Billa Pullmana, Jeffa Goldbluma a Randy Quaida. Všichni tři fest přehrávali ale tak mizerně zahraného amerického presidenta, jak ho zahrál Pullman, to tu ještě fakt nebylo. Ubírám hvězdičku. Zůstává jedna. ()

Alojs

Těžké rozhodování mezi třema a čytřma hvězdičkama. Den nezávislosti je snímkem minulého tisíciletí. Rok 1996, minimum počítačových triků, poctivé modýlky 1:XXX, klasická pyrotechnika a vůbec: za málo peněz hodně muziky. I když neskonale tupé. Být mi tolik, kolik v roce 1996, a vidět to poprvé, skočil bych po pěti, ale takhle zpětně... kouzlo je fuč a opakovaná projekce selhala. ()

UncleSam

Jako cimrmanolog řeknu: "Nemůžu si pomoct, mě to dojímá." Vtipy a hlášky, který tady padnou si mě získaly už jako dítě. Asi jsem se tedy ve svém myšlenkovém vývoji dál neposunula, protože mě tenhle film dokáže příjemně naladit, kdykoli ho pustím na starý VHSce s dabingem. Ano, s dabingem!!! Uřežte mi za to uši, mě je to fuk. Jsem okouzlená tímhle filmem, jeho případnou laciností a vším, za co jej někteří "povolaní" označují jako béčko. ()

Tiiso

Chápu, že když nás napadnou mimozemšťani s úmyslem nás vyhladit tak se problém dostane až na rovinu vlády a prezidenta a tak podobně. Ale právě to mě na snímků vadilo. Chápu že už samotný název ukazuje na které struny voličů se má brnkat. Jinak je vše uděláno poctivě a s určitým nadhledem. Hlavní hrdinové jsou dobře koukatelní, promiňte ten výraz, a technické či trikové zpracování úchvatné. Ale ten politický podtext mě zabraňuje dát snímku více. ()

GOGO3000

Jednoduchá a nenáročná sci-fi s prvky komedie. Nezapomeňte si vzít sebou doutníček a americkou vlaječku - bude co oslavovat :-)) ()

Galliano

Nebyt toho priblblého prejavu amerického prezidenta o slobode a nezávislosti, celkom našlapané sci-fi aj s patričnou dávkou amerikánskeho humoru a patriotizmu, ale viac ako 2* si podla mňa nezaslúži. ()

Tamdydam

Možná to někomu případá jako tipicky americká vlastenecká ptákovina. Ptákovina? Možná. Jenže se jedná o sci-fi ( akční k tomu ) a tam se prostě ptákovitosti nevyhnete. Tady jí bylo tak akorát, aby mi nevadila. Vastenecká? No ano, natočili to američani, tak proč by spásu světa ve svém vlastním filmu připisovali dejme tomu rusům? Já musím bez studu přiznat, že jsem se u tohoto jednoduchého filmu ( ani tupého, ani trapného, ... prostě jen jednoduchého ) neskonale bavil. ()

IronRocky

Tak tenhle film se mi vůbec nelíbil. Přišel mi hrozně naivní a některé scény byly přímo hrozný. Jediný co se mi na filmu líbilo byly triky. ()

Rodin

Jak říkal Honza Werich - to je blbý, to se bude líbit. Jedno voko nezůstalo suchý, když Bill Pullman zachránil zeměkouli i ztebekouli. Američani si museli v kinech učůrnout. Ovšem když nemůžete v noci spát, asi si nebudete pouštět Buňuela. ()

Derek7

Tenhle film jsem viděl poprvé ve 12ti s našima v kině a samozřejmě jsem byl nadšen. Od té doby jsem měl film zafixovaný jako vynikající film plný skvělých efektu a monstrózních výbuchů. Ovšem když jsem ho viděl nedávno, musel jsem se jenom sám sebe ptát, jak moc hloupý jsem musel být. Celý děj je jedna oslava Ameriky, všichni jsou drsní a odvážní vojáci, sám prezident jde do bitvy o všechno s řadovými piloty (chápete vůbec, jak moc je to stupidní?!), řízení v kosmické lodi vypadá jako dvojitý knipl v normální stíhačce a takových věcí je tam asi 127 000. Ovšem za vyhození Bílého domu do povětří a táhnutí ufona přes půl pouště ty tři hvězdičky stojí. ()

haffen

Nie je možné. Ja Emmerichovú tvorbu hodnotím viac než pozitívne. A pritom stačí tak málo, aby som si začal možno troška vážiť jeho tvorbu. Keby točil takéto filmy. Tento je tiež samozrejme pritiahnutý za vlasy a v mnohých veciach nelogický, ale... jeho postavy žijú (2012 - voskové figuríny), má to dej (Godzilla bol scenáristickým hnojom), efekty nie sú vtieravé a nebijú do očí (opäť 2012), ale hlavne že to nenudí (Deň po tom), čo je veľmi podstatné. Videl som viackrát, takže ma to určite oslovilo. Dávam Emmerichovi 80%, ale nech si chlapec nezvyká... ;) ()

smajly

Zábavný akčně katastrofický film, u kterého se široké masy konzumních diváků rozhodně nebudou nudit. Sci-fi téma je zpracováno více než dobře, navíc neotřele a efekty jsou na rok 1996 výborné. Herecké výkony sice nenadchnou, ale ani nezklamou (co taky v takovém filmu hrát, že :-). Jediné mínus pro mě byly někdy zbytečně "uřvané" dialogy typu smrtonosná past a pár nadbytečných laciných vtípků. Tak jako tak se mi tento klasický popcornový film líbil, měl spád a mezi filmy podobného střihu je u mě na předních místech. ()

Izz

Brilantní zábava,ke které sice nemám tak devótní vztah,jako někteří její absolutní obdivovatelé,ovšem baví mě natolik dobře,že ty čtyři pro ni ráda ztratím.Will Smith tvoří s Goldblumem dokonalou dvojku,americký prezident ještě nikdy nebyl tak hrdinský,patos nikdy tak patetický a destrukce tak monstrózní jako tady.ID4 je majstrštyk Rolanda Emmericha a stěží už tento průměrně talentovaný chlapík natočí něco tak dokonale fungujícího.To dokázal všemi svými dalšími filmy. ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)