Nedodržaný sľub

• Česko Nedodržený slib (viac)
Dráma / Vojnový / Športový / Životopisný
Slovensko / Česko / USA, 2009, 129 min

Réžia:

Jiří Chlumský

Scenár:

Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Samuel Spišák, Peter Oszlík, Ondřej Vetchý, Ina Gogálová, Ľubomír Bukový, Norman Šáro, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková (viac)

Film na základe skutočného príbehu, ktorý vás vtiahne do deja plného napätia a zvratov, v ktorom sa z mladého chlapca vďaka dobovým okolnostiam stáva mladý muž trochu predčasne. Udalosti rokov 1939 až 1945 ho prinútia opustiť svoje mladícke naivné futbalové ideály, poprieť svoju identitu, stretnúť sa zoči-voči so smrťou, žiť a bojovať bok po boku s drsnými ruskými partizánmi a zistiť, že aj najlepší priateľ môže byť zradcom. Nielen jeho odvaha a šikovnosť, ale aj zhoda náhod a životné šťastie mu umožnili toto peklo prežiť so snahou dodržať sľub, ktorý si kedysi ako rodina dali - doma sa opäť stretnúť. Skutočný príbeh židovského chlapca, ktorému silu prežiť dal sľub, ktorý chcel splniť... Skutočný príbeh židovského chlapca Martina Friedmanna - Petráška, na pozadí ktorého sa odvíjajú politicko-spoločenské zmeny vo vojnovom Slovensku a povojnovom Československu. Martin je nadaný futbalista a so spoluhráčmi často behá zvoniť do miestneho kostola, kde pôsobí ako farár Jozef Tiso. V čase okolo Martinovej bar micvy je vyhlásený Slovenský štát a u Friedmannovcov sa koná posledná rodinná oslava. Otec prosí všetkých členov rodiny, aby sľúbili, že sa tu o rok opäť zídu, ale tento sľub napokon nik z nich nedodrží. Mamička krátko nato šije žlté hviezdy na kabáty. Martina vylúčia z futbalového klubu a všetky židovské obchody sú „zarizované." Keď sa rodine naskytne príležitosť emigrovať do Palestíny, ich otec neistú budúcnosť „v púšti" odmietne. Začínajú sa transporty a Martinov brat so sestrou odchádzajú do Poľska medzi prvými. Martin sa vydáva za svojím spoluhráčom Fredom Mahlerom do „židovského tábora" v Seredi, kde sa stanú ozdobou táborového futbalového mužstva, ktoré poskytuje svojim hráčom aspoň dočasné bezpečie. No ocitá sa v pasci. Musí tvrdo pracovať a bojovať o život v brutálnych zápasoch proti strážcom. V roku 1942, tesne pred transportom, sa Martin dozvie o Osvienčime. Snaží sa uniknúť, ale skončí s číslom na krku v rade pred vagónmi. Vyslobodí ho až veliteľ tábora, ktorý je futbalovým fanúšikom. Martin sa dostáva do pracovnej čaty a odtiaľ uteká do Bánoviec. Rodičovský dom je zapečatený. Prepracovaný a podvyživený Martin dostáva dvojitý zápal pľúc. Odchádza na liečenie do sanatória. Po vyliečení musí odísť, pracuje ako robotník v kláštore a pod falošným menom Martin Petrášek sa pridá počas SNP k partizánom. Poslednú vojnovú zimu prežíva v horách so skupinkou sovietskych výsadkárov. Na konci vojny sa Martin vracia do Bánoviec, ale v jeho rodnom dome už štyri roky žije iná rodina. Dovolia mu prehľadať povalu, kde nájde staré rodinné fotky a žltú hviezdu. Prichádza čas odsťahovať sa do Izraela... (oficiálny text distribútora)

Lilien

dobre natočený film. pekný príbeh, výprava, kostýmy, celá plejáda slovenských hercov to všetko bolo v poriadku, ale nejak som si nenašiel v tomto filme tu scénu, myšlienku ktorá by mi vyrazila dych ...čiže len priemer. No na naše pomery nadpriemer ()

viviak

Pamatam si, ako som velmi davno, zrejme ešte v časoch, ked som pozeraval TV, videl tento film. Pointu som si pamtal dodnes, len detaily nie. Som rad, že som si ho opat pozrel, aj napriek tomu, že ma čakalo mierne sklamanie. Prva polovica je sice možno dejovo strohejsia, ale určite zaujimavejsia. Ta druha sa snazi zmapovat vela veci a ide to ako z rychlika, ktory spomali az pri partizanskej linke, ktora teda mne vobec nesadla a mohla byt ovela kratsia a zaujimavejsia. Samo sa mi ako hlavny predstavitel pozdaval, taktiez bolo fajn, pozriet sa na zname slovenske herecke tvare, ktore dnes povacsinou hravaju v samom odpade. Škoda, že viac priestoru nedostal Tiso. Taktiez stopaz mohla byt trochu kratsia, niekedy som sa už naozaj nudil. Celkovo však hodnotim kladne, a je škoda, že sa u nas netoci viac podobnych filmov, historia určite zaujimava je. 70% ()

celticek

Já souhlasím s gogo76. Se slovenským filmem mám v poslední době samé pozitivní zkušenosti. Ikdyž se najdou i slabší scény, celkově se mi to líbilo. A ani by to nemuselo být podle skutečné události. Proč točit "pompézní" Lidice, když to jde i jinak? ()

sigi2

Radšej poctivé 3*, ako slabé 4*. Pocitovo presne na hrane. Dobrý príbeh so slušným spracovaním, ale na tému už boli nakrútené lepšie diela. Na miestne pomery však nadštandard. ()

Petike

Jedna zo silných stránok filmu je, že zobrazuje antisemitizmus nielen u nacistov a ich hnusných ľudáckych nohsledov, ale aj u sovietov (typický ruský šovinizmus a nenávisť voči Židom, ale i neruským Slovanom a iným národom). Koniec koncov, nemeckí fašisti a ruskí komunisti si "rozdelili" náš kút Európy a spolu s našimi bezcitnými kolaborantmi to tu brali ako priestor na rabovanie, zabíjanie a znásilňovanie, ako ich choré "ihrisko". Film je tiež dobrý v naznačovani ako neprestajna indoktrinacia ľudí extrémnou a nenávistnou rétorikou dokáže meniť ľudské správanie a robiť z nich poslušných poskokov totalit, extrémistických hnutí a kultov. (Metódy na oblbovanie ľudí strachom a nenávisťou dodnes používajú rôzni demagógovia, diktátori a vodcovia siekt. Preto rozmýšľajme ľudsky a nenechajme sa huckat proti naším blížnym.) Som rád, že vznikol životopisný film o pánovi Fridmanovi a jeho trpkých skúsenostiach za vojny, a aj za to, že ho dosť často reprizuju. Nie je to žiadna nevkusná vojnová limonáda plná pátosu, ale veľmi civilný a vecný film, bez príkras, a so solídnou dobovou výpravou. Niekedy sa zabúda, že v Slovenskom národnom povstaní bojovalo aj cca 300-400 židovských občanov, takže som rád, že aj prostredníctvom skúsenosti pána Fridmana a ich filmovému spracovaniu sa tejto téme dočkalo viac pozornosti. V SNP bojovalo proti nacizmu množstvo národností. Nevynechávajme žiadnu a vážme si ich statočnosť v nesmierne ťažkých časoch. ()

F-red

Dávam Jednu hviezdičku za Samuela a druhú hviezdičku režisérovi, lebo trefne obsadil Dušana Trančíka do úlohy hlavného nacistu. ()

stacey99

Jednoznačne najlepší slovenský film za poslené roky. Dúfam, že zo Sama Spišáka vyrastie veľmi dobrý herec. Trošku mi vadilo veľké množstvo postáv, ktoré filmom prešli, a tak síce som videla celú plejádu hercov, ale každý mal len malú roličku (Kovár, Slovák, Latinák, Černý, Luknár, Kerekesová, Kříž...). Ale ak by som chcela zo všetkého viac tak to by musel mať film o dosť viac minút. Na jednej strane bol film plný brutality, na druhej strane potešil humor. Som nadmieru spokojná. ()

JohnnyBoy

Československý film. Dost kvalitní. Škodí mu jen, že přišel hodně z křížkem po funuse.... co se téma holocaustu stává již dvacetkrát prosetým pískem.......takže to není žádná bomba... ()

transbeskyd

Malý československý velkofilm, který se na pozadí skutečného příběhu vypořádává s dostatečným odstupem celkem věcně a bez zbytečných vášní s pohnutou minulostí slovenských židů. Volba českého režiséra, který dosud dělal hlavně tv seriály byla docela šťastná a i když to bylo velké sousto, popasoval se s tím celkem slušně, hlavně díky dobré volbě herců viz. pro mě doteď neznámý Samko Spišák, možná v budoucnu takový slovenský Kryštof Hádek. Trochu zvláštní bylo slyšet dabovaného Vetchého, ale nerušilo mě to. Oživení přinesly možná trochu zbytečné miniroličky šu..cího Renče, nebo hrajícího doktora Kříže. Každopádně nadprůměrný počin, který by rozhodně neměl skončit jako jeden z dlouhé řady ve škatulce tuctových bijáků o utrpení Židů. ()

Pitryx

Tak u tohoto filmu jsem měl smíšené pocity. Zpočátku mne nebavil vůbec, protože židi a fotbal nespadá do sféry mých zájmů. Posléze se mi film začal na chvíli jevit jako dobrý do doby, než se tam vyskytla ta ženská. Naštěstí románek s ní netrvá dlouho. Nakonec jsou tam velmi sympatičtí partyzáni, byť tentokrát vylíčeni po pravdě. Nevidím na snímku nic zvláštního na vyšší hodnocení než na obyčejný průměr a to ještě ten slabší. 2011090612435/0 ()

Brano

Opäť ďalší film na tému Holokaust, tentoraz v slovenskej dráme z pohľadu českého režiséra. Film zobrazuje skutočný príbeh židovského chlapca, ktorý sa dostane na Slovensku do pracovného tábora a odtiaľ neskôr ku sovietskym partizánom. Zo začiatku prekvapivo výborné tempo, ktoré bohužiaľ ku koncu strácalo dych. Najviac čo mi na filme uškodilo bola samotná dĺžka. Herecké výkony boli nadpriemerné a dosť presvedčivé. Takisto sa mi veľmi páčila zvuková stránka a dobové zobrazenie. Veľmi milo som bol prekvapený a tento film vzhľadom na naše pomery bol dosť dobre natočený a zaradím ho medzi tie najlepšie čo naša produkcia spolu s českou bola schopná vytvoriť. Niektoré scény boli taktiež dosť emotívne a pohľad na našich východných "osloboditeľov" bol veľmi dôveryhodný, keďže ku židom sa o nič lepšie nesprávali ako Nemci. ()

gauny8

Slovenské drama o osudech slovenských židů během druhé světové války na motivy skutečného příběhu. Kompozice, která má mnoho potenciálu, řekl jsem si. A naštěstí pro diváka byl tvůrci filmu využit! Děj vypráví příběh židovského chlapce Martina Friedmanna, který se díky svým fotbalovým schopnostem, silné vůli žít a velké dávce štěstí dostává z pracovního tábora do plicního sanatoria, odkud jej chtějí zanedlouho poslat zpět. S pomocí mnicha se dostává pod ochranu kláštera, kde předstírá, že je křesťan. Ihned po vypuknutí Slovenského národního povstání zatouží Martin přispět k odboji proti Německé říši, kontaktuje muže napojeného na komunistické podsvětí a přidává se ke skupině ruských partyzánů, mezi nimiž jej zastihne i příchod sovětských vojsk z Polska. Na každém kroku se Martin setkává s xenofobním antisemitismem od Němců, přes rodilé Slováky až po Rusy. Po příchodu domů zjišťuje, že v podstatě celá jeho rodina zemřela v koncentračních táborech. Celkově se jedná o velmi silný příběh, místy až neuvěřitelný. Martin během šesti let války poznává brutalitu, smrt, hlad, bolest, ale i svou první ženu, nové přátele a lidskou solidaritu. Po herecké stránce byl fim fantastický, režie i kamera velmi dobré. Mrzely mne pouze silně podprůměrné bojové scény a škaredé odfláknuté uniformy jednotech wehrmachtu. ()

Gladi

Ako to tu uz bolo spomenute na slovenske pomery kvalitny film,no tvorcovia by sa uz konecne mali poobzerat po inych temach,kedze studnica o 2.sv.vojne po 60tich rokoch pomaly vyschyna. ()

Huncút

Vedel som, že film bol pozitívne prijatý, no aj tak som bol milo prekvapený. Niektoré scény boli vyslovene päťhviezdičkové, no celkovému dojmu by prospela asi kratšia stopáž. Vynikajúca hudba, vynikajúca kamera, veľmi dobre hrajúci herci a bravúrny Roman Luknár, z ktorého išiel čistý strach. 4* bez prihliadania na to, v ktorej krajine film vznikol (a 5* s klasickým dodatkom "Na to, že je to slovenský film...") ()

dražis

Pro mě vcelku velké zklamání. Prostředí filmu na mě působilo dost nevěrohodně a proto jsem se i dost nudil, i když by mě to mělo nějak chytit. ()

Unterschleif

Na slovenské pomery slušne natočený film. Na túto tému ich ale bolo natočených už veľa a lepšie. Snímka zaostáva v žmýkaní emócií z diváka. ()

backi

Trošku dotiahnuť detaily a film by bol možno ešte zaujímavejší, niektoré časové "skoky" pôsobili občas rušivo. Napriek tomu prekvapivo dobré. Pomerne presvedčená kamera, Friedmannove spomienky nie sú vykreslené hodnoverne, nekladie sa akcent na dôraz spôsobenej krivdy. Jednoducho dobrý československý film. ()

krasomama

Keď som si utrela posledné slzy a zahodila všetky vreckovky (bolo ich veru dosť), pomyslela som si: "Aleluja! Po dlhom čase krásny slovenský film." Čo mi bráni dať 5*? Len jedna maličkosť - podobne ako píše winstonik, aj mne tam prekážali strojené, neprirodzené dialógy. Navyše sa mi zdali aj historicky mimo. Za čias druhej svetovej sa dospievajúci chlapci určite navzájom neoslovovali "chalani" (mám overené u seniorov) a ťažko by vtedy otec v rozhovore so synmi použil slovo "emócie". Emócie to vydolovalo skôr zo mňa... ()

warpcore

5 hviezd som neudelil len tak zo srandy. Možno si úplne objektívne tento film tak vysoké hodnotenie nezaslúži, avšak v porovnaní so súčasnou slovenskou tvorbou sa jedná o neuveriteľne kvalitný produkt. Nebojím sa tvrdiť, že ak zabŕdneme do medzinárodných vôd, ani tu by sa Nedodržaný sľub nestratil. Veľmi dobre natočené, citlivá a zároveň tvrdorealistická kamera, pre mňa až prekvapivo dobré herecké výkony a naozaj podarená technická stránka filmu (kostýmy, efekty, komparz...) ma utvrdzujú v tom, že aj u nás je možné natočiť film na úrovni. Pre mńa určite veľké prekvapnie, ale o to milšie. ()

PetrJulian

Měl bych jen výtku k tomu, že do role židovského otce obsadili Ondřeje Vetchého, kterého pak ovšem předabovali. To se na Slovensku nenašel nikdo, kdo by dovedl zahrát židovského tatíka? Anebo se měl Vetchý naučit slovenské dialogy. Sice by to na něm každý poznal, ale udělal by ze sebe machra :)- ()