Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Izz

Opět,chyby se najdou.A tentokrát ne málo.Například častá nepřehlednost,která je ještě markantnější než u temného rytíře a která zabraňuje,aby se divák do filmu napoprvé dokonale ponořil.Nebo Nolanova přehnaná snaha co nejdokonaleji celou sérii propojit,která jejímu finále spíše ubližuje než pomáhá.A konečně se zde poprvé v celé trilogii objevuje něco jako uspěchanost,což je vzhledem ke stopáži s podivem,ale já bych brala klidně dvacet minut navíc,aby vše dostalo uspokojivější prostor.Jenže... zaprvé se mnoho výtek ztratí při druhé projekci,kterou jsem nevyhnutelně podstoupila a výsledný dojem byl mnohokrát vylepšený.A především jsem další chyby ochotna přehlédnout díky monumentálnímu způsobu,jakým se Nolanovi podařilo uzavřít nejdůležitější trilogii naší doby.Jokerova anarchie je oproti způsobu,jakým devastuje Gotham Bane,jen takové menší škádleníčko druhořadého zločince.Bruce Wayne si projde tím největším peklem,jakému kdy byl hrdina nějaké komiksové série vystaven.Zvraty možná nejsou tak dokonale scénáristicky podloženy jako minule,ovšem finále člověka smete takovou silou,že na nějaké nedotaženosti stejně není schopne příliš myslet.Brečela jsem.Dvakrát.A snad si zajdu i potřetí,protože ten film postupně uzrává nejen ve vzpomínkách,ale i při opakování. ()

Alojs

U předchozího dílu jsem malinko přidal, tady musím (férově) ubrat. Nolan je bezchybný v komorních scénách, avšak jakmile dojde na závěrečné svírání gothamského hrdla, velké boje a zběsílý závod s časem, nejde se ubránit nátlaku otázek "proč?". Upřímně řečeno, velká finále nešla Nolanovi ani posledně. Ať už šlo o závěr jedničky (plyn), nebo dvojky (lodě), vždycky hrála logika druhé housle. A tady je to markantní. Nolan až příliš okatě rozdává karty, svévolně manipuluje s ústředními postavami, a přestože se pokaždé dostavují žádoucí pocity a emoce (TDKR by mohl osudovost rozdávat po plných kamionech), jistý pocit "obehrání" vás jednoduše nemine. Kumulace náhod, náhlých zjevení a neuvěřitelných rozhodnutí v neuvěřitelně pozdních okamžicích překračuje míru, kterou již notně pokoušel předchozí TDK. Pokud by byl Batman uchopen coby ryzí komiksárna, nebylo by nic z toho vidět. Ale tenhle Batman je jiný. Je natolik jiný, že kdyby Nolan natočil čtyřku, Batman by v ní pravděpodobně nebyl. Přesto všechno si troufám označit třetí díl jako druhý nejlepší útržek trilogie (po TDK) a současně jako nadprůměrné a uspokojivé vyvrcholení. Posledních deset minut je nezapomenutelných. P.S.: Kočičí žena je fajn a ten zadek... Ach... ()

Franche

Podle mého nejlepší Batman. Jistě, Joker je Joker, ale tohle mělo kromě skvělého Banea i parádní grády, které zahrnovaly napínavý děj, příjemné technické udělátka a rozuzlení, které alespoň mne, překvapilo maximálním způsobem. Hudbu komentovat netřeba. 5* Chytlo mě to prostě napoprvé (a to se nepovedlo ani Temnému rytíři předtím) ()

DonTommy

Při hodnocení tohoto filmu se chtě nechtě nedokážu vyhnout srovnání s předchozími díly. Nuže, jde o návrat od real-feel dvojky k komiksovitějším pravidlům a stylizaci jedničky. Což znamená že divák musí znovu přistoupit na řadu dost doočíbijících nelogičností. Naopak z dvojky si tento díl bere epičnost vyznění. A taky je to epické až nad hlavu, rozmáchlostí a osudovostí je to over-the-top jako řemen. Podle mého názoru je pouze několik režisérů kteří by film takového rozsahu a tématu dokázali zvládnout...a Nolan je naštěstí jedním z tohoto mála. Celkově jde tedy o fůzi komiksové logiky jedničky a rozmachu a tíživosti dvojky. V součtu je to vynikající velkofilm jemuž nelze po technické stránce nic vytknout a v žánru je to pořád absolutní vrchol. Jediné co tak tomuto opusu podráží nohy je skutečně pouze existence předchozího dílu který lépe pracoval s postavami (ve dvojce mi byli mnohem bližší), rozmáchlosti a osudovosti tam byla přesně správná dávka, nebyl tam ten lehce rušivý politický podtext a záporák se stal instantní legendou. Dark Knight Rises se snaží být lepší, větší, epičtější, ale ve výsledku je to, odpusťte mi to, nastavovaná kaše z předchozích dílů. Naštěstí tu kaši nastavuje jeden z nejlepších světových kuchařů takže si na ni člověk pořád ještě pošmákne, ale jsem moc rád za příslib že ji už nikdy neuvaří. Velice silné 4* a nemůžu se dočkat co Chris natočí dále. Osobně bych byl nejradši kdyby mu nabídli toho Bonda, dokud ho hraje Craig. ()

snek49

Geniální zakončení Batmanovské série. Až na drobné detaily a malé nelogičnosti se jedná o nejemotivnější díl trilogie. Úžasné scény, drtivá akce a temná stránka zoufalství – to je devízou tohoto filmu. Delší stopáž ani nezaznamenáte, protože Vás děj ihned vtáhne. Myslím si, že s něčím podobným se ve filmech dlouhou dobu nesetkáme a u mě je to ten NEJ film za posledních několik let. Za geniální scénu (kromě jiných), považuji Batmanovo objevení se po osmi letech – naprosto emotivní a úžasné. Záživné, bez hluchých míst, geniální proslovy a rozhovory, emoce, akce a nakonec smutek z toho, že to všechno skončilo… ()

Maniik88

Diváci očakávali veľkolepé zakončenie trilógie a režisér so scenáristami urobili pre to všetko čo mohli, možno až moc. Prvé 2/3 filmu boli ozaj epické, skvelé zvraty, vzostup a pád batmana až na dno, vzostup záporákov so skvelým plánom na zničenie Bruca Wayna a ovládnutie mesta, temné prostredie a skvelá Zimmerova hudba. Jasných 5*. Film je ozaj veľkolepý a dlhý a svojou zložitosťou prerástol autorom cez hlavu, nenašli totiž dostatok intelektu na poslednú tretinu filmu. Nastúpili klasické klišé Hollywoodu, bomba s časovačom, ktorú stabilizoval akýsi zdroj energie na 5 mesiacov, no oni vedeli presne na sekundu kedy vybuchne. Prehnané hrdinstvo a dobrosrdečnosť. Nepriestrelný batmanov oblek z kozmických materiálov prepichnutý nožom... Tieto nelogické trápnosti, Hollywoodsky koniec a očakávaný zvrat utopili všetko dobré vo filme a klesol som až na 3*. Bale bol fajn, krásna Marion Cotillard, nič moc mačacia žena Anne Hathaway, tradične skvelý Morgen Freeman a batmanov komorník. Záporák Tom Hardy mal akýsi tupý náhubok a tak žiadne emócie čakať nemôžete, mal super hlas a horu svalov, ale ináč z neho nešiel strach. neľutujem, že som na tom bol v kine, ale už nepôjdem na komerčné sračky, čo sa snažia zarobiť na starých osvedčených menách. V Hollywoode je ozaj obrovská kríza, samé pokračovania Batmana, Spidermana, Terminátora, Doby ľadovej atď. remaky starých dobrých filmov..teraz začal Total Recall atď. Nič nové, nič nápadité, len samá recyklácia. Keď zrecyklujete papier, máte hajzel papier a s tým si môžete vytrieť vite čo :) Už sa desím kedy vymyslia remake Forresta Gumpa alebo inej skvelej klasiky. ()

IEO10

Více než povedené zakončení epické trilogie,která se zapíše do historie nesmazatelným písmem ,ať už tržbami po celém světě nebo celým svým temným pojetím příběhu,které se hodně liší od ostatních filmů o superhrdinech.Christopher Nolan má můj obrovský respekt za to ,jak ve všech třech filmech držel obrovskou laťku kvality,k tomu mu pomáhal neskutečný cit Hanse Zimmera,který jako vždy dokázal najít ten správný hudební motiv a dodal filmu o stupeň větší epičnost a samožrejmě skvělým hereckým castingem,vždy s perfektním záporným hrdinou,Joker sice dominuje,ale Bane se mu minimálně přibližuje,i díky své poutavé minulosti,která zaujme.Třetí díl Batmana,už divaká nestrhne tak jako druhý díl,ale to se dalo čekat,vzhledem k očekávání jaký třetí díl sebou nesl,takové očekávání rozhodně druhý díl neměl,tim nechci snižovat kvalitu druhého dílu,to co předvedl Nolan ve druhém díle,se dalo těžko překonat,ale i tak sem nadmíru spokojen se zakončením této ságy,která pro mně znamená opravdu hodně ,je radost sledovat film,ve kterém je téměř vše dokonalé.RISE ()

sima275

Nevím proč, ale vždycky se mi v Temném rytíři líbí nejvíce záporáci. V minulém to byl Joker a teď je to Bane. Toho zahrál Tom Hardy doopravdy skvěle. Film měl o hodně temnější atmosféru než předchozí díl. To platilo po skoro celou dobu filmu, až asi deset minut před koncem nevím proč, ale rázem ta atmosféra byla ta tam. SPOILER: Asi bych vystříhl tu scénu s tím, jak Miranda přiznává, že je Ras-al-Ghůlova dcera. Konec SPOILERU Potom, i když měl Bane asi jenom zbývajících deset vteřin života, tak mi už nepřipadal jako takový frajer. To mi trochu pokazilo celý dojem z filmu a je to škoda. Děj byl až na tuhle scénu doopravdy dokonalý. Herecké výkony byly taky bezvadné a kromě Banea se mi taky hodně líbil Joseph-Gordon-Levitt. Temný rytíř povstal je o trochu slabší než předchozí díl, ale i tak je to výborný akčňák, se skvělým dějem, atmosférou a skvělými hereckými výkony. 90% P.S: Už vím co udělám jako první, až se vrátím, domů - kouknu se na Temný rytíř povstal znova ()

PavelH

Jednička překvapila. Dvojka ohromila. Trojka nezklamala. Nolan dvěmi předešlými díly nastavil laťku tak vysoko, že všichni čekali výjmečný film. Osobně jsem o tom nepochyboval. Nolan mě všemi filmy přesvědčil, že je to třída režisér na kterého je spolehnutí. Neměl jsem nejmenších pochyb, že trojka batmana bude stejná pecka. Nemýlil jsem se. Byla jiná než The Dark knight a podobnější Batman begins. Od druhého čistě akčního dílu se Nolanové vrátili k základům a navrátili batmana komiksovému žánru. Mnozí to vnímají jako krok zpět, já jako ideální zakončení trilogie. Po Jokerovi (Heathovi) byla laťka opět velmi vysoko, ale Bane (Tom) byl důstojným nástupcem. Nutno říct, jak to měl Tom těžké. Jelikož hlas byl dodatečné namluven a tvář neměl téměr vidět, hrál pouze očima. Ten, kdo si toho všímal, musel ocenit Tomův výkon. Změnil se i koncept. Víc prostoru dostali jiné postavy, bylo více vidět Bruce než Batmana, to vše občas až příliš. Ovšem kdo mi trošku vadil byla Anne. Nemůžu si pomoct, ta holka mi tam nějak neseděla. Druhá věc, co mě zklamala byla nepřítomnost bat-reflektoru :)) A Hans Zimmer opět geniální, hlavní Banův motiv mi bude v hlavě hrát ještě hodně dlouho. Celkově výborný zakončení série, která kvalitou křekypuje. ()

Kariya

MINUSY: Vážně se domnívám, že nebýt kombinace tak vtíravého a jistě velice velice drahého marketingu a The Dark Knight, která nám prostě vsugerovala, že tohle bude další superpecka (jak už to ze strany Hollywoodských producentů bývá), bude to v hodnocení maximálně o něco lepší akční film, než jsme v posledních čtyřech letech mohli vidět. Nic víc. Když se oprostím od masírování tvůrců a závislých mainstreamových novinářů, že to jistě bude extrakousek a oprostím-li se stejným způsobem od The Dark Knight, nevidím v uzávěru trilogie nic víc, než jen ten lepší akční film. Bylo by zbytečné a nevhodné hodnotit toto podle toho, že zde chyběl Joker. To jsme věděli už předem, že Joker se už nevrátí, ani v převtelení se do někoho jiného. Tomuto filmu strašně ublížila řada klišé, které narozdíl od něj dvojka téměř neměla, jednička také ne tolik. Navíc je ve filmu scéna, kterou jsem opravdu nemohl vystát. Scéna na fotbalovém hřišti. Opravdu trapná americká scéna. Pod hřištěm vybuchuje bomba za bombou, diváci sedí - hysterické fanynky, rodiče s malými dětmi. Divákům nad hlavou vybouchne lóže - diváci sedí!.. Asi čekají, že opravdu někdo přijde, jistě, jsou přeci zvědaví, kde co ještě vybuchne, možná že sedadlo pod nimi a ten někdo, kdo možná přijde, jim to možná oznámí.... Za tuto samotnou scénu bych Nolanovi udělil tak jednu čtvrtinu rozpáraného bludišťáka. Do toho mě moc nenadchl prapodviný výskyt Morgana Freemana v poslední třetině filmu. Přišlo mi, jakoby se ho Nolan snažil dosadit, kam jen to (ne)šlo, aby ve filmu odehrál slíbený počet minut.//// PLUSY: Ano, tento film se mi jinak líbil. Atmosféra bezmocného města, které je vlásek od Armageddonu je skvělá. Vládne zde anarchie a chaos, jak chtěl Joker. Škoda, že se Bane odkazuje na ligu stínů, a chce Gotham City opravdu zničit. Jinak Bane je skvělý záporák. Jeho neustále klidný ironický tón a promyšlené plány jsou krásné. Do toho se mi líbil i Gary Oldman, konečně se v nějakém filmu zase pořádně vyřádil.//// Závěrem bych řekl, že závěr byl docela dost slabý. Čekal bych lepší vyvrcholení, než jen takový slabý poslední výdech značící notnou únavu všech, kteří se na filmu podíleli. Smrt Bana byla odfláknutá, tři Batmobily byly zlikvidovány nějak přehnaně snadno a chyběl konečný osud právníka v jedničce a dvojce působícího jako Scarecrow. Jak říkám, nejedná se o nic lepšího, než jen o lepší akční film, za poslední 4 roky. ()

boo-boo

Nie som si istý, či sa mi niekedy podarí zosumarizovať moje pocity z TDKR. Poviem len toľko, že Nolanovo svedomité budovanie mýtu (miesto akčného hrdinu) sa dotiahlo do dokonalosti filmom, v ktorom je z celej trilógie asi najmenej Batmana. Sústreďuje sa na uceľovanie dejových línií, zakončovanie a vysvetľovanie motivácií a budovanie obrazu mesta Batmanom navždy pozmeneného. Batman už nie je na toto nutný, je to práve Bruce Wayne, kto sa stal ústredným charakterom a film sa tak stáva skôr osobným súbojom Bana s Brucom, než s Batmanom. Batman je symbol, mýtus, zatiaľ čo Bruce Wayne je človek, ktorý sa raz a navždy musí vysporiadať sám so sebou. A tak sa v závere všetko uzavrie, svet je spasený a začína odznova. A Batman, rovnako ako Christopher Nolan, sa stáva legendou. ()

sethi

Pro mě nejvyšší meta. A říkejte si co chcete,stejná jako Temný rytíř. Všechno je syrové, drsné a mrazivé. A podpořeno i sněhem a ledem na plátně. Vžila sem se do filmu natolik, že sem si představovala, jak bych se chovala já při anarchii nastolené v Gothamu. Jaké by to bylo? Určitě stejně dusivé a beznadějné jako ve filmu. Takže tíživá atmosféra spolu s krutým Banem je dokonalá. Beznadějná. Film má obrovský rozsah a prostě "dýchá" atmosférou občanské války, je neuvěřitelně realistická. Taky hudba je dokonalá, ne vždycky při první projekci sleduju hudbu tak, jako u nových Batmanů....absolutně nepřehlédnutelná složka filmu!! Něco málo k hercům a pak už končím, nebojte ;) Co se týče Balea, je opravdu jaksi starší a unavenější, jak mu to scénář předepisuje a to od Temného rytíře neuběhlo tolik let....Jenže já sem Balem zaslepená, takže jeho výkon budu chválit i kdyby na plátně ležel mrtvý. Moc se mě líbila Anne Hathaway, byla vážně číča. Nikdy sem jí v takové roli neviděla a neuvěřitelně jí to sedlo. No a zakončení sice trochu patetické, že....ale tak co, já tomu Batmanovi přeju trochu lidskýho štěstí :D ()

Lobotommy

Když jsem viděl ty herce, tak jsem si chvilku myslel, jestli se DiCapriovi něco náhodou nezdá, a když se tam navíc objevil Teal´c a dostal po papuli, bylo mi jasné, že je to tak. ____No ale abych pravdu řekl. Spíš než co všichni ti herci a herky zahráli, mě velmi okouzlilo, jak to zahráli. Postavy postupně dostaly určitý prostor na to, aby se předvedly - takovou svou árii, a pak předaly slovo další postavě. Bylo to až panoptické. A nezvyklé. A tak mě to táhlo soustředit se na ně a na jejich výkon, než se pořádně věnovat samotnému příběhu. Sice žádné velké drama, na druhou stranu plejáda napínavých momentů. Stojí to za to. A samozřejmě úchvatná sbírka kostýmů a různých batmanovských vyfikundací. ()

Adrai

Velkolepé zakončení velkolepé trilogie. Nolan sám sebe nepřekonal, což je ale vlastně správně, jelikož ta největší zápletka má být dle osnov vždy uprostřed. Určitě ale dosáhl své vysoko nastolené laťky. To co on dovede v jednom filmu nedokáží jiní v celé své kariéře. K postavám - navracející Batman výborný (scéna kdy se poprvé vrátí ... husí kůže), Bane skutečně strach nahánějící (napoprvé je jeho hlas mírně legrační, ale pak už to člověku ani nepřijde), Catwomen až překvapivě sexy, Gordon - Fox - Albert silně uvěřitelní a Blake jako nová míza a budoucnost Gothamu? Já v to pevně doufám a nedokážu si představit že by se Nolan tohoto velmi slušně rozjetého projektu jen tak vzdal. Proč jinak by "zatím" trilogie končila tak jak končila? Christophere - přiveď nám na plátna Robina ... ()

sigi2

Nedá sa inak, je to za 5*. Scenár je niekedy trochu kostrbatý, no žiaden z dejových lapsusov (alebo skôr nedotiahnutých skratiek) ma na dlhšie nevyrušil z rozprávania tohto filmového príbehu. Takto nejako sa prejavuje talent - scény, ktoré majú fungovať fungujú, herci sú vo svojich postavách ako doma, dej odsýpa a človek nedokáže odtrhnúť oči od plátna. Dôstojné zavŕšenie trilógie. Dúfam, že pri tom zostane. ()

dj.coffee

Pro mě osobně tento díl nepředstavuje nic revolučního. Speciální efekty pěkné, nikoliv dech beroucí, děj na můj vkus až příliš roztáhlý. Příliš mnoho dialogů a postav, které nijak nesouvisi s hlavní dějovou linií a příběh zásadním způsobem neovlivňují. Co naopak musím ocenit a co se mě osobně hodně líbilo je způsob jakým se ve filmu dosáhlo řekl bych absolutní beznaděje a pocitu zmaru. V jedné části na diváka fakt silně působí pocit, že je to celé totálně v háji a nemůže být hůř a ono se ještě něco dalšího pokazí. Způsob jakým se vše zvrátí na lepší stranu už nechám na posouzení každého z vás. ()

Čejkyn

Nolan to dokázal ,nejlepší "komiksová" trilogie je dokončena!Mám pocit že epičtější a a depresivnější pokračování temného rytíře šlo jen těžko natočit.Srovnávat s TDK je řekl bych nepotřebné ,protože vrcholu se dá těžko dosáhnout dvakrát za sebou.Bane zde představuje absolutní čisté a velmi silné zlo,které prostě přišlo skoncovat s Gothamem,a opravdu si jde za svým.Pár scén je tu sice zbytečně americkejch,ale dá se to přežít.Nolan natočil naprosto skvělé ukončení jednoho hrdiny,a mě se to líbilo na 100%. ()

Ashnobe

Jsem zklamán. Třeba se to změní po některém z dalších zhlédnutí, jak naznačují komentáře jiných, nevím. Čekal jsem asi něco trochu jiného. Zase na druhou stranu, kdyby mě každý režisér svými filmy dokázal "zklamat" jako Nolan, tak by to bylo super. Hudba je (jako v celé trilogii) parádní, přesně sedící, navozující pocit osudovosti. Na můj vkus ale příliš zvratů v ději, přičemž některé na mě působily vyloženě jako "WTF" momenty, které mi vůbec do filmu neseděly a zdály se mi poněkud umělé (hlavně ke konci filmu). Minimálně prozatím je pro mě TDKR nejslabším dílem celé trilogie a to je mi vážně líto, protože jsem čekal opravdové vyvrcholení, které mi nedá vydechnout a ne přepálenou, bombastickou záležitost, plnou klišé a sirotků ve školním autobusu. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)