Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

Xmilden

Sunshine je trošku někde jinde. Nedá se nic dělat, tento fakt nelze opominout. Hudba perfektní, myšlenka si myslím správná, protože jak jinak dlouhodobě vydržet ve Vesmíru osamoceně. Trošku mě zaráží že tady vidím že ve filmu hrálo tolik herců:) Přecejen kdo má rád Sama Rockwella tak si musí užít mírou vrchovatou, už ukázka prozradila že se bude jednat o víceroli. Tento předpoklad se potvrdil a Sam Rockwell řádí. Hodně se mi líbily ty záběry na Měsíc, kdy v pozadí vidíme Zemi. Uchvatný obrázek! Ale je fakt že po třech letech už tohle dávno omrzí a člověk by nejraději zamířil zpátky domů. Každopadně mě těší fakt že v Hollywoodu se nezalekli žánru sci-fi a vypadá to tedy v nejbližší době na opravdové žně. 75% ()

FlyBoy

Nevtieravý, nadmerne inšpiratívny a aktuálne otázky pokladajúci mix existenciálnej drámy a osvedčených, vedecko-fantastických postupov, ktoré sú však len pomocným nástrojom na ozrejmenie pokročilého, nového univerza. Tam kde sa robot stáva priateľom človeka, mesiac už nespĺňa funkciu postupného objavovania, ale pravidelného profitu a vlastná identita je už nadobro zdeformovaná. Aspoň že v týchto výstražných hypotézach stále pretrvávajú presvedčenia o pude sebazachový, vzťahovej lojalite a oslobodzujúcej nádeji, ktorá zomiera posledná. Presný Rockwell, vťahujúci Mansell a vnímavý Duncan. ()

Arbiter

Sympatický. Bylo to osvěžující jednou zase vidět sci-fi filmek bez velkých ambicí, fenomenálních efektů, dechberoucích zvratů a super hot holek, ze kterých se mi, jako správnýmu chlapovi, klepou ještě týden kolena. Měsíc si tak volně plyne a svůj zajímavý příběh vypráví bez pompy a pauz na divácké ,,áááách'' . Nesnaží se jím agresivně útočit na smysly a emoce. Říká: ,,Tak. Takhle ta situace prostě je. Jestli se ti zdá smutná, breč. Jestli vtipná, směj se. Ale já tě za ručičku vodit nebudu.'' Oba dva hlavní hrdinové jsou.. normální (s ohledem na jejich stavbu těla), nijak extrémní typy a netrpí žádnou zásadní disfunkcí, šílenými viry, fetišem, fobií ani jinou poruchou osobnosti či systému (Je to vůbec normální, že jsou ve sci-fi filmu všichni normální?) Díky své skromnosti, nevtíravému servírování, osobitosti, příběhu a mnoha dalším věcem rozhodně příjemný film na klidný večer. Ps: Clint Mansell o5 Rulezzz ()

Phobia

Konverzační sci-fi drámo, kterému bych ohromně ráda přilepila i čtvrtou astru, kdyby logika příběhu neměla tolik černých děr. Líbilo se mi prostředí - působilo autenticky, všichni Samové Rockwellové zahráli skvěle, ústřední myšlenka nebyla hloupá, ale co je to kurvajs platné, když vše přebila ta žlučovitá pachuť na patře, že programátoři v tomto filmu byli blekotající, slintající idioti, co si k práci se softwarem odskakují pomatlaní svými hovny během pronásledování létajících modrých nosorožců. Pracovní činnost na Měsíci není zjevně vůbec monitorována, základně a všem jejím strojům chybí bezpečnostní pojistky proti kurvení procesů lidským personálem, roboti přetékají empatií, přistávající loď je slepá se slepou a dementní posádkou a vesmírem si neviděn a neodhalen může poletovat kdejaký Sam Rockwell. Přes ty logické krátery se prostě nepřenesu - ještě tak u blockbusteru, ne u komorně pojatého snímku, nutícího diváka přemýšlet a vzápětí z něj dělat nesvéprávného kokota. 65% ()

-bad-mad-wolf-

Hardcore sci-fi zaútočila na diváckou obec v roce 2009 přinejmenším dvakrát. Pandorum se zařadilo spíše mezi (dost dobrá) akční béčka, na Moon zbyla vážná tvář. Nevím, nakolik měl Duncan Jones nastudované klasiky typu Solaris a Vesmírná odysea, každopádně obě tahle díla jsem v obrazu cítil, přičemž si troufám tvrdit, že kvalitativně byl sovětský pokus pokořen. Krátký doslov na konci filmu mi sice vyzněl jako školácká chyba, jinak jde ale o debut (!!) jako stehno. Potěšila triková stránka věci - moc hezká a nerušivě působící kombinace modelů a digitálních triků. K (double) Rockwellovi taktéž nemám výhrad. S radostí zde potvrzuje, že jeho herecký rejstřík má stránek požehnaně a nedělá mu problém ztvárnit postavu, která je na očích celou stopáž a musí vykonat několik psychických i fyzických proměn. Příběh netrpí ani tolik minimalismem, jako spíše brzkým naznačením/odhalením pointy a jejím neúplným využitím - dala by se tu budovat ještě lepší mysteriózní atmosféra. Linka s počítačem Gertym měla také silnější potenciál; myšlenka, že se inteligence a program počítače může dostat do fáze, kdy je doslova nucen konat proti vlastnímu předurčení (nebo chcete-li: dle vlastní vůle), se mi líbila moc, ačkoliv tenhle prvek přinesla už Vesmírná odysea - pouze PC kamaráda postavila do opačné role. Na druhou stranu, těžko Jonesově prvotině něco vyčítat. Na nízkorozpočtový debut s krátkou stopáží jde o dílo, které by v kariéře mnohých jiných svítilo jako vrchol. A množství zde naznačených linií by mohlo znamenat hozenou rukavici tvůrcům, kteří poctivé sci-fi nechávají chřadnout. Snad jí někdo zvedne... ()

lesumir

Hm. Nemám rád filmy, ve kterých vlastně nic nevysvětlí a dělají z diváka hlupáka až do konce a když ten konec příjde, není vlastně žádný konec. Sam Rockwell je výbornej, nečekal jsem to a to prostředí měsíce je faaaaakt fantastický. To je společně s hudbou naprostá orgie, ale jsou to jenom kulisy, ten film vlastně se scifi nemá nic společného. ()

darkrobyk

Mix Ostrova a 2001: vesmírné odysey nemá napětí prvního, ani poetiku druhého. Na půli cesty zůstalo drama osamoceného jedince, který postupně odhaluje, kým vlastně je. Naštěstí Gerty není HAL, a tak naděje na rozluštění tajemství narůstá. Zůstávají tak dokonalá triková stránka a bezchybný herecký výkon Sama Rockwella. Mysteriózní snímek se zabývá filosofickými otázkami o smyslu existence a bytí, nijak originální však není. Odyseu připomene kromě obrazové stránky i pohled na vesmírná tělesa za doprovodu klasické hudby (W.A.Mozart), hudba 80.let (Ch.Hawkes, Katrina and The Waves)zase to, že režisér patří ke střední generaci... ()

Hrabka

Velice dobrý nápad pro zpracování sci-fi filmu, ale já se po většinu času nehorázně nudil. Autoři to mohli určitě ztvárnit mnohem zajímavěji. Škoda, takhle to je pro mě jen pouhý průměr s nadprůměrným nápadem. Sam Rockwell to zahrál na jedničku. 60% ()

kinej

Moon patří do nepočetné skupinky kvalitních sci-fi. Má všechno, co by mělo sci-fi mít. Dobrou a inteligentní zápletku a krásnou vizuální stránku. Nejedná se o žádnou velkou sci-fi podívanou, ale přesto jsou záběry z měsíce úchvatné. Sam Rockwell zde sehrál svůj životní herecký výkon. Tohoto herce má leckdo zaškatulkovaného jako komika, ale zde předvádí, že se cítí dobře i dramatech. Jeho výkon je pro mě největším překvapením tohoto filmu. Duncan Jones rozhodně zaslouží respekt a do budoucna stejně dobré scénáře a vyšší rozpočty. ()

cheyene

Pomalejší rozjezd mně naháněl docela obavy, zda neztrácím čas u tohoto sci-fi snímku, avšak jakmile se příběh s příchodem druhého Sama na scénu rozjel, bavil jsem se dokonale a pln napětí očekával, jak vše dopadne. Moon má originální (ačkoliv mi místy lehce připomínal Ostrov) a zajímavý příběh, perfektní hudbu, skvělého herce, parádní prostředí, které brzy začíná působit poměrně klaustrofóbně a děj sympaticky graduje a uhání k finále. Velmi příjemné překvapení. ()

nunka

Moon sa mi páčil viac tematicky ako audiovizuálne. Zvláštny svet Sama Bella a konzistentná scifácka atmosféra celú dobu dostatočne stimulovala zvedavosť, k čomu nahrával aj geniálny hlas Kevina Spaceyho. Prežívanie a vnútorný svet osamelého astronauta vzbudil zasa súcit a rozhohral iné emócie. O tie exteriéty ani tak nešlo, viem...no do oči bijúci "lacný" vesmírny vizuál s jednostranným kamerovým snímaním ma dosť divácky zneistil. Až na " zastaralú estetiku vesmíru" v podstate nemám žiadne špeciálne výhrady, dotiahnuc tento skytý potenciál, rozhodne idem vyššie s hodnotením. ()

juta

Film, který mi nesedl. Dost nudnej, kde se toho moc nedělo, až na to, že si jediný chlapík žijící na měsíční základně začne povídat sám se sebou a ani potom film nepřekročil práh nudnosti. Chvílema jsem usínal a když jsem se náhodou probral, tak se opět nic nedělo. Občas si říkám, že hodnocení na čsfd je u některých filmů vadné. ()

Fiftis

Filmársky atraktívny žáner science fiction je v súčasnej kinematografii najčastejšie spájaný s akciou alebo thrillerom, ale vo svojej čistej podobe sa takmer nenatáča. Výnimku predstavuje nezávislá komorná snímka Mesiac, ktorej dej pripomína nápadité a elegantne vypointované sci-fi poviedky. Odohráva sa na mesačnej základni, ktorú obýva jediný človek, astronaut Sam Bell. Naozaj skvelý námet. Skúste si to predstaviť: Ste na stanici sami, ďaleko od matičky Zeme, a potom príde nehoda a vy zisťujete, že tam nie ste tak úplne sami. Možno sa vaše druhé Ja začne konečne "zhmotňovať". A teraz to začína - kto alebo čo za to môže? Vaše paranoja, alebo niečo ďaleko desivejšieho? Ťažobná spoločnosť je, ako inak, mocná a má veľa pák, ale toto snáď nie. Vidíte sami seba v nejakom súzvuku, alebo je to klon? Pekná dusivá atmosféra práve začína. ()

Shakers

Dobrý príbeh, dobré prostredie, dobrý Mansellov soundtrack, dobrý Sam Rockwell aj ten robot ušiel, ale všetko je to len dobré.Nejaké výrazné mínus tu nenájdem, ale v tom filme je toho v podstate málo.Chýbalo mi tam niečo výrazné, čo by ma fakt prekvapilo.Aj keď zistenie tých klonov bola dobrá časť, ale nebolo žiadne wau.Proste lepší film, ktorý by sa mohol dostať aj na vyššiu ligu.Ale na druhú stranu, fakt neviem ako by sa dal vylepšiť. Po druhom videní hodnotenie zvyšujem. Oblúbený soundtrack: Welcome to Lunar Industries. 90% - 5* ()

lamps

Dobře namíchaná směs pomalého střihu, brilantní kamery a krásných interiérů, která sice v konečném součtu nepřináší nic převratného, ale počítat se s ní určitě musí. Duncan Jones nechává film pomaloučku plynout, což mu ovšem nijak nezabrání hned několikrát diváka zaskočit nečekanou složitostí celé zápletky, která postupně pronikne na světlo světa. Tím si ale režisér trochu zavařil, protože byť se scénář snaží všechno rychle vysvětlit a docela se mu to i daří, stejně se na konci vznáší několik otazníků. Přeci jen Kubrickovu Odysseu jen tak nikdo nepřekoná, i když právě Moon mi ji alespoň příjemně připomněl. Navíc Sam Rockwell je fajn herec a Duncan Jones režisér, který ještě neřekl poslední slovo.. ()

Pepinec

Moon nabízí hrst originality, kterou by lecjaké filmy mohly závidět, oku lahodící zpracování, a nadpozemsky plynoucí tempo děje. Je to však právě tok příběhu, který se od určitého okamžiku (už přesně nevím, od jakého) stává břemenem táhnoucí loď dolů. Pokud chtěli autoři kamerou vyjádřit řídkou měsíční atmosféru, povedlo se jim to dokonale. Mně však jakoby nevystačil kyslík v přístroji. Ovšem pozor; je zde řeč o začínajícím režisérovi, který možná teprve zažehává motor. Držím mu palce do další kariéry. ()

KlárkaS

Tenhle film má přesně ty kvality, které já osobně nejvíc oceňuju:skvělé herecké (spíš herecký) výkony, silnou sci-fi zápletku, dechberoucí hudbu a gradující finále a konečné rozzuzlení, po kterém budete s otevřenou pusou koukat až do konce titulků. Well done! ()

Boogeyman

Zajímavé a po dlouhé době opět sci-fi v nejčistší startrekovské podobě, ale mohlo by se tam toho trošku víc dít. Příběh je dost jednoduchej, ideální materiál pro epizodu Krajních mezí, kterým by odpovídaly i speciání efekty exteriérů. Rockwell je ovšem parádní. ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)