Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

Dannysek4U

Ne ze bych tenhle kousek filmariny nectil, ma to feeling stary skoly, neni zas tak snadny predvidat, co se stane, robutek s hlasem Spaceyho je sympatak a kamos, par vazne zajimavejch napadu... a presto me to nejak nechytlo. Mozna kvuli Rockwellovi, mozna proto, ze me prava klonu na zivot prilis nezajimaj a tim padem mi zapletka prijde slaba, mozna kvuli tempu filmu... no proste jsme si nesedli. ()

J0hny5

Velmi zajímavý příběh. Hned jak mi docvaklo jak to vše je jsem věděl, že budu hodnotit vysoko. Možná z toho šlo vytřískat i víc, ale film se mi líbil hlavně kvuli tomu nápadu. 75% ()

pakobylka

Skličující, nehostinné prostředí zdůrazňuje nezměrnou osamělost Sama Bella a poskytuje dostatek prostoru pro zpochybnění celého jeho dosavadního života … Jednoduchá, ale velice působivě a přitom decentně zpracovaná zápletka vám ukáže, že inteligentní a emocionálně silný sci-fi příběh lze natočit i bez velkolepých triků a efektních akčních scén. P.S.: Kromě jiného nabízí HODNĚ zajímavý pohled na umělou inteligenci. ()

Pajky3

Hned na první pohled jsem od toho čekal vesmírnou odysseu, naštěstí, tak zlý to nebylo. One man show se sympatickým hlavním hrdinou Samem, jehož jediným pomocným ramenem je Gerty. Dost mě překvapilo, že Gerty se choval jak se choval, protože jsem spíš čekal zápornější polohu stroje. K mnohem lepším vyznění mi chyběl takříkajíc nějaký "kulervoucí" závěr. ()

PROCESOR

Opravdu skvělý námět. Zkuste si to představit. Jste na stanici sami, daleko od matičky Zemi a pak přijde nehoda a vy zjišťujete, že tam tak sami úplně nejste. Třeba se vaše druhý Já začne konečně "zhmotňovat". Takový Sci-Fi prostě miluji.... ()

necisty

Sam Rockwell je perfektní herec a tohle zvládl na výbornou. Horší je to s příběhem nebo samotnou myšlenkou. Ano ta úplně nejhlavnější je pecka, ale jak se strom začne rozplétat, tak zjistíte, že nedomysleli spoustu věcí. Tou nehlavnější je to, že pokud by tato základna byla jediným zdrojem energie pro zemi, tak by ji určitě neobhospodařoval jediný člověk. ... Ne vždy se podaří sci-fi s perfektní promyšlenou zápletkou. ()

Juto

Moon je príjemný rovnako pre jeho malý rozsah a solídne prevedenie, ako aj pre jeho šialené zvraty a plazivú existenciálnu hrôzu. 7/10 ()

čidlo

No já v podstatě souhlasím z kolegy z čsfd kteří už vše napsaly za mně. :-) Opravdu ten film člověk milující sci-fi musí vydět.Milé překvapení ke konci roku a slušných 90%. ()

Plangi

Moon je důkazem, že i v dnešní době se dá s minimem financí, herců a efektů natočit skvělý sci-fi snímek odehrávající se ve vesmíru. Film jsem si záměrně pustil bez větší znalosti děje a bez zhlédnutí traileru, abych se neochudil o potenciální moment překvapení. Děj mi moc překvapení pravda nepřinesl, pár zvratů si člověk prostě odtušil. Spíš jsem byl u vytržení, že film ve svém minimalismu nepostrádal silnou myšlenku a nevyděračský citový náboj. Prakticky jedinému hereckému představiteli Rockwellovi a smutně studené Mansellově hudbě tleskám, bez nich by film nebyl tak působivý. K dokonalosti mi ale chyběla větší dávka depresivní atmosféry, k čemuž téma filmu přímo vybízí. Rejža mohl v tomto ohledu prostě více přitlačit na pilu. V jednom ze svých předešlých komentářů jsem psal o regálu s dobrými vesmírnými scifárnami jako o nedostatkovém zboží. Moon k nim můžu bez výčitek zařadit a těšit se jen na další takové filmy, které tuto sortu filmů posunou do kategorie dostatkové. 85% ()

fars

Sam Rockwell, hudba, atmosfera -> spokojenost, ale za pet to neni, to by film musel mit udernejsi zaver. Film jsem dokoukal pred chvili a uz ted mi z nej zustal v hlave jen ten pekny vizual a Rockwelluv vykon. Rano uz to bude jen ten Rockwell. ()

BoXBe

Moon má po vypravěčské stránce spíše formát povídky. Nerad spoileruju, snad jen sluší zmínit výtečný hudební doprovod Clinta Mansella a zbytečný spěch. Solaris tíhu vesmírné osamělosti uměl navodit i tichem a pomalým tempem a líbil se mi řádově výš. Nemluvě o Sunshine. Moon ale i přes laciné zpracování zdatně sekunduje, stojí za hřích. ()

blitzer

Mají kloni stejná práva jako lidi? Já nevím. Žádný lidský klon zatím neexistuje, takže tahle otázka ani není na pořadu dne. Třeba budou kloni vnímáni jako roboti, tj. jako věci. Kdo ví. Zacházeli tedy se Samem jeho zaměstnavatelé korektně? Opět nedokážu odpovědět. Proto taky nedokážu posoudit, jestli mám s hlavním hrdinou/hrdiny sympatizovat nebo ne. Stejně tak nemůžu říct, jestli mám jeho zaměstnavatele odsoudit za to, jak se k němu/nim choval. Nicméně snímek mi přesně tuhle pohádku "o zlých kapitalistech" v závěru vnucuje, což se mi vůbec nelíbí. Kromě téhle zásadní výtky, mě Moon chvílemi nudil, proto tak nízké hodnocení. Naopak herecký koncert Sama Rockwella byl parádní, ten si za každého svého klona hvězdičku zaslouží. ()

campix

Moon se především díky svému neotřelému námětu řadí mezi ty zajímavější snímky. A jelikož už žánr sci-fi není to co býval, tak je i vítaným zpestřením. Navrch přidám jméno zajímavého režiséra Duncana Jonese, dále jméno autora hudby jímž je samotný Clint Mansell a také neopomenu herce v hlavní roli a tím je Sam Rockwell. Zní to rozhodně zajímavě. Bohužel však nedokáže snímek běžet po celých zhruba 90 min. A tak jsem se docela nudil, ale zase méně nežli v námětově podobném Pandorum. Trošku zajímavější okamžiky nastanou ve chvíli zjištění zásadní pravdy. Jones Moonem rozhodně nenadchl, ale i tak si nenechám utéct jeho novinku - Zdrojový kód. ()

WolfR

Parádní filmeček. Kromě toho jak je komorní se ale vůbec nepromítl v celku nízký rozpočet. Vše šlape perfektně. Stylový vizuál, nápaditý děj, neuvěřitelně gradující atmosféra samoty, dopomáhajíc si skvělým soundtrackem. Taky úžasný Sam Rockwell v hlavní roli, který film táhne k výšinám svým umem a přesvědčivými emocemi. Ale nejvíc jsem unesen z té atmosféry. Tichá měsíční základna obývána jedním jediným člověkem po dobu několika let. Je to chladné, tajemné, mrazivé, depresivní. Navíc jsem se vždy nemohl dočkat, co bude následovat a co se náš hlavní a jediný hrdina dozví nového. A přestože pointa byla uvedena na světlo malinko brzo, přesto zůstal Moon ukončen tajemně a pár otázek zůstalo pěkně nevysvětlených. Díky za to, má to tak své kouzlo. Velice silné 4 hvězdy. ()

mortak

Výchozí humanistická teze bohužel přehlušila logiku a ovládla celý scénář. Duncan chce ukázat "lidskost lidštější lidí", ale šustí to papírem a logickými dírami. Vůbec s tím mám problémy jako třeba s Příchozími (adaptace povídky). Formát sci-fi povídky by Moonu slušel daleko víc než nedokonalý převlek za celovečerní film. ()

LasT_Olt

K tomuhle typu filmu chovám určitý druh respektu. V celém filmu prakticky jenom jedna postava. Scénárista si vyláme zuby na monolozích z duchem, tak aby to dávalo smysl, režisér, aby to v klidu odsejpalo no a herec to má nejtěžší, přeci jenom 100 minut mluvit jenom se sebou je i pro zdatného herce náročná úloha. Moon, však tohle povídání zvládá opravdu bravurně, navíc to ještě povyšuje na další úroveň. V žánru scifi jsem spíš fanda časového tématu než SPOILER, tématu klonování, avšak i tak jsem si tenhle film užil víc než Jonesův Zdrojový kód. Ano užil. A to je mi navíc Gylenhaal víc sympatický než Rockwell a emoční scény na mě měli v ZK větší dopad. Fakt nevím čím to je, ale něco se mi na tomhle snímku hrozně líbilo. Možná ta atmosféra, možná soundtrack, nebo více vyhrocené finále. Každopádně po nějaké době zase dost originální sci-fi, které navíc dává smysl. A těch je prostě tak zoufale málo.. ()

Medwídek

Napřed výborný sci-fi thriller District 9 a teď stejně výborné sci-fi drama Moon... Co víc si od filmu přát než aby Vás připoutal do křesla a nenechal ani na chvíli vydechnout? ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)