Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

FFilipCZ

Pořádně jsem ani nevěděl, do čeho jdu. Avšak výsledek mne celkem zklamal. Zajímavé, poutavé a napínavé pasáže se střídali s těmi zmatečnými, nudnými, které jsem tak nějak ani pořádně nechápal. Líbí se mi myšlenka a nápad tohoto filmu, ale zpracování lehce pokulhává. ()

Sten2

Kdepak, ať si každej řiká co chce ale kůli takovejm filmům jako je Moon stojí zato žít. Po scifi debutu District 9 od Blomkampa je tu další debutující režisér se scifi. Pro mě vyhrál Jones a to hlavně kůli tomu, že se snaží obnovit vlnu filmů jako bylo Solaris od Tarkovského nebo tolik zmiňovanou Odysseu od Kubricka. Moon jsem si vyhlídnul před rokem a čtvrt, protože jsem sledoval na čem dělá Clint Mansell a proto jsem se o film i zajímal. S odstupem času jsem si uvědomil, že by tenhle film nemusel bejt jenom o hudbě a taky nebyl. Krásné komorní draha o Samu Bellovi jako člověku přináší všechno co mi tenhle rok tak chybělo. ()

Krt.Ek

Jsem zvědavý, zda se dostaneme do doby, kdy film bude reálný. Pokud jo, tak očekávám, že se film stane zbraní v rukou aktivistů protestujících proti zneužívání práce AI. Moon totiž ukazuje, že i stroje mohou cítit emoce, někteří mají dokonce větší srdce než leckteří vedoucí kapitalistických korporací. 80% ()

Defaultovna

One-man show Sama Rockwella dopadla viac než dobre, jeho herecký výkon je asi to najlepšie na celom filme. Podobnosť s legendárnym dielom 2001: Vesmírna Odyssea je neodškriepiteľná, napriek tomu je to individuálne komplexné dielo, zachytávajúce osamotenosť človeka, nachádzajúceho sa tisícky kilometrov od domova. Človeka, strateného nielen v priestore, ale aj v čase. Psychologická linka na jedničku, herecký výkon excelentný, efekty a výprava za veľa nestáli ale pointa výborná. Len škoda že priskoro prezradená. 8/10 ()

Korbitch

Film, který mimo jiné staví na úžasném hudebním prvku. Ale o tom tu mele kde kdo. Mimo jiné myslím hlavně myšlenka zjistit, že nejste úplně tak to, za co jste se považovali. Koho tohle nedostalo, nemá budto představivost, mozek, v nejhorším případě srdce! ()

Alqarin

S úspěchem minimalistické, nepřehnané a pozvolna plující sci-fi. Pointa vás neoddělá, vizuály trochu (na Sunshine prostě nic nemá), Sam Rockwell je skvělý a Kevin Spacey mluvící smajlíkovitého robota v rámci svých omezených možností také. Nejde tu o představitele pětihvězdičkového týmu, ovšem coby malý nenápadný počin si bez problémů a zaslouženě urve čtyři.. ()

SaNcHeZ_cz

Náš největší nepřítel jsme my sami. Komorní depresivní scifi sázející na klasické triky a one man show Sama Rockwella funguje překvapivě ve všech ohledech a i přes mírné zádrhely funguje velmi dobře i za rámec sci-fi. ()

RasputincZ

Moon je inteligentní film, který zaujme mainstreamového diváka a neurazí ani sci-fi geeka, protože Duncan Jones netlačí na pilu, nesnaží se diváka otupit drahými efekty a akcí (neříkám, že to někdy není potřeba :) ). Největší síla filmu tkví v hereckých výkonech – one-man show Sama Rockwella a hlasu Kevina Spaceyho a v hudebním doprovodu Clinta Mansella. Právě Mansellova hudba dodává celému filmu mírně sentimentální atmosféru, která do děje zapadá. Přesto nemohu dát plné hodnocení, jelikož mě film emocionálně tolik nezasáhl a závěrečnou pointou si nejsem vůbec jistý. ()

Z0oMb3E

Veľmi zaujímavé sci-fi. Jednak v ňom môžete nájsť očividnú paralelu s kubrickovou Vesmírnou Odyseou, ale film otvára nejednu morálnu otázku. Celý film je vlastne one man show. One man show s jasne stanovenou dobou spotreby jednotlivých postáv. Sam Rockwell svoju dvojrolu zvládol obstojne, i keď pri priamych konfrontáciach vyzneli zábery skôr pateticky a humorne. Čo sa tíka porovnávania zo spomínanou 2001-notkou určitý progres zaznamenal aj samotný počítač. Jednak dostal tvár a tiež vľúdnejšie vlastnosti. Avšak nech sa Kevin snažil zo všetkých síl, depresívny strojový hlas HALa nenapodobnil. Ako nie veľký fanúšik sci-fi žánru bol pre mňa film síce priemerný, ale pozerateľný. Odporúčať ho však nikomu nebudem. ()

Asgy

Musím pochválit parádní hudební motiv i vizuální zpracování. Taky Sama Rockwella a Kevina Spaceyho, i když ten si toho tolik nezahrál. Co mi ale vadilo, je scénář a spousta nelogičností v něm. Proč rušičky, proč tam vůbec byla potřebná lidská obsluha, když AI byla evidentně na vysoké úrovni? To zrovna nechápu. A ta cesta cesta domů v tom kontejneru -- pěkná blbost. Nnemůžu se zbavit dojmu, že tento film, i když špatný určitě není, mohl být daleko lepší -- nebýt těch nelogičností. ()

mysiak

V prvom ohľade je to old school sci-fi...nikdo sa nikam neponáhľa, dej plynie pomaličky, väčšinou one man show..presne ako Moon...skvelý Sam Rockwell, atmosféra skvelá...a úderný koniec, ktorý mi pripomenul skvelé staré sci-fi veci ako 2001: Vesmírna Odysea...taký film pre zábavu natočený..ale nesmierne kvalitný ()

devNull

Vizuální nátěr. Myšlenka není nijak hluboká, spíše mi to příjde jako výborná povídka. Nedoporučuji na špatnou náladu. Doporučuji, pokud si chce člověk dát po dlouhé době zase nějaké to dobré sai-fai. ()

Praxis

Solidní tři hvězdy. Na víc ten film nemá. Stísněná atmoška papundeklové stanice na vás sice dolehne a Rockwell je v poslední době herec, kterej mě docela dostal, ALE - nějak se mě nelíbil celkově koncept a konec. Přišlo mi, že to bylo nedotažený. Každopádně solidní zábava se solidním one-man (robot) show! 65% ()

Popluh

Moon je prakticky dokonale chladná sci-fi, která je jako knížky P. K. Dicka bez paranoie (Blade Runnerovská zápletka prakticky nevyužita) nebo Vesmírná Odysea bez vesmírných odysejí (což je možná dobře protože drtivá většina efektů vypadá jako kdyby tvůrci červeného trpaslíka dostali lepší vybavení a vyšší rozpočet). Potenciál filmu zařadit se mezi elitu žánru skončil hned u scénáře, který po celou dobu jede na půl plynu, diváka nenechává prakticky nikdy v napětí a polopaticky jede přímou trasou od začátku do konce. Je to předvídatelné ale v žádném případě ne hloupé. Emoční sterilitu se daří vesměs narušit jen skvělému Samu Rockwellovi, jinak je i celý film natočen poměrně chladně výjma rozklepané kamery při počátku strkanice s nožem. I tak to ale stojí za zhlédnutí a soundtrack Clinta Mansella jako vždy za poslech. 75 % ()

GodComplex

Skutecne kvalitnich sci-fi je malo, ale Moon se mezi ne pohodlne zarazuje. Nadherne mesicni landscapes (zadna cgi, ale klasicke modely!), jeste promakanejsi interiery mesicni zakladny, one-man show skvele se hodiciho Rockwella a hlavne jako vzdy dokonala hudba Clinta Mansella, ktery opet potvrdil, ze je se svym typickym pianem, elektronikou a lehce industrialnejsimi beaty mnohem lepsi filmovy skladatel, nez drtiva vetsina jeho symfonicky pizlajicich nudnych hollywoodskych kolegu. Moon se nemuze vyhnout prirovnani k opravdu velmi podobne Kubrickove kultovni 2001, oproti ktere je precijen o dost minimalistictejsi a ani nema takove ambice - od zacatku se jedna o ciste komorni indie sci-fi kousek. Mesicni roboticka AI sice neni takovy pojem jako HAL 9000, zato ma dokonale monotoni hlas Kevina Spaceyho a cool smajliky. Na 5 to diky svemu omezenemu rozhledu nema, ale je to lepsi nez vetsina sci-fi pokusu poslednich let. 8/10 ()

cervajzik

Celkem pomalej rozjezd filmu, ale když těch několik minut přežijete, tak potom uvidíte hodně dobrý sci-fi, který je doplněno jako vždy dokonalým soundtrackem Clinta Mansella. Po tomhle filmu se navíc celkem hodně těšim na Source Code, protože zatím začal Duncan Jones velmi dobře. ()

Džejkop

To jako až si vyčerpáme energetické suroviny na naší rodné hroudě, tak budeme prznit naši jedinou přirozenou družici. Já měl dojem, že se začnou využívat alternativní zdroje energie. Ale podle všeho je lidstvo skutečně nenapravitelné, luno, těš se tedy. Moon je naplněn mrazivou atmosférou a hrátky s klonováním, další to možný neduh budoucnosti. Jsem přesvědčený o tom, že by se našel dostatek neklonových jedinců, kteří by proti tříhvězdičkovém pobytu s epésním výhledem na modrou planetu, či úchvatně hvězdnou oblohu nic neměli. Věřím, že příjemnou společností robota Gertyho, by taky spoustu lidí nepohrdlo. Tak na klonování zapomeňte vy genová chásko. Nepotřebuju aby se tu prohánělo několik mých pochybných kopii..to potěš koště. ()

Pirkaf

Hustá klaustrofobická atmosféra a skvěle pasující muzika... takhle si představuju sci-fi jako řemen. Jde to i bez snahy ohromit diváka a dementní závěrečné bitvy s bossem. A navíc s jedním hercem.. ;-) ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)