Mentalista

Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2008–2015), 106 h 57 min (Minutáž: 39–45 min)

Tvorcovia:

Bruno Heller

Hudba:

Blake Neely

Simon Baker, Amanda Righetti, Robin Tunney, Steven Culp, Tim Kang, Tim Guinee, Owain Yeoman, Gail O'Grady, Shaun Toub, Tara Karsian, Morena Baccarin (viac)

Detektív Patrick Jane je veľmi všímavý. Aj z tých najmenších detailov na mieste činu i z chovania ľudí dokáže vyvodiť precízne závery. Preto ako odborný poradca spolupracuje s CBI a pomáha hľadať nebezpečných zločincov. Ale po sériovom vrahovi zvanom "Red John", ktorý zavraždil jeho ženu a dieťa, márne pátra už niekoľko rokov... (oficiálny text distribútora)

petaspur

Na položených obrysech tuctové krimi se pohybuje zhuleně rozevlátý mentalista Patrick Jane, jehož největší výhodou je absence nadřízených a sklony dívat se na případy jinýma očima, než kriminalističtí dělníci postupující podle příruček. Patrick vnáší do vyšetřování příslib něčeho sympaticky neokoukaného, ale vše kolem něj je natolik standartizovaně fádní, že celkový dojem žádný zázrak nepředstavuje. ()

Cappuccino

Taký ten typ seriálu, proti ktorému nič nemáte keď ide v televízii a vy neviete čo zrovna robiť, tak si jeden dva diely pozriete, nezabijete vás to, ale ani neohromí natoľko, že by ste mali chuť zohnať si zrazu všetky jeho série a jednu za druhou ich hltať. Not at all. ()

Allien.9

A jéje... Barbie a Ken se pohádali, takže si musel blonďatý hezoun najít jiné působiště. Ale proč zrovna tenhle seriál, sakra?!?:-( ()

mzss1

Je mi to líto, ale tento serál jde totálně mimo mě. Co mě dokázalo na tomto zaujmout ? Jenom snad něco, nějaký vtip, nějaká scéna, prostě něco abych u tohohle nesunul. Víc se nehodlám o tomto bavit. Odpad nedám, ale je to velmi slabé na mé gusto. 13% = * ()

Vavča

Mentalista je neobvyklý seriál, ačkoliv je začátek průměr, jeho kvalita sérií však stoupá, bude vám trvat, než si zvyknete na hlavního hrdinu, Patrick Jane (Simon Baker) je bývalý podvodník, který se dříve vydával za okultistu, poté jeho rodinu zabil Red John, psychopatický sériový vrah se sítí spolupracovníků a fanatických obdivovatelů. Další věc, které musíte dát šanci je detektivní tým, kolem Jane, Robin Tunney jako šéfka Teresa Lisbon mi do role úplně neseděla, až časem se ukáže více její charakter. Jane působí často jako floutek, který nepromýšlí svoje náhlé akce, které mohou stát zdraví a život nejen jeho, ale garantuji, že jeho metodám přijdete na chuť, stejně jako tomu, jak dovedně manipuluje svým okolím. Některé zápletky se táhnou na více dílů, kriminálníci jsou vesměs prohnaní, ale Jane je chytřejší, většinou. Zbožňuji vedlejší postavy, které mají charisma a vrací se, šéf nábožrenské sekty Bret Stiles, podvodnice Erica Flynn (Morena Baccarin), Emanuelle Chriqui jako Lorelei Martins, atd. Mentalista je rozhodně ten typ seriálu, kde jste rádi nejen, že jste ho viděli, ale také s k němu rádi vrátíte. Simon Baker urval herecky sérii pro sebe, ale to že o tolik ční nad ostatními přece jen není jeho chyba:) ()

kingik odpad!

Já nevím, že si nedají pokoj s těmi otravně koncipovanými seriály, kdy se v rozmezí 45. minut všechno vyřeší, pořád se tam vydatně kecá, když dojde na akci, tak jenom divák kroutí hlavou. Chápu, že v USA, když nějaký herec vleze do seriálu, tak je to ostuda, protože seriály se tam berou dost podřadně a o herci to svědčí, že buď byl slavný a není už o něj zájem, anebo teprve rozjíždí svou kariéru. A Simon Baker nikdy slavný nebyl, pár lidí ho zná, a tak ani nevadí, že hraje v této odpadové záležitosti. Seriál je to pochopitelně špatný a nijak se neliší od seriálové dikce a produkce z USA. Jinak ten díl jsem neviděl do konce. Nedalo se na to dívat a vypnul jsem to. Škoda proudu na takovou předvídatelnou ultrastupiditu v režii, kterou bych zvládl i já. Tak je to ubohé, a tebe Simone Bakere lituji, že v tom hraješ. Já bych honorář za tohle ani nechtěl. Tak moc bych se styděl, že jsem v tom hrál. ()

topr harley

Ani nevím co mě na tom tak zaujalo, myslím že ten klid, tok jak řešil případy bez zbytečného násílí. To jak k tomu používal jen manipulaci a dedukci. ()

Frajer42 odpad!

Mentalista je hrozná hovadina o jednom nazrzlým kokotovi. Viděl jsem asi dva až tři díly a stálo mě to mnoho sil. Najít takovou sračku není vůbec jednoduché. Možná kdbyby v hlavní roli byl nějaký sympaťák, tak by se moje hodnocení mohlo diametrálně lišit. Ale to jsou samá kdyby a ty neplatí na CSFD.cz a ani v životě. Ty sračky, které vypouští z úst snad ani nepotřebují další komentář. Možná kdbybych měl o IQ méně, tak bych byl býval nadšen. Takhle to bude odpádek. ()

AllShallFall odpad!

Tééda, co všechno udělá americký systém proto, aby dokázal světu, že pouze jejich odborníci dokážou na všechno přijít. Teď maj mentalistu a to je takovej chytrej chlápek, že vlastně ani nemusí být vyšetřování. Ten ferda vždycky někam přijde a odemele přesně jak to bylo. To je teda Pan vyšetřovatel. Kam se hrabe rada Vacátko. Je mi normalně na blití z těch amerických hlavu - vymazávajícíh seriálů a filmů. USA je zlo Světa...ve všech podobách. Včetně filmů a seriálů, kde lidem úmyslně podstrkávájí kvalitu státních složek, jen proto, aby jsme si všichni řekli: Vždycky tě dostanou když budou chtít. Oni maj technoligii....a dneska dokážou tohle a tamto....a nemáš šanci..... Vzbuzovat v člověku obavy, aby se nedokázal nikdy vzepřít, když náhodou nebude se Systémem souhlasit je učíná propaganda režimu. V USA je prachobyčejná diktatura a evropské státy, ji vesele přijímají a podporují. Pak se to snaží napodobit a stejným způsobem ovliňovat Evropany. Viz Kobra 11, CI5, MI5, Kriminálka Anděl. Prostě odpad! Úplně všemi body to dokazuje. ()

Ant

Jedna z nejlepších novinek minulého roku s nejcharizmatičtější hlavní postavou za poslední dobu. Je to sranda, ale v posledních dílech na můj vkus trochu velká nuda. ()

dopitak

Po pilotu není mnoho co vytknout, jedná se o typický produkt, který můžeme v dohledné době očekávat mezi akvizicemi Novy nebo Primy. Je pravda, že originální část je poměrně skromná, nicméně u prvního dílu jsem se nenudil. V okamžiku, kdy se Patrick setká s lékařem v pracovně mrtvého kolegy a má vše pod svou kontrolou, začnete tomu blonďákovi docela fandit. ()

FTP

Chytlavý, ale rozporuplný seriál, který se na každému úplně zalíbí. V Americe 8,2/10, u nás pouhých 68/100 a nahoru už asi nepůjde. Charismatický Simon Baker, kterého v žádné jiné roli nemůžu ani vidět, mě jako Patrick Jane totálně očaroval a můžu otevřeně přiznat, že jsem v určité etapě dospívání chtěl být jako on a obdivoval jsem veškerá jeho gesta, dedukce, způsob oblékání a uvažování, ale i formu konverzace. Seriál, který je jen a pouze o hlavním hrdinovi, kterého když si oblíbíte, oblíbíte si i samotný seriál a naopak. Hlavní zápletkou je prvních šest sérií tajemný seriový vrah, který Patrickovi zavraždil ženu a dceru, Red John, po kterém Mentalista pátrá a souběžně s tím řeší jako konzultant CBI vraždy v Sacramentu svým velmi osobitým přístupem, kterým všem leze na nervy. Ústředními postavami je pětičlená skupina detektivů a přátel. Zajímavý je také velice vřelý vztah mezi ním a jeho šéfkou, který si od začátku do konce říká o něco víc, než přátelství a důvěru, ale kdo ví... ()

heyda

Mnohokrát lepší než ostatní kriminálky z Miami, New Yorku nebo Las Vegas. Hodně se mi líbí ta odlehčenost a ten chlápek má prostě charisma jak sviňa. 85% Jo a seriál bych přejmenoval z MENTALISTA na MORALISTA. Tak trochu by to bylo trefnější ;-) ()

VenDulin85

Dívat se na to dá dobře, i když schéma příběhu je vždy stejné, což značně oslabuje hodnotu, ale co taky čekat od dlouhodobých seriálů. Být vrah a pořád mě odstřelovat Patrick Jane nepříjemnými otázkami z mého soukromí, kupuju letenku do Ria :-). ()

sharky

Od te doby, co skoncil Columbo, mi tu chybel detektiv, ktery je vic vtipny nez vazny, nikdy nenosi pistoli a vsechny zlocince prechytraci...a ejhle tu se zjevil...hraje ho sympatak Baker a ma i vyborne vedlejsi postavy detektivu...obzvlast ve druhe serii se poradne rozjede, ta je mnohem lepsi nez prvni...pro me dustojny nastupce, takovy Columbo II. a minimalne 4 hvezdicky. Musim jednu strhnout za nektere slabsi zapletky, ale dily kolem Red Johna jsou za 5. ()

honajz

Líbí se mi hlavní postava, jak je podaná. Protože je podaná nejednoznačně, což se začíná projevovat ve 4. sérii o to víc. Líbí se mi chytře vymyšlené případy, detaily, zvolená hudba, drobné vtípky, větší fórky, kamera, která dokáže často z omezeného prostředí vykouzlit některé úžasné scény. Suma sumárum se mi seriál líbí, i když občas je u něho nutné přemýšlet, protože hodně věcí se hraje ve druhém plánu. ()