Mentalista

Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2008–2015), 106 h 57 min (Minutáž: 39–45 min)

Tvorcovia:

Bruno Heller

Hudba:

Blake Neely

Simon Baker, Amanda Righetti, Robin Tunney, Steven Culp, Tim Kang, Tim Guinee, Owain Yeoman, Gail O'Grady, Shaun Toub, Tara Karsian, Morena Baccarin (viac)

Detektív Patrick Jane je veľmi všímavý. Aj z tých najmenších detailov na mieste činu i z chovania ľudí dokáže vyvodiť precízne závery. Preto ako odborný poradca spolupracuje s CBI a pomáha hľadať nebezpečných zločincov. Ale po sériovom vrahovi zvanom "Red John", ktorý zavraždil jeho ženu a dieťa, márne pátra už niekoľko rokov... (oficiálny text distribútora)

phoebess

Simon Baker a jeho úsměv mě dostali hned během prvního dílu na lopatky, takže bylo jasné, že se budu dívat i nadále. Jen je škoda, že za jeho policejní partnerku nezvolili někoho jiného, Robin Tunney a ty její ksichty mě už víte co :) Dějová linka kolem Red Johna se táhne jak nudle, což ji ubírá na zajímavosti, a objevuje se snad jenom v době, kdy scénáristé nemají nápady na nějaké jiné případy (???) ()

MartinezZ

(Spoilery!) Dobře. ze začátku to bylo zajímavé: povýšenecký sebestředný kejklíř s "darem" pohledem odhadnout lidi a pohnutým rodinným osudem ve službách vyšetřovatelů, kteří jsou mu mj. i klíčem k jeho vlastnímu cíli. OK. Nicméně po nějaké době už to začalo být jednak dost na stejné brdo a ty kličky v pátrání, mizení a úskocích Rudého Johna už byly zbytečně přitažené za vlasy jen proto, aby se divák začal koukat vždy i na další sérii. Bohužel se tím ale vystavěla taková aura ďábelského protivníka, že 6. série s tím přiváděním zpět hromadu dřívějších postav, jejich postupnou eliminaci a nakonec i odhalení a zlikvidování RJ vyznívalo od autorů jako "Serem na to, hlavně ať je konec." Bohužel se toho ale nedrželi, protože to všechno mělo končit právě tím koncem RJ, zmizením Patricka na písečné pláže, kde by skončil, a rozbitím CBI týmu s tím, že by postupně přešli pod FBi, kde by sice měli svoje pozice, ale už by o tom nebyl seriál - prostě v závěrečných titulcích za doprovodu nějaké hudby by byly ukázány navazující osudy postav po epizodě s RJ a tečka. Bohužel se ale pokračovalo dál, drobný podvod, díky kterému se Patrick s Terezou dostali k FBI se postupem dalších dílů naprosto zazdil a zapomenul, ačkoliv na tom byla původně spolupráce s FBI postavena, vedoucí FBI týmu byl klaďas tak přeslazený, že to bylo na cukrovku, ta jejich nadřízená den ze dne zmizela, zase se objevovaly další dřívější postavy a hebly a perlička na na tom všem byl vztah Patricka s Terezou a jejich svatba, kdy tohle už snad museli dělat i jiní tvůrci za kamerou, protože celá tahle série, byť neměla nezajímavé příběhy, ale vzhledem ke všemu v seriálu dříve ukazovanému neměla absolutně smysl a v celém seriálu v podstatě neměla co dělat. Ve chvíli, kdy se CBI rozebírala a uklízela jsem skutečně doufal, že je to poslední díl seriálu, tíhmle postupem pomrkávajícím na poslední díl Moonlighting. Bohužel tomu tak nebylo a to je ku škodě seriálu. A to nemluvím o tom, že jsem od prvního dílu sledovat českou mutaci seriálu s českým dabingem, který se nějaké trdlo rozhodlo předabovat od šesté série. Svým způsobem bych mu měl za sebe asi i poděkovat, protože mě to donutilo si sehnat anglickou verzi s titulky a dokoukat to celé najednou a nečekat týden co týden na další český díl. Mám to za sebou, díky a dost. Těch sérií mělo být max. 5 s tím, že by poslední řada končila max. první polovinou 6. série. ()

mysiak

Priemerný krimi/komediálny seriál..Simon Baker má určite ten humor, po ktorom diváci idú...ale radšej preferujem iné seriály s takouto kombináciou... ()

buldock

Po prvních dílech zatím převládá celková spokojenost. Veškeré dění v seriálu je sympaticky odlehčené a to se mi líbí, taktéž casting hlavních postav na výbornou. Uvidíme dále. ()

blackrain

Prostě se jen pořádně dívá okolo sebe a nemá klapky na očích. Zkuste to i vy, podívejte se na někoho v metru, tramvaji, autobusu nebo jen na osobu, která momentálně přechází křižovatku, venčí psa. Chování té osoby, gesta, drobné detaily, které zachytíte při pozorném pohledu na ni vám řeknou a prozradí hodně aniž by otevřela pusu. ()

rt12

Po shlédnutí čtvrté sérií zvyšuji o hvězdu, díly s Rudým Johnem byly většinou zdařilé a napínavé. Některé díly byly přitažené za vlasy až moc. Díly Jahody se šlehačkou a celé uzavření a zabití Rudého Johna, mělo takto skončit. Po prozření, že se tak nestalo se z toho začala vařit příliš kombinovaná, nastavovaná kaše. Připisuji: od poloviny páté série do osmého dílu řady šesté to bylo na solidní čtyři. Ovšem devátý díl v šestce to posadil zase zpět. ()

slunicko2

Příjemná odpočinková limonáda pro unavené prací. Snad jen pár jmen: 39letý charismatický Australan Simon Baker (mentalista Patrick Jane) s pěkným úsměvem, 30letý Welšan Owain Yeoman (fešák z vyšetřovací party Wayne Rigsby) a 35letý Američan Tim Kang (Asijec z vyšetřovací party Kimball Cho). Věk protagonistů se vztahuje k první řadě seriálu. ()

Rosalinda

Mentalista je ve změti podobných seriálů zářná výjimka. Vůbec to není špatný seriál a hlavní idea také není špatná. Simon Baker do role Patricka Jane naprosto sedne, ale jsem zase u dabingu! Co mě na tomto seriálu v TV nejvíc irituje, je právě dabing a česky mluvící Jane. To je tak slizské, že neznat originál, tak mě to snad od celého odradí. ()

Aiax

Finální odhalení a zápletka jsou dost pitomé, je jasné, že scénáristi to od začátku neměli promyšlené a improvizovali s tím, až přijde čas odhalit Rudého Johna, nějak to ukoulejí. Na druhé straně celý ten seriál je samozřejmě dost pitomý, rozhodně to není žádný True Detective nebo nějaká inteligentní skandinávská kriminálka, jen taková blbůstka, kterou může člověk sledovat při snídani, jedním uchem tam, druhým ven.  Takže to zase tak nevadí. V podstatě jediný důvod, proč se na Mentalistu dívat, je fantastický Simon Baker, který celou tu zhovadilost táhne neuvěřitelným způsobem. ()

Patw

Čím déle to trvá tím otravnější to je. Nápad dobrý, herecké obsazení také není špatné, ale dějově (myslím děj v pozadí seriálu o 'Červeném Johnovi') je to zdlouhavé. Původní první hodnocení: 4*. ()

IceQueen

Prvá epizóda vo mne zanechala šesťhviezdičkový dojem, rozkošný Patrick Jane sa okamžite stal jedným z mojich favoritných filmovo-seriálových charakterov. Seriálu nechýba vtip, dramatično a ani kvapka napätia, aj keď treba priznať, že samotné prípady sú len kulisou pre ústrednú postavu a nie sú ničím výnimočné. ()

Sheldra

Simon Baker je vynikající, zbytek průměrný. Jeden chlápek ale celý seriál na 75% nezvedne, takže to bude za 60% za ty jeho potrhlé kousky. ()

Petroff

Nějakou nepříjemnou náhodou jsem se pohyboval v místnosti, kde zrovna začínal díl tohohle seriálu. Byl čas k večeři, a tak jsem u toho i pojedl. Měl jsem asi zrovna kliku, ale "padoucha dne" si tu střihnul Dan Lauria (táta z Báječných let). Ani to ale nespasilo tupej scénář, strašný herce, děsivou výpravu ... a všechno dodělal českej dabing. Fakt to není "chytrej" krimi seriál, dedukce tu lítaj jak na běžícím pásu, a když jsem na vlastní oči viděl zahranej vtip, kdy se hromadně z různejch čísel volá jednomu člověku a ptáme se ho na Emu, aby se mu po půl hodině další z vtipálků představil jako Ema a ptal se, jestli jí někdo nesháněl, bylo mi do breku. Ani ten hlavní superchytrák není nijak sympatickej, takže smůla... Prostě jen další stupidní seriál ve stylu To je vražda, napsala, Columbo, a všechny další seriály, kdy je každej jeden další díl stejnej jako ty všechny před ním i po něm... ()

Beagle

Detektiv Patrick Jane je jeden z řady těch vševědů, kteří si v posledních letech našli cestu do žánru detektivních krimi/thrillerů a svým pronikavým intelektem tam řeší případy, na kterých by si celá policejní oddělení lámala zuby desítky let. Od nenávisti jmenovitě téhle postavy mě ale dělí Simon Baker, který tuhle nabubřelou inteligenci halí do takové dávky šarmu, která by rozněžnila i jeho kolegu na poli geniálních dedukcí, dr.House. ()

Aljak

Nemôžem si pomôcť, ale otravnejšieho detektíva v TV seriáloch asi len ťažko nájsť. Napriek tomu, že jednotlivé epizódy sú po scenáristickej a námetovej stránke vcelku fajn (hoci nič nadpriemerné v porovnaní s inými seriálmi tohto žánru), tak celý dojem z tohto detektívneho seriálu mi absolútne znepríjemňuje prehnane asertívna postava premúdrelého detektíva Patricka s kopou prihlúplych argumentov a až otravne suverénnym správaním. Takže díky, radšej Monk :D ()

shyster

Seriál a hlavně Patrick Jane se velice podobá jinému kriminálnímu seriálu - "Vize zločinu". Zde je vše, ale o chlup lepší. Jak v "náročnosti" případů, tak i v sympatickém hlavním hrdinovi. 70% ()

Džef!

Vynikající... emoce, vtip, napětí... jeden z mála seriálů zaměřené na kriminální případy, který se mi líbí...:-) ()