Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Rozhovor 11
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Blackros

Za první sérii 4* (slabší 3, některé až k 5ti) ale konec první série, a nebojte spojler se nekoná, mě donutil uvažovat, zda se vubec druhá série může podařit. Proto moje hodnocení určitě není definitivní a po druhé sérii budu moudřejší. ()

bartias

Duchovní otec Ztracených J. J. Abrams a scénáristé nového Star Treku nebo prvních dvou dílů Transformers se sice dušovali, že jejich nový seriál není kopií kultovních Akt X. srovnávání se přesto nevyhnou. Fringe neboli česky Hranice nemožného by se na televizní obrazovku nikdy nedostali bez temných paranoidních vědeckofantastických dobrodružství Muldera a Scullyové a dobře vidět, že jim za mnohé vděčí. Zápletky jsou (většinou) dostatečně mrazivé, ale děj ženou dopředu zajímavé postavy. Samostatné epizody mají nádech hororu a celým seriálem se jako pověstná červená nit táhne tématická linie, která postupně skládá dohromady větší obraz. Pokud chcete hledat, (vizuální, slovní i vyloženě přímé) odkazy na staršího bratříčka rozhodně najdete. Jsou to prostě Akta X pro 21. století. ()

abenino

Tento seriál je podle mě jeden z nejlepších sci-fi / mysteriozních seriálů současnosti. Od projektu, pod kterým je podepsaný J.J. Abrams se snad ani nedalo nic jiného očekávat. Hodnocení, který tento seriál tady má, je dle mého názoru pořád nízké, zasloužil by si takových 90%. ()

tomeek

Už se to tu psalo mockrát, ale je to tak. Ztraceni + CSI: Cokoliv + Akta X = Fringe. Abramsův styl vyprávění mám hodně rád, mysteriózní zápletky z Akt X taky a kriminálky bývají taky dost dobré. Fringe je prostě slepenec toho nejlepšího ze všech tří seriálů, ale jde si svou cestou (tou "abramsovskou"), samozřejmě za vlivu Kurtzmana a Orciho. Hlavní hrdince fandíte hned (dost mi připomíná Debru z Dextera) a Walter je výborný prvek, zbytek obsazení je bezproblémový. Zápletky super, hudba skvělá, každý díl končí klasicky "ztracenecky", aneb cliffhanger jak prase, takže musíte vidět další díl. Naštěstí, narozdíl od Ztracených, není Fringe tak nadsazený (v mezích, ale i tak je šílené, co se tam občas děje), takže to stráví i divák, který nad ostrovním dobrodružstvím zlomil hůl, kvůli sci-fi rovině. Plus, nejlepší vysvětlení déjà vu, jaké jsem kdy slyšel :) S chutí na druhou sérii! 4,5* Po třetí sérii: Jak hluboce jsem se mýlil! To je mnohem šílenější než Ztraceni!!! ()

spitr

Když jsem poprvé uviděl Fringe, okamžitě jsem si připomněl seriál 4400 a X-File. Podobnost je v tom, že u všech dochází k nadpřirozeným událostem a pouze specializovaný tým je schopen se s nimi vypořádat. V The X-Files jde o příběhy agentů Muldera a Skullyové a jejich vyšetřování v případech, točících se okolo cizinců, náboženství a metafyziky. Ve 4400 agenti Skouris a Baldwin, vyšetřují případy týkající se skupinou zvláštních lidí. Ve Fringe, je to všechno o vědě. Vyšetřovací tým zkoumá případy, kdy high-tech vynálezy, které hraničí s nadpřirozenem jsou používány k páchání trestných činů, či slouží dokonce k nevysvětlitelným účelům. Mám rád tyto fantaskní případy a každá epizoda ukazuje konzistentní pokrok v ději k rozvíjejícímu se tajemství. Obsazení je pestré a zajímavé dost pro každého diváka, aby si vybral svoji oblíbenou postavu. Pro mě je to samozřejmě Walter Bishop. ()

Pilgrimka

Jeden ze seriálů, který v budoucnu určitě ještě jednou zopakuju. Skvěle sehraní herci, mezi kterými pracuje i správná chemie...Dlouho jsem se tomu seriálu vyhýbala, ani pořádně nevím proč...Teď mám chuť si ho přidat do topky...Seriál, kde tvůrci zvládli příběhem nalákat a vtáhnout diváka, a taky veděli, kdy je správný čas to skončit....Postavu Waltera, kterou ztvárnil John Noble, jsem si okamžitě zamilovala(nejlepší postava, nejlépe zahraná i napsaná)..neměl jsem snad ani jednu scénu, která by mě nebavila....skvělý výkon herců za pomoci skvělého scénáře... ()

Radiq odpad!

Po první sérii jsem docela v šoku - tenhle poměrně ceněný seriál mi totiž přišel jako jedna velká blbost. Připomíná mi to nějaký mix Akt X (což by ještě šlo) a Krajních mezí (a to je ten hlavní průser). Prostě - vezměte ty největší pavědecké, mimozemské, paranormální a jiné šílené fyzikální teorie a to všechno nějak použijte. Je jedno, že jsou to většinou nepodložené nesmysly, mýty nebo konspirační žvásty. Na mou racionální hlavu to vše působilo strašně hloupě. I ve zmiňovaných Aktech X se místama našla nějaká přehnaná nadpřirozenost, ale vezměte to nejšílenější z Akt X, posypte to dávkou LSD, zamíchtejte v hovnech a máte Hranice nemožného. Také postava Dr. Bishopa je dosti bizarní, protože byla vždy a u všeho, co se jednotlivých případů týkalo - a pokud ne, tak vždy věděla, o co jde a co s tím udělat. I ostatní postavy jsou dost neuvěřitelné nebo různě komplikované cosi - vždy musí mít něco zvláštního. A tak i když Anna Torv i Joshua Jackson jsou sympatičtí, nejsympatičtější mi přijde Jasika Nicole a ta kráva v té laboratoři. Dám tomu ještě šanci, ale moc nevěřím v kvalitativní posun. A jéje, druhá série. Nejen, že zmiňovaná Jasika Nicole má teď na hlavě jakousi trvalou a už jí to tak nesluší, ale ta nesmyslnost všeho se snad ještě rozšířila. Vesměs všechny postavy najednou souvisí úplně se vším. A alternativní vesmír/jiná dimenze/druhý svět (+ samozřejmě jejich protějšky z těch světů), to je peklo. To pro mě vždy znamená mínusové body, protože to smrdí nelogičnem, nedomyšleností a paradoxama. A tady je to jako hlavní téma! Třetí série a... stává se z toho ještě větší pitomost, než jsme doufali. Nesmysl střídá nesmysl a postavy mě začínají docela srát. Já vím, že je to problém většiny seriálů, že se to okouká a není to tak dobré, jak ze začátku, ale tohle nebylo dobré ani na začátku... Velký špatný a snižuju na 1 hvězdu. Čtvrtá: To jsme to teda dopracovali. Nebo doprcali? Orientuje se v tom ještě vůbec někdo? Když to rozdělím na dvě oblasti: 1) jednotlivé fringe případy, 2) děj točící se kolem dvou světů, tak ani jedna z toho nevyjde dobře (no, taky proto, že se často propojují). Jedna pitomost se hromadí vedle druhé, až se nahromadí solidní hromada, až jste z toho pitomí taky. Scénáristi už asi nevěděli kudy kam a ty jednotlivé okliky a cesty k nějakému výsledku vedou do scénáristických pekel. Taky mě mrzí, jak jsem se spletl v herečce Jasice Nicole, která mě nejdřív zaujala svým vzhledem, ale když v této sérii hrála tu z alternativního vesmíru, měl jsem chuť ji z milosti utratit. Ten její nevidomý autistický pohled do nikam je herecký výkon srovnatelný se slimáčím slizem. Ostatní herci nejsou nějak strašní, ale trpí svými blbě napsanými postavami. Osud obou světů mi je úplně u zadku i u předku a osud celého seriálu vlastně taky. No, pátá série má jen 13 dílů, tak je ještě teda dokoukám, ale jen abych se přesvědčil, že to je opravdu na odpis. Pátá: tááák pojď, ty svině pátá! Na jednu stranu oceňuji, že jsme se v této sérii pohnuli úplně jiným směrem a hodně toho, co se doposud stalo, se odsunulo úplně na třetí kolej... a chvíli to vypadalo docela nadějně. Ale na druhou stranu jsem zjistil, že je to úplně stejná sračka jak dřív (akorát zas jiným způsobem). Plus (mnou) nenáviděné cestování v čase, kterým to smrdělo ani nevím od které série, ale bylo jasné, že i této pitomosti se pravděpodobně nevyhneme. Poctivě jsem skouknul opravdu celých pět sérií, takže hodnocení "odpad!" je opravdu zodpovědné. Když si představím, že u první série jsem začínal na průměrných 2 hvězdách, tak po tom, co jsem viděl, je to docela fér. A tak tady vypouštím jedno VAROVÁNÍ: tento seriál je brutálně nadhodnocený. Asi je to kvůli tomu, že v tom má prsty J.J. Abrams, kterého někdo od jisté doby začal asi uctívat a také vše, čeho se dotkne. Ale to je omyl (u Ztracených to taky bylo super a dopadlo to dost tragicky). Tak! A máš to! () (menej) (viac)

Laerry

Vědečtější Akta X pro nové století; méně (prozatím) překombinované nežli Lost, tak snad se to nezhorší. Jedná se o čistokrevnou science fiction - věda a fikce. Vědy je tu hodně, fikce nijak nezaostává. Ale scénáristi se i tu nejšílenější věc snaží vědecky (a logicky) objasnit, a pokud nerozumíte odborným frazémům, nestačí vám než souhlasit. Pravda, u teleportace a ohýbání časoprostoru mezi dvěma realitami budete více než skeptičtí, ale po většinu času si budete připadat, že s vámi tvůrci nehrají žádnou levárnu a že by se to tak "skutečně mohlo stát." Ale jen pokud přistoupíte na hru J.J. Abramse (Lost, Alias), který pozvolna rozvíjí svůj další spletitý tajuplný příběh... ()

Cedr

Tak toto bylo k pláči. Nejubožejší seriálový rozjezd. Prvních pár epizod vypadalo jako špatný vtip a výsměch inteligenci televizních diváků. I kdyby se z Fringe v pozdějších sezónách vyklubal nejlepší sci-fi thriller, tak je mi to ukradené. Za tu úvodní tupost nestojí nic. ()

Mr.Ripley

Novodobá Akta X bez Foxe a Dany? Kdepak, tak se to tváří jenom v prvních dílech. Jakmile se otevřou dvířka do mytologie Fringe světa není cesty zpět a divákovi se před očima začne odvíjet dílko, které v současnosti nemá konkurence. Je jedinečné, soběstačné, místy geniální, mrazivé, temné a psychologicky promyšlené. Navíc postava Waltera je to nejlepší co kdy bylo v dějinách televize napsáno. Je skvělé, že tvůrci nezahálejí a s přibývajícíma sériemi nastolená kvalita stále stoupá, jen tak dál! 1.Série: Začátek neuvěřitelné cesty, která chytne každého, kdo miluje mysteriozní věcičky a thrillery. 80%_______ 2.Série: Vítejte v úplně novém světě, kde mytologie hraje hlavní prim.90%_______ 3.Série: Dva světy, jedna geniální série bez jediného kazu. Well, závěrem si stále nejsem plně jistý. Uvidíme co na to čtvrtá sezóna.100%_______ 4.Série: Peter zmizel. Spolu s ním zmizelo i cosi jiného co v mojich očích sráží tuto sérii daleko za akční třetí a mysteriózní druhou řadou. Komornější, pomalejší tempo, avšak o to více času na prohlubování psychologie vedlejších postav a vztahů hlavních hrdinů. Závěrečný dvou-díl slibuje odchod ve velkém stylu.87%_______5.Série: Finále ()

filmmovier

Zatím jsem asi před půl rokem viděl první dvě série a nějak nepokračuju (ale dokoukám to, je to super!), takže ten komentář prostě napíšu. Může se zdát, že Fringe je nástupce Akt X (což teda asi je), ale rozhodně není jako Akta X. Je úplně jiný a originální zcela novým způsobem. Detektivka, hromada divných a mysteriozních událostí a obřích spiknutí tady rozhodně nechybí, ale má to tak nějak větší rozměr. Na Hranice nemožného se skvěle kouká. je to super, osvěžující a velmi zajímavé, o to víc v době, v níž se seriál vysílal. Z hlediska obsazení není co vytknout. John Noble tady má svou nejlepší roli a občas se objeví třeba i Leonard Nimoy. Postavy a jejich vztahy jsou navíc skvěle napsané. Pro fanoušky podobně laděných mysteriozních věcí je to povinnost. A zapomeňte na to, že je to od Abramse. Zrovna seriály mu jdou. 7/10. ()

markuc

Pilotni dil noveho serialu J.J.Abramse,serialu se prezdiva nova Akta X - takze mysteriozni sci-fi pocin.Jinak moje hodnoceni: nic moc,od serialu sem cekal vic,o nejakem nastupnictvi Akt X nelze mluvit,ale nejhorsi jsou herecke vykony (coz je mozna dost silne slovo - o nejakem herectvi lze tezko mluvit).Jinak pilotni dil ma dost velke chyby,snad to napravi dalsi dily (zkouknu dalsi dil,a pokud bude stejne nekvalitni jako tento,kaslu na serial) ()

Sonnik

Ask. Imagine. Investigate. První série je velice zajímavá. Sice je to více epizodní a hlavní dějová linka je spíš jenom taková kulisa, ale nápady například s pozorovatelem jsou parádní. Mezi Walterem a Peterem je dobrá chemie a hodně dobře jim přicmrdává i můj oblíbenec Lance Reddick aka Broyles. Abrams takovéhle věci umí, lidi si rádi všímají detailů a malých spojitostí, které si potom na fanwebech dávají dohromady. Snad to tak i zůstane a udrží si to svůj standart a nestane se z toho takový vývar jako z lostů. Na závislost to není, ale dívá se na to dobře. S01 - 75%. ()

Honzek

Parádní seriál na styl Akt X. Nicméně bych měl výhrady k tomu, že skvělé jsou jen první dvě série. Seriál má pak problémy bavit, nebo přijít s něčím co nám opět vyrazí dech. Děj se příliš větví a komplikuje a mám pocit, že to má namířeno stejným směrem jako LOST a to bych opravdu nechtěl. Nicméně to stojí za shlédnutí :) 1 řada: 5* 2 řada: 4* 3 řada: 3* 4 řada: Brzy ohodnotím. Celkové hodnocení: 81% Zatím nechám 4*, uvidíme co na mně vytasí 4 řada, ale...Zatím mám pocit, že půjdu a hvězdu dolů. ()

neoBlast

[První série:] Vedle dnes už legendárních Ztracených opravdu velká slabota. Abrams a jeho kumpáni se snaží občas používat stejné fígle a napínat v rámci hlavního děje. Naprosto jim ale záměry zabíjí herci. Nenajde se snad jediná sympatická postava v týmu (Astrid? Možná - skoro stále mlčí, a nestíhá pronášet tak trapné vtipy jako Walter), která by byla trošku zajímavá. Navíc extrémně otravná Anna Torv v nejhlavnější úloze je absolutní nemehlo, u níž pochybuji o čistých praktikách při castingu :). Jediným kladem je snad jen veliká (drahá) výprava a občas kvalitně vysoustružené hororové prvky. Ale hlavně kvůli hrozným charakterům pochybuji, že se s další sérií k Fringe vrátím. První sezóna 50 % ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)