Avengers: Pomstitelia

• USA The Avengers (viac)

Z nebies na Zem prichádza zlo a tajný agent Nick Fury musí zostaviť bojový tím Avengers, aby ochránil ľudstvo. Na pomoc mu prichádzajú najlepší z najlepších - superhrdinovia Iron Man, Hulk, Hawkeye, Čierna vdova, Kapitán Amerika a boh hromu Thor.
Na Zem sa zniesol Thorov nevlastný brat, neľútostný zločinec Loki, ktorý chce ovládnuť nebeskú ríšu bohov Asgard a zničiť ľudstvo. Jedine Avengers ho môžu zastaviť, teda, ak rozumne spoja svoje sily. Samoľúbi superhrdinovia však majú rozdielne nátury a chvíľu potrvá, kým zladia svoje egá, silu a inteligenciu, lebo inak než tímovou prácou nemôžu poraziť mocného nadpozemského nepriateľa, ktorý sa spriahol s najtemnejšími silami.
Superhrdina Iron Man je v súkromí milionár a playboy Tony Stark, zvyknutý byť sám sebe pánom. Legendárny hrdina Kapitán Amerika, v súkromí vojak Steve Rogers, je síce zvyknutý rozkazy poslušne vykonávať, ale ako človek z minulosti, ktorý strávil niekoľko dekád zamrznutý v ľade, má trochu problém zapadnúť do súčasného sveta. Thor je boh hromu z nebeskej ríše Asgard a najmocnejší člen tímu Avengers, tvrdohlavý a svojrázny chlapík s kladivom, ktorý nerád počúva rady či príkazy od iných autorít. Supermocný Hulk je v súkromí skromný vedec dr. Bruce Banner, ktorý sa vo chvíľach stresu mení na neovládateľné a ničivé zelené monštrum, čo z neho tiež nerobí dobrého tímového hráča. Zostavu dopĺňajú špiónka Natasha Romanoff ako Čierna vdova, lukostrelec Clint Barton - hrdina Hawkeye a agent Phil Coulson, ktorý síce nemá žiadne nadpozemské schopnosti, ale svojou autoritou si medzi hrdinami vydobyl slušné postavenie. Boj o záchranu Zeme a ľudstva sa môže začať. (TV JOJ)

Wacoslav1

Dvojka je zábavná akční slátanina bez hlavy a paty. Jednička mě jaksi nikdy moc nebavila. Čím to sakra je, že tihle superhrdinové mi byli vždycky ukradený? No to je fuck, zpátky to reality.30% ()

petero

Neskutočne ultimátna záležitosť pre fanúšikov komixu a hlavne Marveláckych hrdinov. Takéto vyhypovanie Hulka som fakt nečakal. Totálne som sa počas celého filmu tešil ako konečne nabehne a všetko to začne mlátiť hlava nehlava. Potitulková scéna geniálna. ()

gogo76

Po toľkej chvále som jednoducho musel zájsť do kina. Prekvapivo som ale prvú hodinu nemohol prísť filmu na chuť, trochu som sa nudil a v duchu si hovorím, čo na tom ostatní vidia. Po prvom strete Ironmana a Thora som pomaly začal chápať a úplne pochopil s nástupom Hulka v skvelom súboji s Thorom. Druhá polovica filmu je jednoznačne asi to najlepšie akčné a demolačné, čo sa dá v súčastnosti vidieť. Akčné to teda je, to sa musí nechať. Možno až príliš. Tak ako je prvá polovica filmu nezáživná, tak je tá druhá naopak výborná a vďaka tejto nevyváženosti nemôžem súhlasiť s nadšenými päťhviezdičkovými hodnoteniami. Postavy Captain America, Hawkeye a Black Widowa pôsobili miestami ako úplne zbytočné, pretože Hulk, Ironman a Thor ich úplne zatienili. Opäť som skúsil 3D kino a nadšený tiež nie som a úplne som odpísal túto zábavku. Pri dlhšom sledovaní z toho nemám dobrý pocit a v 2D by som si to užil minimálne rovnako alebo ešte lepšie. 60%. ()

Xmilden

První dojem byl sice trošku rozpačitější, ale na druhý den, kdy mi film stále leží v hlavě můj úsudek dozrává. Musím prohlásit, že ano, viděl jsem něco co by se dalo označit za splnění dětského snu. Stejně jako nám před dvouma rokama Sly naservíroval setkání ultimátních klukovských idolů v akční podívané Expendables, mimochodem druhý prý má jít ještě dál. Avengers jsou událostí pokud se týká komiksového žánru. Whedon dokázal zhmotnit přesně to co sem po něm žádal. Humor, který občasně dokáže propašovat i do scén kde se to rozhodně nehodí je neuvěřitelný. Vyprsknul jsem smíchy, když po scéně kdy se probírá plán a naši machři si masírují ega, si jeden z pilotů s úlevou že už skončily ty pindy znovu přepne na jakousi počítačovou pařbu. Trošku jsem očekával hlavně po úvodních minutách, kdy se tým teprve setkává, že mi některé postavy v týmovce tolik nesednou, ale s přibývající minutáží tento problém odpadá. Moc se mi líbil tentokrát Hulk, který si myslím našel konečně toho opravdového představitele. PS: Podobně jako kolega Davies 182 budu vyhlížet modrý kotouček, aby mi co nejdříve rotoval v mém přehrávači. 75% ()

Tom_Lachtan

v kině opravdu silný zážitek, ale sakra, já so za dva dny nevybavil skoro nic jiného než pár hlášek, je to sice opravdu výborný film, ale... ()

Arbiter

Nejlepší překvapení jsou ta neočekávaná a život je jako bonboniera (you don't say!). Nemusím ani moc ani málo přemýšlet, abych kategoricky prohlásil, že jsem nejspíš viděl jeden z asi výborných blockbusterů tak nějak poslední doby (ano, až tak moc kategoricky). Ukočírovat tohle panoptikum určitě nebyla legrace, ale stalo se. Stočtyřice minut dávno uběhlo a já mám stále před očima tu všudypřítomnou sebereflexi, Hulka, drive, prolínání banálních ale maximálně funkčních schémat a archetypů, zadek cpt. Amerika a tvářičku Scarlett. Škoda jen, že byli enemáci ke konci tak bezradní, netrhali civilisty na kusy a vůbec to nevypadalo, že to ten ubohý Loki jakkoliv logi(sti)cky zvládá. Nechytil jsem tričko! A jak že se to ten Thor dozvěděl, že jeho adoptovaný bratr ve vyhnanství nahrabal armádu kamarádů? ()

Phobia

Od Avengerů jsem nečekala nic, mám-li být přesnější, čekala jsem dětinskou trapárnu se spoustou superlidiček v kreativních oblečcích a hlavně co nejvíc explozí. A vlastně jsem se ani nespletla, ale... No dobrá, připouštím, akce byla náramně efektní a čím dál více přicházím na chuť okouzlující aroganci Bobíka juniora v železném brnění. Jako protiváhu má bohužel nejotravnějšího superhrdinu ever, Kapitána Ameriku, těsně následovaného nordickým metrosexuálem Thorem. Hulk se dal přežít, i když jsem nepochopila, proč jednou útočí na spojence a podruhé to s nima ukázněně táhne (také mě stále irituje trvanlivost jeho trenclí, to je sakra stretch materiál!). Ostatní komiksové postavy mi nic neříkají. Prostě nějaká roštěnka, co má nakreslená jistě pořádná ňadra dmoucí a pas tenčí než zápěstí. Pak nějaký jednooký überagent s pohůnkem, jehož smrt měla stmelit tým a já netuším proč...? Mně byl úplně ukradený. Takový Jeremy Renner by se hodil spíše do role dobrého vojáka Švejka a vcelku mě fascinoval svým bezedným toulcem, kdy dvacítkou šípů vydržel s kadencí kulometu střílet asi půl hodiny. Loki byl poněkud komický padouch a snad si při svých ambicích zasloužil trochu důstojnější pozici, než být otloukánkem pro všechny zmíněné superheros. A přes to všechno jsem se zvláště v druhé polovině "Avengers" dobře bavila, pěkně se na to koukalo a přinejmenším výstřednímu miliardáři s ostrým jazykem jsem držela upřímně palce (já vím, že to nebylo třeba). Do kina byste mě na to nedostali, nicméně zadarmo to byla obstojná podívaná. Tři nebo čtyři? Nevím, kouknu do čajových lístků... aha, já piju z pytlíku! Tak teda 70%, ale doufám, že příště se opruzové Thor s Kapitánem Amerikou vzájemně umlátí kladivem a tím počmáraným deklem od kanálu. ()

Divočák

Totální geekfest a nejlepší letní blockbuster od nového Star Trecu! Whedon přesně věděl, co fanoušci od filmu chtějí a pokud se počítáte mezi jednoho z nich, budete plesat blahem u každého záběru. Každá z postav dostane svoji odpovídající chvilku, mezi herci to správně jiskří a na plátně se pořád něco zajímavého dějě (žádná nudná ukecaná půlhodinka, na kterou si tu někteří mudlové stěžují, se jednoduše nekoná). No a Hulk po dvou odzívaných epizodách konečně SMASH! ()

-bad-mad-wolf-

"And Hulk... smash!" Rozhodně ne konsternovaně, ale překvapeně určitě: Čuměl jsem. Čuměl jsem, jak inteligentně a vkusně se dá natočit film, přecpaný zhola iracionálními postavami z komiksů a digitálními efekty. Metál si samozřejmě zaslouží především Whedon, který to celé ukočíroval na jedničku a zachází se smečkou superhrdinů tak účelně, že by si z něj měli vzít ostatní příklad. Žádná z osmi (!) hlavních postav není ve filmu zbytečná. Pokud pomineme mimomísní brblání některých fanoušků, že "je tam málo Thora nebo Hulka nebo Vdovy nebo Hawka nebo babiččina štrůdlu", můžeme výsledek jen obdivovat. Všichni z Avengerů si plní své úlohy z hlediska příběhu i divácké vděčnosti: Vdova má na krku zásadní scénu s Lokim, v níž naoko rozehrává melodrama o svojí minulosti, aby se z toho nakonec vyklubala scénáristická klička nejen na Lokim, ale i na divákovi; Hawk je konvertován na špatnou stranu, aby si Vdova mohla onu naznačenou minulost odčinit a oba se jako duo superšpiónů plnohodnotně zúčastnili závěrečné megařežby, ačkoliv proti ostatním nemají žádnou nadpřirozenou schopnost; Hulk je původně přizván pro své vědecké schopnosti a nakonec stejně rozmlátí půlku města nervní zelená kreatura (krásný tah!); Kapitán s Iron Manem tvoří ikonické titulní duo a jejich dialogy mají civilní nádech s přesně dávkovanou mírou humoru i hlášek; Thor je přímý protipól Lokiho a dle toho je do filmu zasazen - tvoří dlouho nepřítomný element jakéhosi technoboha, který si jako Asgardský fízl přijde pro Lokiho. Je úplně irelevantní, jestli je někdo na plátně déle než druzí, důležití jsou všichni, pro fandy jednotlivých členů jsou tu navíc předcházející filmy (je zajímavé, jaký filmový kolos se za posledních několik let zrodil). No a jinak - bavila mě monstróznost toho všeho i vtip a svěžest detailu, bavily mě dobře napsané dialogy a efektivně využitá fakta o jednotlivých Avengerech. Drobné tvůrčí vtípky potěšily (Harry Dean Stanton se ptá Hulka, jestli není alien), některé scény byly hotové lahůdky (fyzicky nejslabší Vdova versus poprvé rozzuřený Hulk) a efekty bombardovaly smysly prvotřídně (v závěrečné řeži je rozflákána půlka města). Pátou hvězdu možná přidává má stále trvající překvapenost, jelikož jsem čekal efektní, nicméně banální blockbuster. Whedon dokázal udržet ve vysokých obrátkách všechny obsazené frajery z komiksového světa a za dvě a půl hodiny nenudí i přesto, že ryzí akce není v Avengerech zase tak strašně moc. A vůbec, co to žvanim, je to svěží, je to vtipné, je to bombastické, není to blbé a je tam stádo postav, z nichž všechny mohou být právem oblíbené. To je sakra kumšt! ()

darkrobyk

Přesně tohle je má představa převedení akčního superhrdinského comicsu do filmu. Jedním slovem, nebo dvěma: třeskutá nádhera! Klasické příběhy Avengers nejsou filosofující díla, ale oddechová akce, kde je třeba se vypořádat s padouchy, co ohrožují své okolí, či ještě lépe, celý svět. Skvělé jsou střety mezi superhrdiny - Iron man s Thorem do sebe buší, až lítají třísky (stromy), a Captain America je nakonec uklidní jedním obřím výbuchem... Vedle napětí a akce se dostane na svérázný humor - mě ke smíchu dohnal Hulk mrskající s Lokim o zem hlava nehlava a konstatující, že Loki je možná Bůh, ale pěkně slabý... Snad jedna poznámka: Thor a Loki jsou polobohové? Ani náhodou, jde o řádné bohy. Jen severská mytologie to má trochu jinak - jsou mocní, dlouhověcí, ale! smrtelní! Devastace New Yorku je báječná, kam se hrabe Godzilla! Katastrofické finále je strhující, jen ty kovové stonožky (pěkně udělané) mi byly nějak povědomé. Celkově ovšem plný počet, trefa do černého a já jsem zvědav na konkureční JLA či na případné pokračování. ()

kinej

Na Avengers jsem se nijak zvlášť netěšil. Absolutně jsem nevěřil, že se ze setkání samostatně ne až tak zajímavých postav dá vytěžit něco víc než slátania ala Transformers. Jednotlivé filmy nebyly špatné, ale měly limity v tom, že jejich postavy zkrátka nejsou tak cool, aby utáhly v pohodě celý film. Ale to, že zde není čas zabývat se jejich jednotlivými historiemi je jednoznačně ku prospěchu celého filmu. Wheldon řeší jednotlivé postavy jen potud, dokud mohou být divákovi sympatické a nejde už do dimenzí, kdy by člověk zjistil, že jsou nevěrohodně komické a některé dokonce velmi trapné (Hawkeye, Black Widow). Místo sáhodlouhých vyprávění je zde akce. přičemž velmi soldiní. Troufám si tvrdit, že ta řež v závěru by mohla patřit mezi kultovní a že v rámci námětu se již nic lepšího vyčarovat nedalo. ()

cheyene

Tohle není opravdu můj šálek kávy, takže ocenit můžu pouze zpracování, které je obdivuhodné a snad ještě závěrečnou bitvu, ovšem na můj vkus byla až příliš dlouhá. ()

LiVentura

Sračkoidní americký mišmaš... má to něco do sebe, návaznosti, budiž, ale jinak... :-() Respketuji komiksový svět, mám rád "svého" Batmana, ale tohle je příliš, i když původní.. ()

balone

Samozřejmě amerikanismus, kam se podíváš, ale stálo to za to, 2. polovina velmi vtipná, nebylo tam moc hluchých míst, sympatičntí herci (RDJ samozřejmě kraloval), jen pár dialogů bych vynechal, od pár dlouhých monologů jsme byli ušetřeni, většinou nějakým vtipným způsobem a doporučuji vidět v kině. Naštěstí jsme byli ušetřeni nějakého romantického žbleptu. 80% ()

nunka

Film pre komiksových fanúšikov a tých, čo si radi užívajú heroické výkony superhrdinov. Po stránke technickej je film vymakaný v každom okamihu a divácka spokojnosť závisí len od toho, či vás dokáže uspokojiť žáner a jeho cieľ. Ja som na výsosť spokojná, všetky zmysly dostali riadne zabrať a to bol vlastne aj zámer, s akým som do toho šla. ()

CrypzzXD

Ultimátní a překvapivě naprosto vyvážená týmovka (vyvážený prostor pro všechny ústřední postavy) s vydatnou porcí epické akce (nádherné technické atrakce), hlášek a humoru, který zde není tlačen na sílu a nepůsobí tu jak pěst na oko. O to se postarali jiné marvelovky... Joss Whedon to ale každopádně ustál na výbornou. 9/10 (Infinity Saga: IM 7/10 THI 6/10 IM2 4/10 CA: TFA 4/10 Thor 7/10) ()

Fiftis

Whedonovi sa podarilo prakticky všetkým Avengerom dať rovnocenný priestor, všetkých prirodzene zapracovať do udalostí a navrch ich prepojiť funkčnou tímovou dynamikou. Mimo bojisko postavy riešia svoje malé životné boliestky a sypú bonmoty, ktoré by sa dali tesať, a medzi údermi a explóziami film predvádza takú kinetickú hravosť, aká by bez hanby mohla do učebníc. Avengers sú živý, hravý film, ktorý robí všetko preto, aby fanúšikov priviedol k nirváne. Najlepšia zábava od Kick-Ass a jeden z horúcich kandidátov na film roka. ()

Hunt

Nesmylně protahované, scénářově nevyužité, za pár světlých chvil dávám dvě hvězdy. Na spojení takových jmen a takových hrdinů je to hrozně málo. Po hodině jsem si už přál, aby všichni zemřeli a film skončil. ()

filmfanouch

Byl to ambiciózní plán. Před rokem 2012 se zdálo prakticky nemožné, že by mohla uspět strategie, která sází na to, že několik filmů postupně bude směřovat k jednomu vyvrcholení a dojde tak prakticky k vytvoření filmového seriálu. Šikovný producent Kevin Feige to ovšem zvládl a i když počátky nebyli jednoduché, dnes patří mezi ty nejmocnější lidi v Hollywoodu. Tím definitním krokem k tomuto postavení ovšem nebyli první sólovky Iron Mana, Thora a Captaina Ameriky, nýbrž právě vyvrcholení 1. fáze Marvel Cinematic Universe. První filmoví Avengers jsou ovšem nejen zásadním komiksovým milníkem, ale i stěžejním filmovým milníkem, který ovlivnil mnoho. Především i proto, že rázem chtěl praktický každý svůj vlastní filmový vesmír a především onu stěžejní událost. Úspěchu prvních Avengers se ovšem od roku 2012 prakticky nikdo přiblížit nedokázal. Spider-Man, X-Meni či Fantastická čtyřka tehdy sice k sestavení epické komiksové týmovky dostupní nebyli, i skrze své první filmy ovšem Marvel Cinematic Universe dokázalo představit partu hrdinů, kteří dokázali obstát jako ti, na kterých bude budoucnost Marvel Cinematic Universe stát. Řeč je především o Robertu Downey Jr., který se v roli Iron Mana stal jedním ze stěžejních pilířů MCU, platí to ovšem i o Thorovi Chrise Hemswortha, Captainu Americovi Chrise Evanse i Black Widow Scarlett Johansson. První Avengers ovšem poprvé dokázali v akci předvést i Hawkeye a i Mark Ruffalo, který na poslední chvíli nahradil Edwarda Nortona v roli Bruce Bannera/Hulka se stal automaticky nejoblíbenějším představitelem Hulka. Chtělo to pak jen ty správné šikovné ruce, které Avengers vyšlou na jejich první misi.  Ať už si z dnešního pohledu o Jossi Whedonovi myslíme cokoliv, tehdy byl naprosto ideální volba. Ne proto, že by měl za sebou obrovské zkušenosti s natáčením blockbusterů (jeho režijním debutem bylo Serenity, filmové pokračování/vyvrcholení jeho seriálu Firefly), ale proto, že vždy jako scenárista uměl pracovat s postavami, jeho dialogy byli ping-pongové a především skvěle zvládnul to, že ve vzájemné interakci spolu fungovali zcela odlišné postavy. I díky jeho umu tak dialogy mezi milionářským playboyem, norským bohem hromu a variací na Dr. Jekylla fungovali. Dokazuje to i fakt, že si jde i po dekádě z prvních Avengers pamatovat spousty trefných hlášek, které většinou stavěli právě na interakci protikladů. Interakci protikladů, kteří se ovšem musí spojit v zájmu o záchranu světa. Whedon především v roce 2012 zvládl natočit naprosto parádní blockbuster. Ten typ blockbusteru, který pochopitelně staví na akci a i po dekádě jde s láskou vzpomínat na spousty těch ikonických momentů, které měli a dodnes mají neskutečnou sílu. A to i přesto, že mnoho navazujících marvelovek se pochopitelně snažili být větší a velkolepější. Stěžejní je ovšem to, že ve srovnání s Infinity War a Endgame pořád první Avengers vyloženě nepůsobí jako chudý příbuzný, naopak se v roce 2012 dalo jen polemizovat nad tím, zda jde tuhle komiksovou událost v pokračováních nějakým způsobem posouvat. Bitva o New York je ovšem i po dekádě naprosto skvělá záležitost, která je nadále schopná vyvolat parádní husinu. Především i díky parádnímu soundtracku Alana Silvestriho.  Důležité bylo ovšem i to, že Whedon dokázal každé z šestici ústředních postav (+ záporáka Lokiho, Nicka Furyho, Phila Coulsona a dalších) dodat vlastní momenty, které si dokázali ukradnout pro sebe. Nikdy tak díky tomu nejde vyloženě tvrdit, že si pro sebe první Avengers krade jeden z členů, protože Whedon dokázal nepodcenit fakt, že jde pořád o týmovku. I Hawkeye v podání Jeremyho Rennera tak ve finále dostane pár momentů pro sebe a šanci předvést, že mezi nejmocnějšími hrdiny světa není tak úplně omylem. Whedon ovšem zvládl prodat i pochopitelnou rivalitu odlišných eg Iron Mana a Captaina Ameriky, Bruce Bannera, který se snaží žít se zeleným obrem v jeho těle i Thora, pro kterého je táhle snaha o záchranu planety Země tak trochu osobnější.  Whedon poté k pojetí akčních scén přistoupil hravě, hravě díky tomu ostatně velmi působí akční sekvence. První Avengers navíc působí jako film, který jeho tvůrci točí z lásky k látce, Whedon jakoby si užíval, že právě on dostal tu čest převést nejslavnější superhrdinský tým na velká plátna. Je to poznat právě v oné péči o postavy, nápaditost a především definici velké události. Byli to teprve první Avengers, kteří dokázali neskutečný potenciál celé franšízy a kteří donutili i samotné hlavouny v Marvel Studios přemýšlet ve větších horizontech. I přes aktuální nadávky na to, jak Marvel pořád jede na jistotu, jejich schopnost vše proměnit ve zlato už je okoukaná a že už to není ono, musí se nadále uznat, že v rámci řemesla a péče o postavy Marvel neklesá. Jednu z nejvýraznějších péči ovšem přeci jen i po letech nejspíš předvedl Joss Whedon u vyvrcholení první fáze.  Následující marvelovky se budou moci snažit sebevíc, WOW moment u prvních Avengers se ovšem podaří překonat málokomu. V roce 2012 se totiž skutečně psali dějiny nejen žánru komiksových adaptací, ale i filmového průmyslu. Pár let pečlivě budované Marvel Cinematic Universe se dočkalo svého prvního pořádného vyvrcholení a i po letech je to stejně silný zážitek jako kdysi. Těžko se ovšem tehdy dalo čekat, jak daleko to Marvel Cinematic Universe ještě dotáhne.....   Viděno v kině: 2x () (menej) (viac)

DJ_bart

Skvělá komiksová žánrovka, která ve své době působila jako nevídaný popkulturní zjevení - a zcela právem, poněvadž takhle spektakulární crossover dosud nikdo do roku 2012 nenatočil. Casting je naprosto perfektní - zejména Mark Ruffalo je herecky někde jinde. Taky kvituju, že se Joss Whedon nechal inspirovat literárním předobrazem Ultimates, jež pohlíží na ony ikonický hrdiny z víc intimní a psychologický perspektivy, a nehledí na ně pouze jako na ploché jednotvárné černobílé figurky - což se zde povedlo přímo na výbornou. Jo je to sice dětinská sci-fi patlanina, ale výborná sci-fi patlanina. Za mě prvotřídní blockbuster a důležitý střípek celé MCU mozaiky. ()

Marvel je v problémech

Marvel je v problémech

02.11.2023

Taylor Swift míří do kin

Taylor Swift míří do kin

01.09.2023

…a bude to velký! Pakliže jste zatím nestihli letošní obří turné zpěvačky a globální superstar Taylor Swift, máme pro vás skvělou zprávu. Kromě faktu, že se Eras Tour stále nachází teprve v půlce a… (viac)

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nečekaný krok učinilo vedení studia Marvel, když de facto vyrazilo dlouholetou šéfku VFX oddělení Victorii Alonso. Ta ve studiu pracovala už od prvního Iron Mana a její zodpovědností v zásadě bylo… (viac)

Jak Ryan Reynolds vydělal 7 miliard

Jak Ryan Reynolds vydělal 7 miliard

19.03.2023

Ryan Reynolds (Deadpool) je jednou z nejznámějších tváří dnešního Hollywoodu. Dobře mu jde ale také marketing a byznys, právě díky nim si totiž přišel na zdaleka nejvyšší výplatu v životě,… (viac)