Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

JohnZ87

Velmi působivě zpracovaný snímek mapující poslední roky existence a pochmurný osud Lidic. Film dokáže diváka vtáhnout do děje a v klíčové chvíli také velmi emocionálně zasáhnout, což je podpořeno i výborným soundtrackem, který podtrhuje pochmurnou atomsféru tehdejších tragických událostí. Karel Roden znovu potvrzuje, že dlouhodbě patří k jednomu z našich nejlepších herců vůbec a na Českého lva byl za ztvárnění Františka Šímy nominován opravdu zaslouženě. Ve stínu nezůstaly ani herecké výkony dalších herců, ale pokud bych tu měl vyjmenovávat všechny, byl by to hodně dlouhý seznam - např. ústřední zamilovaná dvojice, Vlček, představitelé Němců atd. atd. Chápu, že toto téma je i po tolika letech pro mnohé velmi citlivé a zfilmovat příběh Lidic se ctí, to chtělo určitě odvahu. Ve filmu je zachyceno prakticky vše podstatné, včetně samotného vypálení Lidic a genocidy obyvatelstva. Nicméně mi trochu chybělo alespoň pár záběrů na samotné zahlazování stop po vesnici, při kterém byli nacisté opravdu důslední a snažili se, aby nic neůstalo na svém místě (včetně např. přemístění koryta potoka, kácení stromů, vytváření umělých pahorků, prohlubní atd.). To je ale asi tak jediná výtka k jinak skvělému filmu. 90% ()

Scraffy

Kiežby tá prvá hodina bola tak dobrá, ako tá druhá. Prvá je strašne nudná a vlečie sa. No neskôr nabehne veľmi dobrý a rýchly spád. ktorý vás doslova núti vyroniť nejakú tú slzičku. Obsadenie je takmer špičkové a Karel Roden s Romanom Luknárom sa prekonávajú. Réžia je taká klasická, ale stále dobrá. Najlepšia scéna je, keď sa Karel vracia do Lidíc, ale tam nie je nič, len sneh. Film sa mi páčil, ale nebyť tej prvej hodiny... ()

ANTYCHRYST

Pro mě jako Kladenaka..je tento film hodně emotivní ... Téma samo o sobě je silné.. skvělá kamera..herecké obsazení maximálně povedené..co bych vyzdvihl je hodně ale hodně luxusní zvuková stopa.. Hnus a utrpení tahle doba.. a přesně to bylo cítit skrze filmové plátno..100% pokaždé když jsem v lidicich..vybavuji si scény z filmu.. :( Update červen 2021.. Opět neskutečně silný filmový zážitek.. až mám mrazení po celém těle.. zlá doba.. skvělý film.. Hudba.. Nepředstavitelné co vše se dělo.. :( ()

Rattlehead

Lituji, že téma Lidic nebylo zfilmováno v šedesátých či sedmdesátých letech. Dneska prostě už nikdo filmy točit neumí. Dát do první minuty snímku o Lidicích prachsprostou mrdačku, to už samo o sobě o něčem vypovídá. První půlka je špatná, druhá už přece jen lepší. Ale celkově mě film nechal docela chladným, což je špatně. Paradoxně nejvíce mě dojaly závěrečné titulky (opravdu jsem netušil, kolik dívek na světě má křestní jméno Lidice). Ta třetí hvězdička je hlavně za to, že už konečně někdo toto velké téma našich dějin zfilmoval. ()

topi80

Tento námět by měl člověka po zhlédnutí filmu totálně emocionálně rozcupovat. Že se tak nestalo, svědčí o značné nepovedenosti tohoto díla. Filmařům se nepodařilo "zabydlit" diváka v Lidicích a navázat vztah s touto vesnicí. Karel Roden si během filmu zřejmě myslel, že hraje v Hollywoodu dalšího ze svých zamračených nekompromisních psychopatů, takže jeho postava si srdce diváka také nezískala. Těch několik obyvatel Lidic, se kterými se seznamujeme, řeší jenom nějaké spory a osobní nevraživosti. Jedinou zajímavou postavou tak zůstává šéf místního četnictva a to je na takový film moc málo. Hudba naprosto o ničem, pan Hrůza umí složit hezkou píseň, ale na filmovou hudbu opravdu nemá. A kameraman by si měl pustit Sekala, Rodáky, Vesničku nebo klidně i Slunce seno, aby věděl, jak se navozuje vesnická atmosféra. ()

LdaVinci

Ať vznikne jakejkoliv film, vždy se najdou lidi, kterým se to bude líbit, ale pak i mnoho dalších, kterým bude něco vadit. Naštěstí mě snímek absolutně vtáhl a čuměl jsem v údivu. Každým dalším snímkem odehrávajícím se za 2. sv. v. jen vzrůstá moje nenávist a zlost k tehdejším Němcům. To co dělali je neodpustitelný. No každopádně film za mě povedený a věrně natočený, takže velká spokojenost. ()

epoh

Asi jsem viděl jiný film než Tetsuo, imf, Politik a další. Já jsem viděl film ne sice bezchybný, ale ve výsledku silný jako noha u stehna. Žádné prázdné slovní fráze, ale živé dialogy. Žádné hraní si na Ameriku, ale přitom film s velkým F. Žádné obvyklé ochotnické předehrávání, ale plnokrevné herecké výkony (Roden, Kubařová, Novák...). Ušlechtilá nuda? Kdeže! Koho ještě nesemlely hollywoodské blockbustery a je schopen vnímat filmy i jinak než přes rychlé střihy a triky, toho ten film vezme. Klopýtavé tempo? Ani omylem! Za celou dobu jsem se ani jednou nepodíval na hodinky, a to se mi nestalo ani nepamatuju. Zkrátka a dobře, díky za tenhle film. Není to s ohledem na téma příjemná podívaná, ale je to film, který se ve vás v každém případě usadí a nepustíte ho z hlavy s odchodem ze sálu. ()

intro

Moc pěkný snímek. Nechápu jak někdo může napsat o tomto filmu, že to byli 2 hodiny nudy. Tak se radši dívejte na ty Vaše americké velkohubé filmy. Dávám plný počet a všem co mají rádi dobrý a kvalitní film můžu Lidice jen doporučit. Nenechte se odradit rádoby kritiky. ()

Jarduk03

Hodnotit filmy jako Lidice je setsakra těžký. Na jedný straně vás to jako vlastence ohromně bere a máte sto chutí oflákat například Posseltovi hlavu o schody a tenhle film pouštět už preventivně v německých školkách, ale pak se zaměříte na technický zpracování filmu a musíte uznat, že to až tak slavný neni.Nebudu tedy již dále kladně hodnotit film, protože bych hodnotil příběh a to již bylo zmíněno. Jdeme tedy kritizovat. Jednou z věcí, která se nepovedla je hudba. Hudba občas graduje správně, ale často se pokouší vyvolat emoce tam, kde to film nezvládl, nebo to ani není potřeba. Další věcí je malý rozpočet. Ve filmu je mnoho scén, na kterých je znát, že prostě nebyly prachy. Například vyobrazení obklíčení Lidic několika vojáky, nebo návrat Šímy domů, kde filmaři efektivně využili sníh, aby nemuseli použít speciální efekty k zobrazení vypáleného města. A snad poslední chybou byla přemíra snahy o velkofilm. Film je natahován, co to dá, aby se pokusil ždímat emoce, jenže často je to silně kontraproduktivní. Kdyby byly Lidice o 20 minut kratší, bylo by to možná lepší. Takhle zbytečně film leckdy vygraduje a pak tam dalších 10 minut vaří z vody. ()

miki68cz

Ještě, že nejsem ovlivněn ostatními normálními hodnotiči. Povedené řemeslo, vážně dobrá práce, prvotřídní kostýmová podívaná, bezchybná práce štábu, dobré herecké výkony s třemi, které vyčnívají nad horizont (Roden, Fialová a paní herečka Bydžovská) Posledně jmenovaná hraje v posledních letech tak, že se mi pomalu začíná řadit ke jménům Bohdalová, Jirásková atd. Skrze její herectví se k divákovi dostává silný emocionální zážitek, kterého jsou její role plné. Hudba je další pozitivní stránkou filmu a málokdy se povede tak jako v tomto snímku, sedí sem jako p...l na hrnec. je jen jedna věc, kterou bych vytknul a to je příběh jemuž nevím zda mám věřit. Jak to vlastně tedy bylo ? Myslím, že na škole to bylo trochu jinak. Nevadí i přesto vřele tento film DOPORUČUJI a je mi jedno, že možná budu vybočovat z řady (třeba ne) ()

alpeew

Školními dějepisáři stokrát popsaná tragédie dostala díky úspornému a hluboce lidskému Mahlerovu scénáři naprosto šokující rozměr. Režisér Nikolaev vyprávění zobrazuje jako příběh pár lidických obyvatel s jejich obyčejnými sny a láskami, bolestmi, starostmi a toužením, které dohromady s frajeřinkama sotva odrostlých kluků na zač. války (kdy nic nebylo jako dřív, ale o to bylo všechno uspěchanější nebo plněnější touhy po tom žít a užít), způsobily osudovou tragédii všech z obce - sousedů, známých, rodiny. Film plyne jako život sám, nepůsobí akčně nebo účelně k tomu, co musí nutně náslwedovat, naopak první půlka působí až dokumentárně. Při vší té zoufalosti jsem cítila beznaděj a smutek, ale ne účelně natočené scény nezpůsobovaly přímo v kině ptoky slz, jak by se dalo u Lidic čekat. Za to příběh, pokud máme srdce a dokážeme si představit sebe, svou rodinu, svůj svět ve stejné situaci, z hlavy a ze svých pocitů hnedtak dostat nelze. Smutek, tíseň z té hrůzy, co musel každý tvor té noci zažít než se jeho osud naplnil, ten stále cítím. Karel Roden je pan herec, to ví každý. Jeho minimalistický projev v Lidicích mne rozbrečel ale spolehlivě. Žádná role ve filmu, kromě Rodena by se dalo říci, není hlavní. Jen OSUD... a pak hudba. Michal Hrůza, s k tomuto příběhu docela vhodným příjmením, hudbou řekl ještě o něco víc než scénář, ale i přesto jsem toho názoru, že někdy by bylo působivější absolutní ticho...Např. když se Šíma vrací "domů" aniž ví, že žádný nenajde.... ()

MyrnaAlec

Bílí králíčkové házení za hřbitovní zeď, esesáci popíjející pivo u hořících trosek - to jediné mi utkvělo v paměti, což je na velkofil zoufale málo. Ani slušná kamera ani jako vždy spolehlivě hrající Roden nezachrání podobu této televizní inscenace, danou truchlivou nenápaditou hudbou a kapající sentimentalitou. Heydrich je skoro legrační , vsuvka s atentátem zbytečná. Pusťte si Katyň na spravení chuti. ()

jafuska

Na tento film jsem se hodně těšila a nejsem zklamaná, velkofilm, který nechá stopy na duši a člověka, aby nad tímto tématem přemýšlel hodně dlouhou dobu, přiznám se, že jsem historii Lidic do tedka neznala a to je rozhodně chyba, velkou část filmu stojí na herci Karlovi Rodenovi, který prostě exceluje na plné čáře, hudba, která podmaní celý příběh, a udělá celek do krásy a zároven hrůzy, tyto filmy by se měly točit, aby se na historii nezapomínalo, a já jako člověk poznal, a věděl co se vlastně stalo, Vřele doporučuji a rozhodně nedat na kritiku uživatelů, hodně zkreslují a člověk by byl ochuzen o tak excelentní výkon a film, ()

Kellerman

Není pro mě vůbec lehké Lidice kritizovat,protože jsem jim od začátku hodně věřil a doufal,že to bude další zápich do černého v podobě českého filmu.Ale naše jednoznačně nejambicióznější produkce letošního roku naprosto vyhořela.Když film o tak silném tématu nedokáže ani na chvíli dojímat,získávat divácké emoce,je to průser.Stejně jako když jsou vynikající herci pohřbeni špatně napsanými postavami a kýčovitými záběry,kterých jsou Lidice plné.Celou dobu jsem měl pocit,že Nikolaeva režie tohoto filmu vyloženě nebaví,jinak si nedovedu vysvětlit tu odtažitost,která na mě působila po celou stopáž.V době,kdy český film prožívá nadějnou resustitaci díky filmům typu Občanský průkaz nebo Protektor,je takové tvůrčí selhání o to smutnější.Doufejme,že ještě letos přijde nějaký černý kůň,který zabrání,aby Lidice pobrali na Českých lvech co můžou.To by celé této marnosti dodalo opravdu tragickou tečku. ()

Sid_77

Tři hvězdy s tím že ta třetí je za prostřední část likvidace Lidic. Protože tu musel točit někdo jinej. Zbytek nezážnej až běda a víc jsem se smál než smutněl. ()

monika.S

Osobní dramata lidických obyvatel natočená bez zbytečného patosu, bez přehnaně emotivních scén a dialogů vás donutí žasnout nad tím, co dokáží udělat lidé lidem.Motlitbu mužů před popravou stejně jako scénu celého vypálení Lidic nekazí a neruší podbízivá hudba. O to víc tyto scény zapůsobí. Hlavní pozornost na sebe strhává vynikající Roden . Osobní zkušeností s heydrichiádou ovlivněný Nikolaev natočil povedený film. Lidi co hodnotili tento film odpadem nechápu. 75%. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)