Reklama

Reklama

Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša

Obsahy(1)

Atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha bol jedným z najväčších odbojových činov II. svetovej vojny. Rozkaz na likvidáciu tretieho muža Ríše vykonali dvaja vojaci – Slovák a Čech. Po atentáte sa im napriek obrovskej snahe Gestapa darilo takmer mesiac skrývať. Dokázali to vďaka obrovskej pomoci obyčajných ľudí, ktorí vedeli, že za pomoc parašutistom hrozí im aj celej ich rodine poprava. Nakoniec ich ale zradil vlastný. Parašutista, ktorý prezradil rodiny, ktoré im pomáhali. Posledný boj parašutistov bol výrazom nesmiernej odvahy siedmich mužov, ktorí sa postavili 700 vojakom SS. Vzdať sa odmietli a poslednú guľku si nechali pre seba. Ako vlastne celý atentát prebiehal? A čo sa stalo s Gabčíkovou rodinou, ktorá žila mimo Protektorátu? Malo na nich Gestapo dosah? Vďaka zabudnutým archívom vám vo filme povieme aj to, čo Gestapu povedal Gabčíkov otec. (Art Film Fest)

(viac)

Recenzie (22)

tahit 

všetky recenzie používateľa

Dnes už kolem drnčí jen tramvaje a jezdí auta. Už si asi málokdo vzpomene na oběti nacistické okupace. Byl jsem zvědav, jak se tento dokument vypořádal s historickou látkou. Protože věci kolem atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha mě zajímají. Poněvadž každoročně se alespoň jednou vracím ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje v Praze podívat. Na místa, kde se tehdy v podzemí kostela bránilo uvnitř kamenného chladu urputně sedm československých parašutistů, i když věděli, že je to marné. Nutno říci, že se zde v podstatě jedná o téměř všeobecně známá fakta. Nicméně bych měl malou výtku k natáčení. Možná by bylo vhodnější, když jde o práci s fakty, kdyby naši milí slovenští přátelé hrané dobové scény z Prahy filmovali přímo na autentických místech. Pochopitelně specifické archivní záběry a písemné dokumenty byly hodně zajímavé. Přesto všechno zůstává v atentátu na Heydricha stále několik nezodpovězených otázek. Pro příklad uvedu. Dodnes nikdo přesně neví, kolik parašutistů se vlastně atentátu na Heydricha přímo nebo nepřímo podílelo. Film jako připomínka o statečných lidech, kteří byli ochotni nasadit svůj život v akci, se neminula zamýšleným účinkem. Poctivě zpracováno. ()

blondboss 

všetky recenzie používateľa

Celkom slušne, vecne, fakticky a so cťou spracovaný vojnový dokument o atentáte na Heydricha a bol som celkom prekvapený, že televízna tvorba dokáže byť na Slovensku ozaj na kvalitnej úrovni. Kto teda nemal informácie a podrobnosti tohto hrdinského činu, príde si na svoje. Ako materiál na hodiny dejepisu veľmi fajn. 75 % ()

Reklama

S.Quentin QUALE 

všetky recenzie používateľa

V 75ti minutách vše, co potřebujete vědět o atentátu na Heydricha, resp. o Anthropoidu. Ke zhlédnutí zde. Komplexní info o Heydrichiádě pak tady. Každopádně tento ucelený a stopážově velmi snesitelný dokument by se měl promítat ve školách, je skvělý. Doporučuju na 100%!!! ()

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Výborne spracovaný dokument, ktorý vôbec nepôsobí ako nudná výplň s narýchlo zlepenými výpoveďami historikov doplnené fotografiami, ale bude aj to. Bez toho to nejde. Mnoho momentov i celých scén je dokonca hraných pre lepšiu predstavivosť, možno sledovanosť. Dôležitý je výsledok a výpovedná hodnota a v tomto dokument splnil moje očakávania. Dokument netradične poháňa pre mnohých určite povedomá hudba. Je z filmu Legenda o vášni od Jamesa Hornera. Dozvieme sa všetko podstatné o atentáte i jeho príprave, ale i to, čo nasledovalo po ňom a to nemám na mysli iba známy osud Lidíc. Práve scéna a informácia o návšteve gestapa aj s Alexandrom Machom u rodičov Gabčíka na Slovensku je to, čo ma utvrdilo v tom, že to nie je dokument, ktorý sa snaží iba nudne zhrnúť známe fakty, ale chce ich aj doplniť o informácie, ktoré bežným ľuďom známe niesu. V závere poteší novo objavená fotografia dvojice Gabčík -Kubiš, robená tesne pred atentátom. "A viete vy, pán Gabčík, čo urobil váš syn?..." 100%. ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha bol jedným z najväčších odbojových činov 2. svetovej vojny. Likvidáciu tretieho muža Ríše vykonali dvaja vojaci – Slovák a Čech. Po atentáte sa im napriek obrovskej snahe gestapa darilo takmer mesiac skrývať. Nakoniec ich zradili vlastní. Karel Čurda: 13. júna poslal na policajnú stanicu v Benešove udanie, ktoré zostalo bez odozvy, a tak 16. júna vyrazil do Prahy vyhľadať spolubojovníkov, ktorých v krycom byte nenašiel. Odišiel na gestapo, ktorému poskytol zásadné informácie pre odhalenie atentátnikov ukrývajúcich sa v krypte kostola sv. Cyrila a Metoda. Neúspešne sa pokúsil o samovraždu. Neskôr mu bola vyplatená odmena pol milióna ríšskych mariek. Keď skončila vojna sa 15.5.1945 prihlásil na policajnej stanici v Manětine, bol zatknutý a odsúdený k trestu smrti a 29.4.1947 o 11,45 hodine obesený v Pankráckej väznici. Odmietol požiadať o milosť, manželka so synom ušli do Rakúska. Cynizmus Čurdu je zrejmý aj z jeho odpovedi predsedovi senátu, ktorý sa ho pýtal, ako mohol zradiť svojich spolubojovníkov a jeho odpoveď hovorí za všetko „ Za milión mariek by ste to pán predseda urobil taktiež“ Viliam Gerik: 4. apríla 1942 sa prihlásil na Policajnom riaditeľstve v Prahe, odkiaľ bol okamžite odovzdaný pražskej úradovni gestapa. Gestapu poskytol informácie o zložení skupiny Zinc aj skupiny Out Distance. Prezradil tiež úkryt vysielacích staníc na Slovensku. Gerik predpokladal, že ako Slovák bude vydaný úradom Slovenského štátu, to sa ale nestalo a Gerik sa stal konfidentom gestapa. Udal takmer všetky osoby, ktoré mu poskytli pomoc. Po identifikácii tiel z krypty mu bola vyplatená odmena. Neskôr sa snažil ukončiť spoluprácu s gestapom, bol odhalený a 6.4.1943 zatknutý a uväznený v Pankráci, neskôr v Terezíne a odtiaľ do koncentračného tábora Dachau, ktorý bol 29.4.1945 oslobodený americkou armádou. Po príchode do Československa bol zatknutý a uväznený na Hradčanoch. Odtiaľ sa mu podarilo utiecť ale bol znova zadržaný a 29.4.1947 uznaný vinný za vojenskú zradu a odsúdený Mimoriadnym ľudovým súdom k smrti. A o 11,45 hodine bol popravený obesením. Atentát mal mimoriadny politický význam, bol signálom že si veľmoci uvedomujú svoj omyl pri podpise Mníchovskej zmluvy. Svedčí o tom aj filmársky záujem o atentát (všetky filmy mám vo svojej zbierke). Prvé dva filmy boli natočené už v roku 1943 I kati umierajú a Hitlerov kat a ďalšie Atentát, 1964, Operácia Daybreak, 1975, Lidice, 2010, okrajovo vo filmoch Sokolovo, 1974; Vyšší princíp, 1960; Protektor, 2009; Operácia Silver A, 2007 a 10. diel seriálu Hitlerovi bodyguardi z roku 2008. ()

Galéria (5)

Zaujímavosti (3)

  • Na natáčení hraných scén se podíleli zejména členové klubu vojenské historie Rota Nazdar. Záběry z výcviku z Anglie jsou z vojenského prostoru Záhorie na Slovensku, kulisou pro natáčení boje v kryptě se stal bývalý vojenský kostel v Komárně. (MajloB)

Reklama

Reklama