Superman II: Verze Richarda Donnera

• USA Superman II: The Richard Donner Cut (viac)

Dokud neuvidíte tento film, nemůžete říct, že jste viděli všechny filmy o Supermanovi! Superman II v hlavní roli s Christopherem Reevem se vrací s úvodem a závěrem, který jste dosud neviděli. Režisér Richard Donner začal točit Supermana II už během filmování Supermana a jeho unikátní vize se zjevuje až nyní. Jor-El (Marlon Brando v nedávno nalezených záběrech) se tu objevuje v klíčových nových scénách, které umocňují Supermanovu legendu a prohlubují vztah mezi otcem a synem. Lois Laneová (Margot Kidder) spřádá víc plánů, jak odhalit Clarka Kenta jako Supermana. Tato verze, přinášející celou řadu velkých i menších změn, představuje zcela novou diváckou zkušenost. (Magic Box)

JohnZ87

Tato verze, která ukazuje, jak měl Superman II vypadat původně, se mi líbila více. Jen škoda té fatální chyby na konci filmu - ta scéna s rvačkou v bistru naprosto ignoruje fakt, že Superman vrátil čas a posunul tak děj na začátek filmu! Rvačka (a vlastně vše ostatní) se tudíž jakoby vůbec neodehrála a Clark se šel pomstít za něco, co se vlastně nikdy nestalo a dokonce ani nestane! ()

Clark_Kent

Superman je a vždycky bude SUPER!!!Nové scény absolutně úchvat Marlon Brando jako Jor-el vynikajcí slogan.Margot Kidder jako Lois Laneová se hodlá odhalit Clarka Kenta jako Supermana a zadaří se.prohlubujcí vztah mezi otcem a synem je klíčová scéna.Opět úchvatný Christopher Reeve jako Superman alias Clark Kent !!!Nakonec lex luthor Gene Hackman dokazuje, že umí hrát padouchy.Absolutní Fenomén komiksového filmu kam se hrabou hrdinové jako batman nebo spiderman a iron man Superman má největší kouzlo. ()

Poncho22

Původního Supermana II. jsem nemusel, ale po zhlédnutí tohoto "dílka" jsem změnil názor. Konečně k perfektní jedničce sedí i druhý díl. Bravo pane Donnere !!! ()

kyLuke

Začátek vypadal velmi slibně , dokonce jsem si řekl , že o plném hodnocení nebude pochyb , pak ale začali tvůrci využívat scén ze Supermana 2 a prostě už to byl klasický druhý Superman , ne skvělá nová verze skvělého režiséra . I tak je má spokojenost stále na nějákých těch 90 % . ()

VvV14

Musím uznat že je to lehká změna. Celý život jsem byl zvyklí na jednu verzi a teď se dozvídáme trochu víc. Některé scény byly však dle mého názoru přehnané a proto to dělalo trochu kýčovitý dojem. Pro mě je to k ohodnocení stejně dobré jako původní oficiální verze filmu. ()

drim87

Jsem trochu zklamán. Na druhou stranu jsem rád, že po tolika letech nakonec vidím původní nenatočenou verzi. Věřím, že kdyby to Donner tehdy natočil celé, vypadalo by to ještě lépe. Kvůli různým prostřihům teď některé scény nedávají smysl a ty počítačové efekty bohužel vypadají hodně televizně. Celkově mě přijde verze od Lestera zábavnější a ucelenější. 75% ()

Dinsberg

Méně akční a více filozofující. Na Donnera je to trochu zvláštní. Producenti původního filmu evidentně chtěli mít rodinný akční film a nikoli drama. Richard Donner se nastará kolena rozhodl film předělat použitím záběrů, které se do původní kinoverze nedostali a film tím získal zcela jiný rozměr. ()

Barghest

Nechápu, proč studio Donnera odvolalo, když měl v hlavě TOHLE. Vždyť je to mnohem lepší než Lesterova verze! Christopher Reeve je coby Superman prostě úžasný. Celý film jsem obdivovala, jak dokázal levou zadní zvládnout přerod z Clarka v Supermana. Z uťáplého ňoumy se mrknutím oka stal muž s velkým M. A nemusel přitom ani shazovat oblek. Strašně mě bavilo to kočkování s Lois, která na Clarka líčí pasti ve snaze odhalit své podezření, že Clark není tím, za koho se vydává. Víc než důstojné pokračování skvělé jedničky. Requiescat in pace, Superman. ()

fanik15

Richard Donner nám předvedl mnohem lidštějšího, dospělejšího, logičtějšího ale hlavně mnohem lepšího Supermana. Který překonává i první díl. Návrat Jor-Ela v podaní Marlona Branda je lepší než supermanova matka. V celé sérii má asi nejlepší efekty, které jsou zde opravdu dobré. ()

blondboss

Skvelá filmová spomienka a zároveň venovanie v tom čase už dva roky zosnulému Christopherovi Reevovi, ako aj jeho hereckému kolegovi Marlonovi Brandovi, ktorý taktiež zomrel dva roky predtým. Verzia od Richarda Donnera mi potvrdila to, čo som si myslel už dávno....že druhý diel bol z tejto série jednoznačne najlepší. Je len veľká škoda, že pôvodný režisér až po 26 rokoch ukázal to, čo jeho nástupca v podstate v značnej miere domrvil, pretože vystrihnuté scény od Donnera sú jednoducho logickejšie, lepšie zvládnuté a atmosferickejšie. A keď vám do toho všetkého hrá nezabudnuteľná hudba od Johna Williamsa, tak to proste musí stáť za to. R.I.P. Reeve & Brando 80 % ()

eMeMko

Výrazně lepší než "původní" Superman II. Zde je prostě vidět, že se natáčelo společně s prvním dílem, a tak je mu celý snímek více podobnější. Velkým plusem je "návrat" Marlona Branda, jelikož jejich vztah byl přeci podstatnější než naroubovaná matka v "původní" verzi. Změn se zde ale odehrálo daleko více, a ačkoliv některé z nich byly na úkor kvality či kontinuity (příkladem budiž scéna, kde se Clarkovi záběr od záběru mění délka vlasů a tvar brýlí), celkově se jedná o povedený snímek, který si zaslouží hodnocení stejné jako první díl. Zkrátka film, který musí vidět každý, už jenom kvůli povedeným scénám s Lexem Luthorem. ()

Kinofil

|| PG || Warner Bros. || Rozpočet: $54 mil. || "Když dva dělají totéž, není to totéž." Zde úplně nesouhlasím. Donner vychází ze svých až 75% dříve natočených záběrů, stejně jako Lester vycházel z 50-60% záběrů natočených Donnerem. Proč by jinak valná většina filmu byla zcela totožná? Ovšem je zajímavé sledovat, jak rozdílné stříhání scén může ovlivnit celý tón filmu. Donnerova verze je překvapivě odlehčenější (někteří tvrdí opak), zatímco Lester polovinu vtipů vystříhal. Největší rozdíl mezi kinoverzí a Director's cutem je v úvodu a závěru včetně Supermanovy ztráty schopností, jejího nabytí a prozrazení identity Lois. Úvodní zrod padouchů dává větší smysl a krásně navazuje na konec jedničky (včetně vylepšených efektůch z r. 2006). Díky návratu Marlona Branda dává ztráta Supermanových schopností větší smysl. Brandovy scény jsou středobodem filmu a jejich vystřižení způsobilo v kinoverzi chaos. Bohužel obě verze sráží do brakového žánru směšní záporáci a jejich schopnosti. Oba díly jsou totiž špatně sestříhané a scény se Supermanem, Luthorem, Zodem a Lois se náhodně objevují a zase mízí z plátna a na jejich návrat čekáme i 20 minut. Zároveň si tvůrci opět neví rady s Luthorem, zdali z něj udělat zloducha nebo "nevinného" blbečka. Nejvíc Donnerův sestřih kazí nový konec, který vykrádá jedničku (ovšem její konec natočil Lester a Donner si ho šetřil pro dvojku) a vůbec se sem nehodí. Proč Superman vrací čas až když Zoda porazil? Kvůli Lois? Mohl to udělat kdykoliv předtím a předejít škodám, navíc se celý příběh vlastně nestal. Jestli tohle měla být náprava zpackaného Supermana II, pak je to jen pouhé vylepšení o hvězdičku. Oba sestřihy se topí v pokleslém žánru, kterému se dnešní publikum bude smát. Producenti Salkindové si s látkou hlavu nelámali a pouze posílali do kin snadno stravitelnou látku sbírat hromady peněz. Dobře, že při svých dalších snahách na to dojeli. Každopádně obě verze stojí za zhlédnutí jako povinný restík a paralela se vznikem Snyderovy Justice League. 65%. ()

Budh@

Tato verze si mi líbila o trochu více. Jen škoda toho konce. Kdyby tu rvačku v baru dal ještě před vrácením času, dávalo by to lepší smysl. Ale stejně si myslím, že stejnej konec jako v jedničce se sem moc nehodil. ()

Tomulka

Nemohu říci, že je tato verze lepší, ale je v ní rozhodně vidět více lepších scén a lépe člověk pozná vztah otce a syna z rodu EL. Přiznám se, že bych tyto dvě verze zkombinoval do jedné pořádné. Například spojit odhalování Supermana Lois scény z obou verzí použít posloupně do sebe a máme tady perfektní detektivní prácičku ze strany Lois. Nebo závěrečný boj s trojkou v sídle na severu bych doplnil bojové hrátky se znakem a mizením a objevováním do této verze režiséra a je ten závěr dokonalý. Přiznávám, že více lepších scén bylo v této verzi třeba rozhovory ELu a hlavně moto Syn se stává otcem a otec zase synem se stává fyzicky dokázáno. Něják mi to lépe pasovalo. Rozhodně jsem rád, že jsem viděl obě verze a fandům doporučuji vidět obě. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)