Harry Potter a Dary smrti - 2.

• Česko Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (viac)
Veľká Británia / USA, 2011, 125 min

Scenár:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (viac)

Prichádza posledné dobrodružstvo ságy o Harrym Potterovi. V tomto výpravnom finále eskaluje bitka medzi dobrom a zlom do otvorenej vojny čarodejníckeho sveta. Nikdy nebolo v stávke toľko ako teraz. Nikto už nie je v bezpečí. Je to ale Harry Potter (Daniel Radcliffe), kto možno bude musieť podstúpiť obeť najväčšiu, keď sa priblíži rozhodujúca bitka s Lordom Voldemortom. Tu všetko končí ... (TV Markíza)

Nonna

Klady: Dobré výkony herců. Pěkné a "autentické" kulisy. Dech beroucí scéna s drakem při prchání od Gringotových a celkově mistrné triky. Zápory: Absolutní nenávaznost a nelogičnost děje. Absence hlavní a základní myšlenky celé sedmidílné knižní předlohy o boji těch, kdo se cítí být vyvolenými a snaží se o zavedení čisté rasy s těmi, kdo chtějí spravedlnost všem kouzelníkům bez ohledu na původ. Taková ta nosná představa fašismu v kouzelnickém světě. Kdo nečetl předlohu, musí být ztracen a zmaten. Pár příkladů (a vztahuju to na oba konečné díly) - 1.Od šestého dílu hledá Harry kohosi, kdo má iniciály R.A.B. a údajně zničil začarovaný medailonek. Když zjistí, že to byl Siriusův bratr, nestane se nic. Žádné vysvětlení, že původní Smrtijed se dal na správnou cestu a snažil se, jako první, Voldemortovy viteály zničit. Proč ho tedy hledali? 2.Co hledal Harry v trezoru Belatrix Lestrangeové a proč? Jak náhle poznal, že to má být pohárek a proč? Vysvětlení, že Voldemort byl posedlý kouzelnými předměty původních, čistokrevných kouzelníků, kteří založili společně Bradavice, chybí. Pohárek byl Helgy z Mrzimoru, ale to je irelevantní. Vzápětí však Harry pronásleduje 10 minut děje dceru Roweny z Havraspáru, aby od ní získal matčin diadém. Proč, nikdo neví. 3.Po přemístění ze svatby do Londýna a později několikrát, se při vyslovení jména Voldemortova, objeví Smrtijedi. Čtenář se dočte, že vyslovit toto jméno je nebezpečné, protože má schopnost nepřátele přivolat, ale ve filmu to řečeno není - a přesto Harry, který byl od prvního ročníku veden Brumbálem k správnému pojmenovávání zlého černokněžníka, začne ho v závěru v Bradavicích označovat jako Tyvíškdo. Bez vysvětlení. 4.Jak zemřel Červíček? Měl být uškrcen vlastní stříbrnou rukou, za to, že projevil vůči Harrymu slabost. Ve filmu upadl ve sklepě a zůstal ležet. A přitom on byl jednou z ústředních postav. To on umožnil zabít Harryho rodiče, on znovu vzkřísil Voldemorta. A měl to být on, kdo v koncích projeví soucit a špetku dobra, za což je náležitě potrestán. A zde se jeho postava vypařuje, jako by nebyl. 5. Poslední kniha celé serie se, co do poměru v počtu stránek nejvíce zabývá životem a chybami Albuse Brumbála, který měl, kdysi dávno, v mladické nerozvážnosti nakročeno k tomu, stát se stejně nebezpečným kouzelníkem jako Voldemort. I on koketoval s myšlenkou čisté rasy. Avšak nešťastná smrt sestry ho přivedla na správnou cestu. Toto chápu jako absolutní gro, hlavní myšlenku, že nic není černobílé, stezka mezi dobrem a zlem je úzká a nebezpečná. Je zde též vysvětlena Brumbálova posedlost relikviemi smrti. Z toho je ve filmu zmatený neucelený zbytek postrádající jakýkoliv kontext .Obraz Ariany na stěně v Aberforthově pracovně a nelogické frflání Brumbálova bratra. To, že plášť Harryho, je jednou z relikvií zděděnou po předcích Perewellových je zřejmě ve filmu zbytečné zmiňovat, ačkoliv hůlka i kámen se v ději objeví. Celkově na mě film působil zmateně a roztříštěně a z celé filmové serie pokládám poslední dva díly za nejslabší. () (menej) (viac)

tsatsiki

Finále nejslavnější série o čarodějovi s jizvou ve tvaru blesku na čele. A bylo to finále ve velkém stylu. Sice kniha byla dynamičtější, ale povedlo se jim to. V jednom z komentářů jsem četl, že PoTTER roste s publikem a to je pravda. Já když ho začal sledovat bylo mi 12, dnes jsem o 12let starší a pořád mě to baví. Nevím, jestli to bude bavit i naše děti, ale za mě je to jeden z nejpovedenějších dílů, né sice této série, ale z posledních dílů nějáké filmové série. ()

Elis009

Na Potterovky se můžu dívat každý den a každou hodinu. Nikdy mě neomrzí. Vybrala jsem tedy, řekla bych, ten nejlepší a nejepičtější díl. Ikdyž někteří očekávali víc, mě naprosto učaroval. Měla jsem husí kůži po celý film. Když si promítnete, jak se z pohádky o klukovi s jizvou na čele, postupně stává větší drama, které vyústí epickým bojem o Bradavice, musí Vám dojít, že se z Harryho Pottera stal fenomén. V tu chvíli, kdy se za něj postaví všichni jeho přátelé a profesoři mezitím chrání hrad, mi vždycky naskočí husí kůže. A jako největší ,,borec'' se nakonec objeví ten, od něhož by to nikdo nečekal. Když vidíte všechny Harryho přátele i nepřátele bojovat za Bradavice nebo je vidíte za ně padnout, tak je to aspoň pro mě vždy velký zážitek. Výborné herecké výkony Daniela, Heleny, Alana, Ralpha a mnoha dalších! Dramatická hudba tomu jen dodává šmrnc. Vážně skvělé epické zakončení. Tato sága už patří mezi legendy! ()

kubilov

Po deseti letech filmování se kruh uzavírá. Všichni hlavní hrdinové jsou k nepoznání, jediný Snape je furt stejnej slizoun a taky vypadá furt stejně slizce. Už není na co čekat, okecávačky byly v první části, tady se jde rovnou na věc. Vidíme mohutné zbrojení, návrat do Tajemné komnaty, Brumbálovo cameo a hlavně, spoustu smrti. A celé to nakonec skončí naprosto impozantním koncem, hodným této mimořádné série. Mission accomplished ()

BlondShark

Rozprsknutí Voldemorta na konci se mi vlastně svým zvráceným způsobem docela líbilo, ale chtěla jsem u toho raději nějakou něžnou hudbu. Celé své mládí a naděje jsem vložila do epického konce, který se nikdy neobjevil ()

mArtinko5MB

Áno, finále bolo najlepšie, a to nie len podľa môjho neobjektívneho názoru, ale i celkového hodnotenia tu na csfd. Napriek tomu to nebudem hodnotiť ako najúžasnejší príbeh a z kinematografického hľadiska sa mi celá séria videla napríklad oveľa menej cennejšia ako LOTR. Toto vyvrcholenie hodnotím na 77% a celú ságu na priemerných 70%. Musím však uznať, že ma zápletka a rozuzlenie celkom dostali a všetky časti sa pozerajú ľahko. ()

DR.SZ

Hezká podívaná, která potěší každé oči. Znalci a věrní sledovatelé si sice mohou užívat závěr boje zla s dobrem, ale také hodně budou porovnávat film s knižní předlohou, kde se vše děje trochu jinak a v jiné postupu. Není zde spoustu věcí vysvětlených, k tomu ještě připočítávám pár zbytečných milostných scén. Ale vizuální efekty nadchnou, a zde je jich nadbytek! Proto oceňuji film jako dobrý závěr! 79% ()

Marty_cz

Naštěstí 1. část je už za námi, která vybrala všechny nudné scény a na 2. část přichází už spíše jen ty zajímavé a akční momenty. Co mě, ale zklamalo? Závěr… konkrétně po titulku ,,o 19 let později“. Tady tohle trošku odflákli a moc se jim to nepovedlo. Každopádně jinak pěkný film škoda, že HP skončil. ()

J.Mayen

Natočit ještě další pokračování Harry, tak mám takovej dojem, že by už nezůstalo jenom u líbaček, polibků a takovýho toho lehčího osahávání,ale bylo by dost možný, že bychom se v dalším díle už mohli dočkat tvrdého péčka, jak lze krásně sledovat tu od prvního dílu až po prasácké oblizování a obnažování Harryho s Ronem v závěru filmu, tenhle striptýz pro chudý se moc nevyvedl, už jen díky tomu, že tu Harry působí jako čerstvě propuštěný z Dachau a naopak Ron jako pravidelný návštěvník MC Donalds. ()

Filouz10

Tak jsem dokoukal celou sérii. Od prvních dílů kdy Harry přišel do Bradavic jako začínající teenager, až po dnešek, kdy mu na tváři začaly rašit první vousy. Všechny protivníky dokázal porazit kouzlem "mdloby na tebe" a v situaci, kdy byl ve tmě doplnil toto zaklínadlo kouzlem "lumus". Tak jsem si říkal, co je v té škole vlastně naučili, a tak trochu jsem doufal, že se Voldemort zmocní Bradavic a začne "pořádná výuka", protože ten měl v rukávu několik kouzelnických es a považoval jsem ho v celé sérii jako jediného za opravdového čaroděje. Některé díly byly více či méně předvídatelné a osud tak nějak vždy přál Harrymu, ale to už tak v pohádkách bývá. Podle mě byla celá tato série o Harry Potterovi zbytečně dlouhá, a některé díly nemusely být vůbec natočeny, stejně se v posledním díle vše vysvětlilo. Ale chápu, že se filmaři chtěli držet knižní předlohy. Děkuji jim za to, že nám nečtenářům umožnili nakouknout do dějů tohoto kouzelnického světa. Naneštěstí pro hlavní hrdiny se z této série stal takový trhák, že si je diváci budou navždy pamatovat jako mladé kouzelníky z hradu se špičatými věžemi. A smekám před paní Rowlingovou za to, že v dnešní době dokázala napsat něco, co přinutí mladou generaci alespoň na chvíli usednout ke knížce, a vytvořit tak dílo, které bude co do počtu přečtení v těsném závěsu za Biblí. (V dnešní době jej může ohrozit snad jen "50 odstínu šedi" a Korán:-)) ()

sterovsky

Závěrečná monumentální bitva a scéna, v níž jsou odhaleny Snapeovy vzpomínky, to obojí podpořené epickou hudbou... jedny z top filmových momentů pro mě osobně vůbec. Opravdu povedené završení ságy, z nějž mi stále běhá mráz po zádech, kdykoliv na něj pomyslím. ()

NightScene

Skvělé dovršení Potterovské ságy. Tento díl bude vždycky patřit mezi mé nejlepší a také si to zaslouží! Jak už jsem četl u některých komentářů a také souhlasím, smrti vedlejších postav mohly dostat více prostoru a emotivnosti. Nicméně smrt Severuse a následné vzpomínky do nichž Harry nahlíží, byly velice dojemné a přiznám se ukápla i slza.. Zejména, když se dozvídáme pravdu o Severusovi a když vykouzlil patrona, stejného jako měla Lily Potterová "Lily.. Po takové době." "Navždy!". Zkrátka tahle scéna by si zasloužila Oscara. A když Harry získal kámen vzkříšení a objevily se mu rodiče, Sirius a Rémus, myslím si, že místo Jamese Pottera tam měl stát Severus, neboť si to zasloužil víc! James byl jen svině, přesně jak to Severus řekl.. Rozhodl jsem se zase po dlouhé době skouknout všechny díly a udělal jsem správně. A jméno syna Harryho a Ginny Albus Severus Potter mě velice potěšilo a to co mu Harry při odjezdu řekl i dojalo. "Albusi Severusi Pottere pojmenovali jsme tě po 2 ředitelích Bradavic, jeden byl ze Zmijozelu a byl to ten nejstatečnější člověk." Úžasné! 95% za celou ságu. P.S. Miluju Ginny (Bonnie Wright) je dokonalá! ()

Karlos8

Velké finále je tu! Konečně nadešel čas k rozuzlení. A kde jinde vše skončit, než tam kde to celé před několika lety skončilo. Tím místem nemůže být nic jiného, než Bradavice. Válka se blíží nezadržitelným tempem a Harry ještě nemá všechny viteály. Zlom přichází po smrti Severuse, kdy se Harry podívá do jeho mysli. Zjišťuje, že část duše Voldemorta se ukryla i do jeho těla. Chlapec proto musí zemřít. Cestou na popravu se mu navíc otevře zlatonka, která skrývá posvátný kámen vzkříšení. Jakmile pán jehož jméno nesmíme vyslovit mávne hůlkou, je prakticky po všem. Opak je ale pravdou. Harry doslova vstane z mrtvých a závěrečný souboj je tu. Tentokrát už ale Voldemort značně oslabený a Harry naopak pořádně naštvaný. Vše končí smrtí jednoho z největších kouzelníků, který se ale rozhodl vybrat si svou temnou stránku. Celá série byla dlouhá, hezká, legrační, motivující a hlavně kouzelnická! ()

Vasyl

Fakt o moc lepší než první část. Ale pořád stašně debilní. Film temnější než voda v priglu a kluci tam proti sobě šermujou hůlkama jak kdyby si hráli na vojáky v šaškecu na chodbě. No posral to ten Voloďamrd. Největší a nejzlejší kouzelník v historii s nejlepší hůlkou prostě musí umět nějakej dexempokrumplex, aby odpálil pár chudáků studentů. ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Fantastická zvířata mají stopku

Fantastická zvířata mají stopku

27.10.2023

Přestože David Zaslav, nový šéf Warner Bros. Discovery ustavičně tvrdí, že studio nesáhlo na značku Harryho Pottera od konce Relikvií smrti (a i tak si ty uplynulé roky od premiéry trochu plete),… (viac)

Barbie má miliardu

Barbie má miliardu

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (viac)