Harry Potter a Dary smrti - 2.

• Česko Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (viac)
Veľká Británia / USA, 2011, 125 min

Scenár:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (viac)

Prichádza posledné dobrodružstvo ságy o Harrym Potterovi. V tomto výpravnom finále eskaluje bitka medzi dobrom a zlom do otvorenej vojny čarodejníckeho sveta. Nikdy nebolo v stávke toľko ako teraz. Nikto už nie je v bezpečí. Je to ale Harry Potter (Daniel Radcliffe), kto možno bude musieť podstúpiť obeť najväčšiu, keď sa priblíži rozhodujúca bitka s Lordom Voldemortom. Tu všetko končí ... (TV Markíza)

Ant

Ha, kdo by jen řekl, že už je to 10 let? Psal se rok 2000 a já jsem přečetla svou první knihu - Harryho Pottera. V době premiéry 1. dílu byste mě mohli regulérně považovat za totálního potterofila. Ale jak tak šly roky, posedlost obrýleným čarodějem pomalu upadala a já jsem svou pozornost začala upínat k jiným fenoménům. Sedmý díl knihy už jsem ani nečetla a celý ten humbuk už mi spíš začal lézt krkem. Nicméně je pravda, že premiéra finálního dílu ve mně vyvolala pořádnou nostalgii. Samotný film přímo navazuje na 1. část a nijak nevychází vstříc nečtenářům. Postavy umírají zleva zprava, ale smrt málokteré z nich mi přišla opodstatněná, prostě necháme umřít plno lidí, ať to vypadá co nejtragičtěji. V první polovině je ovšem perfektně dávkováno napětí, akce, emoce. Pro mě dojemnější část z celého filmu je kupodivu pasáž s úžasnou Maggie Smith jako prof. McGonagallovou. 2. polovina filmu mi přijde přestřelená, všeho je tam buď moc(efekty, velkolepost) nebo málo(emoce). Kde jsou jen ty časy dřívějších komorních dílů. Podoba konečného souboje mi vůbec nevyhovovala. Největší překvápko přišlo nakonec. V sále se kolem mě ozvalo nejdřív nechápající "cože?!" a následně výbuch smíchu. No kýč jako vrata a nedůstojné zakončení této velkolepé série. Ale nostalgie je silnější, proto 4*. ()

predators

Né, že bych musel vidět závěrečný díl Harryho mezi prvními, což plyne i z hodnocení předchozích dílů, ale nemůžu popřít, že jde o fenomén, který si návštěvu kina zaslouží. No, tak ono to s tím fenoménem nebude tak sladké! Po deseti letech se dobrat konce zfilmované knižní předlohy, díky čemuž si nemalé množství lidí přišlo na nemalé peníze, to by za to čekání mělo stát. A píšu záměrně mělo, protože já to tak necítím. Schválně, kolik z nás si pamatuje, co se odehrálo v prvním díle?! A díky tomu mi přijde poměrná část příběhů HP naprosto zbytečnými, nezapamatovatelnými a v díle, který to všechno završil, úsměvnými. A nebylo to proto, že se u nich člověk měl smát! Od toho zde byly jiné vtípky a fungovaly! Pro mě, pro nefanouška nemá tato série vůbec žádný význam, jelikož nepřináší nic poučného, zábavného a něco, u čeho mi začne naskakovat husí kůže. Z původně dětské povídačky, kdy do třetího dílu z toho i ty děti něco měly, se stala silně komerční záležitost!! A to je nepěkné! Možná se někdy odhodlám k opětovnému sdílení Harryho dobrodružství na papírovém podkladě, ale filmové zpracování mě k tomu určitě nevyburcovalo! PS: Zapomněl jsem se zmínit o poslední věci. A to té, že rádoby monstrozní souboje s prskavkama mě fakt neberou! 55% ()

Eawy

Koniec Harryho Pottera stojí za to. Musíme to skonštatovať, čo sa týka knihy a i oboch dielov Darov smrti, je to jednoducho bomba. Do očí sa vám nebudú síce tisnúť slzy ale zaručene vám niektoré scény vyrazia dych. Herci postupne dospeli a už verne nasledovali putovanie svojej postavy do konca. Hudba je určite úžasná(snáď si ju budem všímať viac, pri druhom pozeraní), scenár tiež(ešte si ho pozriem aj po Anglicky). Čo dodať, keď je tu koniec toho o kom sa nehovorí.100% ()

Slartibarkfast

Tak jsme se nakonec všichni dočkali velkého finále. Z Harryho už je nefalšovaný a ostřílený kouzelnický hrdina, který metá hromy blesky. Vizuálně zpracováno velmi pěkně, ale celkově si to ke mně nenašlo cestu. Musím uznat, že to bylo o malinko lepší, než první část, ale i tak mi to přišlo naprosto marné a plytké. Nezajímavé a nudné plky ve mně umocňovaly dojem naprosto zbytečně vyplácaných dvou hodin života u filmu, který jsem chtěl vidět už jen proto, abych zjistil, jak to dopadne, když jsem přetrpěl všechny předchozí příhody malého brýlatého šikuly s klackem. Co víc říct? Sbohem Harry a snad už se nikdy neuvidíme. 65% ()

nascendi

Som Harrym Potterom a hystériou okolo neho nedotknutý a nesnažím sa ju ani pochopiť. Údajne je tento diel najslabší z celej série. Rád tomu verím, ale netúžim vidieť ani jeden z tých "lepších". Videl som iba časť filmu, lebo zvyšok som kvôli psychohygiene iba počúval. Dominantná bola pre mňa odpoveď na Šebekovu klasickú otázku: "A komu tím prospějete?" Pretože nechápem mládež, ktorá okrem hrubých kníh o Harry Potterovi neprečítala ani jednu ďalšiu, nechápem mládež, ktorá má problémy s relatívne jednoduchým učivom, ale dôkladne si naštuduje mená postáv, vzťahy a udalosti, aby medzi spolužiakmi získala rešpekt. Nechápem skrytý zmysel písania kníh a nakrúcania filmov tohto typu. Nechápem a ani v najmenšom ma to netrápi. ()

nash.

Věru velkolepé finále narvané silnými a skvělými pasážemi, i když bohužel opět s několika šmouhami na kráse a pocitem, že to všechno mohlo být ještě lepší, že jsem to čekal větší, že jsem čekal jak mě to emocionálně naprosto sejme. Nestalo se, i když jen o fous, ač jsem to potterovské sérii přál. K nejpůsobivějším momentům tak patřila příprava Bradavic na bitvu a vztyčování bariéry, o emocionálně nejsilnější momenty se postaral Alan Rickman jehož Snape se definitivně a neotřesitelně stal nejvýraznější postavou ságy a zastínil dokonce i trio Harry-Ron-Hermiona. Pokud mě ve filmu něco opravdu dostalo, pak je to jeho poslední setkání s Harrym a cesta jeho vzpomínkami jejichž vrcholem je smrt Lilly. Mnohem víc než bitva rozbitá na řadu momentů, které samy o sobě jsou sice dobré, ale nějak se je jim nedařilo naskládat do monumentální epické tsunami. Zklamáním pak byl i finální souboj Harryho s Voldemortem, který se nepochopitelně neodehrál ve velké síni, ale zcela stranou, na pustém dvoře, což z něj místo epického vyvrcholení udělalo jen další malý souboj během velké bitvy. Ovšem navzdory těmto výtkám, jsem odcházel z kina spokojen a přesvědčen, že se do světa Harryho Pottera budu tu a tam vracet. ()

PetrPan

2 .část konce jedné filmové fantasy série, která mne taky pobavila, ale nic víc, nic míň. Hvězdu přidávám za rychlejší spád a ukrajinského šedobřichého.:) ()

silentname

"Potteratón" je oficiálne u konca a mne už neostáva nič iné, než ohodnotiť posledný film a ešte dať na záver pár slov ako zhrnutie v mojom denníčku. Teším sa na tohtoročné Fantastic Beasts And Where To Find Them a teraz si už poďme povedať niečo o filme. V prvom rade musím povedať, že po pár skutočne otravných a nezaujímavých a podľa mňa aj zbytočne komplikovaných dieloch tu máme konečne diel, ktorého sledovanie som si užil a nenudil sa. "Harry Potter And The Deathly Hallows Part II" je podľa mňa solídne natočeným filmom s dobrou atmosférou a momentkami, ktoré vskutku stoja za to. Povedzme si teda o dobrých momentoch. Postavy stále ťahajú dej správnym smerom, v prvej tretine máme podľa mňa celkom obstojné efekty a časť v Gringot banke stojí skutočne za to. Rovnako sa mi páči aj scénka, kde sa Harry rozpráva s duchom Heleny Ravenclaw. A myslím si, že highlight tohto filmu a asi aj celej ságy, je príbeh Snapa, ktorý sa nám v tomto filme konečne odhalí. Zrazu si človek uvedomí, koľko toho musel tento človek prežiť. A prejavujeme voči nemu úprimný súcit a ľútosť. Myslím si, že aj niektoré boje stoja za to a aj sa dozvieme niečo viac o Dumbledorovi. A hoci v knihe mi to prekážalo, myslím si, že záverečná scénka vo filme (19 rokov neskôr) je skutočne dobre spracovaná. A je to pekné zakončenie. Všetko vlastne nakoniec bude pokračovať nanovo. A čo sa týka humoru, tak ten funguje stále. Ako nadšená Minerva, ktorá vždy chcela vyskúšať jedno zaklínadlo. Pobaví. Poďme si teraz ale povedať o mojich negatívach filmu. Opäť mám trošku pocit, že niektoré veci sa tu dejú len z toho dôvodu, lebo potrebujeme dať divákom alebo čitateľom nejakú odpoveď ako vstup do Tajomnej Komnaty. Pusa medzi Ronom a Hermionou je jeden z najdivnejších momentov vôbec a človek sa buď zasmeje alebo bude nadávať, alebo oboje. Proste je to divné. Efekty horiacej núdzovej miestnosti sú skutočne otrasné a človek im neverí ani na sekundu a scénka medzi Harrym a Albusom Dumbldorom v oblasti medzi smrťou ma akosi nikdy nebral. Plus sú tu aj nejaké nevyužité postavy ako strážcovia Rokfortu - súrodenci, ktorých meno som bohužiaľ zabudol. Som ale celkovo rád, že film nakoniec dopadol tak ako dopadol. Celý čas držal môj záujem, nenudil a konečne sa niečo dialo a dalo sa to aj nejako reálne a logicky vysvetliť. A nebolo to až tak veľmi komplikované ako posledné razy. A už len na záver poviem, že som veľmi rád, že som si túto ságu mohol v tomto maratóne pozrieť. A teším sa už aj do budúcna na ďalší pripravený maratón, ktorý čochvíľa odštartujem. Hodnotenie: B+ ()

Slarque

Po těch deseti letech jsem čekal nějaké finále, ale bublina splaskla a ukázalo se, že uvnitř nic není. Druhá část je dokonce slabší než první půlka Relikvií! A epilog po 19 letech? Ten už je vyloženě nemožný. Celý děj spoléhá jen na náhodu, závěrečný souboj připomíná spíš pšouknutí. Jeden z nejslabších dílů série vůbec. :( ()

eLeR

Naozaj slušné ukončenie Harryho Pottera, slušná rozlúčka s mojimi najobľúbenejšími postavami - Ronom, Hermionou, Snapeom a Lunou. Akcie dostatok a muzika skvelá. ()

Vitason

Obsahuje spoiler k poslední knize ,,Trhněte si, mudlové!" Závěr ságy o brýlatém čaroději je přesně takový, jaký má být. Film má vysoké tempo, že by ani Michael Schumacher nestíhal řadit rychlosti. Navíc Yates skvěle zvládá filmovou zkratku a zase naopak přesně ví, kdy všechno zpomalit, kdy zastavit hudbu a přidat jen tlumené zvuky. Scénář je tentokrát celkem slušně opracovaný, všechny změny jsou ku prospěchu filmu, i když vynechání Červíčkovy smrti mě trochu zamrzelo (ne, že bych mu ji přál, jen mám rád Timothyho Spalla). Navíc je vše podtrženo skvělou hudbou. Že je zde málo emocí? Bez toho, aniž bych vyhrál týdenní ozdravný pobyt v Guantánamu, přiznávám, že jsem řval jako želva (několikrát) a nestydím se za to:-) Naopak v pravý čas vždy přijde nějaký vtípek, který odlehčí atmosféru. Ty mnohými vytýkaná úmrtí mimo obraz, což je mimochodem věrné knize, jsou v některých případech (hlavně v jednom) tak skvěle natočené a tak intenzivní, že i scéna, ve které by bylo v přímém záběru zabito 10 jedenáctiletých čarodějů, by neměla takovou sílu. Nevadilo mi ani to, že finále není tak epické, jak bylo slibované. Naopak ta "komornost", kdy se neustále cílí na hlavní protagonisty, se mi velice líbila. A epilog? Je stejně tak trapný a zbytečný jako v knize :-) Od roku 2000, kdy jsem si přečetl první knihu, uplynula dlouhá doba, ale pro asi nejvýznamnější část mého dětství, nebo spíše dospívání, budu mít vždy slabost. Takže klidně berte toto hodnocení jako hodnocení fanatického fanouška. U poslední části mé milované ságy, nemohu jinak. Jen doufám, že pokud se bude Harry někdy remakovat (třeba za 19 let:-), tak doufám, že filmy dostanou jednotný styl a hlavně budou na sebe lépe navazovat, ale to je také dáno tím, že se začalo filmovat, aniž by byly všechny knihy na světě. P.S. Poprvé v životě mě zklamalo mé milované multikino Ládví. ()

Bachy

A tak končí boj s přerostlým čolkem. Protože stále jde o slušnou fantasy, protože až si na Vánoce zopakuji Pottera, tenhle určitě nepropadne...to jsou důvody k tomu dát 4 hvězdy. Ovšem jako závěr série neobstojí..a při srovnání s knížkou si každý věrný čtenář jen pohrdavě odfrkne, což ostatně dělal už x let. Pokud totiž rozcpujete filmy mezi haldu režisérů a u toho nejlepšího (Cuaron) se nezastavíte...nastává problém. Harry Potter totiž není jedinou postavou ságy, ale když se za 7 dílů nestihlo snad krom Siriuse Blacka rozehrát partii s nějakou další - nedá se to v díle posledním již dohonit. A proto chybí emoce..jelikož osudy postav jdou trochu mimo. Zdá se mi, že režiséři knížku nečetli a scénáristé jen tak bokem. Neříkám, že se ji drží nebo nedrží...to je mi vcelku jedno. Problém je spíše v tom, že pokud v celých několika filmech neukážete pár postav na scéně, těžko lze z diváka vytáhnout nějaký dojem jen tím, že ji v posledním díle věnujete malilinko více času. Ovšem ne zase tolik, protože důležité přeci je vidět Harryho Pottera. Tudíž to, na co jsem se těšil jsem nedostal, ovšem i tak šlo o dobrý film. V rámci Potterů se neztratí, ale stejně tak nezmizí ani pocit, že to celé mohlo být lepší...daleko lepší. Doufám, že se třeba za 20 let někdo chytí animovaného nebo i hraného remaku, sedne si nad látku a sjede to celé bez debat sám. Prostředí, triky a kamera vypadají nádherně, tam bez výtek. Tudíž opakuji - dobrá fantasy, dobrý film, ale ta ohromně nevyužitá příležitost. 7/10 ()

LoLaa

Před deseti lety jen málokdo věděl kdo je Harry Potter. Dnes ten, kdo neviděl všechny díly Potterovké ságy, jako by neexistoval. Poslední díl je jen povedeným zakončením vynikajícího více než 1160 minut dlouhého příběhu vycházejícího z autorského pera J. K. Rowling, bez které bychom byly o to všechno ochuzeni. Nejen 3 herci ztvárňující hlavní role, ale i všichni ostatní zaznamenali jistý pokrok v hereckých zkušenostech a kariéře a na celých deseti letech je to více než znatelné. Navíc HP je jedním z mála filmů, který ráda zhlédnu v originále, ale nebráním se mu ani s českým dabingem. Vše ostatní podstatné již bylo řečeno v dalších komentářích, nebudu tedy papouškovat ani citovat ostatní. 4* za poslední díl, celá sága si však zaslouží bez nadsázky 5* (a dalo by se polemizovat o tom, jestli to pro Harryho není málo)! ()

Rocky62

Jedni diváci šílí z Pána prstenů, druzí z Harryho Pottera. Já nešílím ani z jedné ságy, neboť jsem nikdy nebyl nijak zvlášť velký vyznavač fantasy žánru a už vůbec ne filmů s nálepkou "rodinný", což je přesně ten důvod, proč první 2 díly Pottera shledávám za naivní pohádky pro děti. S přibývajícími díly se mi to však začalo zamlouvat čim dál více. Ubylo na sentimentálních výlevech a značně přibylo na temnosti a nebyla nouze o hororové gore prvky. Ale už k věci. Závěrečný díl je, co se mě týče bezkonkurenčně nejlepší po všech stránkách a plné hodnocení dávám bez rozmýšlení. Efekty jsou odzbrojující, hudba má přesně ten charakter, jaký jsem doufal, že bude mít. Úvodní znělka se smutným a až historickým nádechem vyvolá v divákovi přesně ty pocity, jaké musí mít. Cítí příchod finální bitvy a částečně ho naplní pocitem beznaděje, alespoň tak jsem to zaznamenal já. K finále nemám co dodat, je rovněž přesně takové jaké jsem si přál, nijak přehnané, nesentimentální, skvěle zahrané i zrežírované. Zatímco první Relikvie smrti místy spadávaly do stereotypu, tak tyto druhé to kompenzují nejen nepolevujícím napětím, ale i brilantními pasážemi, které jsou skoro infarktové ( souboj Snapea a McGonagallové, poslední dialog Snapea s Voldemortem). Je tu však ještě jedna pasáž, která se mi nesmazatelně vryla do paměti, SPOILER!!jakási romantická vsuvka Severuse a Lily Potterové je tak něco nepopsatelně úžasného a hlubokého, až se mi zatajil dech. A tak jsem si ze závěrečného dílu zřejmě nejslavnější ságy odnesl nejen kolosální zážitek, ale i scénu, na kterou budu vzpomínat každý den. Díl, který je zakončen se ctí. Díl, který mi mnoho dal a bohužel i díl, kvůli kterému mě konec tohoto legendárního dobrodružství mrzí....100% ()

Lenny.M

Epické finále. Po deseti letech od prvního dílu sedět v kině a přemýšlet nad tím, že už to vlastně končí a vzpomínat na ty časy, kdy jsem vyrůstala u prvních dílů by se fakt nemělo :)) Jsem spokojená s kamerou i celou výpravou, jediné co bych vytkla byly vtípky, které trochu kazily tu smutnou náladu. Zakončení je to teda velice dobré, oproti 1. části určitě lepší. ()

Chrustyn

Pro Potterovské fetišisty megalomanské zakončení, pro odpůrce osvobození, pro ostatní povedené zakončení série, která do kin lákala celých 10 let. Vše vysvětleno, zlo zničeno, pokladny přeplněny. P.S. "Vězeň z Azkabanu" zůstal nepřekonán. ()

SeBig

Určitě bych nepsal nejlepší díl z celé série. Bylo tu pár věcí co bych rád viděl trochu jinak. Na poslední díl to nebylo moc epic. ()

korbitch22

Tohle mělo být to epické vyvrcholení té epické ságy?Nic ve zlém, ale poslední Potter neví čím chce být, jestli akční a temnou podívanou pro dospělé, či hloupou a naivní pohádkou pro děti jako první díly a ve finále to není ani jedním, jen obří kaše plná efektů, bez nějakého hlubšího emočního momentu či dramatičtější scény.Nemůžete natočit artově dobrý filmy, když je knižní předloha prostě zkurvený brak pro masy a debilní hovada bez jakéhokoliv náznaku vkusu či dobrého úsudku.Jediná věc kterou bych ocenil je Harryho scéna když se mu odkryjí všechna tajemství a hlavně vše kolem Snejpa.Jinak bych to zhodnotil jako uvadlou a duchaprázdnou jízdu plnou efektů, bezu citu, emocí a i hloubky.Finální souboj musel zklamat snad každého normálního diváka.Taková strkanice s Vojeldortem prostě nemohla nikomu stačit.Potter mě nedokázal přesvědčit ani ve svém posledním díle, který měl být asi epický, pro mě to byla ale nuda.50%. ()

mcb

Nostalgie mě naprosto převálcovala! I když scénář sám o sobě naprosto selhává a samotný film je spíš neucelená přehlídka scén, které se nutně "musí" objevit, je poslední Potter vskutku epické zakončení, při kterém vám při závěrečném epilogu skoro ukápne slza. Tedy pokud se jako devadesát procent sálu nesmějete na celé kolo. I tady sice platí stejné výtky jako pro předchozí díly, ale kdo s Harrym strávil dobrou půlku svého života, jen těžko se před tím návalem emocí dokáže ubránit. Srdcovka! ()

Jirka_Šč

Joanne Rowlingová v začátcích Pottermanie v jednom rozhovoru popsala zážitek z autogramiády. Holčička, která si vystála frontu na podpis, jí řekla: "Já si to takhle nepředstavovala. Myslela jsem, že tu budeš jen ty a já." Rowlingová to komentovala: "Docela jsem té holčičce rozuměla." Něco podobného se mi stalo s posledním Potterem. Z knihy jsem získal určitou představu. Některé věci vyšly přesně, některá očekávání se nenaplnila, nečo bylo jinak. Scénáristé nepřepisovali otrocky, nýbrž ne zrovna špatně interpretovali. Za což si zaslouží minimálně uznání za pochvalu. To, že jsem na tom jako ta holčička a udělal bych si to trochu jinak, v konečném důsledku až tak nevadí. Nakonec i ona byla určitě za setkání ráda. ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Fantastická zvířata mají stopku

Fantastická zvířata mají stopku

27.10.2023

Přestože David Zaslav, nový šéf Warner Bros. Discovery ustavičně tvrdí, že studio nesáhlo na značku Harryho Pottera od konce Relikvií smrti (a i tak si ty uplynulé roky od premiéry trochu plete),… (viac)

Barbie má miliardu

Barbie má miliardu

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (viac)