Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma „Státní formy“ vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu… (oficiálny text distribútora)

Trevor

Film som si pozrel z povinnosti počas kurzu v práci a nemyslím si, že za iných okolností by som sa odhodlal k tomu aby som si ho inak vybral. Nie je ničím výnimočný, obyčajné spracovanie experimentu iba ukáže, ako ľahko ovplyvniteľnom skupinou sú teenageri, čo vo veľkom v dnešnej dobe využívajú nielen politici či usporiadatelia "nezávislých" hudobných festivalov. ()

grogodil

Aj keď ide o sfilmovanie skutočnej udalosti, no na ploche 90 minút ma režisér proste nedokázal presvedčiť, že by bolo možné aj v skutočnosti v priebehu jedného týždňa takto sfanatizovať takto početnú skupinku svojprávnych a v podstate racionálne rozmýšľajúich ľudí,nehovoriac o rýchlosti rozrastania sa Vlny. Všetko (až na skvele vygradované finále) pôsobilo na mňa akosi príliš vyumelkovane a strojene, určite viac než som podľa okolitých reakií očakával.....osobne na mňa omnoho reálnejším dojmom zapôsobil podobne ladený nemecký film Das Experiment. ()

Skip

Tak tenhle film tnul do živého. Člověk je manipulovatelný tvor a nikdy by se nemělo zapomínat na diktaturu, která se může zdát dávno překonaná. Experiment, ke kterému došlo na jedné německé škole, to jasně dokázal a můžeme si jen klást otázky, jestli je to možné nebo je to pouze film. Mělo by se to promítat na školách a vést pak diskuzi se studenty. Možná by se předešlo mnohým problémům. ()

fallangell

Me puvodni hodnoceni bylo o stupinek nizsi, ovsem po precteni prispevku od uzivatele pshimi, jsem si uvedomil, ze die welle, neni o hereckych vykonech, promyslenosti scenare, nebo snad o zvuku ve filmu. Jde zde predevsim o myslenku toho, co se nam film snazi sdelit. A ta je opravdu mraziva a stoji za to film videt, popremyslet nad nim a rict si:,,To uz nikdy". ()

wipeout

Tento projekt, ktorý sa inšpiroval knižnou predlohou, založenej na skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala v USA si zvolil veľmi svižnú a dospievajúcim ľuďom prístupnú formu, čo je pochopiteľné vzhľadom na cieľovú skupinu, ktorej by mal sprostredkovať riziko vzniku totalitného hnutia v Nemecku, kde sa práve na školách kladie veľmi veľký dôraz na osvetu vzhľadom na jeho históriu. Nejde teda o umelecký film s ambíciou priniesť niečo nové do sveta filmu, skôr chce vyvolať polemiku. Svojím zovšeobecňovaním a hádzaním všetkých foriem kolektivity do jedného vreca, používa tú istú taktiku ako systém, ktorý kritizuje. Veď práve v súčasnej dobe fragmentovanej silne individualizovanej spoločnosti je potreba a túžba po kolektívnych zážitkoch o to silnejšia(davy uniformne odetých fanúšikov futbalu, zástupy ľudí ochotných zaplatiť astronomické sumy za značkový tovar, ktorý ich zaradí do skupiny poslušných kravičiek pochodujúcich z a na pastvinu spotreby,...). Keď ale budú vznikať len na základe rôznych pochybných myšlienok ako to naznačuje aj tento film, budú ľudia stále veriaci vo ľudí navôkol škatuľkovaní ako prebytky minulosti žijúci v ilegalite(a to sa vonkoncom nesnažím obhajovať neonacistov a podobne, len naznačiť, že sa práve oni stali akýmsi strašiakom, ktorý stačí spolu so zlyhaním komunizmu vytiahnuť kedykoľvek sa to liberálom hodí). ()

Fanucci

Mimořádně působivý film. Uvěřitelný, skvěle zahraný, výborná kamera, hudba, režie, herecké výkony...nemám co vytknout. Gansel mi vyrazil dech...film s takovým nábojem a gradací jsem vážně nečekal. ()

Tygrys

Velmi dobrý film s povedeným a silným závěrem, který nám ukazuje jak snadno se z autokracie může vyklubat nebezpečná forma diktatury. ()

Petroff

Pro mě ne až tak přesvědčivé a působivé jako Klass a Ondskan. Film je prý podle skutečné události a tím horší se mi potom ona neuvěřitelnost a celá plochost snímku jeví. ()

Mickalle

Bylo příjemné zas jednou slyšel jiný jazyk než EN a jejich shit fuck atd... Die Welle má rozhodně pár chybek, hlavně některých postav na dané situace ,kde jejich reakce moc neodpovídají jejich charakteru,ale budiž :o) A pak ještě jeden zásek nebo jestli jsem to jen blbě pochopil,ale namalovat na plachtu v pořádnej výšce bez šablony 20 metrový logo, s tím byl měl i superman problém :o) A teď to pozitivní, nádherně znázorněná myšlenka a její nedomyšlený dopad, děj má řádné napětí, situace se stupňuje až do povedeného vyvrcholení. ()

kinderman

S trochou nadsázky lze film doporučit především všem chytrákům, kteří stojí za novou reformou českého školství (RVP, ŠVP). Ta totiž klade důraz především na skupinové vyučování a projekty :-) (No a pak ještě klíčové kompetence, ale o tom je zbytečné plýtvat slovy.) ()

Sheldra

Takhle zajímavé téma šlo asi zpracovat i lépe (hlavně jsem postrádala kvalitní herce), ale i tak do toho šli s kuráží a některé momenty byly opravdu skvěle vygradované. Z diváckého hlediska spíš průměr, na druhou stranu námět, který by se měl promítat povinně, a tahle cesta je příjemně nenásilná. P.S. Překladatelé si opět mysleli, že jsou chytřejší než autoři, takže film museli pojmenovat jinak - přitom nejde o vůdce, ale o hnutí a jeho účastníky. Tohle mě fakt štve! ()

kalap

A vidíte to, toto je nemecká hlupota a povedal by som až primitivizmus. Stačí jeden stranou chytený debil ako bol Hitler a celý nemecký národ jačí ako opice, lebo aj vodca jačí a huláka. A dnes je to vlastne to isté, raz vyjde z kanála nejaký primitív a začne správne hulákať peniť z úst a Nemci prestanú chodiť na futbal a budú pred tribunami hulákať a peniť s ním. ()

dyfur

.....o vymknutí sa psychologického experimentu-nič nové, aj keď tak nemecky a s ohľadom na nemeckú históriu spracované.... ()

SonG

Co říci o Vlně?Inteligentní podívaná, ve které se z nevinné hry stane skoro katastrofická událost...poučné a v závěru mírně mrazivé.... ()

berusche

Tak takhle přesně vypadá ta část sociologie, kterou mám v oblibě. Musím říct, že Gustav Le Bon, který s teorií kolektivního chováním v davu přišel, by měl obrovskou radost, kdyby viděl, že to funguje i implantovaně. O tom své ví Philip Zimbardo, který se do podobného projektu pustil s desítkami studentů, kteří si z části hráli na bachaře a z části na vězně (btw. byly to 70. léta, respektive 1971 a mám dojem, že tento projekt musel být ukončen již po 6 dnech). No hádejte, jak to dopadlo? Skoro totožně. A to je na tom právě to poučné. Každá skupina, se kterou se jedinci v důsledku vlastního neúspěchu a s touhou dosáhnout uznání ztotožní, totiž nemůže dopadnout jinak než pořádným průserem. Tenhle německý kousek přinesl proto do stojatých vod o davovém šílenství docela slušně podané poselství. Já vím, německé herectví a režie jsou sice trochu pozadu, ale námět a scénář za to stojí ... ()

easaque

film s výborným námětem, jen to zpracování pokulhávalo, ale snad mladým to víc takto vyhovuje a pro ně ten film má přece být a nese sebou velmi důležitou myšlenku a proto si rozhodně zasluhuje podívání. Nechápu, jak takový film může dávat televize před půlnocí. Takové mají běžet přes den místo jiných krváků - tento film má aspoň smysl. ()

applause

Tento film jsem viděla už asi potřetí a hodnocení 4* ponechávám, myslím si, že celkové hodnocení filmu odpovídá. Myslím si, že je to dobrý námět natočit něco takového ještě v Německu, jako odstrašující příklad, kdyby někdo chtěl napodobovat. Určitě doporučuji. ()

honajz2

Nakonec celkem drsný, ale ono to k tomu směřovalo už od začátku. Jo, je celkem snadné zfanatizovat skupinu lidí (což je hodně děsivý fakt) a tenhle film to názorně ukáže. A ukazuje to hezky postupně, od samotného zrodu až po finále, které mi teda přišlo mírně přehnané, ale zase na druhou stranu je sakra silné a napínavé. Napínavé je to ale už v samotném začátku a mě samotnému se na filmu víc líbily první dva dny + první polovina středy než ty ostatní dny, protože tady se Vlna teprve rodila a u spousty postav se začínalo ukazovat, jak se budou vyvíjet v budoucnu, na což jsem byl dost zvědavý a výsledek je poměrně silný. Dobré je to i filmařsky, od uvěřitelných hereckých výkonů po kameru. Na filmu mi vlastně vadí jedna věc, kvůli které těch 5* dát nemůžu a to je to, že právě od první poloviny středy se ten pomalý vývin Vlny, který mě dost bavil, rapidně zrychlí a tady právě to mé nadšení šlo trochu dolů, mě by se víc líbilo, kdyby se to takhle pomalu vyvíjelo až do pátku, kdy by se ukázalo, co Vlna vlastně způsobila. Pravda, sice v pátek na to přijde Wagner, ale celou dobu se mu ukazuje, že už nejspíš zachází moc daleko. Taky je mohl kdykoli usměrnit a říct "neberte to až tak vážně, je to jen experiment". Mě právě jenom vadí to, že se to celé vyhrotilo podle mě moc rychle. Jinak je to ale pecka a silné 4* si to zaslouží určitě. ()