Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma „Státní formy“ vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu… (oficiálny text distribútora)

yakoob

Nevěděl jsem, co od tohoto filmu čekat, a řeknu vám, že mne velmi překvapil...Němci natáčet filmy umí...U mně zabodoval realistický příběh a pokud bych nebyl křesťanem, nevím, jestli bych se k Vlně nepřidal...Po shlédnutí mne napadá otázka: Na kom vlastně já stavím svou identitu? ()

hous.enka

Je v dnešní dob ještě možné, aby diktatura (nebo chcete-li autokracie, tedy samovláda) převzala moc ve společnosti? Odpověď hledejte v tomhle filmu, kde se Němci (a němečtí filmaři) vrátili do nejzrůdnější etapy své historie, aby divákům ukázali, že lidé jsou i dnes velmi snadno manipulovatelní. Dlouho se mi nestalo, ze by mě ještě dlouho po závěrečných titulkách tolik mrazilo v zádech, jako tomu bylo právě v případě tohohle filmu. Bylo to jako koukat na nacistickou propagandu počátku 20. let - děsivě realistické. Jürgen Vogel hrál skvěle, ale ani ostatní žáci se nenechali zahanbit. Sympatické bylo, že se tvůrcům podařilo udržet se ve školním prostředí, eventuálně v partičkách - že se film nerozpadl do jednotlivých příběhů. Víc nevím co napsat. Snad jen že tenhle snímek by měl vidět každý, kdo si myslí, že lidi se poučili ze své minulosti. ()

FFilipCZ

Pomalý, uloudaný začátek, sloužící jako seznamovací s problematikou a dějem se v půlce začíná stávat velice zajímavým, ke konci nabírá neskutečných obrátek zakončený úchvatným závěrem. Film je sice nastavený a natočený tak, že ve většině situací jsem věděl, co přijde, ale o to víc mě poté zarazilo, že když se to stalo, měl jsem takový zvláštní dobrý pocit - nedokážu popsat. Mám tyhlety "experimentové" filmy rád a tenhle se rozhodně řadí na první místo mezi nimi. PS pro rýpaly: Něco se tam sice dalo natočit lépe, ale tady se nehodnotí (a neshazují body) za to, jak se to "dalo natočit", ale jak to natočeno bylo - a pro mě to bylo dostačující. Soudě podle pocitu z dobrého filmového zážitku. ()

schizmo

Profesor, který umí v žácích podnítit zájem a odvěký německý cit pro fanatismus, jsou hlavními hybnými činiteli filmu, který velice jednoduchou formou prezentuje, že nic se nemá přehánět a zvlášť ne elitářství, sektářství a davové šílenství. Hračky bejvají plačky a že ani tentokrát to nemůže dopadnout dobře, je nad slunce jasné. Škoda pouze té německé produkce a spousty jalových hereckých výkonů, být film zpracován se skandinávskou chladností dopadlo by to (minimálně pro mě) mnohem zajímavěji. ()

baribal

velmi silný film... jediná škoda filmu je zpomalená prostřední část, neustálé snachy jedné holky o zastavení Vlny... jinak ukázání důsledků manipulací mladých mozků je až děsivé a uvědomujete si, jak snadné je ovládat... ()

Sten2

Určitě lehce naivní film přesto se zabývá těmi spravnými otázkami. Ani se nechce věřit, že režisér má za sebou takový počin jako je "Holky to chtěj taky". Ve filmu mimo námětu exceluje také střih a kamera. Zřejmě by to byli tři hvězdy ale za nápad a za zpracování konce dávam jednu navíc. ()

LINKIN

Už zas nevim, jestli mám hodnotit po filmové nebo dějové stránce. Ani jedna není dokonalá a především ta filmová se dala zpracovat mnohem lépe. Je totiž kurevská škoda, že se tohohle námětu nechopil nějakej machr, páč moh taky spatřit světlo světa druhej Klub rváčů. Gansel si totiž evidentně plete autokracii s anarchií, což je ve filmu o pseudofašistické skupině kurva velkej problém bych řek. Vždyť autokracie je o disciplíně a poslušnosti vůči vládnoucímu jedinci/skupině a když v polovině celého experimentu běhá banda mlaďáků po městě, všude sprejujou, lepí nálepky a v kuklách zdrhaj policajtům, to je anarchie, kord když je za to "jejich vůdce" zjebe a odsoudí to. První půlhodina je totálně nezáživná a proto se o autokracii dá mluvit až snad v poslední dvacetiminutovce, kde film mocně graduje a to co tady všichni odsuzujete, se mi naopak líbilo, mělo to koule a nasadilo to korunu celýmu tomu absurdnímu experimentu. Jinak originalita sama, ty pošahaný němčouři asi opravdu uměj točit dobrý filmy, za poslední dobu jsem se o tom přesvědčil hned několikrát. ()

Krt.Ek

Jsem nadšen, dle mého jsem totiž zhlédl brilantní rozbor vzniku totalitního myšlení a jednání u mladé generace (filmy s ní, jsou mé osobě velmi blízké, jelikož k ní stále patřím). Chvíli jsem dokonce uvažoval o poslání filmu do mojí širší TOPky, ale uvědomil jsem si, že mě závěr, který vyznívá dost pseudohumanistický (myslím tím osud učitele), lehce zklamal. 85% ()

NinonL

Velmi zajímavé a velmi nebezpečné splynutí s davem pod velením charismatického učitele. Film mohl být klidně delší a rozvíjet opojení studentů jednotou a stejným cílem. Jak málo stačí a ze skupiny se stane tyranie, proti které se zpočátku všichni snažili bojovat. ()

Greg

“Was sollen wir mit dem Verräter machen? Bomber, sag du! Na los, sag! Du hast ihn ja auch hier hoch gebracht. - Ja klar, weil sie's gesagt haben. - Ja, weil ich es gesagt habe, ja? - Und würdest du ihn auch töten, wenn ich's dir sage?“ Výborný filmový zážitek. Jsem moc rád, že jsem přišel na tento film, který začíná jako nevinným experimentem na jedné německé střední škole, a který končí jako velmi propracovaný psychologický thriller. Celý film je výborně pojat jako studie hrozby nástupu extrémistického hnutí ve stylu „Co by stalo, kdyby…“, což společně s upozorněním, že je film natočen podle skutečných událostí, dodává filmu ještě více mrazivou atmosféru (hlavně na jeho konci). Moji obrovskou poklonu si ale zaslouží představitel hlavní role – Jürgen Vögel, který v roli učitele-vůdce absolutně exceloval. Velmi dobře mu sekundovali představitelé rolí studentů, kterými režisér přesně vystihl jednotlivé přístupy národu k autoritativnímu režimu. A z konce (přesto, že jsem psal, že ho asi každý trochu čeká) mě mrazilo ještě hodně dlouho po skončení filmu, protože scéna v aule je prostě geniální… A já s čistým svědomím dávám plné hodnocení. ()

FromHell

Učebnicový príklad toho aké je jednoduché,nechať sa strhnúť vlnou akéhokoľvek extrémizmu...Toto by mali púšťať deckám na školách povinne. ()

Asgy

Je možné aby v dnešním Německu vznikla autokracie? Podle tohoto snímku ano. Vůbec ale nechápu název filmu, který čeští distributoři zvolili. Náš Vůdce se k filmu sice hodí, ale s původním názvem nic společného nemá, tak proč film nepojmenovali prostě Vlna? Toť otázka. V kině jsem si užil našlápnutý rockový soundtrack, který společně s dobrou kamerou a slušnými hereckými výkony dělá ze shlédnutí tohoto filmu výborný zážitek. Ale nejzajímavější stejně byla samotná myšlenka a po skončení věta na plakátu "Podle skutečné události". Je to tak na čtyři a půl hvězdy. Chtělo by to víc takových filmů se silnou myšlenkou, u kterých se člověk má nad čím zamyslet i po opuštění kina... ()

mysiak

Úžasný príbeh...proste posadil ma do kresla...a nedokázal som vstať...až do konca...na konci síce trochu opadlo toho vzrušenie...a celkovo je vážne vynikajúca dráma....kde má Jurgen Vogel one-man show...a nikdo by nepovedal, že tento režisér natočil Holky to chteji taky... ()

Praxis

Velmi autentický příběh o tom, jak se nevinný školní experiment zvrhne v něco zrůdného, v něco, s čím ani ten nejotrlejší učitel nikdy nepočítal. Příběh o tom, jak se snadno může člověk zmanipulovat, aby dosáhl zrůdného systému, který způsobil smrt milionů lidí na celém světě. Pevně doufám, že tento snímek ukáže moderní generaci, že bolavé rány druhé světové války jsou tu stále, a že jenom na nich záleží, abychom se podobných fašistických zrůdností znovu nezopakovaly. Pro mě, jako pro učitele, se tyto moderní metody uplně nezamlouvají. 90% ()

ArsenalEagle

Nebudu lhát a přiznám, že jsem k filmu zabrousil kvůli Elyasovi, kterého jsem chtěl vidět v něčem jiném, než v komedii. Tenhle na první pohled nenápadný film přináší neskutečně důležité poselství ohledně možnosti vzniku něčeho podobného, co už tu bylo. Němečtí filmaři použili skutečný příběh amerického učitele ze šedesátých let. Film je skvěle natočený, má postupný spád a velmi dobře ukazuje onu realitu (ač se to může zdát naprosto neuvěřitelné). ()

Luke7

Film je lehce uvěřitelný a má celkem dobrý spád. Je mi jen trochu divné, že studenty lze zmanipulovat během jednoho týdne a jen jedna osamocená studentka přemýšlí nad učitelovým projektem "zda se může diktatůra vrátit v dnešní době." Samozřejmě je jednodušší a pohodlnější poslouchat někoho chytřejšího a staršího, než přemýšlet sám a vytvářet si vlastní hodnoty. O nacistické historii v rámci dvoutýdeního semináře "autokracie" bych, ale čekal více. Závěr filmu byl možná zbytečně vyhrocený do extrému. Také se ve filmu utrousí zmínka o Sophii Schollové viz. odkaz na film http://www.csfd.cz/film/194626-posledni-dny-sophie-schollove/ ()

MikO_NR_1909

Súhlasím s tvrdením, že tému a v takejto konštelácii už len ťažko šlo spraviť lepšie. Gymnaziálna edukácia "štátnej formy" autokracie, na ktorej si pedagóg vystaval vlastný výskum a nebol schopný odvrátiť bumerangový ortieľ experimentu, ho stálo viac, než domýšľal. Je to taký teenegerovský projekt s hrozbami ozvien Veľkého brata, dozvukami nacifikácie a bohužiaľ aj skresleného videnia nielen detí vyrastajúcich bez adekvátneho "dovzdelania" z historických udalostí, ale aj vzdialené prepojenie noriem výchovy, ktorá až príliš elitársky nahliada na tieto tragédie bez hĺbkovejšieho ponoru kontextuálneho pochopenia dobového zmýšľania. Ide aspoň o čiastočnú snahu, ktorú cením. ()