Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma „Státní formy“ vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu… (oficiálny text distribútora)

Anderton

Die Welle je veľmi silný film s veľmi závažným posolstvom. Až takým, že ho treba podať viac zreteľnejšie, ako si skutočné umelecké dielo vyžaduje. Je akousi osvetou pre masy, ale aj pre tých "inteligentnejších", ktorí ho taktiež príjmu. Čiže je natočený najmä pre teenagerov a je to v poriadku, pretože je aj o teenageroch. Ale nielen o nich, ako vieme z histórie. Táto téma je natočená ako verzia Veľmi nebezpečných známostí pre teen publikum, trochu s atmosférou nemeckých mládežníckych seriálov typu Berlin, Berlin. Nakoniec dôjde aj na osobnejšie témy, vyplývajúce z nastolenej témy filmu, vďaka ktorým rozmýšľam nad vyšším hodnotením. ()

Frajer42

Kdo lepší se tohoto tématu mohl ujmout než Německo. Z mého pohledu je to výborný film. Do jisté míry i věrohodný. Pěkný experiment diktatury, ze kterého vzešla Vlna. Je trošku škoda, že tvůrcové nenechali Vlnu Vlnou a hrozně se z ní snažili udělat Tsunami, což se jim bohužel i povedlo. Film, tak obětoval svoji věrohodnost výměnou za stylové finále. Hvězdičku strhávám. Přesto jsem se koukal na velmi silný snímek a nebránil bych se zhlédnutí opakovat. ()

boshke

A pak, že diktatura v dnešní době není možná. Začalo to jako nevinná učitelská snaha probudit zájem v žácích a skončilo to jako katastrofa. V pondělí nesourodá hrstka pobertů a v pátek zfanatizovaný dav ochotný dýchat pro společnou věc. Krásná demonstrace jednoduché manipulativnosti davem. Stačí je unifikovat bílými košilemi, vtlouci jim do hlavy, že by vše měli dělat v prospěch Vlny a o stádo slepých oveček je postaráno... 90% ()

Kothy

Drsný film o tom, v co se může strhnout psychologický pokus. Je neuvěřitelné, co se s těmi lidmi za týden stalo. Hlavně závěr je hodně krutý. "Doveďte mi sem toho zrádce!" ()

Smok

Stav, do ktorého sa podarilo dostať svojich žiakov učiteľovi na kurze autokracie by som najvýstižnejšie opísal slovami masová onania. Čo všetko dokáže pocit spolupatričnosti podporený nejakou tou uniformou a pozdravom, hm hm... Potešujúce pre mňa bolo aspoň to, že nie všetci žiaci mu jeho hru žrali. Mrazivé ale na druhej strane je, že film pochádza z krajiny, ktorá už o "kurzoch autokracie" vie svoje, ale zase to mu aj dodávalo v mojich očiach na dôveryhodnosti. Mám pocit, že v ruskej produkcii by nevyznel až tak presvedčivo. ()

AllShallFall

Hodně zajímavé zpracování. A hodně zajímavý pohled na diktaturu. Já osobně diktaturu neuznávám, avšak řád a disciplínu ano. Film byl dobrý téměř ve všech směrech. Na jednu stranu jsem čekal drastický konec, kdy jedinec začal uvažovat moc fanaticky. Na stranu druhou....tam kde vládne řád a disciplína, tam kde jsou si členové, ať sdružení, národa, či náboženství rovni, tam kde se chudí i bohatí, oškliví a hezký podílejí na rozvoji stejnou měrou. Tam existuje ta největší čistota, bez kriminality. Vytvoříme si svět takový jaký chceme. A musíme za něj bojovat. Veškeré myšlení ať politické či náboženské, by mělo být pojato svobodným a zdravým rozhodováním, to znamená, že pokud někdo nesouhlasí, má na to plné právo a kdykoliv může vést odvrácený politický boj. Samozřejmě ne krvavou cestou. Bylo to působivé. Já však podotýkám, že kdybych se měl rozhodnout k jaké straně bych se přiklonil....byla by to určitě Vlna. Ne kvůli tomu, že bych byl zmanipulován. Ale kvůli tomu, že chápu většinu principů onoho myšlení. Na na tom co bylo ukázáno jako špatné, je tísíckrát více dobrého. ()

swamp

Dalo by se říci, že německý režisér Dennis Gansel je tak trochu schizofrenik. V roce 2001 natočil stupidní teenagerskou komedii Mädchen, Mädchen, oproti tomu o 3 roky později ztvárnil příběh o elitní nacistické škole pro mladé árijce s názvem Napola, který už byl opravdovým filmem, a to navíc velmi dobrým. Když jsem viděl, že se pustil do něčeho nového, není divu, že jsem byl zvědav. Hlavními postavami snímku Die Welle (český distribuční název je 'Náš vůdce', já bych však rozhodně preferoval doslovný překlad 'Vlna') jsou učitel Rainer Wenger (výborný Jürgen Vogel) a jeho studenti. Mezi studenty trochu vyčnívá (úmyslně) z řady postava Marca (Max Riemelt, který si zahrál hlavní roli právě v režisérově předchozím snímku), který je pomyslnou nitkou spojující zfanatizovaný svět Vlny se zdravým rozumem jeho přítelkyně. Děj se odehrává na německém gymnáziu v době projektů na téma 'extrémistická státní zřízení'. Učitel Wenger - ačkoliv zprvu bojuje o anarchii - dostane za úkol udělat projektový týden na téma 'autokracie'. Režisér se nevyhýbá faktům německé historie a rozhodně se neospravedlňuje za činy spáchané za druhé světové války. On - stejně jako učitel - se nebrání myšlence, že nastolení totalitní vlády je možné i v současném liberálním Německu, potažmo Evropě. Onen týden ve škole je prakticky metaforou vzestupu fašismu. Učitelův pedagogický experiment začíná nevinně teoretizováním nad pojmy jako disciplína či pospolitost, čímž chtě začíná manipulovat davem - svým stádem mladých studentíků - a dostává se mu zprvu pozitivních výsledků. Studenti se však - na první pohled lehce nepřirozeně - začínají angažovat čím dál více, učitel se rovněž zcela zapálí pro věc a začne naplňovat pojem uniformita. Studenti začínají nosit bílé košile, vytvoří si název skupiny (právě Die Welle - Vlna) a rovněž si vymyslí pozdrav, který má nedaleko k nacistickému heilování. Někteří ze studentů se mění v elitáře a celý fenomén nezadržitelně překračuje hranice kurzu. Režisér si pro zachování věrohodnosti pohrává spíše s dokumentární kamerou (i přes občasnou klipovitost), snaží se vyhýbat primitivním ponaučením a klišé. Celý snímek pak filozofuje spíše obsahem, než formou - pojmenovává věci explicitně. Předlohou pro film byla kniha Mortona Rhueho, která je na mnoha německých školách zařazena v seznamech povinné literatury a která popisuje sled skutečných událostí z Ameriky šedesátých let, kdy se o podobný pokus pokusil učitel dějepsu Ron Jones (který byl i konzultantem pro film) na střední škole v Palo Alto (Californie). ()

teutates

"Die neue Deutsche Welle..." Na chvíľu som si vážne začinál myslieť, že aj "Der Revolutionsfuhrer" tomu všetkému podľahol, avšak nestalo sa... tzv. "vlna" ako "manifest fašizmu" ma zaujala a čo to mi dokonca možno aj dala a preto 8/10 ()

Dalda

Film umí na diváka zapůsobit a klade mnoho otázek o fašismu. Dlouze jsem přemýšlel, co bych dělal v situaci, kterou film podává. ()

predators

Mnohé diváky tento film přivede k zamyšlení, jestli je vůbec možné, aby taková situace nastala. Já bych se přiklonil k názoru, že není, ikdyž zachycení proměny jedinců v až nekontrolovatelnou skupinu osob se povedlo na jedničku. Silně emocionální závěr je skvělým vyústěním toho, že vždycky se najde větší magor, než jsou ti ostatní. Zajímavosti: Po skončení natáčení byla celá "vlna" na brigádě. Odstranit napáchanou škodu "značkováním", dalo pěkně zabrat. :-) 75% ()

Slartibarkfast

Po zhlédnutí filmu jsem byl opravdu rozpolcený. Velmi dobře je tenhle snímek natočen a o to víc se nad ním pak lidé zamyslí. Jak jednoduché je strhnout dav a jak jednoduché je ovládnout lidi, pokud se nechají. Za charismatický projev a přesvědčivé výkony 85% ()

nascendi

Ani po opakovanom zhliadnutí sa môj dojem z filmu nezmenil. Námet je zaujímavý, aktuálny v každej dobe, celkom dobre zahraný, ale vďaka uponáhľanosti a schematickému zjednodušovaniu, málo uveriteľný a presvedčivý. A nepomôže mu ani uisťovanie, že sa takýto príbeh niekde a niekedy odohral. Určite stojí za zhliadnutie, ale pochybujem o tom, že by dokázal cieľovú skupinu stredoškolákov pozitívne ovplyvniť. Na to je príliš moralizujúci a neverím, že by sa niektorý stredoškolák dokázal identifikovať s niektorou z postáv filmu. ()

PetrPan

Podle skutečných událostí -- z toho až mrazí. Manipulace s člověkem,řád a discíplina, diktatura, ideje a ideály, opojení pocitem sounáležitosti, vyšší principy a tak dále a tak dále. Zmanipulovat masy je za určitých podmínek vždy možné a je jedno, jestli je to způsobeno neutěšenou realitou a bídou společnosti - vzestup páně Hitlera či v dnešní době, kdy znuděná mládež nemajíc žádného cíle hledá nějakou zábavu, což je de facto pozadím tohohle filmu. Náš vůdce není špatný film a svým tématem bude vždy alarmující, jen to zpracování ( strojené rozhovory dětí apod.) bylo poněkud horšího rázu a méně uvěřitelní herci ( což tedy Němci jsou skoro vždy:) taky nebyli žádnou výhrou. Původně jsem chtěl díky stále a vždy aktuálnímu poselství tohohle filmu nadhodnotit a jít až na slabší čtyři, ale nakonec zůstanu u té trojky. ()

Slarque

Zajímavé a děsivé. Jak rychle se takový na pohled nevinný experiment dokáže zvrhnout. Ale jsou tu dobře vykreslené ty psychologické a sociologické drobnůstky, které během pár dní udělají z normálního teenagera časovanou bombu. Fungovalo by to i u nás? Radši nezkoušet (90%). ()

WANDRWALL

Film je v tomhle směru většinou horší než dokument. Ale lidi raději film, to je taky zajímé a stojí za experiment, proč tomu tak je. ()

Arsenal83

Náš vodca je ďalším filmom, ktorý rieši akýsi experiment,a to hneď po filme Experiment, re-makovaným aj Američanmi. Tento film rieši aj podobnú problematiku: Čo sa stane, keď sa niekto aj v rámci hry a nie skutočného života stane autoritou s mocou prikazovať, zakazovať a riadiť iných ľudí. Ako bolo tu už spomenuté, film je založený na skutočnom experimente z USA v 60.-tych rokoch a potvrdzuje len to, čo sme si už dávno mysleli. Človek sa za výnimočných okolností stáva niekým iným, zvlčie. Predsa sme len istou tehličkou v pyramíde živočišných druhov a naše animálne vlastnosti v nás nie celkom vyhynuli, hoci ich rozumom a existenciou určitých pravidiel potláčame. Je otázka, či je vôbec nutné takýto experiment konať. Stačí sa len pozrieť, čo sa deje aj dnes vo vojnových časoch. Vtedy, keď sa všetko môže, sa ľudia chovajú ako dav poloopíc bez ohľadu na iných. Naozaj len česť výnimkám. Táto nemecká dráma teda neprináša z môjho pohľadu nič nové, ale podáva to veľmi zaujímavým spôsobom. ()

Bachy

Hlavní věc, kterou oceňuji na filmu Die Welle je neotřelost. Příběh je zajímavý jak hlavní myšlenkou, tak i vývojem. Efekt toho, že koukám na něco neobvyklého dokonale potrhuje němčina. Jedná se o příjemnou změnu. Psychologie postav jede a třídní vztahy jsou velmi uvěřitelné. K přemýšlení snímek určitě donutí. Takže velká halda plusů. Vyčtu snad jen velmi přepísklý konec, kdy veškerá předchozí uvěřitelnost padá lehce dolů. Možná, že to přehnané přeci jen není, ale na mě to působilo jako uměle naroubovaný šokující záběr. Tak jako tak se jedná o velmi povedený snímek. ()

Rocky62

Jak už jsem kdysi někde zmiňoval, německou tvorbu opravdu nemám v lásce, ale tento film, mě donutil změnit názor. Dlouho mě žádný film nerozhodil tak jako tento. Mimořádně excelentní ukázka toho, jaké fatální následky může mít už jen pouhá debata o autokracii (diktatuře). V podstatě se ani nelze divit, že se tento snímek naším sousedům povedl... asi takhle. die Welle= neskutečná emotivní záležitost, jenž nutí diváka k zamyšlení jak po přečtení obsahu tak dlouho po projekci a takový film si dle mě zaslouží plné hodnocení. 90% ()

eLeR

Takto to vyzerá, keď sa veci vymknú spod kontroly ... a takto by mali vyzerať filmy, ktoré premietajú v školách. Veľmi poučné a veľmi dobré. Odporúčam! ()