Duna

• Česko Duna (viac)

panfilmu

Co dodat, legenda je zpátky a opravdu to má pořádný koule. Tenhle film je jak dobře pojátý, tak i dobře obsazený a epičnost scén z prostředí je dechberoucí ! Tento film na motivy  románu je typickou ukázkou toho, že autor předběhl svojí dobu a pokusy o zfilmování z osmdesátych let a i těsně po roce 2006 byli trochu trapné ! Ale i tak všechna čest o ten pokus, zvláště o ten z roku 2006 protože tuhle trapárnu mají na svědomí i čeští filmaři, jaaaa si to pamatuju !!!! MOOOOC DOBŘE. Na této nové verzi nemám skoro co vytknout, snad jen to, že děj byl chvílemi dosti utahaný, ale opravdu mě dostala ta velkolepost scén, takže tuto drobnost odpouštím. Co se týká obsazení rolí, tak si myslím, že až na jednu minelu, se obsazení velice povedlo a hodně mě i potěšilo, že v rolích , jaké ve filmu jsou, jsou zrovna herci. kteří se na obsazení právě těchto postav opravdu hodí. BOHUŽEL, musím říci, že je tam ta nepřehlédnutelná minela, ano TIMOTHEE CHALMET, to se nedá odpustit, protože tento asexualní, androgenní, homočlověk, JE HLAVNÍ ROLE ! A když je hlavní role on, tak mám trochu problém, Nezahrál to špatně to asi né, ale já nemám pocit, že by to kdokoliv jiný zahrál hůře, nemyslím, že jeho role, je tak složitá, že by jí nezahrál kdokoliv lépe. Asi existuje dost mladých, krásných, vystajlovaných a mužnějších typů co by se mi v té roli libili více. Ten sladký hoch, mi příjde pro tuto roli moc GAY a to je pro mě osobně asi dost nepřekonatelné, nevím, je asi víc sexi než ZENDAYA, nebo jeho matka, nemá mužské rysy, má jen tuhle roli. Film se mi ale opravdu líbila doufám, že dvojka bude jen více nadupaná, ale v podobném duchu. ()

randomofamber

Když vezmu v úvahu, že film nikdy nenahradí fantazii, kterou používá čtenář, tak toto zpracování je dle mého názoru výborné. Dunu jsem četl opakovaně a jak je patrné z předchozí věty, tak toto zpracování souzní s mými představami a mou vlastní fantazií. Film si z knihy bere ty správné části vyjadřující pro danou část příběhu tu správnou atmosféru či informaci a zbytečně se nebrodí v detailech, které by mohli být rušivé nebo pro film nudné. Předchozí pokusy o zpracování Duny v porovnání s tímto skvostem hodně zaostávají. Tuto Dunu mohu s klidným svědomím doporučit. ()

TragyCZ

Po 4 letech pasivního čtení cizích recenzí si zase jednu napíšu, jelikož tenhle film za to stojí. Po hodně dlouhý době se mi stalo, že mě nový dílo opravdu uchvátilo. Duně se to povedlo na plný čáře! Výborný kostýmy, skvělá původní předloha oblečená do lehce modernějšího kabátku, neobyčejně povedenej soundtrack a hlavně atmosféra tak hustá, že by se dala krájet. Přidejte k tomu patřičně vydařené herecké obsazení+výkony a máte na světě pecku, která neomrzí ani při druhém ba i třetím zhlédnutí. Na druhej díl se tím pádem velice těším, ale zároveň mám malinko obavu, aby to nedopadlo, jako u většiny druhejch dílů... Uvidíme :)) Každopádně veliká spokojenost - 100% ()

Sejkorka

Tak sci-fi jednou bez superhrdinů a hvězdných strojů, jen se posouváme o nějakých 8.000 let napřed. Hrdinové padají (i když je chrání tajemné modré světýlko), padouši přežívají (i když je třeba otráví jedovatý plyn.) Krásná matka Jessica (která jest v civilu čarodějkou) prchá k fremenům se synem Paulem, který se po smrti otce stal vévodou Atreidů. Matka přežila první část, což potěší, neboť pohlednou Rebeccu Ferguson zhlédneme i v pokračování v roce 2023. ()

F_FF_Brukner

S Villeneuve jsem měl do Duny zatím jen tři předchozí filmové zkušenosti (výborné Zmizení, neméně dobrý Sicario a slušné sci-fi Příchozí). Z toho, co jsem od tohoto řešiséra měl možnost zhlédnout, Duna zbytku rozhodně nedělá ostudu a oproti Příchozím vede alespoň u mě v celkové kvalitě diváckého zážitku (snad i díky legendární předloze) o parník. Obrazově parádní, hudba od Zimmera snad asi ani špatná být nemůže a v Duně tahle sountracková legenda ukázala to nejlepší ze svého umu, castingově bez výhrad - nevadil mi ani poněkud androgynní ústřední hrdina (ale s ním jsem neměl problém ani v K zemi hleď, Králi, Krásném klukovi, Mužích, ženách a dětech či v Interstellaru). Od začátku mě tohle parádní sci-fi vtáhlo svou podmanivou atmosférou do děje a nepustilo mě až do závěrečných titulků. Doufám, že producentům zarobí dostatečně tak, aby na sebe pokračování nenechalo dlouho čekat, a za sebe bych byl rád, kdyby se režisérská stolička v případě sequelu neměnila. P.S. zvládnout natočit lepší filmovou adaptaci téže předlohy než Lynch si, myslím, zaslouží respekt. ()

Marcel25

Duna je veľkolepá, audiovizuálne precízna a silné ohromujúca. To je však všetko, čím ma zaujala. Po asi hodine, kedy má prešiel pocit ohromného vizuálu a výborných kostimou som zistil, že sa vlastne nudím. To sa mi napríklad u verzie od Lyncha nestalo. Samozrejme, tá mala zasa iné problémy. ()

P3rcy

Tak trochu nevím jak mám hodnotit. Film je velice příjemná změna od super hrdinských filmů, které mají v současnosti nejvyšší podíl v žánru sci-fi. Je to velice dobře obsazený, hudba a efekty jsou také na velice vysoké úrovni, scénář taky slušný. Chápu také nadšení knižních fanoušků, poněvadž se film velice zdatně drží předlohy a to je možná právě ten problém. Patřím k těm, kterým se knižní předloha nijak zvlášť nelíbila takže i při naprosto mistrném natočení této knihy si u mě film nemůže odnést moc vysoké hodnocení. ()

peproch

Mé hodnocení je velice založeno na mé omezené schopnosti rozklíčovat novou mytologii, nároky fakticity v ní nemají co dělat, má vnitřní výstavbu a logiku, kteou neumím a spíše nechci rozkrývat. POkouším se číst poselství a to nepřeyšuje ptaní se mladého adolescenta po smysluplném scénáří svého života, vztahu s matkou, úloze otce, povaze drog, erotických snech, kuturních alternativách, smyslu své tělené slabosti a vypjaté snivosti. Film má atmosférů, která je jistě krásná. ()

unitedfan

Velkolepá adaptace Herbertova románu je určitě hodně kvalitním filmem, ale není strhující. Fantastický vizuál, hudba, kamera, režie vše na špičkové úrovni. Příběh to má zajímavý a do budoucna slibuje velké věci, ale v tomto filmu se toho tolik nestane. Celé je to jako dlouhý pilot nějakého seriálu s obrovským rozpočtem. Jestli se Duna nakonec bude moct řadit vedle takových filmových sérií jako Pán Prstenů, Matrix nebo Star Wars ukáže až čas. Výborně natočený velkofilm, z kterého, ale zase tak extrémně nadšený nejsem. ()

Meraxes

Veľmi dobrá adaptácia predlohy, ale už zďaleka nie tak dobrý film. Pre pravoverného fanúšika a znalca predlohy je to pohladenie po duši, ktoré sa nielen presne drží deja knihy, ale dbá aj na najmenšie detaily v príbehu, či vo fungovaní sveta ako takého. Rozjíma o živote a kladie viaceré filozofické a ekologické otázky. Avšak neznalec je hodený do extrémne komplikovaného sveta, ktorý je napriek veľmi rozsiahlej stopáži vysvetlený len veľmi skratkovito medzi riadkami a aj tak tu neostal priestor na niektoré dôležité informácie. Rovnako sú nám predstavené postavy, ku ktorým nemáme čas si vytvoriť akékoľvek puto, či akokoľvek ich spoznať, ak už k nim nechováme vzťah po prečítaní predlohy. Potom nám môže byť úplne jedno čo sa to tam vlastne deje, o čo komu ide a sledujeme veľmi odťažité sci-fi, ktoré nijako nevybočuje z radu iných. Rozdelenie knihy je síce spravené presne tam, kde by som to urobil aj ja, keby som mal Dunu sfilmovať, ale pre neznalca tak príbeh po presune do púšte vlastne stagnuje, nemá žiadne finále, žiadne vyvrcholenie udalostí a povedzme si úprimne ani veľmi obsiahly dej. Ona aj kniha sa venuje viac spôsobom a prístupom k životu, ekológii či náboženstvu ako rozprávaniu celistvého príbehu. Vizuálne je Dune strohá, pochmúrna a ohromujúca, pomaly sa nesie na svojich až artových záberoch a je pastvou pre oči, ktorú dotvára fantastická hudba. No a nad všetkým stojí mocný Šaj-Halúd. Nie som však fanúšikom zbytočných celodigitálnych záberov, ktoré sa aj tu objavili a hoci sú vidieť tie obrovské peniaze, ktoré do toho naliali, mnohé zábery ako pohľad na Arrakín zhora sú stále okato umelé. A používanie štítov v boji vyzerá fakt blbo. Napriek tomu je to vizuálny skvost. Nemôžem sa však ubrániť pocitu, že Villeneuve sa tak zameral na stvorenie dokonalej adaptácie s dokonalým vizuálom, že zabudol na budovanie postáv a posúvanie príbehu, čo môže robiť celok pre nefanúšika odťažitý a neprístupný. Je taktiež zaujímavé, že sa mu podarilo udržať smer a čaro predlohy, napriek tomu, že je tu obrovské množstvo politických dialógov vypustených, namiesto toho Dune rozpráva obrazmi a zvukmi. Avšak v extrémne dlhej stopáži sa príbeh takmer nikam neposunie a s postavami sa moc nezoznámime, ale na pomalé zábery takmer zbytočných detailov sa čas nájde. Síce som si niektoré postavy predstavoval inak, ale musím uznať, že sa vybrané hviezdne obsadenie skvele hodí a Chalamet sa snaď už narodil ako Paul Atreides. A vďaka charakteru Herbertovej predlohy sa ani rodovo-rasová úprava na naplnenie kvót jeho diela až tak nedotkla a tie niektoré zmeny mi nijako netrhajú srdce, hoci práve na toto som dosť citlivý. Moje hodnotenie je hodnotením fanúšika predlohy, ktorý má vzťah k postavám a potešia ho detaily, ale prvýkrát v živote musím povedať, že menšie držanie predlohy by filmu prospelo, aspoň v očiach neznalcov. Duna je asi príliš myšlienkovo obsiahla a príbehovo rozvláčna nato, aby sa dala vierohodne a pútavo sfilmovať. 4* 72% (ako nefanúšik 3* 57%) ()

DynamiteDawe

Duna je dokonalý zážitek, rozhodl jsem se před filmem nesledovat žádné trailery ani neprovádět průzkum a jsem docela rád, že jsem to udělal. Taktéž jsem neviděl ani první verzi z roku 1984, což nikterak nevadilo. Někomu se může zdát film příliš dlouhý a já bych mohl souhlasit s tím, že 150 minut je na první díl filmové série příliš, ale i tak jsem celou dobu seděl na kraji sedačky a přemýšlel, co se stane. Herecké výkony byly skvělé a Hans Zimmer jako obvykle předvedl svůj nezaměnitelný výkon. Villeneuve dal do filmu duši a každý záběr je umělecké dílo samo o sobě. Rozhodně doporučuji tento film vidět a již nyní se nemohu dočkat pokračování. ()

GalaktikHero

Duna je kategória sama o sebe!!! Knihu som čítal asi pred 30 rokmi ešte na gympli. Bol, je ... a bude to KULT! Tá kniha sa ani nedá do filmu obsiahnúť!!! Takže kritizovať vyhotovenie sa bude vždy, nech bude akékoľvek. Mne pri tomto filme nehorázne vadí obsadenie postáv, hlavne teda najhlavnejšej postavy. Kde TO vyhrabali??? Píšem TO, lebo TO nie je chlap!!! Momoa s všade trčiacimi chlpmi mi je nesympatický už len pre ten jeho furt rovnaký xicht. Tá krpatá fremenka, to je fakt škoda reči. Nič nerobí, len čumí. Našťastie FAKT perfektne sadla úloha Isaac-ovi. Brolin tradične špička, aj keď mu nedali skoro žiadny priestor. Bardem ani nemusí hrať, stačí, keď sa pozrie.  Bautista = úplný výbuch - tvári sa, ako keby potlačoval vetry! Oveľa viac ako v iných filmoch. Vlastne ani to nie. Vyzerá, že už má nasraté v nohaviciach. ()

Andrestorm odpad!

Celé hrozná nuda, příběh stupidně proměnlivý, výprava absurdní, nesnesitelná hudba, film katastrofa. Nejhorší scifi průjem na který jsem kdy vyrazil do kina hned po posledním dílu nových SW. ()

RedNotice

Jelikož je mi 14 a četla jsem předlohu, která mi neskutečně přirostla k srdci, bylo jasné že od Duny budu mít velké očekávání, ale Duna je všechny lehce překonala. Líbila se mi atmosféra Duny , ale i Paulovi rodné planety a obsazení, to bylo dokonalé myslím že se všichni do svých rolí neskutečně hodí a podávají více než solidní výkony. Jedinou výtku, kterou mám je že vynechali celou večeři s politiky, která byla v knize detailně popsána. ()

PORTER44

Nebylo to úplně špatný ale připadalo mi to jako pořádně nafouklá bublina kde se na něco pořád čeká na pořádnou akci nebo masakr nebo něco a ono nic,pár červů který nebyli pořádně vidět,hnusnej tlustej imperátor kterýho taky moc neukázali ,jedna akce ve který bylo prd vidět,celkově první díl slabota. ()

Hugho

Pekná adaptácia klasiky žánru a amerického truc-tolkiena s úžasnou hudbou! Režisér urobil maximum pri presnom prevode knihy do obrazu a všetky články reťaze sú tu vzácne kvalitatívne vyrovnané. Škoda za nedostatok odvahy napraviť slabé miesta predlohy, ktorá vznikala cca pred 50timi rokmi a akokoľvek fascinujúca, predsa je už čiastočne zastaraná, dalo sa všeličo upraviť bez zásahu do deja. Teším sa na druhý diel. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl