Špinavá hra

• Veľká Británia Play Dirty

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

majo25

Caine a Davenport v nekompromisnej vojnovej dráme v saharskej Afrike, kde každý hrá v prvom rade za seba. Humorom sa tu neplytvá a tak to má byť. Hrať špinavo je údelom vojny, pretože vojna je všetko, len nie čistá/nevinná vec. Trochu škoda, že okrem dvoch hl. postáv a charizmatického generála (skvelý Harry Andrews), sú ostatné postavy v podstate do počtu. Na druhej strane, oceňuje vtipný koniec. Hodnotenie: 75% ()

Mol

WHAT DID YOU DO THAT FOR? I DIDN'T LIKE THE TEA!!! Stejný námět jako ve filmu Tobruk z roku 1967, ale film jako takový je naprosto jiný. Co mě na filmu zaráží je: proč kapitán Leech nevyložil ten poslední truck? To až tolik neměl rád kapitána Douglase? Přijde mi to jako jediné vysvětlení. Tým jako takový byl divný. Složený z chlapíka co se furt usmívá, dvou buzerantskejch zlodějskejch bratrů a bezpáteřního kapitána. Scéna filmu co nejvíc zasáhne je až úplně ta poslední. To jsem nečekal. DON'T LET IT HAPPEN AGAIN! ()

mortak

Další ze drsných špinavých rolí mladého Michaela Caineho. Ty filmy mají své kouzlo, jsou inteligentně cynické, až nihilistické, ale často trpí fádní režií, malým rozpočtem, a nedopracovaným scénářem. Prostě Carter se nedá chytat každý den. Play Dirty patří k lepšímu průměru, ale nemá ani dostatečně vycizelovaný scénář, ani dostatečně dynamickou režii, na to, aby se dostal do áčkových vod. ()

neoBlast

Ústřední dvojice Nigel Davenportt a Michael Caine jsou skvělí, ale proč musí všechno v tomhle filmu tak dlouho trvat? Proto sledujeme dvě hodiny jízdy pouští a každou malou poruchu si musíme "vychutnat" s antihrdiny filmu. Někomu to vyhovuje, někomu ne. 50 % ()

JohnSmith

Moc pěkný válečný film ve stylu speciálních jedntek, v tomhle případě spíš vyděděnců. Pěkná akce, hodně slušně natočené a do toho intriky vrchního velení. ()

VanTom

Ne zrovna úspěšná diverzí mise osmičky "špinavců" ukazuje nevybíravou krutost války se suše cynickým úšklebkem, jelikož britská "gentlemanskost" se s přežitím za nepřátelskými liniemi zrovna neslučuje. V odtažitě, věcně nasnímané srážce dvou přístupů (s výjimkou odlišných velitelů nevyrostou ostatní členové družiny nad jednorozměrné figurky) klade stejně překážek do cesty nepřístupná pouštní krajina / bouře, jako německá armáda (pár vzdálených jednotek, tohle není žádný opulentní akční epos). ()

Han22

Ano, cesta pouští za zničením skladů s palivem je opravdu špinavá a děsivě cynická, ale mě to prostě moc nebavilo. Není  tu komu fandit, bandě cynických všehoschopných žoldáků rozhodně ne a kladný Caine je tu spíše za pitomce. Subjektivně nemám podobné filmy plné šmejdů rád, objektivně to nekonečně putování pouští je docela nezáživné a roli v tom hraje i to, že podobných putování v Africe už jsem pár viděl, naposledy nedávno Tobruk. Dílčí scény (tahání aut, pokus o znásilnění) jsou super ale SPOILER za ten konec kdy zařvou úplně všichni bych dal ještě nejradši o hvězdičku méně. ()

ArthasKarfa

Napínavý film o zajímavé misi vojáků a bývalých vězňů někde západně od El Alameinu. Cesta i neshody mezi jednotlivými členy mise dodávají celému příběhu strhující styl i přes některé technické nedostatky výzbroje armád a jednotlivých jednotek. Škoda, že tyto filmy zapadnou do propasti nevysílání a člověk je najde jen velmi obtížně. Ten konec je taky docela netypický. ()

Klajnik odpad!

Všechno uděláno tak, aby se divák náhodou nezačal bavit. Mizerně odvyprávěnej neoriginální příběh s neinteresantními postavami. Natočeno tak nenápaditě, jak je u filmů z této doby zvykem. Odpadem by člověk možná nazval podstatně technicky horší film nebo film, který ho něčím citově frustruje. To však stále může být zajímavější zážitek než toto. "Nemastné neslané" považuji za něco, co není hodno pozornosti a to, co není hodno pozornosti nemělo vznikat. Proto odpad. 2/5 dávám neuspokojivým filmům, které nenaplnily potenciál, ale přišly s originálním námětem nebo něčím zaujaly. ()

ddf76

Minimalistisky valecny bonbonek ze druhe svetove valky s prekvapujici pointou. Komando vedene Cainem a Devenportem nebyli zadni svatousci. Skoda, ze tento zapomenuty klenot valecnych filmu skoro nikdo nezna. Holt ve valce je vsechno dovoleno a situace se meni kazdym okamzikem a ti nejvetsi zbabelci sedi na velitelstvi :). ()

drankeryth

Pribeh z Afriky pocas druhej svetovej vojny, ked Nemci dostali chut na dobijanie sveta. Film je o putovani partie vojakov, ktori maju za ulohu zlikvidovat sklad paliva v pusti. Prijemny pribeh o osude vojakov bol prijatelny a bavilo ma to pozerat az do konca. Na akciu sa tiez dostal cas a to v dvoch pripadoch. Jedna na pusti a druha na ten sklad. Obidve akcie boli natocene dobrou kamerou a trikmi. V hlavnej ulohe Michael Caine predviedol dobry vykon a zahral veliaceho dostojnika na jednotku. ()

RakeW

Play Dirty je asi třikrát tak víc "dirty" než oblíbený The Dirty Dozen a bez zbytečného spěchu, keců či "politické korektnosti" divákovi servíruje jeden dokonalý moment za druhým. Zamrzí snad jen větší množství logických lapsů, ale tenhle film není o příběhu, jako spíš o atmosféře. Obrazově i zvukově (vrčící nafťáky!) vypiplaná variace na profláklé téma nesmyslnosti válečného lopocení s trochou toho decentního humoru. Za mě hodně silné čtyři hvězdy. ()

MickeyStuma

Jedná se tak trochu o jiný válečný film. Po delším nudném úvodu se rozjede dějství, které ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly.  Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s horským terénem, se vztahy mezi sebou. Velká výprava, silný příběh, výborné herecké výkony dávají snímku kouzlo reálnosti. Přesun pouští zní možná jednoduše, ale v praxi jde o docela ne  zrovna lehkou záležitost. A o tom tento snímek je. Jeho kvalita je nezpochybnitelná, což zaručuje honosnou podívanou. Stačí se jen vžít do postav příběhu. ()

Lucas87

Souhlasím s tím co píše zde Thomassi, ten film je dost neznámý a přitom je povedený, takový prostý válečný trhák, který si na nic nehraje. Mě dorazila ta poslední scénka a ta hláška "Pane promiňte, přehlídl jsem šátek" ()