Liška pouště

• Česko Pouštní liška (viac)

Polní maršál Rommel, přezdívaný liška pouště, je velitelem německých jednotek Afrikakorps a jeho brilantní taktika mu vysloužila respekt jak přátel, tak nepřátel. Když se u El Alameinu obrací příliv, neuposlechne Rommel Hitlerovy rozkazy a stáhne své muže z boje. Při návratu do Německa je rozpolcen mezi loajalitou k vlastní zemi a svým vlastním úsudkem. Je přinucen podniknout drastické kroky, aby ochránil svoji rodinu od možného nebezpečí. (Hans.)

Gemini

Výtky ohledně zkratkovitosti, nevyváženosti a podobně je podle mě potřeba mírnit - podívejte se probůh na rok vzniku. Je to jeden z prvních (ne-li první) filmů o "těch zlých", a o těch se samozřejmě muselo točit jinak než o "našich hrdinných kucích", navíc je tu dost zásadní předpoklad, že z cílového publika o Rommelovi slyšeli jenom ti, co se s jeho vojáky naostro potkali na bojišti, a to ještě navíc měli představu právě jen o jeho velitelských schopnostech. Film se snaží postihnout Rommela komplexněji, hlavně z hlediska jeho smýšlení a toho, k čemu ho nakonec dovedlo. Použití fotografií opevnění jako pozadí záběrů a vkládání skutečných obrazů z válečného zpravodajství (často s voiceovery posouvajícími nás v čase a Rommelově kariéře dál) může taky působit lacině, ale to jsme zase u té doby vzniku. Dnes je to samozřejmě dávno přežité a zajímavé v podstatě jen v kontextu filmové historie, ale Jamesi Masonovi nejde uznání za vykreslení legendárního maršála upřít ani dnes. Myslím si, že si červenou zónu rozhodně zaslouží. 70% ()

Rakosnicek77

Rommelův neautorizovaný životopis, který mně osobně docela dost překvapil. Po tom všem, co pro Německo vybojoval, se k němu to samé Německo v čele s Hitlerem otočilo zády! Když má někdo válčit bez tanků, bez děl a dokonce i bez benzínu, tak se může jmenovat i Rommel a nic s tím nesvede. Přesto to byl jeden s největších a nejčestnějších německých generálů, později s hodností polního maršála. ()

Han22

Nečekal jsem, že američani natočí 6 let po válce víceméně oslavný film o německém maršálovi. Liška pouště je pojata víceméně dokumentárně a ukazuje Rommela při bojích v Africe, jako hlas rozumu proti Hitlerově fanatismu při bojích v Evropě, jeho váhání při účasti na spiknutí proti němu i jeho konec. Líčí ho jako čestného muže, který se zkrátka ocitl na špatné straně fronty. Bohužel bez většího vzruchu či dramatu a nepomůžou ani ukázky afrických bojů či invaze na Omaha Beach, které jsou čistě dokumentárním sestřihem. Je to "jen" slušný životopisný film, nic více, ale ani nic míň. Válečný film roku 1951. ()

majo25

James Mason netypicky v roli nacistického poľného maršála Rommela. Film sa opiera o tie skutočnosti, ktoré priviedli Rommela zapochybovať o Hitlerovi ako spasiteľovi Nemecka a nakoniec ho priviedli k predčasnému úmrtiu. Vojnových scén je menej, uprednostňuje sa psychologickácia hlavnej postavy, ktorá zápasí s rôznymi výzvami. Škoda, že akčných scén tiež nie je viac, pretože začiatok navnadí viac, než sa potom dostaví. Mason podáva solídny výkon, čo však nie je žiadne prekvapenie. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Musím přiznat, že jsem z Lišky pouště velmi zklamán. Jako hlavní dojem jsem si odnesl, že Rommel trpěl na záněty dýchacích cest, že byl schopný velitel, ale nerozhodný ve věrnosti k Hitlerovi. Snímek je dokumentárně popisný jak televizní zprávy a v porovnání např. s filmem Patton jde jen o slabý odvar z pelyňku. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=185vCvsvEP8 ()

• Dům, který Rommel (James Mason) s generálem Burgdorfem (Everett Sloane) a Maiselem (Don De Leo) na konci filmu opouští, je skutečný Rommelův dům v Herrlingen u Ulmu. (vangobseck)
  • Klaus von Stauffenberg (Eduard Franz) má ve filmu pásku přes pravé oko, ale ve skutečnosti přišel o levé. (vangobseck)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné životopisné knihy Desmonda Younga. (Hans.)