Reklama

Reklama

Přelstít lišku pouště je úkol hodný pravých mužů... Libye 1943. Po téměř třech letech lítých pouštních bojů vehnal Rommel svým brilantním nasazením tankových jednotek Brity do zoufalé situace. Osud Středomoří visí na vlásku. Němci obsadili strategický přístav Tobruk a nyní zde shromažďují posily a vojenský materiál k dalšímu útoku. Britové mají ovšem v záloze plán. Zajatí britští výsadkáři mají při přesunu do Tobruku přemoci německou stráž, zmocnit se konvoje a pod velením kapitána Fostera zničit pobřežní dělostřelecké baterie a umožnit tak britskému námořnictvu útok na přístav. Plán ovšem už na samotném začátku získá povážlivé trhliny... Hlavní roli v americkém válečném filmu režiséra Henryho Hathawaye ztvárnil Richard Burton. (Česká televize)

(viac)

Recenzie (23)

JohnSmith 

všetky recenzie používateľa

Je to sice svižně natočené, Burton dělá co může, a sem tam se objeví trochu humoru. Dal bych i víc hvězd, ale co mě dokáže namíchnout, když výprava pohnojí co může. Téměř všechna nákladní vozidla německé armády jsou tak vlastně americká nákladní vozidla, místo německých tanků má Rommel americké lehké tanky M24 a místo kulometů MG42 se používají americké Browningy. ()

Rura 

všetky recenzie používateľa

Nieze su niektore sceny podobne s Tobruk (1967), ony su to doslova tie iste zabery. Este aj Richard Burton si odfarbil vlasy aby lepsie pasoval do znovupouzitych zaberov z dialky. V podstate prvy krat vidim vo filme nieco, comu sa v hudobnom svete hovori "remix": na podobnu dejovu linku natocime za 3 tyzdne par zaberov z blizka, premiesame to s povodnym filmom a za lacny peniaz mame hotovo... well done, Universal. ()

Reklama

PTuranyi 

všetky recenzie používateľa

Celkom dobrý vojnový film líčiaci dobrodružstvo skupiny zajatcov pod velením kapitána rozviedky Fostera, ktorej sa podarí uniesť konvoj s cieľom zničiť pobrežné delá chrániace Tobruk. Produkcia je dobrá a napriek vážnej situácii a dramatickým okamihom si dej udržuje odstup a neváha využiť vtipné situácie na odľahčenie. Keď však ide do tuhého atmosféra patrične graduje. Herecké výkony obstoja a Richard Burton v hlavnej úlohe je zárukou kvalitného stvárnenia vojnového hrdinu. Celkovo však príbeh nie je veľmi pútavý a okrem pár vtipných či dramatických momentov ponúka presun z púšte do Tobruku. Záverečná bitka je dosť neprehľadná a tak trochu nadnesená. 65% ()

gogo76 

všetky recenzie používateľa

"Mal by som vás dať zastreliť, ale nachytali aj mňa..." Takto sebakriticky zhodnotil situáciu generál Rommel po tom, čo mu skupina britských vojakov na čele s jedným filatelistom prešla cez rozum. R. Burton ja samozrejme hlavnou hviezdou, ale i jedinou. Iné hviezdne mená tu nenájdete, ale miesto nich si režisér mohol dovoliť množstvo vojenskej techniky, ktorá mňa osobne najviac nadchla pri parádnej scéne, kde sa na asfaltovej ceste stretne niekoľko nákladných áut a množstvo nemeckých dvojmiestnych motoriek, kde sa všetci navzájom zdravia a dávajú si prednosť. Akcia je veľmi slušná, zaujme scéna v zakliesnenom a prevrátenom nemeckom tanku a celkovo je to všetko v tomto filme pomerne pestré. Púšť si prejdeme nielen s pechotou, ale natrafím a odstavíme i dve tankové divízie generála Rommela, máme tú česť i s námorníctvom a tak trochu i letectvom. Talianska "číča" príbeh trochu okorenila a tak tú naivnú story o hrdinských vojakoch v pohode zožeriete. "Klop-klop, otvárajte, tu Africa corps!..." 70%. ()

ostravak30 

všetky recenzie používateľa

Do třetice všeho dobrého s Richardem Burtonem. Poprvé v dávném starověku (Kleopatra), podruhé ve středověku (Tisíc dnů s Annou) a nyní v novověku. A pokaždé za čtyři. Předně by mě samotného zajímalo, zda se Němci opravdu chovali v souladu s ženevskými konvencemi. Celý příběh o tom, kterak partička vojáků porazila celou Rommelovu armádu a samotného generála napálili je trochu naivní. Na druhé straně vrcholná bitevní scéna vypadá skvěle a na použití techniky si filmaři dali opravdu záležet. ()

Galéria (26)

Zaujímavosti (1)

  • Téměř všechny akční scény byly převzaty z filmu Tobruk (1967). (Marek06)

Reklama

Reklama