Thor

Thorovmu otcovi, vládcovi bohov Odinovi, trvalo veľa rokov, kým vo svojej ríši Asgard nastolil krehký mier. Jeho arogantný a domýšľavý syn ale robí všetko preto, aby túto rovnováhu narušil. Keď pohár trpezlivosti jeho otca pretečie, Odin Thora exemplárne potrestá. Odoberie mu jeho božské schopnosti a zvrhne ho medzi obyčajných smrteľníkov na planétu Zem. Zvrhnutý a zavrhnutý Thor spočiatku ľuďmi opovrhuje, ale postupne sa mu dostávajú pod kožu, najmä pohľadná vedkyňa Jane Foster. Thorovi ale nie je dopriate užívať si pozemský pokoj. Jeho brat Loki chce využiť Thorove aktuálne oslabenie a pošle naňho armádu všetkého schopných zabijakov, ktorá rozpúta peklo na Zemi. Odinov synček sa bude musieť rýchlo rozhodnúť, či nechá ľudí za seba umierať, alebo sa vzchopí a vyrazí do boja. (TV JOJ)

Beastmaster4

Další nášup od Marvelu. Thor čerpá (nebo se tak alespoň tváří) ze severské mytologie od germánských kmenů. Jestli má Thor základ v nějakém komiksu, to nevím, ale jelikož jde o příběh od Marvelu, tak to očekávám. Pokud by však někdo ze znalců mytologie čekal v tomhle filmu aspoň použití pevného základu z ní, tak má smůlu. Loki je tu Ódinovým synem místo toho, aby tento obr s ním uzavřel pokrevní bratrství. Thor, který je znázorňován s rudými vousy, je blonďák :-). Obr Laufey, který touží po Ódinově smrti je v pověstích jméno Lokiho matky aj. aj. Komiksový základ neznám a proto tyhle nesrovnalosti dávám spíše za vinu této bublinové četbě :-D. Thór je se všemi negativy velmi povedeným fantasy. Hlavně se mi líbilo prolínání příběhů na Zemi a v říši bohů. Vymyká se tak zavedeným klišé filmů, které upoutají fantasy úvodem a tím fantasy ve filmu končí. Tento koncept se mi zdá zdařilejší. Film nezavádí nudné pasáže, řešící hrdinův osud, sebelítost a otázky "proč já?" a když, tak v přijatelnější, kratší podobě. Thor tak získává větší dynamičnost a v každé minutě se něco děje, nenechá vás dojít si udělat kávu nebo na cigaretu s pocitem, že o nic nepřijdete. I když bych radši jiný přístup k mytologii, hlavně co se základu týká, tak se mi Thor dostal pod kůži. Nebýt ještě těch naklánějících záběrů, bylo by to o fous lepší. Patrick Doyle má asi potřebu nám ukazovat i jiné úhly pohledu a tak naklápí a naklápí, až mě to opravdu štvalo :-). Jinak efekty, souboje, herci – tohle vše super! ()

mm13

Dúfam že sa Branagh a Hemsworth ešte stretnú, pretože sú to oni dvaja a iba a len oni dvaja, kto túto nedotiahnutosť dotiahli do znesiteľného konca a evidentne im to spolu klapalo. Nebyť zručnosti prvého, charizmy druhého a nadhľadu ich oboch, máme na svete komiksový trapas so scenárom ako rešeto, šľapajúci na päty pokusom z polovice 90. rokov. A to teda, s výnimkou Proyasovej Vrany a Burtonových Batmanov, boli pekné prúsery, pamätáte? Už teraz sa teším na Branaghove spomienky o takých 5-10 rokov. ()

Earl_23

Marvel šel povětšinou mimo mě, ale toto zpracování Thora nebylo vůbec špatné. Objektivně bych to viděl na 3 až 4 hvězdičky. Stávající hodnocení (73%) tak zcela odpovídá. Sympatičtí herci, efekty i příběh a sem tam dost povedený vtípek. No a hlavně Natalie, že jo? :) Osobně asi nemám potřebu Thora vidět vícekrát než jednou, ale jinak to nebylo vůbec špatné. Možná až na trochu kýčovité kostými, ale asi to k tomu patří. Palec nahoru za Anthony Hopkinse, kterého jsem vůbec nepoznal :). ()

luka4615

Thor je jediný z týmu Avengers, který oplývá božskými schopnostmi, ale ani tento faktor celý film nepovznáší do nebeských výšin. Celé je to roztahané, dlouze se tam filosofuje a "kecá". A když pak dojde na akci, je tak bezzubá a krátká, až je Vám z toho do pláče. Nicméně film jako dláždění k týmovce Avengers funguje jak má a pokud filmu odpustíte drobná zaškobrtnutí a utahaný děj, budete se skvěle bavit. PS: Loki zůstává pořád tím nejsympatičtějším záporákem z celého MCU. „Is it madness? Is it? IS IT?“ ()

Sawy

"Nepleť si apetit s apatií!!!" Thorovi jsem věřil od začátku.I v době,kdy většina ostatních naříkala nad prvními "plastovými" fotkami a nevěrohodně působícím Ásgardem,jsem nepřestal tvrdit,že půjde o trefu do černého.A nemýlil jsem se.Kenneth Branagh nám totiž naservíroval parádní otvírák letní sezony,který svým dokonale funkčním světem vytírá všem nevěřícím zrak.Thor je naprosto atypickým komiksovým filmem,který vůbec komiksově nepůsobí,ale díky tomu se právě dokáže odlišit od všech těch řadových superhrdinů,kteří nás ještě letos čekají.Místo akčního superhrdinského fláku nám režisér servíruje epickou fantasy občas skutečně shakespearovských rozměrů,která je naprosto organicky spojená s odlehčenou komedií.Obě části nejenže se na plátně netlučou,ale dokonale se navzájem doplňují a decentně připravují půdu pro pozdější Thorovo spojení s Avengers.A máme se na co těšit,protože po Tony Starkovi tady máme další dokonale vyprofilovanou postavu,která bude do týmu přinášet příjemný fantasy nádech.Chris Hemsworth je nejen značně namakaný,ale taky se ukazuje jako talentovaný sympaťák,proměnu Thora z arogantního fracka na sympatického kralevice vystihl naprosto přesně a díky tomu,že jsem ho předtím prakticky neznal,jsem mu drsného severského boha neměl problém uvěřit.Herecky je vůbec celý film až neslušně dobrý,ať už jde o respekt budícího Hopkinse,zábavného Skarsgårda a hlavně parádního Toma Hiddlestona,jehož Loki má daleko k typickému záporákovi a člověk s ním chvílemi až soucítí.Obsazení Natalie Portman ale působí,jakoby se tvůrci na poslední chvíli snažili sehnat nějakou hvězdu,na jejím místě by mohla být prakticky jakákoliv herečka jejího věku.Celá pozemská část je vůbec důležitá hlavně z hlediska dalších marvelovských filmů,tady se to hlavní děje na Ásgardu.A je na co se koukat.Přes všechny obavy vypadá ten svět naprosto úžasně,každý přelet nad ním má parádně epický nádech a správný závan osudovosti.Postavy tady mají sílu,jejich vzletným řečem věříte,akční scény jsou tady skutečně AKČNÍ.Moc rád bych se sem ještě někdy vrátil a prohloubil ono propojení tohoto světa s tím naším,je z toho cítit velký potenciál.A vůbec,ani trochu bych se nezlobil,kdyby měl Thor delší stopáž.I v těch dvou hodinách se člověk dozvěděl až nezdravé množství zajímavých informací a s takovou půlhodinkou navíc by se z toho mohl vyloupnout dokonalý velkofilm se vším všudy.Takhle to trochu odnesly postavy Thorových přátel z Ásgardu,kteří si určitě zaslouží lepší prokreslení. Je možná škoda,že nejlepší akce filmu přijde hned brzy po začátku,bitku na planetě ledových obrů už ani souboj s obřím plecháčem nemá šanci trumfnout.Od toho ale máme další díly,kterých se doufám ujme znovu Branagh a po úspěšném osahání si tématu nám předvede ultimátní biják,před kterým se skloní většina konkurence.Trochu jsem začal v Marvel ztrácet důvěru,protože po parádním uvedení s Iron Manem přišel rozpačitý Hulk a pak ještě bezradnější Iron Man 2,zkrátka to šlo tak trochu z kopce.Thor mi však znovu vlil naději do žil,postavil se minimálně na úroveň Iron Mana a další dva zmiňované filmy bez větších obtíží sejmul kladivem.Momentálně se na Thora dvě těším daleko víc než na třetího Železňáka a s nadšením i lehkými obavami vyhlížím Kapitána Ameriku,protože až po něm budeme moci definitivně hodnotit úspěšnost Marvelu v letošním roce.Začali ale velmi nadějně a byla by velká škoda,kdyby promarnili ten potenciál,který se v jejich komiksovém vesmíru skrývá. 85 % P.S.: Jeremy Renner jako Hawkeye vzbuzuje vsutku velká očekávání. () (menej) (viac)

Morholt

Obrovské očekávání se u mě proměnilo v absolutní zklamání a marně pátrám v paměti, kdy jsem z kina odcházel s takhle svěšenou hlavou. Nenašel jsem nic, co by se mi líbilo. Od Asgardu, přes představitele Thora až po dějovou linku, všechno bylo špatně. Navíc jsem sice nečekal nějakou přesnost v porovnání s mytologií, ale přesto mě nenapadlo, že budou severské mýty takto znásilněny. Korunu tomu nasadil Thor, smažící vajíčka a příšerný český dabing. Cos mi to provedl, Branaghu? 10% ()

prome

Měl jsem obavy a i trailery nepůsobili moc dobře, ale Kenneth Branagh to zvládl a podařilo se mu natočit hodně dobrý film. Herecké obsazení skvělé, ale nad všemi vyčnívá Chris Hemsworth. Těším se na další díl, snad ho bude režírovat někdo rozumný a čím dál tím více na Avengers. ()

Lucasion

Přišel k nám další komiksový bourák. Legendární Thor. Bohužel se ale revoluce nekoná. Iron man i Kapitán Amerika mají stále navrch. Chris Hemsworth je jako Thor opravdu boží a Natálka je opět krásná. Nemluvně o úžasném Anthonym v roli Odina. Takže o obsazení netřeba spekulovat. Prostředí Asgardu je provedeno opravdu skvěle. Báječně se na to kouká. Vizuálně to je pochoutka. Nicméně zbytek příběhu a děje patří skutečně k těm, co vás ničím nepřekvapí. Je to opět příjemné pokoukání od Marvelu, ale to je vše a nic víc. Thor nenabídne nic, co bychom již od Marvelu neviděli. Za svými kolegy tedy stojí vzadu. Nedokázal vytvořit tu správnou atmosféru akce, humoru i napětí. Škoda, protože Chris se v této roli opravdu našel. (75 %) ()

N.Strauber

Branagh je génius! Nestává se často, abych měl po skončení filmu chuť dát si ho znova. Neskutečně živý snímek, který nabízí prakticky vše, co může filmové umění nabídnout - příběh, napětí, zábavu, úchvatnou vizuální stránku, akci, hudbu, dobře napsané dialogy... a především perfektní herecké výkony, což bude hlavní zásluhou zajímavého režijního vedení Kennetha Shakespeara Branagha. Soustředí se hodně na postavy a jeho divadelní a dramatická zkušenost filmu obrovským dílem pomáhá a vyzdvihuje ho až do... atmosféry Asgardu. Vynikající Anthony Hopkins, prožívající svůj nejlepší herecký rok za poslední dekádu, majestátně deklamující své božské repliky s nádechem shakespearovské tragédie nesmírně potěší, ale zase samozřejmě až tak nepřekvapí. Jenže působivé herecké (i hlasové) výkony podávají i mnozí další. Opět se dokazuje důležitost režiséra pro herce - a Branagh herecké profesi rozumí, vždyť ji sám hojně provozuje. Nemohli usadit na řežisérskou stoličku nikoho lepšího, Branagh a komiks je zvláštní kombinace - a vznikl z toho zvláštní film, jiný - ale právě v tom nejlepším slova smyslu. Vrátím-li se k hercům, velikou pochvalu zaslouží sympaťák Chris Hemswirth v titulní roli Thora, Natalie Portman nemůže zkazit žádný záběr (i kdyby nic nedělala) a borec na konec Stellan Skarsgård je prostě svůj jako vždy. P.S. Fakt počkejte na konec titulků, zamává na vás Samuel L. Jackson a společně se Stellanem připraví a navnadí na další filmová díla z produkce Marvelu, především The Avengers. Mám ale obavy, že s jiným režisérem už to nebude takový zážitek. Nevím, jak může dopadnout spojení všech hrdinů. Možná tam bude víc akce (což nepovažuju za automatický klad) a otázkou je, co se stane s příběhem. P.P.S. Byl jsem na 2D a jsem přesvědčen, že nejen, že 3D nemůže nabídnout více, ale spíše méně. Tady by navíc nebylo potřeba ani od pana Camerona. A rozhodně si vyčíhejte původní znění a titulky, minimálně kvůli hercům je to zapotřebí. ----- Kenneth Branagh má ode mě předběžnou oscarovou nominaci za režii, snímek by si jich však klidně zasloužil více. Nemám opravdu co vytknout, snad jen, že to nemělo 4 hodiny. :-) 100 %! ()

Katullka

Prostě Thor! Prostě borec z jiné planety s kladivem. Ano. Nu, pořád je to děsně kůl. Škoda jen, že jsem mu to všechno nežrala.Vysoké hodnocení kvůli nepochopitelnému Hopkinsonovi a Portman. Ještě jednou: COŽE? ()

Shaqualyck

Shakespeare, kladivo, peroxid, hektolitry kondicionéru… Branagh byl dobrou volbou, ačkoliv to ze začátku mohlo budit jisté rozpaky. Otázkou je, nakolik zajímavá podívaná se z téhle opožděné árijské reakce Marvelu na „DýCíčkovského“ Supermana dala vlastně uplácat. Zkrocení zlého muže vs. nejlacinější „EdWoodovské“ scífko aneb jak převychovat superhrdinu? No, mohlo to dopadnout i hůř. Aspoň že herci se snaží. Nejroztomilejší je výraz Natalie Portman. Černá labuť tu celou dobu háže obličeje typu: „Nevím, co tu dělám. Nevím, co mám hrát. Nebaví mě to tu, ale co, hlavně když pak budu mít na nájem a žrádlo pro pejsky. Bude to trvat ještě dlouho? Kdy už pojedeme domů? Podejte mi někdo kafe a kde mám, sakra, svůj prozac???“ :-) ()

ScarPoul

Tak a je to tu. Letná sezóna začína a s ňou prichádza Thor. Napäté očakávanie tohto superhrdinského opusu snáď ani nemusím popisovať. Tešil som sa na to ako malý chlapec a ako malý chlapec som odchádzal z kina. Nadšený. Thor je totiž monumentálny, atmosférický na postavách založený film, ktorý v krásnych prepojeniach Kennetha Branagha vytvára jedno z najpôsobivejších dobrodružstiev na poli komiksového filmu. Branagh je tvorca, ktorý miluje divadlo v rovnakej miere ako film a vo svojich filmoch sa snaží tieto dve lásky všemožne prepájať, čo dokazuje aj sfilmovanie rôznych Shakespearových hier, ktoré má na konte. Tento film je jeho prvý komerčný spektákel a kupodivu ho zvládol na výbornú. Vedenie hercov je bezchybné a nikto nevyčnieva a nikto nikoho neprevyšuje. Každá postava má svoje miesto a napĺňa ho na sto percent. To poteší, pretože daný potenciál postáv, ktoré sa určite objavia v pokračovaniach má teraz pevný základ a tak majú ďalšie príbehy na čom stavať. Čo považujem za skutočne dôležité. K tomu prirátam skvelú úvodnú a záverečnú bitku a mierne naivné ale pôsobivé dialógy, ktorými je film naplnený a vychádza mi s toho maximálna spokojnosť. Aj perlička na koniec nesmierne poteší a navnadí. Film, ktorý sa hravo zaraďuje do komiksového asnáblu Avangers a ktorý komiksových fanúšikov jednoducho nemôže sklamať. ()

Fleur6

Niežeby to bolo až také dobré (kostýmy, efekty, dialógy, herecké výkony boli na biednej úrovni a to sa týka viac-menej každého možno s výnimkou Kat Dennings), ale tie 4* sa mi natískajú po osemdesiatejsiedmej minúte. ()

Lacike

Pre mna je toto prve Marvelovske sklamanie. Este aj ten Hulk mal skvele tri akcne sceny, vdaka ktorym si ho rad pozriem znova. Ale toto uz najskor nie. Linia na Asgarde mi prisla strasne smiesna svojou jednoduchostou a predvidatelnostou a Branagh ma nedokazal dostatocne uputat, aby som sa napriek tomu nechal filmom strhnut. Linia na zemi je zase zbytocna a nudna. Keby nebolo snahy Marvelu o prepojenie svetov Avengers, tak by s velkou pravdepodobnostou vo filme asi ani nebola. No a herci. Pozemska posadka ani nema co hrat a bozska je dost strnula. Asi najhorsi mi svojou prkenostou pripadal Hiddleston. Hopkins vyzera, ze si iba zaraba na najom, Rene Russo som skoro nespoznal a hlavny hrdina je prvu polovicu za totalneho nevyzreteho debila, vdaka comu mal dost sťažené ziskat si moje sympatie aj ked sa konecne zacal spravat normalne. Nakoniec sa mu to predsa len podarilo vdaka slusnemu Hemsworthovmu vykonu. A este akcne sceny. Pripadali mi take tuctove. Neuchvatia ani neurazia. Vysledok je cisty priemer. 5/10 ()

Gwaihir

Takhle nějak podobně by to mělo dopadnout vždy, když se spojí legenda starověkých bájí s humorným příběhem moderního života. Je to vskutku audiovizuální pecka pohybující se plynule mezi vážností božského a vtipem pozemského, která však není jenom pouhou samoúčelnou zábavou, nýbrž dějově a emočně celkem bohatým představením. Podoba obou světů za duhovým mostem je takřka dokonalá a tvoří nádherný kontrast mezi velkolepostí jednoho a bezútěšností druhého z nich. Nádhernou výpravnost pak podporuje i vynikající kamera a monumentální hudba. Výborně působí rovněž nadsázka, kterou je celý snímek prostoupen a jež sebou přináší opravdu velmi pohodovou atmosféru. 90% ()

Caszidy

Nuže, Green Lantern, X-Men:First Class, popřípadě Captain America budou mít opravdu hodně práce, aby trumfnuly Thora, jako nejlepší "komiksový" film letošního roku. Ten totiž stojí pevně v kramflecích díky sázce na více než kvalitní obsazení(Hopkins, Portman, Skarsgård a i ten Hemsworth). Film tak funguje, drží pohromadě a působí věrohodně. Chválu musím pět i na vyvážené střídání scén na Zemi a v Asgardu, respektive Jötunheimu. Obzvláště povedené jsou sekvence, kdy se Thor seznamuje s "pozemskými zvyklostmi". Občas je trochu poznat, že Kenneth Branagh je "shakespearovský" režisér, jelikož některé z akčních scén působí lehce překotně a chaoticky. To ovšem vysoce přebijí pozitiva jeho pečlivého přístupu ke komiksové látce. Za mou čistě subjektivní výtku bych označil, že jak Asgard, tak Jötunheim jsou téměř celé vytvořeny pomocí CGI animace. Trochu více "hmatatelných" kulis a méně "zeleného pozadí" by z mého pohledu bylo přínosem. Jinak ale nemám co vytknout. PS: Na v marvelovském světě již tradiční "bonusovou" scénu ukrytou po skončení závěrečných titulků, jsme v sále zůstali 3. Doporučuji si ji nenechat ujít. ()

maseer2

mytický vesmírný komiksový epos, který si na nic nehraje, je jednoduchý, na detaily moc nehledí a hezky svižně plyne kupředu.. takže ano - dalo by se toho spoustu vytknout, ale není absolutně důvod, když se na celý film od začátku do konce tak pěkně kouká.. snad jen té akce mohlo být trochu víc.. a Chrisi Hemsworthovi tahle role sedla náramně :) ()

Tommassi3

"Téda !! Na pomatenýho bezďáka je docela.. Korba !!" ;) Po dlouhém čekání Thor přiletěl, nadchnul a to tak, že mě fantastický Kenneth Brannagh znovu posadil na zadek, nemůžu nefandit člověku, který coby oddaný shakespearovský tvůrce dokáže jít s nadhledem sobě vlastním do marvelovského blockbusteru, který rozehrává právě na půdorysu shakespearovského rodinného dramatu, aby si z něj nakonec především s rozkošnou hravostí utahoval.. A vidět mistra Tonnyho Hopkinse konečně zas jednou v podobně důstojné roli, když jeho nadpozemsky noblesní Ódin dává zapomenout na všechny podobné role, mi bylo obrovským potěšením.. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Captain Marvel 2 našla režisérku

Captain Marvel 2 našla režisérku

06.08.2020

Pokračování komiksové Captain Marvel nakonec natočí režisérka Nia DaCosta, jež má za sebou například čerstvě remake Candymana nebo snímek indie drama Little Woods. Střídá tak předchozí dvojici Annu… (viac)