Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

Lish84

Mrazivé, dynamické a drsné. Zpracované moderně, realisticky a divácky přístupně, přitom vůbec ne podbízivě. Neobaleno žádnými dalšími zbytečnými motivy, které by se snažili už tak silné téma ještě nějak umělecky povýšit (na což bohužel doplácí spousta filmů). Zkrátka natočeno tak, aby téma oslovilo především mladé lidi. Je to příběh, který by se mohl odehrát kdekoli na světě. Tedy: v různých obdobách už se dávno odehrává, akorát pomsta obětí nebývá tak tvrdá. Z filmu jsem měl docela nepříjemné pocity, protože důvěru v lidi a společnost rozhodně neposílí. Když se šikanovaný Joosep pomstí svým agresorům, není vám jich v podstatě líto, i když zadostiučinění přirozeně necítíte. Jeden film samozřejmě šikanu na školách nezmírní, ale pokud se někdo kvůli němu v hloubi duše alespoň trochu zastydí, tak nevznikl marně... ()

ShotgunED

Stále aktuální téma,které dokáže rozvířit nejednu debatu. Všichni víme,že to je špatné,ale je to stále zde. Což vytváří otázky a témata. Ovšem je to jediné z čeho film teží,atmosféra mě nijak ani trochu nepohltila a všechno je to tak nějak vůbec průměr. OFF TOPIC - Jak tady čtu,je to tady samá parta drsňáků a znalců co se vymlátí ze všeho. A situace kdy jim dá někdo nůž na krk v jejich pubertálních letech je pro ně denním chlebem. Vám všem gratuluju a posílám vzkaz,"kecat umíme všichni,ale něco udělat a udělat to správně umí jen někteří". Vidět rešení z odstupu je velice jednoduché aneb po bitvě je každý generál. Stačí tohle a támhle a je to hotový ne? Takovejch chytrejch volů už bylo a ještě bude. ()

michal2287

Velice povedený snímek z prostředí převážně ruských škol. Je to smutné, ale je to tak. Stačí se podívat na youtube, kde vidíte, jak tihle žáci šikanují jednoho z nich...Tohle je jen pořádně zfilmované... ***** ()

pOne

K předvídatelnému konci (k překvapení všech? :) ) míří děj tohoto velmi dobrého estonského filmu. Kvalitní vizuální stránka věci. Trochu mi vadila nereálnost chování některých postav (Josef, Theo). Ale je možné, že za určitých podmínek a okolností by se takhle člověk choval. Estonský film obecně neznám, dost možná to byl můj první estonský film, který jsem kdy viděl. Co ale vím jistě, že čeští tvůrci by se mohli celkovou podobou tohoto filmu inspirovat. Většinu české produkce strčí Klass do kapsy. ()

mangui

Původně jsem nechtěl tento snímek nikterak komentovat a původně jsem mu dal 4*, ale po nedávném shlédnutí filmu Slon dávám 5*. Teprve teď sem si uvědomil jak vynikající je forma, kterou zvolil Klass... Je zde prakticky vše co má být a to začátek-děj-vyvrcholení. Možná si někdo řekne, že jsem napsal totální kravinu, ale bohužel ne všechny filmy to mají a v tomto tématu je to velice důležité ()

jamoje

pre mnohých, ako aj pre mňa o trošku horší ako Ondskan (Zlo), v každom prípade však veľmi silný, avšak nie až tak prekvapivý ako píše oficiálny text distribútora. 90% ()

chrustie

Nehodnotím film podle střihu, kamery, použitých filtrů a podobných "kravin".. Hodnotím ho podle pocitu, když se na něho dodívám. A po dodívání na tenhle film, sem čuměl jak sůva z nudlí. Prvních asi 30 minut je příšerně nudných, to je ale daň za to, aby se do té spirály násilí a šikany divák dostal. Potom už to jen graduje s dech vyrážejícím koncem, který sem si pustil několikrát. Čekal sem hodně, ale tohle určitě ne. ()

Tyler_Durden

Tento film ma pravdepodobne poznamenal na celý život! Pred hodinou som ho dopozeral a ešte teraz sa trasiem. Je to naozaj pravda. Hanbím sa za seba že som bol tiež kedysi taký idiot ako ty pubetálny chalani čo šikanovali Joosepha a bol som aj šikanovaný. Nie v takej miere ako Jooseph ale tiež ma veľa razy napadlo že by bolo treba tých hajlzov postieľať. Takže sa nečudujem že film je podľa skutočnej udalosti. ()

Titleist

Názorná ukázka toho, čím je pro mládež školství. Naučí vás tam psát, číst, počítat a to je asi tak všechno, co si budete pamatovat po 10 letech od ukončení docházky. Zároveň je to místo, kde mladý sebevědomý člověk přijde o všechnu čest a jeho sebevědomí je potlačeno na tu nejnižší možnou úroveň. Většina vnitřních běsů, které si v sobě dospělí člověk nese pochází právě ze školy. Vynikající film. ()

megajalec

Film o drogách by mal odradiť od ich užívania. Film o šikane by mal odradiť od nej. To sa presne Klass podarilo. Áno, niektoré momenty sú možno prehnané, ale v tomto prípade to je kvôli tomu, aby sa zdôraznil ich účinok. Čo aj mňa trošku zarazilo, bolo to, že aj holky sa len nečinne pozerali. A takisto to, že nikdy neboli ani len na chodbe učiteľky alebo niekto kompetentný. A takisto predvídateľný koniec. Po filme však nastalo u mňa také znechutenie z konania negatívnych hrdinov a okamžité odsúdenie šikany, ktorá je bohužiaľ prítomná aj u nás! 5 hviezdičkový film má mnou zalomcovať a to sa Klass podarilo dokonale. A pozerať to v estónčine - zážitok :) ()

Saros

Už od prvních záběrů to byla road to the hell a také,že byla. Každá příčina má svůj důsledek. To věděli už v starém dobrém Matrixu. Zesílení všech pocitů z filmu ještě umocňuje fakt, že se tohle opravdu děje. Myslím, že docela dobře to vystihuje Radek99. Podobné věci se mi taky honily hlavou. ()

JohnCoffe

Už dlouho sem nebyl po skončení filmu takhle znechucený a šokovaný !! Tohle se neděje jen v Estonsku !Věřím že takových kluků kteří to každý den snáší ve škole je i u nás spousta !! Těžko se pak divit že to končí jako tady masakrem svých dlouholetých školních tyranů !! TOHLE SE MUSÍ VIDĚT !!! ()

swinevenca

Tak tohle bylo drsný. Šikana je tady dotažená do extrému, ale to je možná i účel filmu, nebo celého projektu, když tomu počítám i později vzniklý seriál. Když se vidí, kam až to může dospět, člověk to začne hned brát vážněji. A žasnul jsem nad tou partou mladejch herců, většinou mě film s takhle mladým obsazením dožírá svým amatérismem, ale tohle byla poctivá práce. ()