Úspešný cievny chirurg Richard Kimble (Harrison Ford) ohlási vraždu vo svojom dome - jej obeťou sa stala jeho manželka Helen (Sela Ward). Lekárovmu rozprávaniu o jednorukom mužovi, s ktorým sa v byte stretol, však polícia neverí a naopak, podozrieva z vraždy práve Kimbla. Šokovaný lekár je odsúdený na smrť... Spolu s ďalšími väzňami sa vezie v autobuse, a keď sa dvaja z nich pokúsia o útek, dopravný prostriedok vybočí z cesty a prevráti sa na železničnú trať. Kimble, ktorému šofér sníme putá, aby mohol pomôcť zranenému dozorcovi, utečie. Na miesto nehody dorazí tím agentov FBI, vedený agentom Samuelom Gerardom (Tommy Lee Jones). Ten sa okamžite vydá po stopách utečenca. Stretnú sa v tuneli kanalizácie, kde sa Kimble snaží detektíva presvedčiť o svojej nevine. Gerardovi je to však jedno - jeho úlohou je chytiť väzňa na úteku a nie ho súdiť. Lekárovi sa podarí opäť uniknúť a dostať sa do Chicaga, kde sa pustí do pátrania po skutočnom vrahovi. Zistí si v nemocnici, aký druh protézy páchateľ nosí a vytipuje si päť mužov, z ktorých jeden by mohol byť hľadaným zločincom. Gerard je lekárovi v pätách a čoskoro pochopí, že Kimble neúnavne hľadá jednorukého muža. Ale napriek tomu ho neprestane prenasledovať. Richard si začína uvedomovať, že prípad je omnoho zložitejší, ako sa spočiatku zdalo. Dostáva sa na stopu nebezpečného podvodu, do ktorého je zapletený i jeden z jeho blízkych priateľov... (TV Markíza)

nascendi

Včera som Utečenca videl asi po piaty raz a po dočasnom koketovaní s vyšším hodnotením som sa ustálil na troch hviezdičkách. Sú filmy, ktoré pri opakovanom zhliadnutí odkrývajú divákovi nové detaily a súvislosti. Utečenec v rovnakej situácii odkrýva nedokonalosti, ktoré som pri premiérovom pozretí veľkoryso prehliadol. Harrison Ford, ktorého som nikdy nepovažoval za herca do akčných filmov, bezproblémovo zvládne skok do priehradnej výpuste, Tommy Lee Jones zabáva vykrikovaním megalomanských a nesplniteľných povelov a americké súdnictvo dostáva na frak rozsudkom smrti pri tak chabých dôkazoch. Napriek nedostatkom je to veľmi dobre pozerateľný film, ktorý bez problémov odporučím na pozretie tomu, kto ho napriek početným reprízam v TV ešte nevidel. ()

predators

Naprosto geniální role H. Forda a T.L. Jonese! Schválně, přiznejte se, kdo z vás kolikrát sledoval útěk Dr. Kimbela?! A stále dokola a dokola. Perfektní hudba, napětí a nezapomenutelné hlášky detektiva Biggse a mnoho, mnoho dalších jedinečností zdobí tento maisterstick. Moje babička tento film miluje a já se k ní musím přidat! A ikdyž nám Fordík šediví, Uprchlík zůstane nestárnoucí klasikou ještě pro mnoho generací. 82% ()

Slartibarkfast

Výborná akční honička, kde je uznávaný doktor neprávem obviněn z vraždy své ženy. Shodou okolností se při eskortě dostane na svobodu a prchá před policií. Zároveň však nepřestává hledat skutečného vraha. Až na pár much (přehrada a kecy Jonese) skvělý film, který si lze čas od času připomenout a neokouká se. Špičkové herecké výkony a propracovaný scénář vás vtáhnou do děje a vy si pak nepřejete nic jiného, než aby Harrison tomu zlému policajtovi Jonesovi utekl. 85% ()

Trajektt

Tento film o prokázaní své neviny je přesvědčivým způsobem natočen díky režii Andrewa Davise a perfektními výkony především Harrisona Forda v roli doktora Kimbla a jeho naháněčem Tommy Lee Jonesem v roli Sama Gerharda za kterou dostal zaslouženě Oscara.Poté,co je zavražděna jeho žena,tak chudák Richard nemá ani čas truchlit,jelikož je v témže mžiku obviněn,odsouzen a vzápětí deportován do věznice,kde by měl být popraven.A ejhle,chybička se vloudí a Richard dostane druhou šanci.Jelikož má vysoké IQ,tak začne rozplétat konspiraci,kterou by asi málokdo na začátku tohoto příběhu čekal.Tento skvělý film je remake slavného seriálu z šedesátých let.Všichni,co mají rádi akci,boj za spravedlnost,rozplétání řetězce důkazů a scenérie města Chicaga a jeho okolí společně s grandiózní hudbou Jamese Newtona Howarda si museli kochat v tomto obdivuhodném ztvárnění tohoto příběhu.Za mě nezbývá než dát zasloužených 100%. ()

nash.

I po dvaceti letech a možná stejném počtu repríz stále stejně dokonale fungující, takže asi opravdu jeden z nejlepších kousků devadesátých let. Strhující příběh, výtečně gradujcí vyprávění se skvěle zasazenými a velmi působivými retrospektivami. Je to tu jedna dokonalá scéna vedle druhé, takže se marně hledá ta nejlepší (já osobně mám stále nejraději tu, kdy Kimble zachrání v nemocnici zraněného kluka), dialogy mají říz a Kimble s Gerardem jsou nejlepší kočka a myš, která se kdy po filmových plátnech honila. ()

Slarque

Špičková ukázka akčního thrilleru. Perfektní dvojice Harrison Ford a Tommy Lee Jones, výborně vystavěný scénář a zručná režie. Třeba nad scénou nárazu vlaku do autobusu a následném vykolejení soupravy se v době vzniku tajil dech. Dnes už jsme zvyklí, že trikaři stvoří v počítačích prakticky cokoli, ale tohle funguje stále stejně výborně. ()

WANDRWALL

O uprchlících se v historii kinematografie točí filmy stále. Prchají, protože se jim nechce za mříže, prchají, protože se jim nelíbí v nápravném zařízení, prchají, protože sedí v base neoprávněně, prchají, protože mají veku ženu a dítě a chtějí jim pomoci, prchazí aby někomu pomohli kdo to potřebuje, či prchají jn aby prchali a něco se v jejich životě zajímavého dělo. Harrison Ford se rovněž připojuje k uprchlíkům a prchá, aby získal svůj útěk a dobrodružství třeba i dalšího Oskara, což se může i nemusí podařit. Za vydělané peníze si Harrison Ford rád zvelebuje svůj ranč, kde se věnuje farmářské práci, a čeká na další pěknou filmovou roli. ()

Arsenal83

Už z hodnotenia je jasné, že ie o jeden z najlepších akčných a "naháňacích" filmov vôbec. Skvelá dejová zápletka je ozdobená super akčnými zábermi. Tu vidím absolútnu dokonalosť. Oscar pre Tomy Lee Jonesa je pre mňa prekvapením, v podstate hral, to čo hrá stále. V konkurencii mladého DiCapria, Malkovicha a najmä Fiennesa zo Schindlerovho zoznamu to je veľké víťazstvo. Ale herecky samozrejme nesklamal. Ford sa mu však minimálne vyrovnal a bol tým správnym hrdinom. Film ma láka aj po 20 rokoch a niekoľkých pozretiach a tu vidím ďalšiu hodnotu. ()

Vitason

Indiana Jones vyměnil svůj archeologický štětec za skalpel, aby si zazávodil s Tommy Lee Jonesem v jednom z nejlepších thrillerů devadesátých let, který se může opřít o paranoidní scénář, který má švih a skvěle graduje atmosféru až do napínavého finále. A člověk si skoro ani neuvědomí, že to má přes dvě hodiny. Navíc tady Harison Ford i Tommy Lee Jones, který ten odznak šerifa nesundal prakticky do dneška, podali skvělé výkony a vdechli svým postavám život. Plusové body za hudbu, která vyhání atmosféru až ke stropu a také za miniroličku Julianne Moore. Ještě bych rád dodal, že Andrew Davis není podle mého špatný režisér. Třeba jeho pozdější Díry se mi také moc líbily. ()

Rocky62

Jeden z nejnapínavějších filmů vůbec, Harrison Ford v jedné ze svých nejlepších rolí, Lee Jones- zasloužený Oscar, skvělý film, víc netřeba dodávat. ()

Chrustyn

Klasika "útěkových" filmů se skvělým (neprávem obviněným z vraždy své ženy) Fordem a možná ještě lepším (neústupným policistou) Jonesem. Škoda, že nám od té doby nenabídl Davis alespoň z poloviny tak dobrou zábavu. ()

iamek

Boužel můj největší problém během koukání na film byl ten, že při každé scéně jsem si vybavil film Utopenec na útěku a někdy jsem se musel i zasmát místo abych byl v napětí. I tak je Uprchlík hodně povedený snímek se skvělým Harrisonem Fordem a chytrým detektivem Tommy Lee Jonese, který dokonce i získal Oscara. Film je napínavý, má rychlé tempo a vše je podpořeno skvělou režií. Tenhle film ani špatně dopadnout nemohl. ()

SeBig

Skvělý film kde se hraje na kočku a na myš. Tommy Lee Jones a Harrison Ford předvedli parádní výkon, stopáž je sice dlouhá, ale film nenudí, akce, napětí.. ()

Ghoulman

Jako malý jsem viděl ten film alespoň stokrát. A to i přesto, že jsem si rozhodně neuvědomoval a nechápal úplně všechny souvislosti. I když ho znám takřka nazpaměť i dneska si ho rád pustím. Jen velmi málo filmů, natož u žánru, který je založený z velké části na překvapení a rozuzlení, je natočených tak dobře, že se na ně dá dívat několikrát, natož pak hodněkrát... Navíc interakce postav Forda a Jonese je vskutku nezapomenutelná... ()

LaciLC

Vynikajúce, strhujúce, výborne zahrané, zrežírované, napísané, proste Eňo Ňuňo. Harrison Ford ešte vo forme a jeho kreácie, radosť sa pozerať! ()

triatlet

O deset procent ubrat akčnosti (útěk před vlakem, který je hlavnímu hrdinovi v patách a skok do přehrady jsou nadbytečné) a o deset procent zkrátit a uvažoval bych o páté hvězdičce. Přesto je Uprchlík drama, které má i díky Fordově podání úžasnou atmosféru. ()

honajz

Možná nevíte, že tento film byl natočen na motivy stejnojmenného amerického seriálu z roku 1963. Seriál se vysílal po 4 roky a dočkal se 120 pokračování. Pak začátkem devadesátých let oprášil a uvedl na velké plátno reinkarnovaného uprchlíka režisér Andrew Davis, a neudělal to vůbec zle... Kdo, a proč vlastně prchá? Prchá dr. Richard Kimble v podání Harrisona Forda, jelikož byl neprávem obviněn z vraždy své manželky, a odsouzen k smrti. Naštěstí se mu při převozu do vězení podaří zmizet, takže tu hned máme takový pěkný útěk v řetězech. Neraduje se však dlouho, neboť se po jeho stopě vydává neúnavný ohař, krvavý pes šerif Samuel Gerard se svojí partou. (A vězte, že za tuto roli dostal jeho představitel Tommy Lee Jones v roce 1993 Oscara a Zlatý Globus.) Dr. Kimble tedy má před sebou dva podstatné problémy. Jednak se musí mít na pozoru před strážci zákona, a jednak musí očistit své jméno, nechce-li žít navěky jako uprchlík. V seriálu mu to trvalo zmíněných 120 epizod, na vašem DVD to zvládne za solidních 125 minut dobré zábavy. Slušný převod z originálu, ale nikoli výjimečný. Už jste patrně viděli lepší obraz i zvuk, ale samozřejmě i horší. Kvalita vás tedy nikterak nerozladí, prostě dostaneto to, na co jste normálně zvyklí. Vyšší standard. Běžná slabota prvních disků Warner Bros., umocněná technicky vadnými tituky. Při jejich výrobě nějak vypadla všechna "ž", takže se dialogy čtou poměrně dost špatně. Vedle nepovedených titulků na disku najdeme už jen klasické informace o hercích a režisérovi. Film 4/5 - velmi dobrá detektivka s kvalitním obsazením DVD 1/5 - kromě špatných titulků vlastně pusto a prázdno ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (viac)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (viac)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (viac)